Modyfikacja lampki

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
mirrekk
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2020, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Modyfikacja lampki

Post autor: mirrekk »

Mam lampkę zasilaną na 48v, która ma 4 tryby pracy (0-off, 1-low ,2-mid ,3-max).
Lampka po podłączeniu zasilania automatycznie jest wyłączona, w trybie off.
Czy można ją jakoś zmodyfikować, żeby po podłączeniu zasilania lampka automatycznie świeciła? Najlepiej byłoby wywalić tryb 0-off.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
bulek68
Forumowicz
Posty: 125
Rejestracja: 18 kwie 2022, 21:09

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: bulek68 »

mirrekk pisze:
07 wrz 2022, 13:54
Mam lampkę zasilaną na 48v, która ma 4 tryby pracy (0-off, 1-low ,2-mid ,3-max).
Lampka po podłączeniu zasilania automatycznie jest wyłączona, w trybie off.
Czy można ją jakoś zmodyfikować, żeby po podłączeniu zasilania lampka automatycznie świeciła? Najlepiej byłoby wywalić tryb 0-off.
Nie sądzę, za te funkcje odpowiada mikro kontroler.
Jedyne co można by z tym zrobić to zmodyfikować tak żeby poprostu po podaniu napięcie świeciła na max.
Dede
Forumowicz
Posty: 2100
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: Dede »

Jedynie co mi przychodzi to wymienić elektronikę.
Można spróbować zrobić połączenie przełącznia na stałe zwarte i możliwe że załączy lampkę przy podaniem zasilania, ale nie wiem czy ten model tak zadziała wiec będziesz musiał spróbować
W.P.
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: W.P. »

mirrekk pisze:
07 wrz 2022, 13:54
Czy można ją jakoś zmodyfikować, żeby po podłączeniu zasilania lampka automatycznie świeciła? Najlepiej byłoby wywalić tryb 0-off.
Zrobić się da, ale trzeba trochę rozbudować układ a potem jeszcze to zmieścić w obudowie.
Poza tym pojawi się nowy problem włączonej lampki w dzień. Potrzebny więc się stanie fotoelement, który przy określonym progu załączy lampkę.
Kolejnym członem układu będzie układ uśredniający poziom światła by podczas przejeżdżania pod latarniami lampka nie gasła na chwilę.

Chyba jednak lepiej będzie ją obsługiwać ręcznie.
mirrekk
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2020, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: mirrekk »

W.P. pisze:
10 wrz 2022, 17:49
Chyba jednak lepiej będzie ją obsługiwać ręcznie.
Uruchomienie zasilania w lampce mam zrobione przy użyciu wyświetlacza do TSDZ2 oraz dodatkowego tranzystora.
W skrócie: wciskam guzik na wyświetlaczu do uruchomienia lampki, 6v idzie do bramki tranzystora, która zapina 48v z baterii do lampki.
I tutaj pojawia się problem, który próbuję rozwiązać, bo muszę dodatkowo wcisnąć guzik na lampce, żeby ją uruchomić.
W.P.
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: W.P. »

Teraz wiem, jak to ma być włączane, to dodatkowa informacja uzupełniająca. Problem bierze się stąd, że nie znamy schematu.
A przecież w układzie jest przetwornica pracująca jako źródło prądowe oraz procesor zarządzający zachowaniem się lampki.
Bez znajomości układu lub choćby możliwości jego pomierzenia (obserwacji stanów) trudno cokolwiek podpowiedzieć.
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: KrzysiekEV »

Daj na przycisk lampki równolegle kondensatorek , od 0,1uF do jakiś 10uF próbuj różne pojemności.
To powinno zasymulować naciśnięcie guzika po starcie lampki.
Najlepiej jakby zmontować generator 3-impulsowy (albo 2 generatory , jeden daje 3 impulsy szybkie , drugi długi go blokuje ).
Ale mało miejsca w lampce , atiny by wlazł ale trzeba zaprogramować .
W.P.
Forumowicz
Posty: 348
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: W.P. »

Układ byłby nawet prosty ale czy wszystko zmieści się w obudowie?
mirrekk
Forumowicz
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2020, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modyfikacja lampki

Post autor: mirrekk »

KrzysiekEV pisze:
10 wrz 2022, 23:37
Daj na przycisk lampki równolegle kondensatorek , od 0,1uF do jakiś 10uF próbuj różne pojemności.
1uF, 2.2uF nie działają, następny najmniejszy jaki miałem pod ręką 22uF zadziałał.
Na elektrolityczny, na którym testowałem, akurat jest za mało miejsca, ale ceramiczny lub tantalowy powinien się zmieścić.
Pięknie dziękuję za podsunięcie pomysłu!
ODPOWIEDZ