Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: Paweł »

Sprawdzę dziś podłączając ramę do masy jak i spróbuję zostawić tylko zasilanie i manetkę w EVC, może to któryś z pozostałych przewodów...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: WojtekErnest »

Na wszelki wypadek PRZED podpięciem, sprawdz czy rama nie jest zwarta do innego kabla, plusowego, silnika, sterownika lub oświetlenia, czy obudowy przetwornicy itp
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: barmal »

Wydaje mi się, że to niezbyt dobry pomysł, podłączać masę do ramy...
Ale ciekawy jestem wyników :-)
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: elektrotonus »

Hmm niedługo będzie bezpieczniej zbudować bajka na karbonowej ramie przynajmniej efekt antenowy będzie pomijalny ;-)
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: tatar »

Niestety,karbon jest przewodnikiem :D
Ostatnio zmieniony 03 lis 2018, 10:11 przez tatar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: tas »

Ja miałem kiedyś zwarcie do karbonu z powodu... przetarcia kabelka i pojawienia się 30V ma ramie ;)
Dlatego sugeruję nie podłączać żadnych potencjałów na ramę :P
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: Paweł »

Panowie, powrócimy do tematu za jakiś czas, niestety na tym rowerze nie mogę robić takich testów, bo nigdy nie wiadomo jak to się skończy, a za parę dni przyjeżdża po niego właściciel. Pominę funkcję manetki w EVC bo nawet gdyby się coś powiodło to i tak trzeba to dobrze sprawdzić, czy aby na pewno nie będzie się powtarzać. Lepiej nie ryzykować życiem, tym bardziej czyimś :)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: Witt »

Jak patrzę teraz na sterowniki w batavusie to to jest odpowiedź na wszystkie Wasze uwagi. Do środka wprowadzane są tylko 3 kable, 2 prądowe i jeden sygnałowy. Wszystkie pozostałe elementy są zamieszczone w środku w silniku. Podejrzewam, że oprócz sterowania halami, pewnie są tam czujniki termiczne wszelkiej maści.
Wątek mnie trochę zmartwił i oświecił. Zmartwił, bo prowadzenie kabli, halla takimi cienkimi kablami, w otoczeniu kabli fazowych to krótka droga do zakłóceń, w najlepszym wypadku do pogorszenia działania podzespołów.

Rower po podłączeniu tego oświetlenia i przeskalowaniu napięcia na przetwornicy do 12V, nagle przestał przyśpieszać do 40km/h. O 2 tygodni podejrzewałem, że to wina silnika (że go nadpaliłem dużą mocą). Maksymalnie rozpędza się do 37km/h, ale błyskawicznie traci prędkość do 30km/h. I powodem mogą być zakłócenia od tej przetwornicy którą podkręciłem do 12V, lub wbudowanej w lampie, której parametrów nie znam.
Jak więc prowadzicie kable do hali do silnika, przecież tam się nie zmieszczą kable ekranowane, a tu jeszcze musi czujnik temperatury wejść.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: WojtekErnest »

Czyli dodałeś w tym batavusie przetwornice 12V do oświetlenia i zaczął tracić prędkość ?
Czyli po jej odpieciu rower naprawiony ?
Może inny model przetwornicy nie będzie sial zakłóceń?
Ps. Nie wiem czy przeskalowanie napięcia nie narusza ksztaltu, czestotliwosci probkowania w taki sposób, ze filtry rezonansowe są w niej mniej skuteczne.
To są proste uklady i zbliżenie ręki, metalowego śrubokręta przy otwartej obudowie moze je
już zakłócać.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: tatar »

W Batavusie,jeżeli masz oczywiście oryginalną baterię,w obudowie tejże baterii jest płytka z układem elektronicznym/dla mnie enigma/,który to zawiaduje i ładowarką i zasilaniem silnika.Podłączenie przetwornicy z całą pewnością zakłóciło pracę układu.Odłącz i sprawdzisz czy tak nie jest.Myślę,że gdyby przetwornicę podłączyć bezpośrednio do baterii.przed tym układem,wszystko było by ok.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: Witt »

Z Batavusów to wywalam wszystko, pociągnąłem kable do hali i fazowe. Ciekaw jestem czy ktoś stosował skrętkę z ekranowaniem i udało mu się ją wepchnąć do osi.

@Wojtku taki mam zamiar, odłączę jedną i drugą w tym tygodniu i zobaczę czy to pomogło, straciłem też tempomat, po prostu dziad się nie załącza po podłączeniu nowego oświetlenia 12-60V.
greorg
Forumowicz
Posty: 118
Rejestracja: 28 lut 2018, 11:31

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: greorg »

Jeśli odbieramy zakłócenia w np. w CB Radio, wiemy że sieje coś w naszym aucie aby wyeliminować zródło zakłóceń zwiera się do masy zasilanie urządzenia "siejącego" przez kondensator (1nF, 10 nF, 100nF, 470nF trzeba eksperymentować). Kondensator trzbeba podłączać możliwie blisko urządzenia zakłócającego. Zgodnie tym można spróbować podłączyć równolegle do wyjścia i wejścia przetwornicy kondensator, pamiętać należy o właściwym napięciu kondensatora,
Slaw
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 06 gru 2018, 17:24
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: Slaw »

Witam,
Jestem nowy więc witam wszystkich. Może trochę głupi pomysł ale warto spróbować jeżeli nie zalecacie łączenie masy z ramą to może spróbować podłączyć kondensator miedzy masą a ramą, podziała jako filtr i może szpilki lekko poprzecina i nie będzie rama jak antena siała.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: mr_x »

Można spróbować, ale wysokonapięciowy, kilka, kilkanaście nF.
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zakłócenia EVComputer i Sabvoton

Post autor: radasss »

Ramę warto podłączyć do masy przez rezystor ok. 10 omów.
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ