Jaki wyświetlacz do e-bike?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Witam.
Mam display LED. Jest po zalaniu. Brak schematu. Elementy wymienione, ale jeszcze coś go boli. Chciałbym go zastąpić (jeśli się nie uda ostatecznie naprawić) na jakiś inny. Jaki proponujecie? Wolałbym LCD, zamiast diodowego. Cena? Jak najniższa, wolałbym by był nowy. Kupno- sklepy lub Allegro. W przypadku Allegro są dobre ceny z Chin. Wada- długi czas dostawy (w sumie akceptowalne), ewentualny problem z gwarancją i czas na jej rozpatrzenie ( jakoś słabo w to wierzę), cło ( Allegro przemilcza, ale wydaje mi się, że do 150 Euro chyba nie ma- słowo klucz wydaje i chyba), VAT.
Czyli zostają sklepy i Allegro w Polsce.

Z czym miałoby współpracować. Bateria 36V. Silnik; na razie Bionx 3 generacji zasilany na 36V, ale jakoś mam wątpliwości. Silnik centralny- tu też 36V. Nowy silnik w tylne koło, też by było 36V.

Sterownik: cicha nadzieja, że uruchomię Bionxa. Inny sterownik: LSI781-24-8, jaki był w baterii. Na razie biorę te dwa sterowniki pod uwagę.

Dodatkowo ma być manetka.

Myślę, że to tyle. Ewentualnie gdybym napisał głupoty to proszę sprostować, ślizgam się po temacie i podałem opcje jakie biorę pod uwagę.
Wyświetlacze jakie biorę pod uwagę: LCD3 (pod takimi oznaczeniami widziałem), S866. Generalnie do 150 PLN, ewentualnie 200 PLN.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

1. najpierw sprawdzasz ile przewodów jest w wyświetlaczu LED , jeżeli 4 to żaden LCD (5 przewodów) nie podejdzie.
2. jeżeli chcesz to podpiąć do "firmowych/fabrycznych" sterowników to zapewne żaden z chińskich LCD nie będzie OK.
3. jeżeli zechcesz podpiąć wyświetlacz do "chińskiego" sterownika to masz do wyboru co najmniej dwa rodzaje komunikacji. Jeden to sterowniki np. GT, LH, TF, QS, drugi to sterowniki KT, zapewne Bafang, być może SO (oczywiście po odpowiedniej zamianie/połączeniu przewodów we wtyczce), itd. W zależności od sterownika dobierasz wyświetlacz (lub na odwrót).
Manetka zależy od sterownika nie od wyświetlacza.
https://sklepebike.pl/pl/c/WYSWIETLACZE/49
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Nie bardzo zrozumiałem. Naprawiany display jest 5 przewodowych. Jest od Bafanga. Sterownik też tam siedział, jak wspomniałem to zwykły LSW 781-24-8 firmy Lishui. Tam jest programowanie po szynie can, jak zrozumiałem z opisu.
Dziękuję za odpowiedź.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

keseszel pisze:
15 paź 2022, 12:59
......... Naprawiany display jest 5 przewodowych. Jest od Bafanga. ......
Dziękuję za odpowiedź.
Skoro LED jest od Bafanga i na 5 przewodach, to zapewne każdy wyświetlacz do Bafanga zadziała. Zadziała zapewne i wyświetlacz do KT przy prawidłowym połączeniu przewodów.
Załączniki
bafang wtyki.JPG
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Będę podlączal do baterii i dam znać. Na razie muszę jeszcze podlutowac przewody. Do tej pory wymieniłem spalone rezystory w manipulatorze, uzupelnilem wypaloną ścieżkę oraz po mierzyłem półprzewodniki. Scalakow nie miałem możliwości sprawdzić. Jeśli trup to muszę kupić nowy display, ale wolałbym już LCD. Naprawiany miał ślady wilgoci, musiało go zalać. I dziękuję za odpowiedź.

Szybki rzut oka- display zasilany jest 48 V. Mój ma 36 V. Nie mogłem się doszukać jak jest zasilany. Obawiałem się podać tak wysokie napięcie.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

keseszel pisze:
15 paź 2022, 16:56
........... Szybki rzut oka- display zasilany jest 48 V. Mój ma 36 V. Nie mogłem się doszukać jak jest zasilany. Obawiałem się podać tak wysokie napięcie.
Nie bardzo rozumiem jakie dwa displaye porównujesz. W przypadku LED'owych ważne jest napięcie wyświetlacza ze względu na poprawne wskazania napięcia przez diody, reszta dostępnych funkcji powinna działać.
W przypadku wyświetlaczy LCD najczęściej jest możliwość wyboru napięcia 24/36/48 V.
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Ok. Możliwe, że używam za dużego skrótu. Po wymianie elementów szukałem sposobu by sprawdzić czy działa, czy nie ma zwarć- przez coś musiały się spalić rezystory. Obstawiałem wilgoć. Jestem przyzwyczajony, że LEDy i inną elektronikę zasila się 12 V, no max 24 V. Najczęściej przez jakiś stabilizator lub przetwornicę. Jeśli napięcie byłoby za niskie wtedy taki manipulator by się nie uruchomił. Szukałem też napięcia zasilania układów scalonych na tym manipulatorze.
Teraz tak- LED wskazują tylko stan, wyświetlacz LCD daje większą możliwość obserwacji zmienianych parametrów. Dlatego dla mnie są lepsze, aczkolwiek bardziej rozpraszające. Przy LED owych świeci lampka lub nie świeci - jest ok lub nie.
Dalej- jedyne zasilanie jakie namierzyłem wychodziło z gniazda z baterią. Więc suma summarum- jak nie mam podłączonych kabelków do manipulatora zmierzę tylko napięcie jakie wchodzi na kablu i będę wiedział oraz odtrąbię fanfary..
A co do napięć manipulatora- są różne i nie wiedziałem czy będą działać np 36 V tam gdzie miałoby być powiedzmy 42 V.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

To sobie komplikujesz prostą sprawę.
Aby sprawdzić wyświetlacz LCD czy jest w miarę sprawny wystarczy podłączyć baterię bezpośrednio do wyświetlacza. Jeżeli wyświetlacz jest dedykowany do danego napięcia i jest sprawny, po naciśnięciu On/Off powinien się włączyć i diodami powinien pokazać stan baterii a przyciskiem zmiany trybu wspomagania powinieneś móc zmienić świecenie odpowiedniej diody.
Jeżeli się nie włącza, jest prawdopodobnie uszkodzony. Jeżeli się włącza (zaświecenie którejkolwiek z diod) i można np zmieniać świecenie diod poziomu wspomagania, to prawdopodobnie wyświetlacz jest OK, tylko zapewne na inne napięcie baterii.
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Dziękuję za odpowiedź. Wylutowalem jeden tranzystor, bo miał dziwne pomiary w układzie. Ze względu na skrótowy opis na tranzystorze może to być bipolarny lub MOSFET. Dawno nie mierzyłem tranzystorów, dlatego muszę poszukać podobnego pnp i zmierzyć czy są podobne wyniki. Jeśli nie to będzie MOSFET.
Twoja rozpiska się zgadza, sprawdziłem na wszelki wypadek, bo miałem inne opisy na manipulatorze.
Txd oraz Rxd służą do programowania manipulatora?

Podpiąłem silnik do zasilania, jest tam gniazdo do zasilania. Zwarcia nie było, tylko zaiskrzyło przy podaniu napięcia. Szukam opisu wtyczki co wychodzi z silnika, ma 6 pinów. Podejrzewam, że tam się dzieje "magia" związana z przyspieszaniem, hamowaniem, ruszaniem.
Nie ma zbyt dużo informacji o Bionxie 3 generacji, pomijając info o usuwaniu sterownika ze środka.
Wolę tego nie robić. Ani sprzedawać.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

keseszel pisze:
22 paź 2022, 17:32
..... Txd oraz Rxd służą do programowania manipulatora? ......
To szyna komunikacyjna między sterownikiem/wyświetlaczem. Teoretycznie można nią i programować, tyle tylko skąd weźmiesz program do obsługi i "wsad" do sterownika/wyświetlacza.
Jeżeli masz Binoxa na oryginalnym sterowniku to "zewnętrzne/chińskie" wyświetlacze tego zapewne nie uruchomią ze względu właśnie na oprogramowanie sterownika/wyświetlacza.
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Poddałem się z naprawą wyświetlacza, szkoda mi było już czasu. Wymiana i sprawdzenie elementów zajmowała mi zbyt dużo czasu i w sumie zrobiła się sztuka dla sztuki. To odpuszczam.

Pytanie teraz- jaki wyświetlacz? LED czy LCD? LED mniejszy, mniejsza dokładność, mniej parametrów.
LCD- jest trochę typów o różnych rozmiarach. Generalnie celuje na Allegro. Chiny kuszą ceną w porównaniu z Allegro, ale nie chce się bujać z problemami przy zakupie.
Jakaś propozycja? Chyba został mi już tylko wyświetlacz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

keseszel pisze:
26 paź 2022, 23:46
...... Pytanie teraz- jaki wyświetlacz? LED czy LCD? LED mniejszy, mniejsza dokładność, mniej parametrów.
LCD- jest trochę typów o różnych rozmiarach. Generalnie celuje na Allegro. Chiny kuszą ceną w porównaniu z Allegro, ale nie chce się bujać z problemami przy zakupie.
Jakaś propozycja? Chyba został mi już tylko wyświetlacz.
"dokładność" będzie podobna, co najwyżej może być mniej wskazań pośrednich napięcia. Zanim kupisz jakikolwiek nowy wyświetlacz do roweru/Binoxa, sprawdź najpierw czy rower jeździ bez wyświetlacza. Jak pisałem wyżej, jeżeli chcesz zastąpić oryginalny wyświetlacz to dostępne wyświetlacze LED/LCD zapewne i tak nie skomunikują się ze sterownikiem i do dyspozycji będzie zapewne tylko funkcja wl/wył roweru i przy odrobinie szczęścia wskazania napięcia, czyli to samo co bez wyświetlacza. Jeżeli nadal będziesz chciał eksperymentować z wyświetlaczem, to pozostaje Allegro ze względu na bezproblemowy zwrot przy nie "zadziałaniu" wyświetlacza.
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Po podłączeniu koła z silnikiem do baterii nie kręci się. Nie jest obsadzona druga wtyczka. Dlatego tak dopytuje się o wyświetlacz. Po prostu steruje on wewnętrznym sterownikiem, a tak nie ma co sterować. No chyba rozbiorę to cholerstwo by zajrzeć do środka i rozpisać przewody. Jak wymontuje wewnętrzny sterownik to i tak muszę wtedy mieć manipulator do obsługi roweru.
tkoko
Forumowicz
Posty: 5050
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: tkoko »

Aby stwierdzić czy rower działa trzeba WŁĄCZYĆ STEROWNIK. Aby to zrobić trzeba zewrzeć dwa przewody we wtyczce wyświetlacza. Skoro dotychczasowy wyświetlacz/sterownik jest Bafanga, to są to przewody/PIN'y 1 i 2 (P+ i PL). Jeżeli będą inne kolory przewodów to będą to zapewne czerwony i niebieski przewód. Następnie trzeba zakręcić korbą lub przekręcić manetkę jeżeli jest.
Załączniki
BBSHD1.JPG
keseszel
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 05 sie 2022, 11:11

Re: Jaki wyświetlacz do e-bike?

Post autor: keseszel »

Na razie się wstrzymałem z zakupem, ale będę kupował coś małego na kierownicę. Jak kupie nie omieszkam się pochwalić, na razie szukanie po Allegro.
ODPOWIEDZ