jaki pakiet do deski efoil?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
bono22
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2023, 1:47

jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: bono22 »

Witam,
jestem na finiszu budowy deski elektrycznej efoil, buduję ją z przerwami od 2lat (po godzinach) Aktualnie zastanawiam się nad wyborem pakietu zasilającego, w zeszłym tygodniu robiłem testy z pakietem Lipo 6S 10Ah, i powiem szczerze taki ciąg w wodzie mi wystarczy, ale niestety przy napięciu 22-25V prąd p\lgnący przez przewody i w ESC jest bardzo duży, szacuje, że było tam okolo 160-180A (dokładnie będę widział za za 2-3 dni bo czekam na miernik. Wracając do sprawy przy podwyższeniu napięcia do 12s 44V ten prąd się zmniejszy o połowę, ale potrzebuje wtedy pakietu 12s lub 2x6s i podłączyć do szeregowo. I tu moje pytanie Czy z waszego doświadczenia lepiej kupić dwa duże pakiety Lipo 6s 22Ah na start, czy zbudować taki pakiet na Lion18650 z tym że mam duży prąd rozładowania, zakładając, że przy 44V prąd by spadł do 80A to i tak jest dużo. Dlatego moje pytanie brzmi czy można zbudować taki pakiet lion na 18650 aby obsługiwał jaki prąd rozładowania?
A może lepiej kupic np 3-4 baterie rowerowe z prądem rozładowania który sie podzieli na wszystkie baterie?

z gory dziekuję za merytoryczne odpowiedzi :)

bono
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2069
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: Tooropek »

Wszystko zależy od miejsca jakie posiadasz na baterie. Moim zdaniem jak nie trzeba Ci dużo pojemności to weź 2 x 6s lipo i zamknij je skompresowane w jakimś pudle z plastiku i będzie git. Lion przy 80A to już duży ciężki pakiet będzie po przy 21700 10p będziesz musiał zrobić a 18650 minimum 15/16p jakie by nie były ogniwa.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
bono22
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2023, 1:47

Re: jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: bono22 »

Rzeczywiście może to ważyć z 10kg :) tej zmiennej nie brałem pod uwagę, wejdę wiec na początek w Lipo.
Awatar użytkownika
Mel48
Forumowicz
Posty: 235
Rejestracja: 22 lis 2018, 9:17
Lokalizacja: kotlina kłodzka

Re: jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: Mel48 »

jak bym miał ja wybrać to zawsze wybiorę najwyższe dopuszalne napięcie jakie można podpiąć pod regulator -silnik
bo
mniej obciążamy poszczególną cele w akumulatorze przy -max mocy
u ciebie w szczycie /160-180A CO jest baaaaadzo dużo / Lipo 6S 10Ah/
dłuższa żywotnosc pakietu -nie wszystkie baterie przeżyja takie prądy
mniejsze przekroje na przewodach złaczach
-straty na przesyle prądu
wyższa sprawność silnika przy maxymalnej mocy
nie mam wielkiego doświadczenia -jakiś czas temu zrobilem sobie kąsiarkę żyłkowa na bazie sterownika /jeti spin 300 pro opto /
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: lukk »

No tutaj trzeba pamiętać, że na wodzie prąd max to faktycznie nie taki prąd w peaku chwilowy, tylko taki, z którym będzie się pałować, więc trzeba ostrożniej ogniwa dobierać. Chyba że większa moc potrzebna do wejścia w ślizg i potem zmniejszenie...ale w praktyce wiadomo że będzie pałowanie :twisted:

BTW, uważam że nie powinniśmy udzielać więcej odpowiedzi do momentu aż do tematu zostaną wrzucone zdjęcia konstrukcji :mrgreen:
bono22
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 10 maja 2023, 1:47

Re: jaki pakiet do deski efoil?

Post autor: bono22 »

Poszedłem w 44V, kopiłem pakiety lipo 4x16000 wiec będzie w sumie 32A na 44V 12S. Niestety Lipo ma koncwki AS150 a kupienie tych końcówek w Polsce w rozsądnej cenie graniczy z cudem. Stąd mojej pytanie macie może jakiś dobry sklep online ???
ODPOWIEDZ