Bezpiecznik w ebike

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Bezpiecznik w ebike

Post autor: Dzjohnyj »

Z tego co wiem, mimo obecności BMSa zaleca się umieścić jakiś (oczywiście dostosowany) bezpiecznik - topikowy między nim a sterownikiem. I tu nasuwa mi się pytanie: Czy do takiej typowej (48V) instalacji można dać bezpiecznik samochodowy, czy należy szukać czegoś innego?
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: TomaS »

Ja mam coś podobnego do c63 ale ma służyć jako rozłączenie instalacji. Przydał się teraz przy pracach serwisowych gdy Sabvoton w środku ramy i brak dojścia
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: McL »

Pisałem o tym już gdzie indziej ;)
Topik samochodowy może być z tym, że trzeba zwrócić uwagę na maksymalne napięcie topika (powinno być większe, równe napięciu naszej instalacji). Dodatkowo nie przemiarowywać bezpiecznika. Powinien być dobrany do prądu maksymalnego jaki będzie płyną w instalacji. No i instalujemy go zaraz za baterią.
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: Dzjohnyj »

No właśnie o to mi chodziło - czy można użyć takiego na 12V, czy szukać czegoś innego.
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: McL »

Samochodowe są na różne napięcia ale w tym najpopularniejszym wykonaniu tylko 12 lub 32V. Podaję link gdzie jest pełna gama https://www.tme.eu/pl/katalog/bezpieczn ... we_100198/
Łuk elektryczny powstaje w trakcie przepalenia każdego bezpiecznika topikowego niezależnie od napięcia (taka zasada działania). Napięcie determinuje odległość na jakiej łuk zgaśnie, a prąd jak duży łuk powstanie. W związku z tym bezpiecznik na mniejsze napięcie może nie zgasić łuku lub w najlepszym przypadku zrobi to w znacznie dłuższym czasie.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: TomaS »

80V znamionowo to troszku brakuje do instalacji 20s
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
krawcu
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 28 lut 2018, 13:09
Lokalizacja: Grodzisk Maz.

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: krawcu »

20s to max. 84V. W takim wypadku 80V powinno być ok. Bezpieczniki jak wszystkie urządzenia są robione z pewną tolerancją powyżej znamionowych danych.
2x Bafang BBS01 w Unibike Voyager
1x Riksza z HUB 250W 36V
2x skuter 500W
1x hulajnoga 120W
1x skuter 1600W
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: xyz2a »

zeeltom pisze:
09 mar 2018, 0:51
Samochodowy, to topikowy. Ja stosuję właśnie takie, bo zajmują mało miejsca.
To zależy jak mocna konstrukcja - do 30A zajmują niewiele miejsca (UNIVAL) - powyżej jest już MAXIVAL - a to gniazdo jest już sporo większe od tych tradycyjnych.
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: EV-Maniak »

A może być bezpiecznika taki jak do chałupy na 220 V, ale za to mniejszy amperaż? Zadziała? Albo czy są takie na mniejszy woltaż z pstryczkiem?
Dajmy na to w akumulatorze 16S/10P jaki dobrać?
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Bezpiecznik w ebike

Post autor: KrzysiekEV »

Ja mam zwykłą eskę C32 firmy ETI , już raz zadziałała jak sterownik mały 6-mosfet na 75A męczyłem a nie mam BMS .
Padły 2 mosfety i zwarły do zera , manetka szybko do dechy i w 1 sek był strzał eski.
Na tej esce 32A prąd chwilowy 50A jej jeszcze nie wysadza.
Mam 14S i 60V nie przekracza bateria , trzeba poczytać czy dana firma eski ma w pdf wpisaną prace na DC , często eski na 230V AC są na 60V DC testowane.
Powyżej 60V już lepiej szukać bezpieczników z gaszeniem łuku , na alle się takie trafiają :
40A 80V http://allegro.pl/bezpiecznik-wylacznik ... 81577.html
albo mały pstryczek 20A 80V http://allegro.pl/bezpiecznik-wylacznik ... 80261.html
Tylko przy bezpiecznikach DC pamietaj o biegunowości bo będzie dym a nie szybkie zgaszenie łuku.
Na youtube są filmiki jak ładnie idą ż dymem eski AC przy DC 200V.
ODPOWIEDZ