Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: daniel89 »

Co to ma znaczyć jakieś oskarżanie o nieczyste zagrania konkurencji ?
Kolejny człowiek ze strony evwhite mi coś zarzuca ... idź pakuj te swoje sterowniki z kolegą a nie głupoty piszesz ...
Awatar użytkownika
mylek
Forumowicz
Posty: 131
Rejestracja: 23 sty 2020, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: mylek »

Swoja drogą mam sterownik od daniel89 i działa dobrze bez zarzutów, wiec polecam! ;)
Szymon_
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2020, 20:37
Lokalizacja: Białystok

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: Szymon_ »

.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2021, 11:47 przez Szymon_, łącznie zmieniany 3 razy.
daniel89
Forumowicz
Posty: 207
Rejestracja: 07 cze 2020, 10:51

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: daniel89 »

To była normalna dyskusja - co jest w nim nie tak z punktu widzenia osoby co się tym zajmuje i każdy na forum ma prawo wiedzieć co kupuje. Kolega wyjaśnił że ma pewne rozwiązania zaimplementowane , więc Twoje argumenty że coś jest sp... nie bardzo mają tutaj sens. Na początku rozmowy to ja sam byłem oskarżony o jakiś plagiat przez Kolegę. Co do dopracowania hardwarowo-programowego to było na temat innego sterownika który miałem w ręku nie wasz i o tym możesz tutaj przeczytać. Dlatego mówię idź pakuj te sterowniki a nie piszesz tutaj głupoty i oskarżasz ludzi co podjęli racjonalną rozmowę by się dowiedzieć co to za sterownik. Nie każdy na forum ma wiedzę jak to powinno działać a po przeczytaniu tematu będzie więcej wiedział. Jak widzisz mi nikt nie zarzuca że coś jest mega budżetowe czy coś programowo źle bo starałem się dopracować pewne rozwiązania i ludzie są zadowoleni z tego jak prosto i fajnie to jest zrobione. Niech Ci co kupili wasz sterownik opiszą jak wrażenia po długotrwałym testowaniu bo inaczej to nie ma sensu tutaj Twoja dyskusja. Jakieś pomiary temperatury na tym triaku , jak się układ zachowuje przy długotrwałym używaniu, w jaki sposób działa ochrona termiczna, jakiej mocy można podpiąć transformator z jaką mocą użytkować przez jaki czas, czy dwa transformatory nie uszkodzą układu, możesz na ten temat popisać jak masz jakąś wiedzę , a nie tego typu wypowiedzi nic nie wnoszące do tematu.
Szymon_
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2020, 20:37
Lokalizacja: Białystok

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: Szymon_ »

.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2021, 11:47 przez Szymon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
evwhite
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 04 wrz 2019, 9:25
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: evwhite »

Panowie, spokojnie. Każdy ma swoje racje i na tym polega wolny rynek.

Jestem w trakcie testowania sterownika pod DWOMA transformatorami 700W, triak jest ledwo co ciepły i nie ma sensu dramatyzować. Na dniach zmienię układ uzwojeń wtórnych i spróbuję wycisnąć jeszcze więcej mocy i na pewno powstanie wpis na temat budowy zgrzewarki :D

Miłego dnia!
161070584_192345805645348_7344828446170374615_n.jpg
160999203_257563102594104_9081640057363238462_n.jpg
161000912_438685133883881_4353389198955232489_n.jpg
Damian
+48 577 512 420
----------
POJAZDY ELEKTRYCZNE - PAKIETY NA ZAMÓWIENIE - CZĘŚCI DO E-BIKE
WWW.CAT-EBIKES.PL
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: krawcu »

Panowie, zapraszam do wykonania testów obciążeniowych na moim trafo ~13kVA @ 400V. Zobaczymy który sterownik podziała dłużej :)
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: gienek333 »

To jest tylko kwestia triaka. Co do włączania w szczycie napięcia, to po głębszym zastanowieniu moim zdaniem chodzi o tzw "pozostałość magnetyczną", czyli mamy rdzeń trafa wstępnie namagnesowany w danym kierunku i jak przy włączeniu zgodnie to nam się strumień doda i przesyci rdzeń (rdzeń ma określoną "pojemność" energii), to taki efekt jak by zasilić trafo 110V z 220V nawet nie obciążone.
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: adam_m4 »

Czy budując zgrzewarkę na dwuch transformatorach, powinny one mieć tą samą moc? Kupiłem dwa gal700 ale okazuje się że różnią się wielkością.
Załączniki
20220903_154946.jpg
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: CAT-EBIKES »

adam_m4 pisze:
06 wrz 2022, 18:10
Czy budując zgrzewarkę na dwuch transformatorach, powinny one mieć tą samą moc? Kupiłem dwa gal700 ale okazuje się że różnią się wielkością.
Jeśli połączysz je równolegle, to moce się dodają, więc teoretycznie mogą mieć nieco inną moc (ale w granicach rozsądku).
ALE...

ważne, żeby na obu uzwojeniach wtórnych było takie same napięcie. Jeśli będą różne, to między uzwojeniami powstanie różnica napięć i przepływ prądu, co spowoduje wydzielanie się dodatkowych strat w uzwojeniu.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: adam_m4 »

Dzięki za odpowiedź. Sprawdzanie napiecia teraz chyba nic nie da, bo nie znam liczby zwojów a proporcja może być ta sama przy innej liczbie. Czy jezeli przewinę uzwojenie wtórne i wyjdzie mi różnica w napięciu to da się to wyregulować odwijając cześć uzwojenie pierwotnego z jednego transformatora?
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: CAT-EBIKES »

adam_m4 pisze:
07 wrz 2022, 9:12
Dzięki za odpowiedź. Sprawdzanie napiecia teraz chyba nic nie da, bo nie znam liczby zwojów a proporcja może być ta sama przy innej liczbie. Czy jezeli przewinę uzwojenie wtórne i wyjdzie mi różnica w napięciu to da się to wyregulować odwijając cześć uzwojenie pierwotnego z jednego transformatora?
Tak, można odwijać, ale najmniej ile możesz odwinąć to pół zwoja. Może też się zdarzyć, że w ten sposób będziesz miał zawsze za małe lub za dużo napięcie względem drugiego trafo. Dlatego najlepiej mieć dwa jednakowe.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: tkoko »

Można przecież sterować napięciem wejściowym obu trafo by uzyskać jednakowe napięcia wyjścia.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: WojtekErnest »

Jak są rozne trafa, to co z tego gdy mają równe napięcia bez obciążenia? Przeciez pod obciazeniem będą mialy różną charakterystykę i wtedy nastąpi zbędne grzanie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
08 wrz 2022, 3:44
Jak są rozne trafa, to co z tego gdy mają równe napięcia bez obciążenia? Przeciez pod obciazeniem będą mialy różną charakterystykę i wtedy nastąpi zbędne grzanie.
O jakim "zbędnym grzaniu" mowa. Przecież to trafo które będzie bezpośrednio podłączone do sieci zagrzeje się do "nominalnej" temperatury jaka wynika z maksymalnego obciążenia i konstrukcji. To trafo które będzie miało obniżone napięcie/prąd/moc z natury rzeczy będzie miało i niższą temperaturę niż przy maksymalnym obciążeniu.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: WojtekErnest »

Wyżej mowa o ich połączeniu równoległym...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: tkoko »

WojtekErnest pisze:
08 wrz 2022, 7:28
Wyżej mowa o ich połączeniu równoległym...
Szeregowo raczej nie da się podłączyć dwóch trafo by mieć większy prąd. Można co najwyżej uzyskać większe napięcie i maksymalny prąd ograniczony do pojedynczego przez trafa o niższym prądzie/mocy.
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: adam_m4 »

Zdobyłem drugie takie samo. Dalem po 4 zwoje i mam napiecie 3,74V na kazdym z nich. Tylko ze użyłem koszulki z włókna szklanego i to badziewie się bardzo łatwo przeciera :/ Przy pierwsztm jakoś szczególnie nie uważałem, ale przy drugim juz tak, a i tak się przetarło. Czym mogę to zastąpić? Co się stanie jeżeli mi się przewod zawrze z korpusem? Jezeli w dwóch miejscach to się będzie spawać.
Załączniki
20220911_145622.jpg
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: Tooropek »

Gruby termokurcz będzie okej a przewód owinięty kaptonem da pewność, że nie dojdzie do zwarcia.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: adam_m4 »

Chciałem to wszystko włożyć w obudowę, ale mam akurat taką że oba trafo będą się niemalże stykać. Mogę włożyć pomiedzy jedynie tekturę. Czy to może zakłócać ich pracę?
Awatar użytkownika
CAT-EBIKES
Forumowicz
Posty: 55
Rejestracja: 16 sty 2022, 10:54

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: CAT-EBIKES »

adam_m4 pisze:
17 wrz 2022, 11:50
Chciałem to wszystko włożyć w obudowę, ale mam akurat taką że oba trafo będą się niemalże stykać. Mogę włożyć pomiedzy jedynie tekturę. Czy to może zakłócać ich pracę?
Tektura nic nie da jeśli chodzi o ewentualne sprzężenia magnetyczne, natomiast stykanie się transformatorów niczemu nie szkodzi, akurat oba rdzenie powinny być uziemione. Ewentualnie może dojść do sytuacji, w której przy zwarciu trafa będą drgać, obijać się o siebie i brzęczeć, to wtedy może ta tektura pomoże.
Damian
https://cat-ebikes.pl/
Pakiety akumulatorowe, rowery elektryczne, ogniwa li-ion
Profesjonalny montaż, konwersja rowerów (również wysyłkowo)
KONTAKT: sklep@cat-ebikes.pl
tel. 577 512 420
BIAŁYSTOK
W.P.
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Sterownik do zgrzewarki na trafo z mikrofali

Post autor: W.P. »

Na pewno Kolega adam_m4 o tym wie, ale na wszelki wypadek...
Przy równoległej pracy transformatorów należy pamiętać, że jeśli łączymy wtórne:
początek-początek, koniec-koniec,
to tę zasadę należy koniecznie powtórzyć przy łączeniu uzwojeń pierwotnych.
Przy transformatorach z jednej serii nie ma problemu - początki i końce wyprowadzone są na identycznie położonych zaciskach. Czujność powinno wzbudzić różne pochodzenie pomimo identycznych parametrów.
Nieuszanowanie powyższej zasady zwykle kończy się spektakularnym łukiem w chwili włączenia.

By nabrać pewności co do poprawnego połączenia uzw. pierwotnych warto nieobciążone transformatory (z połączonymi wtórnymi) włączyć kontrolnie przez żarówkę min. 40W/230V (żarową, nie świetlówkę, nie LED-ową). Nie powinna świecić.
ODPOWIEDZ