Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RoWeRs
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:42
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: RoWeRs »

Nie mam jeszcze przetwornicy bo tak naprawdę nie mam takich potrzeb…. Jedynie e-bike
Przetwornica DC-AC-DC nie wydaje się szczęśliwym rozwiązaniem ale jest łatwa do zainstalowania i bezpieczna dla akumulatorów pod względem ich rozładowania.
Lepszym rozwiązaniem byłaby przetwornica step up, w moim przypadku 12V => 48V lub gotowa ładowarka samochodowa ale co z ochroną akumulatora :roll:
Zatem w jaki sposób najlepiej ładować baterie z dala od cywilizacji w samochodzie ;) :?:
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: lukk »

Jest sporo przetwornic typu boost z regulacją prądu i napięcia wyjściowego, tylko zawsze są 2 zagwozdki:
-jak wygląda przejście CC/CV?
-zazwyczaj nie ma żadnego cut-offa, czyli poziomu prądu w fazie CV, poniżej którego odłącza wyjście. Chociaż większość tanich ładowarek też tego nie ma :)

Pierwszy z brzegu przykład: http://pl.aliexpress.com/item/32809537404.html

Myślę, że jest spora szansa, że może się ona zachowywać nie gorzej niż tanie sieciowe ładowarki.
Dede
Forumowicz
Posty: 2099
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: Dede »

Ja bym zrobił ladowanie na step up.
Zależy jaki akumulator ale samochodowy nie ma takiej pojemności zeby naładować nasze akumulatory bez uruchomienia silnika samochodzie.
Wiec zostaje uruchomienie silnika i zrobić szybką ładowarkę na step up 40A https://a.aliexpress.com/_BPE44q
40A to prąd chwilowy ciągły to gdzieś 30A max lub mniej to uzyskamy 30x12 ~360W ładowania to przy 48V uzyskamy prąd do 7,5A max.

Lub kupic panele słoneczne i ładować słoneczne dni.
Awatar użytkownika
RoWeRs
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2020, 21:42
Lokalizacja: Luboń
Kontakt:

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: RoWeRs »

Oj nie zauważyłem odpowiedz. Dzięki.
Boję się tylko, że nieodpowiednią ładowarką narobię sobie szkody tj. mogę skrócić żywotność baterii.
Tak Dede panele wchodzą w rachubę bo tylko one mogą dać niezależność. W tej chwili mam 2x75Ah AGM i wolne miejsce na trzecią sztukę. Jedyny minus jest taki, że jak wracasz do samochodu to już słońce słabiej operuje ale mogłyby się naładować za dnia i czekać gotowe do oddania prądu.
Będę miał dostęp do przetwornicy to porobię pomiary. Wówczas będę też myślał co dalej ;)
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 569
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: Vegasnight9 »

Pytanie jaką moc realną można pobierać z instalacji samochodowej aby alternator wyrobił i żeby nie zajechać akumulatora 12v. 500W?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
tkoko
Forumowicz
Posty: 5045
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: tkoko »

Vegasnight9 pisze:
20 wrz 2022, 16:20
Pytanie jaką moc realną można pobierać z instalacji samochodowej aby alternator wyrobił i żeby nie zajechać akumulatora 12v. 500W?
Teoretycznie taką moc jaką ma alternator w Twoim samochodzie (od 600 wat w starych konstrukcjach, do 3 kW i więcej w nowych "wypasionych" autach) Tyle że, dostępna moc zależy od obrotów silnika/alternatora i włączonego obciążenia (żarówki, wentylatory, wycieraczki itd).
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2086
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Czym ładować baterię e-bike w samochodzie/kamperze

Post autor: Tooropek »

Ja Ci polecę wrzucić panel na dach 180W taki wymiarem 1400x1000 i do tego ładowarkę solarną, będzie niezależnie od instalacji w aucie, a jak będzie trzeba to i w aucie podladujesz Aku . Wszystko pod warunkiem, że będzie słońce... panel i coś takiego wystarczy.

https://a.aliexpress.com/_Ev1ykor

lub coś lepszego

https://a.aliexpress.com/_EwcMYkf
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
ODPOWIEDZ