Słabe zgrzewy

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: noisuee »

Specjalnie mam w szopie b10, aby domowników zbyt często prądu nie pozbawiać. 😀 Ale na ten czas będę musiał zmienić.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Goliath »

może na początek spróbuj zmienić na C10 ;P
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Też mam zgrzewarkę na tym sofcie "Sławka" z rctruck i po pierwszym uruchomieniu (tylko 2 zwoje wtórne) przy czasie 50msec wypalało mi dziury,zgrzewało prawidłowo przy czasie 30 msec.Po zgrzaniu swojego pakietu i upływie czasu chciałem zgrzać kilka ogniw.Byłem zdziwiony, że czas jakim zgrzewałem baterię teraz okazał się za krótki i musiałem go zwiększyć do 80 msec. Ponieważ podobny przypadek zaobserwował kolega który montuje zgrzewarki (a miał jeszcze inne ciekawe przypadki) doszliśmy do wniosku, że przyczyną najprawdopodobniej jest użyty SSR.Dlatego kolega zmontuje własny SSR na sprawdzonych elementach (w przyszłym tygodniu) i na podstawie tego dokonamy analizy przyczyn złego działania.Soft jest na pewno dobry bo sprawdzony natomiast chińskim SSR-om trudno jest ufać.Zwiększanie ilości zwoi w zgrzewarce czyni z niej spawarkę i stąd to fajerwerki iskier o których wyżej ktoś napisał.W zgrzewarce ważny jest prąd a nie napiecie gdyż zgrzewarka działa na "zwarcie" a wyższe napięcie to tylko straty na cieple i na pewno niższy prąd.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Goliath »

wibi pisze:
13 maja 2018, 1:27
W zgrzewarce ważny jest prąd a nie napiecie gdyż zgrzewarka działa na "zwarcie" a wyższe napięcie to tylko straty na cieple i na pewno niższy prąd.
To proponuję Ci ;) żebyś w ramach testu odwinął z rdzenia trochę uzwoi wtórnych i zostawił tylko 1 lub pół zwoja 8-) Prąd będziesz miał ten sam... a zobaczysz czy wyższe /ok 2-3,5V /napięcie ma znaczenie :D ;)
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Eryk »

Goliath pisze:
13 maja 2018, 8:48
wibi pisze:
13 maja 2018, 1:27
W zgrzewarce ważny jest prąd a nie napiecie gdyż zgrzewarka działa na "zwarcie" a wyższe napięcie to tylko straty na cieple i na pewno niższy prąd.
To proponuję Ci ;) żebyś w ramach testu odwinął z rdzenia trochę uzwoi wtórnych i zostawił tylko 1 lub pół zwoja 8-) Prąd będziesz miał ten sam... a zobaczysz czy wyższe /ok 2-3,5V /napięcie ma znaczenie :D ;)
dokładnie bez napięcia nie ma prądu :)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Ponieważ w momencie zgrzewania obwód uzwojenia wtórnego praktycznie jest zamknięty (zwarty) proponuję więc kol. Goliath i Erykaby mi wskazali jakie wówczas jest napięcie między elektrodami
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Eryk »

Napięcie miedzy elektrodami będzie miało wartość równą iloczynowi prądu płynącego w obwodzie i rezystancji blachy pomiędzy elektrodami
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Eryk pisze:
13 maja 2018, 21:37
Napięcie miedzy elektrodami będzie miało wartość równą iloczynowi prądu płynącego w obwodzie i rezystancji blachy pomiędzy elektrodami
Czyli? nie napięcie a prąd?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: WojtekErnest »

"Do wczoraj" bylo I * R = U, czy weszla jakaś nowa ustawa która to w PL zmienila ? :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Eryk »

WojtekErnest pisze:
14 maja 2018, 6:33
"Do wczoraj" bylo I * R = U, czy weszla jakaś nowa ustawa która to w PL zmienila ? :-)
A czym się ten wzór różni od tego co pisałem wyżej ? :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: WojtekErnest »

To bylo do @Wibi, bo ... dziwna dyskusja.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: noisuee »

wibi pisze:
13 maja 2018, 1:27
Też mam zgrzewarkę na tym sofcie "Sławka" z rctruck i po pierwszym uruchomieniu (tylko 2 zwoje wtórne) przy czasie 50msec wypalało mi dziury,zgrzewało prawidłowo przy czasie 30 msec.Po zgrzaniu swojego pakietu i upływie czasu chciałem zgrzać kilka ogniw.Byłem zdziwiony, że czas jakim zgrzewałem baterię teraz okazał się za krótki i musiałem go zwiększyć do 80 msec. Ponieważ podobny przypadek zaobserwował kolega który montuje zgrzewarki (a miał jeszcze inne ciekawe przypadki) doszliśmy do wniosku, że przyczyną najprawdopodobniej jest użyty SSR.Dlatego kolega zmontuje własny SSR na sprawdzonych elementach (w przyszłym tygodniu) i na podstawie tego dokonamy analizy przyczyn złego działania.Soft jest na pewno dobry bo sprawdzony natomiast chińskim SSR-om trudno jest ufać.Zwiększanie ilości zwoi w zgrzewarce czyni z niej spawarkę i stąd to fajerwerki iskier o których wyżej ktoś napisał.W zgrzewarce ważny jest prąd a nie napiecie gdyż zgrzewarka działa na "zwarcie" a wyższe napięcie to tylko straty na cieple i na pewno niższy prąd.
No właśnie, ja nie do końca jestem zadowolony ze zgrzewów. Nie wiem jak długi czas musiałbym ustawić aby przepalać blaszki. Dziwne, że jednym działa dobrze a inni mają problemy. Czekam na rezultaty waszych eksperymentów.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

W internecie jest pełno informacji o zgrzewaniu punktowym i warunkach tego zgrzewania.Podstawowymi warunkami jest "natężenie prądu", czas i siła docisku.Napięcie na elektrodach w ogóle nie jest podawane gdyż zgrzewanie występuje jako "zwarcie" czyli zamknięty obwód przepływu prądu (energii) zgromadzonej w rdzeniu i przekazanej do obwodu wtórnego.Dlatego tak ważny jest przekrój (powierzchnia) rdzenia zdolna zgromadzić odpowiednią ilość energii na ten jeden,główny "strzał" zgrzewający.Istotna jest również "ilość miedzi" odbierającej tą energię z rdzenia wliczając w to również elektrody.Bo cóż z tego ile miedzi będzie na rdzeniu jeśli jako elektrody wystąpią cienkie pręciki (nawet miedziane) które będą zmuszone do przewodzenia energii płynącej z "miedzi" o przekroju 35 mm kw. lub więcej a same maja zaledwie 5 mm kw., wystarczy, że sam styk jest dostatecznie cieńki i mocno się nagrzewa ale i studzi po "strzale", gdy elektroda posiada odpowiedni przekrój, nie mniejszy niż przewód uzwojenia wtórnego.Ja u siebie mam elektrody z płaskownika miedzianego 20x5, na końcach ścięte pod katem ok.45 stopni. Gdy chodzi o SSR to mam już drugi na prąd 25A a i tak muszę go wymienić na mocniejszy względnie poskładać "na piechotę" bo te fabryczne (chińskie) po prostu padają. Tu ciekawa historia gdyż pierwszy który miałem po dwóch zgrzewach został "przebity". Chciałem się dobrać do niego a , że nie wiedziałem jak to otworzyć zerwałem naklejkę i...oczom moim ukazała się kolejna ale oznaczona 10A!! Sprzedawca na portalu aukcyjnym najpierw nie chciał w to uwierzyć a później tłumaczył, że producent cały asortyment robi na podzespołach o najwyższych parametrach i tylko naklejki daje różne????. Zapewne, tak może i być tyle, że to nie zespoły o "najwyższych" parametrach a raczej o tych poślednich, natomiast naklejki są zupełnie dowolne czyli takie jakie sobie życzy odbiorca czyli kupiec hurtowy.
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: PiotrW »

Jesli chodzi o ilosc zwojów, to nie idz w 50m2 nie ma to sensu, zastosuj 25m2, najciensza izolacja jest LGY uziemienie (zolto-zielony) ale jest dosc twardy. Najlepiej kupic typowo spawarkowy OS w gumie, jest mieciutki, fajnie sie nim operuje. I tak, zalecane trafo cos ala gal900 lub 800, ma najwiekszy rdzen mozna duzo upchac. LGY wejdzie na luzie 4 zwoje, OS trzeba oskubać. Skladasz przewod na pol (zalozmy ze masz 2m) od srodka na boki usuwasz izolacje tak do polowy no moze 60%, owijasz to ilozacja lub kaptonem - najlepiej kaptonem bo jak sie zakrzeje to nic sie nie stopi.
Przekladasz przez trafo ile sie da, 6zwojow wejdzie, uwazaj aby nie uszkodzic kaptona i zeby sie nie zwieraly ze soba zwoje a co gorsza z rdzeniem.

To co wystaje po nawinieciu odmierz max 50cm max. im krocej tym lepiej. Jesli widzisz ze nawijasz i izolacji jeszcze jest za duzo to juz na trafku delikatnie obierasz go nozykiem introligatorskim i izolujesz.

Przewody, ktore wystaja z trafa zarabiasz przez taka tulekje miedziana 25mm2, z jednej strony kabel z drugiej (polecam pret miedziany fi 6mm zaostrzony w stozek)

I tak zrobionym trafkiem przy 40ms bedziesz mial zgrzew nie do ruszenia dla 0,15mm niklu.

Dobrze zrobiona zgrzewarka na trafko nie jest zla do amatorskich robótek. Ja do "zarobkowych" prac stosuje profesjonalna zgrzewarke pradu stalego gdzie impuls ma 14-15kW i czas zgrzewu dla nikla 0,2mm to 7ms - nie do oderwania bez rozerwania nikla.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

noisuee pisze:
14 maja 2018, 10:02
...No właśnie, ja nie do końca jestem zadowolony ze zgrzewów. Nie wiem jak długi czas musiałbym ustawić aby przepalać blaszki. Dziwne, że jednym działa dobrze a inni mają problemy. Czekam na rezultaty waszych eksperymentów...
Nie jestem pewien na 100% ale być może problem został rozwiązany.Doszedł do tego mój znajomy któremu też soft "Sławka" z "rctruck" nie działał prawidłowo. Po wielu kombinacjach w tym i z SSRem w końcu zdecydował się ustawiać "fusebity" Atmegi. Po usunięciu mnożnika częstotliwości i wgraniu oprogramowania j/w zgrzewarka zaczęła zgrzewać "jak głupia",przy ustawieniu czasu zgrzewu 700 msec. zgrzewał 2mm podkładki a przy 500 msec 1.5 mm blachy. Do zgrzewania ogniw musiał użyć czasu 20 msec gdyż przy 30 msec wypalało dziury.Czy to prawdziwa przyczyna będę wiedział jutro, gdyż zaprogramował dla mnie Atmegę która osobiście wypróbuję jutro gdy mi ja dostarczy. Fusebity i cały program w hexie wgrywał nie Xloaderem dołączonym przez "Sławka" a Bascomem.Nie znam szczegółów a informacje mam tylko telefonicznie ale sądzę, że ma rację i to właśnie mogło być przyczyną "słabych" zgrzewów.
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: noisuee »

No to czekamy co wyjdzie u Ciebie. Dziwna jest ta losowość, u jednych działa a innym nie.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Zaprogramował i owszem ale dla adresu wyświetlacza innego (27) niż ja mam (3F). Gdzieś mam inny wyświetlacz z odpowiednim adresem ale "schował" mi się w moim bałaganie,mam nadzieję znaleźć jutro bo dzisiaj nie miałem czasu.Dam znać.
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: noisuee »

I jak tam testy na nowym sofcie?
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Powiem tak "dupiato" to nie fusebity były problemem a prawdopodobnie transformator a raczej jego konstrukcja. Mój kolega o którym wspomniałem wcześniej zrobił kilka zgrzewarek i o ile na początku nie miał problemów ze zgrzewaniem to obecnie,po zakupie jakichś transformatorów o mocy podobno 1100W problemy się pojawiły. Powiadomił mnie, że je rozwiązał właśnie ustawiając fusebity w Atmedze co jednak nie do końca było prawdziwe a raczej tylko subiektywna ocena z jego strony.Problem u niego dalej istnieje i nie wiadomo skąd się wziął bo praktycznie wszystko zmienił i bez rezultatu więc pozostał tylko transformator z dość dużym oknem wtórnego (3 pełne zwoje przewodem fi 50 mm kw.,napięcie jał.ok.3V)i słabe zgrzewy.Dłuższe czasy powodują nagrzewanie miejsca zgrzewu ale brak pożądanego zgrzewu.W tej sytuacji jedynym wyjaśnieniem może być np.transformator wykonany z nieodpowiednich blach i nie zdolny do "gromadzenia" energii zdolnej wyzwolić odpowiedniej mocy impuls.Ale to tylko teoria a kolega szuka innych transformatorów aby móc porównać.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Eryk »

Mierzyliscie prąd na wtórnym? Wypadało by od tego zacząć
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Eryk pisze:
26 cze 2018, 19:25
Mierzyliscie prąd na wtórnym? Wypadało by od tego zacząć
Nie,daj spokój,ani ja ani kolega nie jesteśmy laikami,to przecież jest podstawa wszelkich działań. A jeśli cię to interesuje to podam, że w tych które zrobił i sprzedał napięcie na wtórnym było ok.1.8V (0.9V na zwój) transformatory mocy 800W a w tych o których piszę, że są problemy zwiększył napięcie do 3.2V,transformator o mocy (podobno) 1200W i nie chce zgrzewać nawet przy czasie impulsu 200mikrosec. i więcej.Miejsce zgrzewu mocno się nagrzewa łącznie z elektrodami (pręt miedziany fi 8mm) a zgrzewy nie trzymają.Uzwojenie wtórne nawinięte przewodem spawalniczym o fi 50 mm (do wiadomości gdybyś pytał) tak, że przyczyną może być głównie transformator a konkretnie jego rdzeń być może wykonany a jakiejś nieodpowiedniej blachy?bo wszystko inne sprawdzone i to wielokrotnie.
PiotrW
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 19 kwie 2018, 23:26
Lokalizacja: wawa

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: PiotrW »

przy czasie 200 mikro sekund to sie nie dziwie, ale przy 200 mili sekund powinno wypalic dziure w ogniwie na wylot.
BUDOWA AKUMULATORÓW
ZGRZEWANIE PAKIETÓW
E-BIKEi KARIWA USZYTE NA MIARĘ :)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Masz rację,miało być mili sec a nie mikro i rzeczywiście powinno palić dziury a tu nie tylko, że nie pali to nawet nie zgrzewa. Wiem to wszystko z rozmowy telefonicznej ale zapewniał mnie, że docisk miał dobry i efekt j/w. czyli coś tam zgrzało ale ręką odrywał.
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: noisuee »

wibi pisze:
26 cze 2018, 18:56
Powiem tak "dupiato" to nie fusebity były problemem a prawdopodobnie transformator a raczej jego konstrukcja.
Dzięki za info. Robiłem próby z dwoma transformatorami, i oby dwa działały dość słabo. Trudno, pora iść na złom poszukać kolejnego. A nóż przy okazji jakąś ramę do roweru znajdę :)
Klaus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Jabłonna
Kontakt:

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Klaus »

Mierzył z was ktoś prady nieustalone w trakcie zwarcia na uzwojeniu wtórnym ? Widziałem ze dobre zgrzewarki maja prady rzedu 3.2kA @7V. Jak ktoś mieszka koło legionowa to moge wpasc ze sprzetem pomierzyć ;)
:idea: Zajmuję się akumulatorami Li Ion. :idea:
Sprzedaje akumulatory nowe, rozpakietowane i używane. Zapraszam na naszą stronę internetową i do kontaktu mailowego baterie18650.pl@gmail.com :idea:
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: wibi »

Klaus pisze:
28 cze 2018, 18:39
.. dobre zgrzewarki maja prady rzedu 3.2kA @7V...
Piszesz pewnie o fabrycznych bo te z mikroweli mocowo nie wydolą mając jedynie 700-1200W. A tak z ciekawości to czym to mierzysz?
Klaus
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Jabłonna
Kontakt:

Re: Słabe zgrzewy

Post autor: Klaus »

Fluke 376 na iFlexie z funkcja inrush
:idea: Zajmuję się akumulatorami Li Ion. :idea:
Sprzedaje akumulatory nowe, rozpakietowane i używane. Zapraszam na naszą stronę internetową i do kontaktu mailowego baterie18650.pl@gmail.com :idea:
ODPOWIEDZ