Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
PITiMAT
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 11 sie 2023, 20:41

Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Post autor: PITiMAT »

Hej,

Rower pomału TU się składa, ale zanim wszystko złożę to chciałbym sobie zrobić parę rzeczy.
W sterowniku chciałbym dodać/zmienić:
1. pomiar temperatury silnika- w wiązce mam 3 przewody fazowe, 3 hale, 2 zasilające i 1 biały przewód (dodatkowy hal)
- chciałbym zmienić funkcję białego przewodu z odczytu prędkości na pomiar temperatury silnika 
2. zabezpieczenie silnika
- jak już będę miał pomiar temperatury silnika to chciałbym dołożyć UKŁAD ZACZERPNIĘTY Z FORUM i podłączyć pod klamki hamulcowe
3. zabezpieczenie sterownika
- tu w sumie nie wiem, którą drogą lepiej pójść:
a) termistor KSD9700 NC na 80°C i podłączyć szeregowo pod obwód stacyjki (niebieski kabel?)
# gdyby sterownik się zbyt mocno zagrzał to termistor zostanie rozwarty i tak jakbym wyłączył stacyjkę
b) termistor KSD9700 NO na 80°C i wpiąć się równolegle w obwód klamek 
# gdyby sterownik się zbyt mocno zagrzał to termistor zostanie zwarty i tak jakbym nacisną klamkę hamulcową
- myślałem o stacyjce aby w razie W odróżnić przegrzanie silnika od przegrzewania sterownika
4. prędkość
- jako, że dodatkowy kabelek (biały) będę miał zajęty przez pomiar temperatury to chciałbym dodać dodatkowy kontraktom z jakiegoś taniego licznika rowerowego + magnes na koło
5. oświetlenie załączane z LCD
- na PCB znalazłem grupę 5 pinów gdzie na jednym z nich pojawia się +5V (mierząc względem GND baterii) po włączeniu świateł z LCD
.
20240411_114112.jpg
.
- czy taki układ na IRF520/IRF540 będzie OK?
.
swiatło_schemat.png
.
Bawiąc się ustawieniami w KT-LCD8S mogę przełączyć opcję P2, która zmienia funkcję białego kabelka:
- P2/1 - odczyt prędkości - zwierając biały przewód do GND pokazuje prędkość na wyświetlaczu
- P2/0 - odczyt temperatury - podłączyłem czujnik NTC 10k pod biały przewód i GND to mam temperaturę na wyświetlaczu
*Czy to znaczy, że mogę czytać temperaturę lub prędkość? Coś na forum czytałem, że prędkość i temperatura są na pinach X4 i X5, a u mnie na jednym pinie?

Potrzebuję pomocy jak to wszystko ogarnąć, aby nic nie zepsuć bo to mój pierwszy taki rower, a jeszcze nawet go nie poskładałem ;)
*jak na razie wszystko testuję na stole bez silnika i baterii 
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2024, 22:58 przez PITiMAT, łącznie zmieniany 1 raz.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Post autor: c64club »

5V nie otworzy w pełni tego tranzystora. Użyj jakiegoś mikrusa NPN do wysterowania MOSFET-a. Bezpośrednio większymnl NPN też nie bo nnie wiadomo ile można pociągnąć z tego pinu.

Z termistorem wpiąłbym się w klamki i jeszcze jakąś kontrolkę LED zrobił. Żeby się nie zastanawiać czemu mi wszystko zgasło - sterownik padł, baterię odcięło czy ki diabeł. Jak podepniesz pod klamki to będziesz widzidć że hamulce zadziałały, spojrzysz na diodkę "przegrzanie" i będzie wiadomo że nie nastąpiło zwarcie w którejś z klamek tylko zadziałało zabezpieczenie.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
PITiMAT
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 11 sie 2023, 20:41

Re: Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Post autor: PITiMAT »

c64club pisze: 5V nie otworzy w pełni tego tranzystora. Użyj jakiegoś mikrusa NPN do wysterowania MOSFET-a. Bezpośrednio większymnl NPN też nie bo nnie wiadomo ile można pociągnąć z tego pinu.
To może dać po prostu optoizolator?
swiatlo.png
Muszę popatrzeć w internecie bo może znajdzie się jakiś gotowy moduł (są różne moduły do np. Arduino)
c64club pisze:Z termistorem wpiąłbym się w klamki i jeszcze jakąś kontrolkę LED zrobił. Żeby się nie zastanawiać czemu mi wszystko zgasło - sterownik padł, baterię odcięło czy ki diabeł. Jak podepniesz pod klamki to będziesz widzidć że hamulce zadziałały, spojrzysz na diodkę "przegrzanie" i będzie wiadomo że nie nastąpiło zwarcie w którejś z klamek tylko zadziałało zabezpieczenie.
To jest dobry pomysł i bez zbędnych kombinacji. Dzięki.
c64club
Forumowicz
Posty: 97
Rejestracja: 29 sie 2023, 22:34

Re: Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Post autor: c64club »

PITiMAT pisze:
13 kwie 2024, 20:49
To może dać po prostu optoizolator?
Szlachetna idea, milordzie.
Nie mogłeś kupić fabrycznego zamiast rzeźbić? Nie mogłem.
PITiMAT
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 11 sie 2023, 20:41

Re: Modyfikacja/rozbudowa sterownika KT36/48SVPRCL

Post autor: PITiMAT »

Chyba znalazłem idealny moduł Mosfet przekaźnik bezstykowy - FR120N, 100V, 9.4A Nawet nie opłaca się samemu tworzyć ;)

EDIT
A jak sobie poradzić z prędkością i temperaturą, aby mieć to i to?
ODPOWIEDZ