Power Wall

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
janukar
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 17 cze 2018, 16:03
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Power Wall

Post autor: janukar »

WojtekErnest pisze:
28 lis 2019, 5:44
janukar pisze:
27 lis 2019, 22:44

Właśnie wczoraj odebrałem taki jak na zdjęciu powyżej.
Tzn ktory ? Ten o ktorym pisze @Dede czy ten jeszcze wyzej 'nowszej generacji "
Miałem na myśli taki jak na zdjęciu bezpośrednio powyżej, czyli ten "lepszy", o którym pisał Dede.
frnandu
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 28 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Power Wall

Post autor: frnandu »

janukar pisze:
27 lis 2019, 22:44
Trzeba też wziąć pod uwagę, że akumulatory w rowerze pracują inaczej niż w powerwall-u.
Pakiet w rowerze jest regularnie ładowany do pełna i później pozostawiany na kilka godzin do balansowania,
natomiast pakiet w powerwall-u jest często niedoładowywany lub nawet jeśli zostanie naładowany "na full"
po zaniku słońca jest rozładowywany, wobec czego efektywny czas balansowania jest wielokrotnie krótszy.
W efekcie np. u mnie, pakiet 7s złożony z równych ogniw, z pasywnym balanserem, ale realnie prawie nigdy nie ładowany do pełna, tylko od sierpnia "rozjechał się" o ponad 50mV (nalepsza-najgorsza sekcja).
Wyszedłem więc z założenia, że najlepszą opcją (u mnie) będzie wyrównywanie co jakiś czas sekcji "w locie" akywnym balancerem.
Właśnie wczoraj odebrałem taki jak na zdjęciu powyżej.
Na razie mogę tylko napisać, że działa. Testowo podłączyłem do 'pakietu 3s': trzy ogniwa o napięciach 4,10 3,50 4,10.
Z tego co widzę, naprzemiennie pobiera w cyklach energię z tych bardziej naładowanych, żeby w kolejnym cyklu doładowywać ten najsłabszy.
Na razie wygląda to nieźle.
Innych doświadczeń jeszcze nie mam.
Z mojej doswiadczenia (2 lata mam 10kWh powerwall off-grid zasilajac caly dom), to w okresie letnie energia z paneli jest na tyle duzo że kolo godzina 12 jest juz na full i ma jeszcze kilka ladny godziny kiedy może balansowac (u mnie BMS batrium ma pasywny 2A) . A w okresie zimowy rzadko kiedy osiągna full i balansowanie nie robi wogole, ale jezeli zaczyna byc jakis powazny rozjazd w napiecie miedzy cellami to znak że trzeba serwisowac ktorys z pakiet. Wlasni taka sytuacja mam teraz że jeden pakiet jest znacznie nizej niż reszta i muszę wyjąć go i znalesc ognina(e) ktory albo są na 0v albo maja już poważny objawe samo-rozladujac sie. Tak czy innaczej nie czułem potrzeba aktywnie balansowanie.

W skuterze też mam pasywny balansowanie ale tam jest tylko 0.2A i ma caly noc żeby to wyrownac.
frnandu
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 28 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Power Wall

Post autor: frnandu »

dodam tylko że moja obawa z aktywny balansowanie jest to że może Cie jakby `ukrywac` rozjazdy w pakiety i coraz bardziej go doprowadzic do wieksza straty pojemnosc. Wole wiedziec co sie dzieje i w razie potrzeby dzialac żeby to naprawic jak najwczesniej.
Dede
Forumowicz
Posty: 2097
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Power Wall

Post autor: Dede »

Nie wszyscy maja ogniwa model rok i cykli użycia ogniwa jednakowe w całym pakiecie.
Jak oglądałem na internecie jak inni maja instalację z różnych ogniw z czasem modernizacji po latach pracy ogniw dołożenia lub wymiany części ogniw się problemy balansowania mimo ze ogniwa są sprawne.

Oczywiście inna sprawa jak któreś ogniwa są uszkodzone i wyładowuje inne ogniwa to aktywny balanser wszytko ukryje i nie bedzie możliwości na reakcję wcześniej i naprawienia tej sekcji.
frnandu
Forumowicz
Posty: 48
Rejestracja: 28 wrz 2018, 13:33
Lokalizacja: Piaseczno

Re: Power Wall

Post autor: frnandu »

ogniwe moga byc bardzo rożne (model, rok i cykli użycia), ważne jest żeby:
- suma pojemnosc wszystkie ogniwe w kazdym pakiet/sekcja byla jak najbardziej zbliżona do siebie
- brak ogniwe o 0V
- brak ogniwe samo-rozladujący
i jeszcze idealnie jakby:
- rozlożenia obciążenia prądowe był dobrze ukladany, czyli żeby w miary po rowno obciążał wszystkie ogniwe tak samo

moj powerwall jest zrobiony z 5kWh ogniwe laptopowe (wiec BARDZO rozne) oraz 5kWh z rozpakietowane ogniwe (niby takie samy model, rok i cykli, ale kto wie)
Awatar użytkownika
Perszing1800
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: 03 sie 2018, 9:27

Re: Power Wall

Post autor: Perszing1800 »

Po to właśnie taki balanser ma diodę,jak zbyt często będzie się któraś zapalała to trzeba sprawdzić daną sekcję.
ODPOWIEDZ