ZAPRASZAM DO ZBIÓRKI CHARYTATYWNEJ NA WÓZEK INWALIDZKI viewtopic.php?f=8&p=24450#p24450

Policja upomina rowerzystów

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekErnest

Re: Policja upomina rowerzystów

Post autor: WojtekErnest » 14 paź 2018, 8:16

Niestey jest jeszcze jedem ważny element tych rozważań tj ew odpowiedzialnosc za szkody i odrębne postepowanie u ubezpieczycieli. Tu sytuacja moze byc z zalozenia zla, no bo ochrona ubezpieczyciela obejmuje to co jest ubezpieczone. A nieuprawniony pojazd, jego uzytkownik ktory się tym porusza gdy NIM spowoduje wypadek to wiadomo....
Zatem gdy dojdzie do spraw do odszkodowanie, gdy druga strona ma trwaly uszczerbek na zdrowiu, duze uszkodzenia samochodu itp Wtedy może byc niefajnie.
A to i tak kiedys doprowadzi do obowiazku rejestracji, wykupu OC i zakazu samodzialow poroszajacych sie po drogach publicznych. Niestety...
Wiec wlasny monitoring udowadniajacy brak naszej winy moze byc baaardzo przydatny.
Wcześniej : Pomógł 67 razy, postów 3,1+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)

tkoko

Post autor: tkoko » 14 paź 2018, 8:48

Jak trudno w takich przypadkach ustalić "winę", najnowszy przykład z Cz-Dz.

Obrazek

Rowerzysta (pełnoletni), jadący ścieżką rowerową (wzdłuż wozów strażackich), na skrzyżowaniu ze światłami, wjechał pod tylne koło autobusu (którego tył widać za płotem przy lewej krawędzi zdjęcia). Był wleczony jeszcze kawałek zanim autobus się zatrzymał. Trzymając się "dokładnie" PoRD. winien jest kierowca autobusu skręcającego w lewo. Tylko, czy na pewno?.

Awatar użytkownika
Inc0

Post autor: Inc0 » 14 paź 2018, 10:12

zasięgnąłem porady osoby z branży zadałem takie pytanie :
"Witam. zdarzenie wyglądało następująco :potrącenie rowerzysty przez samochód na ścieżce rowerowej (przejazd rowerowy) wzdłuż pasów dla pieszych. Kierowca stwierdził, że nie widział rowerzysty dlatego doszło do potrącenia. W domyśle rowerzysta jechał zbyt szybko.. ale rower to e-bike własnej konstrukcji tegoż rowerzysty o mocy grubo powyżej 250W mocy ciągłej. Jak fakt poruszania sie takim pojazdem może wpłynąć na orzeczenie przez sąd o winie? "

oto odpowiedz :

"Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.
Rower wyposażony w napęd elektryczny o mocy powyżej 250w nie jest już rowerem a motorowerem, który nie ma prawa korzystać z infrastruktury rowerowej i wjeżdżając na przejazd dla rowerów włącza się do ruchu ustępując wszystkim pierwszeństwa.No i tu meritum: od tego, czy to był rower elektryczny, czy też motorower zależy, czy miał w tym miejscu pierwszeństwo czy też nie. A od tego z kolei zależy, kto jest winien. Bo jednego jestem pewien - winny tej kolizji jest ten, kto pierwszeństwa powinien ustąpić, a tego nie zrobił."
"

Wiec ani przeświadczenie że policje masz za sobą ani kamerka ( udokumentowanie jazdy e-bike nieuprawnionym po ścieżkach rowerowych czyli własnego przewinienia to strzał nawet nie w stopę ale w kolano w takiej sytuacji) nie da gwarancji nietykalności w sądzie.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.

maciek72

Post autor: maciek72 » 14 paź 2018, 11:32

IncO. Czy ty naprawde sądzisz że ktoś kto zabije rowerzyste na pasach czy tam ścieżce a jego papuga wykaże że rower miał kierownice o 2 cm szerszą niż ustawa przewiduje to osoba ta w świetle prawa będzie niewinna?!Bo jako nie spełniający wymogów ustawy rowerzysta nie miał prawa korzystać z drogi rowerowej?
MACIEK

Awatar użytkownika
Inc0

Post autor: Inc0 » 14 paź 2018, 13:14

maciek72 kluczowe jest słowo rowerzystę na e-bike powyżej 250W nie jesteś rowerzysta bo taki e-bike nie jest rowerem w świetle obowiązującego prawa. Panowie wiem że chciałoby sie żeby nasze pojazdy były uznane za legalne ale tak nie jest i sie nie zanosi kazda kolizja w której wezmiemy udział na nielegalnym e-bike niesie ryzyko poważnych kłopotów.
W formie pytania przekopiowałem post kolegi , pełnego entuzjazmu po obejrzeniu programu w TV , wkleiłem na forum prawniczym teraz wklejam odpowiedzi jakie sie tam pojawiają chetni moga sobie go śledzic https://forumprawne.org/prawo-wykroczen ... ost4192314

Awatar użytkownika
Maran_hand

Post autor: Maran_hand » 14 paź 2018, 13:41

Skręcanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom. - wycinek z przepisów o zielonej strzałce.
Kierowca ma czerwone światło i warunkowy skręt w prawo. Musi się zatrzymać i ustąpić wszystkim tym którzy mają zielone. To jest podstawa a wszystko to na co Ty się powołujesz to są dodatkowe aspekty sprawy. Sąd może wziąć je pod uwagę celem złagodzenia kary np po przez obniżenie mandatu ale sprawcą ewentualnej kolizji będzie ten który złamał przepisy i na skręcie warunkowym nie ustąpił pierwszeństwa.
Inc0 nic Ci nie dał do myślenia przykład podany przez maciek72? Jeśli faktycznie rower będzie o te dwa cm szerszy, wówczas nie łapię się w definicję roweru co wtedy? Winny jest ten który jechał rowerem z za szeroką kierownicą? Oczywista bzdura, ale idąc dalej tym tropem. Przekroczenie których parametrów powoduje, że rower jeszcze jest rowerem a których nie? Podejrzewam, że w takim przypadku zastosowanie ma zwykła logika. Dlatego, jeśli ebike będzie jechał w sposób przepisowy zostanie potraktowany jak zwykły rower. A gdyby tak, skończył mi się aku i jechałbym na pedałach to co wtedy? Jak według Ciebie został bym potraktowany przez sąd?
Z tym moim entuzjazmem nie przesadzaj, najpierw uważnie przeczytaj w jakim kontekście się wypowiedziałem i o co mi chodziło. Tylko zrób to sumienie bo nie chciał bym potem usłyszeć zarzutu, za Maran mówił że śmiało mogę pakować się pod każdy samochód więc się wpakowałem..
P.S. Zadaj teraz na forum prawniczym pytanie Maciek72, ciekaw jestem odpowiedzi. ..i tego skąd taka różnica w interpretacji tej samej definicji :)
Ostatnio zmieniony 14 paź 2018, 13:59 przez Maran_hand, łącznie zmieniany 1 raz.
www.RybieUdko.pl
a tym się wożę viewtopic.php?f=30&t=134 ..po dzielni :twisted:

tkoko

Post autor: tkoko » 14 paź 2018, 13:57

Maran_hand pisze:
14 paź 2018, 13:41
..... Jeśli faktycznie rower będzie o te dwa cm szerszy, wówczas nie łapię się w definicję roweru co wtedy? Winny jest ten który jechał rowerem z za szeroką kierownicą? Oczywista bzdura,....
Dla nas tak, dla prawników niezupełnie. Jak zapewne wiesz, 100% uderzeń w tył samochodu, jest klasyfikowane jako wina tego z tyłu, tym bardziej jeżeli jest się pod wpływem alkoholu. Prawnicy jednak, "odpowiedniej osobie", znaleźli "pomroczność jasną" (cokolwiek to znaczy), i wybronili go z odpowiedzialności :D

Awatar użytkownika
Inc0

Post autor: Inc0 » 14 paź 2018, 14:01

Maran-hand w twoim przykładzie nie było mowy o ofiarach śmiertelnych trzymajmy sie tematu kolizji bez denatów bo i tak temat jest skomplikowany i wcale nie jednoznaczny . Moim zdaniem rower z za szeroka kierownica jest rowerem z niedozwolonym osprzętem podobnie jak samochód z modulowanym sygnałem dzwiekowym nie bedzie przesądzać o winie ,ale proszę bardzo zapytaj o 2cm za szeroką kierownice i czy stwierdzenie że rower z 2cm za szeroka kierownica jest rowerem z automatu uprawnia do uznania e-bike o mocy powyzej 250W za rower . obstawiam że tu sie sprawa rozbija o to które elementy sa kluczowe dla takiej a nie innego zaszeregowania pojazdu kierownica raczej takim elementem nie bedzie w przeciwieństwie do instalacji elektrycznej i silnika. BTW gdy skończy ci się paliwo w samochodzie to przestaje być samochodem?? kiedy e-bike przestaje być rowerem? ano wtedy gdy którykolwiek z wymogów opisanych w ustawie ( moc do 250W bateria max 48V czujnik pas + siła wspomagania malejace płynnie do 0% po osiagnieciu 25km/h brak manetki ile z tych wymogów nie spełnia twój "monster"? bo mój żadnego :P ) nie zostanie spełniony, można i na odwrót :czy motocykl z pedałami przestaje być motocyklem i staje się automatycznie rowerem ?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2018, 14:06 przez Inc0, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Maran_hand

Post autor: Maran_hand » 14 paź 2018, 14:03

Tkoko no w sumie ;)
Ale należy rozróżnić procesy medialne i procesy tych malutkich. W tym drugim przypadku prawnik tak naprawdę jest tylko po to by zabezpieczyć Twoje prawa po przez znajomość procedur. Płomienne mowy, zwroty akcji, niesamowicie inteligentne pytania po których sprawcą sam się przyzna do winy zalewając się łzami to tu tego nie ma :)
www.RybieUdko.pl

Awatar użytkownika
Maran_hand

Post autor: Maran_hand » 14 paź 2018, 14:14

Inc0 nie rozstrzygniemy tu tego, podaj miejsce i czas to załatwimy sprawę jak mężczyźni! :lol:
A tak poważnie, każdy z nas wyłożył swoje racje, pewnie każdy ma jej po trochu choć ja więcej :lol:
Ktoś po przeczytaniu tego już w sumie laboratu sam zdecyduje, czy w danej sytuacji będzie czekał na policję pewien swoich praw czy odwrotnie.
A podyskutować w dobrym towarzystwie zawsze miło :D pozdrawiam

P.S. mój bajk jest w pełni legalny, tylko jak to pięknie nazwałeś ..posiada dodatkowy, niedozwolony osprzęt :lol:
Ostatnio zmieniony 14 paź 2018, 14:20 przez Maran_hand, łącznie zmieniany 2 razy.
www.RybieUdko.pl

ODPOWIEDZ