Zgrzewarka PiotraW

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Mam w końcu zgrzewareczkę do ogniw :)
Zakupiłem ją od dobrej duszyczki z naszego forum.
Twórcą zgrzewarki jest nasz forumowy kolega o nicku PiotrW.
Kompletnie nie wiem co i jak, nawet nie wiem który guzik do czego, nie mówiąc o zgrzewaniu.
Proszę Was o pomoc.
Podzielcie się swoimi doświadczeniami jak się ją uruchamia, na co trzeba uważać, po co te wszystkie guziki, gniazda na czincze?
Przydałaby się na naszym forum
INSTRUKCJA OBSŁUGI ZGRZEWARKI PIOTRAW
Stwórzmy ją razem w tym temacie. W szczególności twórcę zachęcam do dyskusji.
Prawdę mówiąc trochę się boję tego ustrojstwa, że mnie jebnie... :roll:
Już te dwa miedziane bolce dodatkowo zaizolowałem na bogato. Dobrze zrobiłem? Oczywiście "zaostrzenia" zostawiłem odsłonięte.

--- EDIT--- po czasie --- post z 4. str. ---- 18.06.20018r.----

Bardzo fajna ta zgrzewareczka PiotrkaW.
Powoli sukcesywnie zgrzewam aku.
Oto moje spostrzeżenia i uwagi dotyczące

INSTRUKCJI OBSŁUGI

1. MINUSY jak idzie pierwsza warstwa taśmy niklowej tylko 30 ms MAIN, nie więcej bo przebije ogniwo!
2. Kolejne warstwy na MINUSIE można śmiało zgrzewać na MAIN 50 - 60 ms
3. PLUSY są łatwe, można je od razu na 50-60 ms aby nie popaść w wolną przestrzeń pod spodem bo przepali!
4. Koniecznie co 30-40 zgrzań "zatemperować" elektrody - zdecydowanie lepiej zgrzewa. Płaski iglak do tego celu się świtanie nadaje.
5. Elektrody mocno dociskać do ogniwa i trzymać prostopadle do nich - mały kąt w bok i już nie jest to, zgrzew słabnie.
6. Nie spieszyć się, by trafo dawało powtarzalne zgrzewy.

DODATKOWA WSKAZÓWKA

Niekiedy guzik do wyzwalania impulsu się zawiesza i nie jest to wina odcięcia, po prostu należy dość mocna go wciskać. Niekiedy słychać "pyk" ale i tak nie zaskoczy. Myślałem, że coś jest nie tak ze zgrzewarką, że się przegrzała, albo bezpiecznik poszedł, ale nie, po prostu należy mocno, zdecydowanie wciskać guzik i tyle.

No i jeszcze parę myków można stosować by to szło sprawnie, ale przede wszystkim BEZPIECZNIE, co tam wyobraźnia podsunie. Ja np. jak już zgrzeję dany most, to zabezpieczam go dwoma warstwami przezroczystej taśmy. Raz, że izoluje go przed przypadkowym zwarciem, dwa, że lepiej widać gdzie już zgrzane i trudniej się pomylić. Wiadomo, że jak już zgrzeję obie strony to taśmę usunę.

Z dodatkowych narzędzi przydaje się mocna lupa by zerkać i się upewnić, że zgrzew jest OK. Widać przez nią wtopioną miedź.

Generalnie fajna zabawa. Pięknie pachnie kapiszonami jak się zgrzewa :)

----EDIT 2 ---- 20.VI.2018r. :

Zgrzewarka PiotrkaW jako amatorska spisuje się dobrze. Jestem zadowolony. Trzeba się trochę tym nauczyć posługiwać i niekiedy wyzwolić w sobie wirtuoza, bo z tym czasem MAIN bywa różnie, tzn. nie jest dość powtarzalna. Lubi przerwy mimo, że nie jest przegrzana. Ostrzyć też trzeba często groty, ale najważniejsze to MOCNO ( ja to robię z całej siły ) dociskać je do powierzchni ogniw. A wówczas nawet 50 MAIN nie przepali MINUSA na pierwszej warstwie. Podczas zgrzewania, poszczególne czasy sobie notuję na tekturce, gdzie też piszę która to jest warstwa taśmy niklowej, niekiedy też temperaturę trafo notuję. Wszystko po to by w miarę wyczuć POWTARZALNOŚĆ.
Załączniki
migawka_001.jpg
Ostatnio zmieniony 20 cze 2018, 12:32 przez EV-Maniak, łącznie zmieniany 2 razy.
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Dzjohnyj »

Heniu, ale takie coś już jest. Piotrek opisał skrupulatnie swoją konstrukcję. Znalazłem nawet szczegółową instrukcję (co prawda do wcześniejszej wersji, ale wiele się nie zmieniło).
Wystarczy poszukać
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Gdzie jest? Tylko nie mów, że na starych śmieciach. Jak na naszym forum, to sorry i poproszę o linka :)
Awatar użytkownika
Artu
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:33
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Artu »

TAM, gdzie szukanie jest hańbą, a przynajmniej dużym nietaktem :mrgreen:
( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrawiam, Artur
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Dzjohnyj »

Ale co to szkodzi? Nie rozumiem takiego podejścia. Przecież co by nie mówić, jest to ogromna skarbnica wiedzy i tego Heniu nie zmienisz. Ale przepraszam, można tworzyć nowe wątki dotyczące czegoś, co już jest.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

No kurczę Chłopaki! Nie wydurniać się! No to po co my budujemy to nowe forum. Tu musi być wszystko na miejscu. Ja tam zreszto mam bana i mi trudno coś znaleźć bez logowania. Dawać mnie tu zaraz linka do instrukcji. Tylko wrzucicie, to proszę na jakiś serwer jak to PDF czy coś takiego. Z góry dziękuję w imieniu swoim i idących podobną drogą. :)
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Dzjohnyj »

Awatar użytkownika
Artu
Forumowicz
Posty: 160
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:33
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Artu »

henio pisze:
15 cze 2018, 20:17
...Tylko wrzucicie, to proszę na jakiś serwer jak to PDF czy coś takiego...
A słyszałeś o czym takim jak własność intelektualna :roll:
( ͡° ͜ʖ ͡°) Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Artu pisze:
15 cze 2018, 21:00
henio pisze:
15 cze 2018, 20:17
...Tylko wrzucicie, to proszę na jakiś serwer jak to PDF czy coś takiego...
A słyszałeś o czym takim jak własność intelektualna :roll:
A co to ma do rzeczy skoro autor projektu widnieje na każdej stronie. Tu chodzi tylko o ulokowanie by było dostępne. To tak jak byś się czepiał, czy można wrzucić na inny serwer książkę znanego autora. No trochę bez sensu.
Dzjohnyj pisze:
15 cze 2018, 20:21
Szukać można bez konta.
Link do całego tematu https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0
A tu instrukcja https://forum.arbiter.pl/viewtopic.php? ... zgrzewarki
Dzięki. Przeczytałem oba linki i jeszcze inne poboczne co były w tematach oraz złączniki i... gówno wiem jak zgrzewać :roll:

---edit---
Zajebista kopalnia wiedzy i własności intelektualnej 8-)
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Dzjohnyj »

Ależ nikt nie mówił, że nauczysz się zgrzewać z tego. To są jedynie linki, które pomogą zrozumieć, jak działa zgrzewarka.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Dzjohnyj pisze:
15 cze 2018, 21:14
Ależ nikt nie mówił, że nauczysz się zgrzewać z tego. To są jedynie linki, które pomogą zrozumieć, jak działa zgrzewarka.
hehehe :D Jak działa zgrzewarka...
No przecież cały temat założyłem po to by się dowiedzieć jak zgrzać, a nie jak działa. Nawet to wytłuściłem w pierwszym poście:

INSTRUKCJA OBSŁUGI ZGRZEWARKI PIOTRAW

Spoko. Też mnie interesuje działanie, no ale pasuje jakoś zgrzać te ogniwa :D

No jebnąć można :lol:
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Dzjohnyj »

Parafrazując, instrukcja obslugi piekarnika dotyczy jego obsługi, nie będzie zawierała przepisu na szarlotkę. Heniu, naprawdę poszukaj; jest Google, Yt i wiele innych źródeł. Np. cały proces zgrzewania pokazał Bikel.pl
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

Henio, obsluga zgrzewarki jest prosta niczym obsluga cepa, ale... no wlasnie, kazdy ma ustawienia nieco inne niz zalecane. Wszystko zalezy, jaki material (nikiel, nikiel-zelazo) jaka grubosc, jakie ogniwo z rozpakietu rozszlifowane czy nowe.

Sila docisku elektrod tez jest nie bez znaczenia.

Za lekko - wypali dziure w niklu
Za mocno - moze odksztalcic terminal baterii


aby poprawnie zgrzewac, musisz poswiecic troche swojego czasu, oraz kilkanascie sztuk ogniw do utylizacji - no chyba ze lubisz testowac na nowych ;)

Druga bardzo wazna sprawa - dbac o czystosc i odpowiednie ostrzenie elektrod. Jesli jest zbyt gruby czubek - zapomnij o dobrym zgrzewie.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

Napisz prosze jakie ustawienia masz, co sie dzieje, jakie problemy.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Rugos »

Henio, weź sobie kilka ogniw (najlepiej jakieś padnięte bo pierwsze zgrzewy pewnie nie wyjdą) i popróbuj zgrzewów z różnym dociskiem i czasem zgrzewu. Ja taśme niklową od tasa 8x0.15mm do ogniwa zgrzewam
30-40ms(zależnie od ogniwa), a gdy daje drugą warstwę (czyli taśma na taśmę) daje 60ms.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Rugos »

Pamiętaj że taśma ma się nie odczepiać a odrywać ( kawałki taśmy mają zostać na ogniwie) lecz nie przesadzaj z czasem bo możesz po stronie minusa przetopić ogniwo i będzie do wymiany.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

O! Bardzo wam dziekuje. O to mi chdzilo. 🙂
Mam obecnie takie ustawienia:

main 10ms
extra 100 ms

Ogniwa szlifowane od Tasa. Tasma niklowa. Cwiczyc bede na starych akusach z laptopa. Okulary, rekawice mam. To jak i ktorym guzikiem przestawic na Main 30 ms?

Do czego jest ten zielony przycisk? i te 2 czarne i 2 czerwone?

Czincz od guzika jest wsadzony do pierwszego, czerwonego gniazda. A po co sa dwa pozostale? - czarne i biale?
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

henio. to tak. gniazda RCA pierwsze od prawej. po wpieciu chincha od wyzwalania po nacisnieciu pedalu lub guzika zalezy jaka masz wersje wyzwoli Ci czas MAIN. Srodkowe gniazdo RCA to wyzwalanie czasu EXTRA. Czasy main i extra nie sa polaczone. to oddzielne wyzwalanie w zaleznosci gdzie wepniesz chinch. czas main jest dual pulse. pierwszy to 1/4 czasu ustawionego main. czyli jesli dasz 40ms to ten pierwszy implus czyszczacy bedzie 10ms. w zasadzie operujesz tylko na czasach main. czas extra jest zrobiony jakbys mial dwa pedaly wyzwalania i do pracy na 2 roznych materialach zeby ciagle nie krecic czase. przyciski czerwone zmieniaja czas main. czarne czas extra.

i teraz gniazdo RCA biale nie we wszystkich wersjach. to jest wyzwalanie ciagle. czyli tyle ile czasu trzymasz wcisniety guzik wyzwalania tyle czasu bedzie chodzilo trafo i dawalo prad na elektrody.

zrob tak. wepnij chinch do czerwonego. ustaw main 40ms-50ms przyloz elektrody do nikla i ogniwa. przycisk i gotowe
Ostatnio zmieniony 16 cze 2018, 9:58 przez PiotrW, łącznie zmieniany 1 raz.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Rugos »

Czincz wkładasz w czerwone, czerwonymi ustawiasz czas zgrzewu main. Czarnymi ustawiasz czas zgrzewu extra. Do środkowego czincza wkładasz jak chcesz zgrzewać single pulsem, a do prawego czincza jak chcesz zgrzewać ciągle( czyli tyle czasu ile trzymasz przycisk tyle zgrzewa).
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

aaa zielony przycisk to zmiana kroku przy zmianie czasu Extra. czyli bedziesz mial skok co 10ms albo co 50ms w zaleznosci czy wcisniety jest czy nie.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Rugos »

Piotrek mnie wyprzedził ( ja też jestem Piotrek ;) )
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

pamietaj heniu aby elektrody byly stozkowe. tzn nie ostre jak szpilka ale tak zeby czybek mial te 0.5mm to juz bedzie ok.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Dzieki. Wszystko robie wg. waszych wskazowek.
To tak: wydaje sie, ze 40 ms jest za duzo bo wyciekl elektrolit. Na 30 ms przywarlo i nie wyciekl. Ale tez przy 40 ms mocniej dociskalem elektrody. Moze dac 20 ms dla bezpieczenstwa bo te od Tasa sa szlifowane, czyli ciensze?

-----edit----
Kurcze, moglem tez przy 40ms dluzej przytrzymac guzik, mozliwe to?

----edit2----
Cos zle robie. Przedziorawilo mi kolejne ogniwo i to na 20 ms. Guzika na bank nie trzymam, tylko krotko naciskam. Czy mozliwe, ze za dlugo przytrzymuje elektrody? Lekko je dociskam. Nie sa ostre.
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

guzik mozesz trzymac non stop przerwa miedzy kolejnym zgrzewem to chyba 1.5sek jak dobrze pamietam wiec napewno nie naciskales za dlugo. driga sprawa ogniwa szlifowane to ciezki temat dla zgrzewarek. tam jest tak malo materialu ze przebic ogniwo to nie problem. przebilo prawdopodonie bo albo za lekko docisnoles albo masz za ostre elektrody. zreszta te szlifowane ogniwa to ciezki temat. fajnie tanio wychodza ale trzeba zloty srodek znalezc w zgrzewaniu.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Cwicze na nie szlifowanych i na minusie.
A elektrody mam odrazu zabierac, moze za dlugo je trzymam po zgrzaniu?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Juz wiem co bylo przyczyna:
Za slabo dociskalem elektrody
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

nie trzeba zabierac gwaltownie odrazu. czekasz az impuls sie skonczy czyli piszczek sie zalaczy odrywasz elektrody i nastepny zgrzew
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Ok. Bardzo dziekuje za podpowiedzi. Teraz przechodze do cwiczen na szlifowanych. Moze 20 ms starczy?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Przesyłam do oceny. Ogniwo po szlifowaniu. Zgrzew na MINUSIE. Main 30 ms. Mocny docisk:
fot. 1
Załączniki
DSC00051.JPG
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

fot. 2 próba zerwania:
Załączniki
DSC00052.JPG
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Czyli dobrze?
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

elegancko. widac jak miedz z elektrody ladnie wtopila sie tworzac niejako spoiwo
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

i co... trzeba bylo sie tak wku... trzeba potrenowac a potem do roboty z pakietem
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Goliath »

PiotrW pisze:
16 cze 2018, 15:01
trzeba potrenowac a potem do roboty z pakietem
... i w ten oto sposób Piotr zwiększył sobie konkurencje w dziedzinie zgrzewania pakietów :D
Jak Henio zasmakuje... to będzie trzaskał pakiety za free :lol:
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

mysle ze nie bedziemy konkurowac. ja do celow zarobkowych uzywam nieporownywalnie mocniejszej i wydajnieszej zgrzewarki niz ta ktora robilem do amatorskich zastosowac. to cos jak porownac fiata i audi. niby jedno i drugie zawiezie Cie na miejsce ale komfort i jakos zupelnie inna.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: tatar »

:D Może.Fiat miał do niedawna w swojej ofercie Ferrari,a ma Maserati,Dogge,Jeep,Chrysler, Lancia-więc porównanie do Audi tak średnio :D/w sumie audi to wieśwagen/
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

to mialo byc tylko porownani, ale jesli dla Ciebie SQ7 za pol bani to wieswagen to ja chce na takiej wsi mieszkac. ;)
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Spoko 🙂
Przechodze do zgrzewania akumulatora i juz na wstepie widze, ze PLUSY tzeba zgrzewac na MAIN 40, a nie jak MINUSY na 30.

----edit-----
A jak idzie druga warstwa tasmy niklowej to na PLUSIE trzeba dawac 50 MAIN.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Bardzo fajna ta zgrzewareczka PiotrkaW.
Powoli sukcesywnie zgrzewam aku.
Oto moje spostrzeżenia i uwagi dotyczące

INSTRUKCJI OBSŁUGI

1. MINUSY jak idzie pierwsza warstwa taśmy niklowej tylko 30 ms MAIN, nie więcej bo przebije ogniwo!
2. Kolejne warstwy na MINUSIE można śmiało zgrzewać na MAIN 50 - 60 ms
3. PLUSY są łatwe, można je od razu na 50-60 ms aby nie popaść w wolną przestrzeń pod spodem bo przepali!
4. Koniecznie co 30-40 zgrzań "zatemperować" elektrody - zdecydowanie lepiej zgrzewa. Płaski iglak do tego celu się świtanie nadaje.
5. Elektrody mocno dociskać do ogniwa i trzymać prostopadle do nich - mały kąt w bok i już nie jest to, zgrzew słabnie.
6. Nie spieszyć się, by trafo dawało powtarzalne zgrzewy.

DODATKOWA WSKAZÓWKA

Niekiedy guzik do wyzwalania impulsu się zawiesza i nie jest to wina odcięcia, po prostu należy dość mocna go wciskać. Niekiedy słychać "pyk" ale i tak nie zaskoczy. Myślałem, że coś jest nie tak ze zgrzewarką, że się przegrzała, albo bezpiecznik poszedł, ale nie, po prostu należy mocno, zdecydowanie wciskać guzik i tyle.

No i jeszcze parę myków można stosować by to szło sprawnie, ale przede wszystkim BEZPIECZNIE, co tam wyobraźnia podsunie. Ja np. jak już zgrzeję dany most, to zabezpieczam go dwoma warstwami przezroczystej taśmy. Raz, że izoluje go przed przypadkowym zwarciem, dwa, że lepiej widać gdzie już zgrzane i trudniej się pomylić. Wiadomo, że jak już zgrzeję obie strony to taśmę usunę.

Z dodatkowych narzędzi przydaje się mocna lupa by zerkać i się upewnić, że zgrzew jest OK. Widać przez nią wtopioną miedź.

Generalnie fajna zabawa. Pięknie pachnie kapiszonami jak się zgrzewa :)
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

Henio zasmakowal zgrzewania..

Tylko uzywaj oprocz okularow maske najlepiej 3M albo cos dobrego.

Opary z niklu sa mocno rakotworcze.
Nie strasze, ze po jednym pakiecie co Ci sie stanie, ale jakbys przemyslowo robil to lepiej dmuchac na zimne
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

PiotrW pisze:
18 cze 2018, 14:22
Henio zasmakowal zgrzewania..

Tylko uzywaj oprocz okularow maske najlepiej 3M albo cos dobrego.

Opary z niklu sa mocno rakotworcze.
Nie strasze, ze po jednym pakiecie co Ci sie stanie, ale jakbys przemyslowo robil to lepiej dmuchac na zimne
O kurczę! Nie wiedziałem... Dzięki. Zawsze jak jest coś fajnego to musi być szkodliwe... A jaką maskę Ty używasz? Czyli taka z węglem? Bo wpisałem "maska 3M" i mi się różne wyświetlają.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 932
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: TomaS »

Najlepiej taka

Tylko rurę od odkurzacza i wyprowadzić na balkon :-D

Ale na poważnie zwykła maska jest raczej przeciwpyłowa a tu musi być przeciw-oparowa ;-)
Załączniki
61ca479ea437544b73490c8597a05c22.jpg
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: verre »

mam nadzieję, że tak nie jeździsz :o turystów wystraszysz :D
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 932
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: TomaS »

verre pisze:
18 cze 2018, 15:17
mam nadzieję, że tak nie jeździsz :o turystów wystraszysz :D
Jak nie jak tak :mrgreen: W godzinach szczytu to balsam na płuca :lol:

Wracając do tematu, henio ustaw mały wiatraczek żeby opary dmuchał za otwarte okno i tyle.
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Dobry wyciąg, prócz maski to podstawa.
Poczytałem trochę o tym niklu i faktycznie nie jest za zdrowy. Toksyczny jak azbest też nie jest, ale lepiej dmuchać na zimne. Nikiel jest w 2. kat rakotwórczych, czyli "może", "są przypuszczenia", "podejrzewa się"...

https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appma ... n_chem=401

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/7D1F3B16

http://www.radoslawspiewak.net/2006-3p.htm
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: PiotrW »

ale bylo docinania tasmy niklowej. Ale finalnie wieze do falconow gotowe. 22s16p oraz 21s18p


Obrazek
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

:? Cos mi wentylator przestal sie zalaczac. Moze ktos zetknal sie z podobnym problemem ? Zdjalem obudowe, dokrecilem kable przy gniezdzie gdzie jest wejscie czarnego i czerwonego przewodu od wentylatora do plytki i na chwile pomoglo, ale teraz znow sie nie zalacza. Temperatury pilnuje. Nie przekraczam 37C na trafo, ale lepiej jakby ten wentylator sie zalaczal.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: Rugos »

Wentylator włącza się dopiero jak trafo zaczyna się grzać ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: EV-Maniak »

Spoko. Ale wczoraj mi sie zalaczal juz przy 35C, a dzis mam np. teraz prawie 37 i sie nie zalacza. Ale jak tak ma byc no to dobra. Zgrzewam dalej. 🙂
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zgrzewarka PiotraW

Post autor: djmarcin56 »

wrzuć foto jak postępy pracy :P
ODPOWIEDZ