Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: elektrotonus »

https://www.o2.pl/artykul/mandat-za-prz ... 534975105a

Zatem ebajkersi, uważajmy jak szybko jeździmy ;-)
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

tez mi nowina znajomy juz lata temu zapłacił za przekroczenie prędkości na szosówce pomykał w terenie zabudowanym 80km/h :P i ten pan fachowiec ze w miastach nie ma górek żeby te 50 przebić akurat przypadek znajomego to wiadukt ślaski w Rzeszowie a cykneli go za tzw "kamieniokiem" miejscowi znają temat i realia:)
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Umbur »

Teraz będą "suszyć" rowerzystów z krzaków na osiedlach. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: exmotech »

Generalnie to rower jest pojazdem jak każdy inny, lecz charakteryzuje się tym, że przy dużych prędkościach słabo się zatrzymuje. Jazda z prędkością większą niż 25-30km/h po ścieżkach jest niebezpieczna, bo reszta użytkowników może nie mieć (najczęściej nie ma) pojęcia o przepisach, o odpowiednim reagowaniu na inne pojazdy itd. Jak się ze sobą minie dwóch profi-rowerzystów z prędkością 40km/h każdy, to zrobią to na milimetry i żadnemu ani palec nie drgnie, ale jak napotkasz na łuku drogi na jakiegoś weekendowego pedałującego, to zesra się ze strachu da po hamulcach, zarzuci go na twój tor jazdy i będzie czołowe. Poza tym ścieżki często nie są oddzielone od chodnika i na drodze masz wbiegające małe dzieci, matki z wózkami, nastolatki wlepione w smartfony, emeryci, któzy nie wiedzą o istnieniu dróg dla rowerów... Buuuummm!

Na ulicach natomiast głównym problemem jest przeświadczenie, że rower to wolny pojazd, więc wielu kierowców źle ocenia prędkość i np wyskakuje z podporządkowanych, robi lewoskręty itd. Potem są wypadki. Tak giną najczęściej motocykliści: jakiś Zenek włączał się do ruchu i z góry założył, że jak widzi motor to on z pewnością jedzie wolno.

Są jednostki, takie jak ludzie na tym forum, które mają umiejętności i radar wokół głowy non stop. Jednak większość ludzi jest totalnie nieudolna powyżej 25km/h
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: noisuee »

Zastanawia mnie, jakby sprawa skończyła się w sądzie. Z jednej strony obowiązują ograniczenia prędkości na drodze, z drugiej rower nie ma obowiązku być wyposażony w licznik. Zgodnie z zasadą, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, kara murowana. Chociaż osobiście, przyjął bym mandacik i powiesił na ścianie :)
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: maciek72 »

Analogicznie rower nie musi mieć oświetlenia a nocą dostaniesz mandat.Ba nawet nie musisz wiedzieć która to prawa strona czy lewa, jazda złą-mandat
MACIEK
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: noisuee »

Przykład z oświetleniem jest dość niefortunny. Rower musi mieć oświetlenie, zależnie od warunków drogowych. Tak stanowią przepisy.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

mandat dostaniesz nie tylko za przekroczenie predkosci rowerem (pare lat temu jeszcze zanim itd zagarneła foto radary od gmin głosna była sprawa z pomorza gdzie postawili fotoradar w miescie na drodze z ograniczeniem do 30km/h pstrykło foto dzieciakowi na rowerze miał nico ponad 40km/h sprawa rozeszła by sie po kosciach bo brak tablic i innych opcji identyfikacji delikwenta ale foto zobaczył policjant i rozpoznał syna sąsiadów sprawa oparła sie o wokande finału nie znam bo media nie relacjonowały sprawy dalszego toku moze ktos z Kaszub to kojarzy i dopowie reszte ) Mandacik można zarobić za drobiazgi jak np :brak dzwonka jak sie pan władza uprze to za brak przepisowego wyposażenia roweru wystawi kwicik.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
noisuee
Forumowicz
Posty: 156
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: noisuee »

Pamiętam, że było głośno w telewizji, ale też nie wiem jak skończyła się sprawa. Chętnie poczytałbym wyrok sądowy i jego uzasadnienie.
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: maciek72 »

noisuee pisze:
26 cze 2018, 8:31
Przykład z oświetleniem jest dość niefortunny. Rower musi mieć oświetlenie, zależnie od warunków drogowych. Tak stanowią przepisy.
Tak jak rowerzyste obowiąziją przepisy ruchu drogowego . Jak jest 30 a jedziesz 50 to co kogo obchodzi że nie masz obowiązku mieć licznika.Nie rozumiem o co chodzi?
MACIEK
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

włąsnie o to chodzi że mamy przepisy sprzeczne lub kolidujace ze soba i tak rower nie musi w obowiazkowym wyposażeniu wg przepisów miec licznika predkosci wiec skad rowerzysta ma wiedziec jak szybko sie porusza i czy nie przekracza dozwolonej predkosci dlatego rodzice tego chłopaka o którym wspomniałem oddali sprawe do sadu
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Dzjohnyj »

To już jest chyba sprawa danego rowerzysty. Jeśli nie posiada licznika lub czegoś innego do pomiaru prędkości, to musi zdać się na siebie. Przepisy nie są sprzeczne, bo nikt nie pisze w jednej ustawie o możliwości posiadania licznika, a w drugiej o obowiązku. Jeżeli ktoś nie radzi sobie z oszacowaniem prędkości - montuje licznik.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

Nie jestem prawnikiem nie będę się wykłócał ani zagłebiał w meandry prawniczych kruczków ale skoro sprawa o której wspomniałem oparła się o wokande znaczy sie prawnicy tez maja wątpliwości a przynajmniej są rożne interpretacje przepisów . ale sam popatrz z jednej strony wymaga sie przestrzegania ograniczeń predkosci a z drugiej nie nakłada sie na producentów obowiązku montowania liczników tak jak jest to w samochodach czy motocyklach .
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Paff
Forumowicz
Posty: 110
Rejestracja: 25 lut 2018, 10:09
Lokalizacja: Poznań

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Paff »

Inc0, auto ciężarowe nie musi mieć wagi a przeładować go nie wolno. Auto osobowe nie musi mieć czujnika zmierzchu a o zmroku masz obowiązek włączyć światła. Żeby jechać rowerem nie musisz zdawać egzaminu ze znajomości przepisów a masz je znać i przestrzegać. Masz problem z oszacowaniem prędkości na rowerze ? Kup sobie licznik. Prawo tego nie zabrania. Albo przelicz na jakim przełożeniu przy jakiej kadencji masz jaką szybkość i bez licznika wiesz w miarę dokładnie jak szybko jedziesz. Nie twórzmy problemów tam gdzie ich nie ma.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

nosz k... czytanie ze zrozumieniem widze że kłania sie w pas podałem tylko konkretny przykład z życia wzięty na to jak przepisy z sobą kolidują i do jakich paradoksalnych sytuacji to prowadzi a juz mi jeden z drugim każe licznik kupować wiec do informacji co po niektórych nie mam problemu z ustaleniem prędkości z jaka jadę mam w każdym rowerze licznik , w samochodzie .... tez :P ,wagę mam w łazience , na światłach mijania jeżdżę cała dobę mimo że nie mam czujnika zmierzchu, a alkomat znajdzie się w radiowozie przyczajonym w wiadomym miejscu w krzakach:p
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: WojtekErnest »

Oczywiście że nie jest tłumaczeniem :
- nie mam licznika więc jeżdzę ile chcę
- mam licznik ale pokazuje o 20 km mniej więc mandat się nie należy
- itp
Ps. Jeśli rowerzysta nie mający licznika nie wie czy jedzie blizej 20 km/godz czy raczej blizej 40-tu, to sąd jest pewny że kłamie lub ...wymaga pomocy... lekarza.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: maciek72 »

Inc0 pisze:
26 cze 2018, 11:58
Nie jestem prawnikiem nie będę się wykłócał ani zagłebiał w meandry prawniczych kruczków ale skoro sprawa o której wspomniałem oparła się o wokande znaczy sie prawnicy tez maja wątpliwości a przynajmniej są rożne interpretacje przepisów . ale sam popatrz z jednej strony wymaga sie przestrzegania ograniczeń predkosci a z drugiej nie nakłada sie na producentów obowiązku montowania liczników tak jak jest to w samochodach czy motocyklach .
To że sprawa znalazła sie na wokandzie nie oznacza że prawnicy mają wątpliwości tylko że starzy nie przyjeli mandatu. :roll:
MACIEK
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: Inc0 »

maciek72 pisze:
26 cze 2018, 17:29

To że sprawa znalazła sie na wokandzie nie oznacza że prawnicy mają wątpliwości tylko że starzy nie przyjeli mandatu. :roll:
czyli były wątpliwości w interpretacji przepisów :roll:
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: maciek72 »

Być może ale nie prawników a rodziców.Szkoda że nie znasz wyroku,było by po dyskusji
MACIEK
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Mandaty za przekroczenie prędkości dla rowerzystów ?

Post autor: cerberus »

tutaj macie finał sprawy:
https://www.tvn24.pl/pomorze,42/46-km-h ... 18181.html
w skrócie - WINNY (i uprzedzając: brak kary nie oznacza braku winy)

@Inc0, ale gdzie ty tam widzisz jakąkolwiek sprzeczność? Prawo Ci mówi, że masz coś zrobić, ale pozostawia wolną rękę w kwestii jak to zostanie zrobione - żadnej sprzeczności tutaj nie ma - alkomatów w samochodach też się fabrycznie nie montuje, tutaj też widzisz sprzeczność z zakazem jazdy na bani? sprzeczność, kolizje to byś miał gdyby były min. 2 przepisy tej samej hierarchii, gdzie jeden przepis nakazywał Ci posiadać licznik, a inny zabraniał
ODPOWIEDZ