Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: ximad »

elektrotonus pisze:
21 wrz 2018, 13:34
Boje się troszkę budować szybszy rower z większą mocą, by za rok nie paść ofiara nagonki i wzmożonych kontroli straży miejskiej czy policji. Obowiązkowo tryb 250W i PAS ale wymogu napiecia 48V nie przeskoczę w pakiecie 19S ;-)
Dlatego ja po mieście jeżdże rowerkiem 36v 350w, jak się wzmożą kontrole to odmontuje manetke, skręce amperaz i ustawie blokadę 25km/h na stałe. Jeżdże teraz podobną prędkością (30-32km/h) i uważam że na rower po miejskich ścieżkach i tak jest fajnie. Bez wysiłku wjeżdżam na wzniesienia, dojeżdżam do pracy nie spocony, wręcz latem się chłodzę na rowerku i jest super, to nie ma być skuter. Jeżeli ludzie przestaną traktować rowery elektryczne jak skutery na ścieżkach rowerowych tylko spojrza na nie jak na rowery, które jeżdżą jak rowery, tylko bez naszego wysiłku to te ograniczenia wcale nie są takie straszne.

Do zabawy po lesie (lesie poza miastem i popularnymi ścieżkami) planuje kupić sobie jak budżet pozwoli coś mocniejszego typu sur-ron, ale na miasto się tym nie wybiorę.

a propo nagonki, po widoku bezmyślnych ludzi nad morskimi miejscowościami którzy jeżdżą bardzo szybko z dzieciakami na "hulajnogach elektrycznych" sam czekam na jakieś uporządkowanie tej kwestii, dzieciaka nie można puścić samego chodnikiem z obawy że któryś debil go rozjedzie, a że tym się jeździ łatwo, tanio i każdy może to ilośc debili na chodnikach wzrosła wielokrotnie.
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: exmotech »

My jak zawsze chcemy wylać dziecko z kąpielą, podobnie jak EU. Domyślam się, że jak wprowadzą przepisy to będą one mega rygorystyczne, bo im większy rygor tym więcej mandatów. Powinna być rejestracja rowerów po to aby można było opłacać OC. Powinny być dopuszczone składaki bo ideą każdego roweru jest to, że się go składa z wybranych komponentów. Ograniczenie prędkości do 30km/h jest rozsądne bo ja normalnym rowerem na pedały jadę 35, więc dlaczego elektrykiem miałbym jechać mniej?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tas »

Przemieszczanie sie jest przywilejem.
Nie ma takiego czegoś, że sobie obywatel bez podatku, akcyzy, danin będzie do pracy jeździć bo z tego nie ma kasy, ma sobie kupić auto albo motocykl :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Yin »

A tym czasem nagonki na elektryki ciąg dalszy:
http://www.auto-swiat.pl/prawo/elektrop ... dem/mphn0l
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

W moim przekonaniu najszybciej będą wyłapywać hulajnogi i pseudohulajnogi. Bo jest wyraźnie więcej i się wyróżniają, a jednocześnie jeżdżą nawet na sciezkach rowerowych i chodnikach w okolicach 30-35 km godz. To jednoznacznie da sie stwierdzic, nie ma dyskusji o manetkach, niuansach z napięciem i, wielkosci aku itp.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Maran_hand »

elektrotonus pisze:
21 wrz 2018, 13:34
Tylko obawiam się, ze po lekturze takich artykułów w prasie ebiker będzie niejako z góry skazany na porażkę podczas konfrontacji z pieszym, innym rowerzystą lub kierowca. Nawet jeśli nie będzie winny ale będzie tym wariatem na elektryku. Boje się troszkę budować szybszy rower z większą mocą, by za rok nie paść ofiara nagonki i wzmożonych kontroli straży miejskiej czy policji. Obowiązkowo tryb 250W i PAS ale wymogu napiecia 48V nie przeskoczę w pakiecie 19S ;-)
Co roku podejmowane są takie tematy, kończą się zwykle z nadejściem chłodniejszych dni. O ilu wypadkach e-.. słyszeliście, czytaliście? Na tą chwilę nie jesteśmy żadnym zagrożeniem, jesteśmy też zbyt małą grupą by naszym kosztem można było podratować budżet. Dlatego też ustawodawca się nami nie interesuje. Dodatkowo nikt nie ma interesu byśmy z e-.. wrócili do samochodów, zwłaszcza w dużym mieście. Całe to gadanie w stylu ".. koniec już jest blisko..", "..pokazywanie to strzał we własne kolano.." itd to zwyczajne biadolenie i umartwienie się na zapas. Jest możliwość to trzeba się cieszyć a jeśli coś to czasu na zastanawianie się co dalej, będzie pod dostatkiem.
Z Twoim podejściem Łukaszu nigdy nic mocniejszego nie zbudujesz bo co roku będziesz powtarzał to samo po to by za 15 lat być może stwierdzić - a nie mówiłem że tak będzie? Korzystaj póki możesz bo kiedyś tam, być może nie będziesz mógł.

P.S. bzdurą jest też gadanie że e-.. zawsze będzie winny. Sami takie głupoty tworzymy a potem w nie wierzymy. Wystarczy zdrowy rozsądek i kamerka by nie było żadnych problemów. A artykuły w gazetach czy portalach pojawiają się, bo temat e-.. jest interesujący, dobrze się czyta
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Co żeście się tak tej manetki uczepili? Nigdzie nie ma zakazu używania/posiadania manetki, a obowiązek uruchamiania silnika naciskiem na pedału wcale nie jest takiemu zakazowi równoznaczny. Zresztą są na rynku gotowe rozwiązania, które umożliwiają sterowanie manetką tylko gdy pedałujemy - czyli całkowicie zgodnie z ustawą.
Co do czekania aż uregulują sprawę hulajnóg, monocykli, deskorolek i innych e-pojazdów to sory, ale jeszcze sobie poczekamy - od kilkunastu lat mówi się o uregulowaniu kwestii wrotkarzy, deskorolek i innych analogowych hulajnóg i nawet tego jeszcze nie zrobili, także bardziej bym się obawiał zmian w interpretacji pieszy/motorower niż zmian w samych przepisach....
A póki co w tym tygodniu znowu (już nie liczę który to raz), w drodze do pracy na swoim rowerku jadąc ok. 40-45km/h zostałem wyprzedzony przez radiowóz ;)

PS. a jak faktycznie dojdzie już do tej mitycznej nagonki to pamiętajcie, że przy odrobinie wysiłku moc napędu i napięcie da się zmienić nawet zdalnie... ;)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

PS2. A tak w kwestii wypadków/kolizji z elektrykami to takowe miały już miejsca w 2014 - autobus skasował 10-letniego dzieciaka (zgon) na hulajnodze elektrycznej - ostatecznego rozwiązania sprawy nie znalazłem, ale w jednym z wyroków sąd uznał taką hulajnogę za motorower, a nie pieszego (wyrok nieprawomocny)

http://www.orzeczenia.ms.gov.pl/content ... -12-20_001
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

cerberus pisze:
22 wrz 2018, 2:17
...ale w jednym z wyroków sąd uznał taką hulajnogę za motorower, a nie pieszego (wyrok nieprawomocny)
No bo wygląd i osiągi takiego pojazdu są w rzeczywistości bliższe motorowerowi niż pieszemu. Logiczne...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

WojtekErnest pisze:
22 wrz 2018, 6:19
cerberus pisze:
22 wrz 2018, 2:17
...ale w jednym z wyroków sąd uznał taką hulajnogę za motorower, a nie pieszego (wyrok nieprawomocny)
No bo wygląd i osiągi takiego pojazdu są w rzeczywistości bliższe motorowerowi niż pieszemu. Logiczne...
gówno prawda - wszystko zależy od chulajnogi - masz duże kolosy z siedziskiem, które faktycznie "hulajnogi" w niczym nie przypominają tylko motorower/skuter, a masz też mniejsze z małym silniczkiem i baterią, którym nawet z bliska musisz się przyjrzeć, żeby ocenić czy to zwykła hulajnoga, czy elektryczna, więc nie p***** głupot...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

Drogi kolego, nawet najmniej obeznany policjant rozpozna hulajnoge z napedem elektrycznym od takiej bez. A nawet bardziej obyty technicznie policjant znacznie trudniej odrozni legalny ebajk 250W od 'mniej' legalnego. A sąd tym bardziej. I tylko o to mi chodzilo....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: GiantTrance3KW »

Koledzy, to jest u nas jedna wielka paranoja i na pewno coś się kiedyś musi zmienić, tylko jak i kiedy nie wiadomo..
Jeśli taki e-rower miałby się stać motorowerem, to po co mi taki pojazd?? bez wjazdu na ścieżki itd, jak mam jeździć po ulicach i wąchać spaliny, to ze względu na bezpieczeństwo lepiej kupić takie 125cm czy coś innego stworzonego do jazdy po naszych dziurawych drogach.
Jak jest na naszych drogach każdy jeżdżący wie...a to że mamy takie "zdyscyplinowane i kulturalne społeczeństwo" przekłada się również na "chamówę" na ścieżkach rowerowych, i tutaj raczej wcześniej niż później do rzeźni musi dojść (na dzień dzisiejszy oceniam że jest rzeźnia..) przy takim wzroście wszelkiej maści "pojazdów", tworów - typu hulajnogi co noga podłoża nie widzi poza wsiadaniem, wywrotne to i zapierdziela, a najlepiej to we dwoje a nawet troje na tym jechać - a co tam, wypożyczalni tego dziadostwa pełno w turystycznych wiochach..i od dawna mam wrażenie (bo nawet kolizje często się zdarzają) że ktoś nieźle smaruje żeby to się kręciło...taki polski zwyczaj. (?) To że w takich Niemcach tyle dziadków poginęło bo nie okiełznali mocy takich 250W lub ewentualnie odblokowywanych Boschów i Yamah co śmigają te 45km/h o czymś jednak świadczy, przy takiej "kulturze" naszego narodu i dużo bardziej szybkich tworach to ofiar może być więcej, kwestia skali oczywiście, mam na myśli liczbę uczestników ruchu wszędzie i tychże pojazdów - z których na dzień dzisiejszy wiele po prostu "nie istnieje" prawnie.
Podsumowując , nie dziwi mnie że do tej pory ustawodawcę przerasta ten problem nieco i wygodniej zamiatać pod dywan, ale niestety będzie musiał się z tym zmierzyć i zapewne w jakąś grupę społeczną to może uderzyć..również mnie to martwi, ale ja od siebie powiem tylko tyle jeździć nie przestanę.
Skoro człowiek chciałby normalnie w zgodzie ze wszystkim itd ale się nie da...to mam to wszystko w dooopie :oops: I automatycznie rodzi się bunt, jeśli uporządkują to w miarę logicznie tak jak w niektórych krajach, to może człowiek odnajdzie swoją "kategorię" jeśli - jak to często niestety bywa w PL będzie to bubel prawny, albo ograniczający naszą wolność wrzucając wszystkich do jednego wora, no to wybieram drogę własną - prawdziwą wolność :D Wiemy wszyscy jak to u nas wszystko działa...
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

WojtekErnest pisze:
22 wrz 2018, 17:05
A sąd tym bardziej.
chyba nawet nie przeczytałeś wyroku, bo kwalifikacja nastąpiła na podstawie parametrów technicznych i opinii biegłego, a nie wyglądu...
WojtekErnest pisze:
22 wrz 2018, 17:05
I tylko o to mi chodzilo....
Nie - napisałeś, że hulajnoga elektryczna bardziej przypomina wyglądem motorower niż pieszego (a co za tym idzie zwykłą hulajnogę, bo osoba jadąca na zwykłej hulajnodze jest pieszym), co w wielu przypadkach jest bzdurą.

Stety, niestety mamy typowy problem nienadążania prawa za technologią, co na całym świecie wyszło już przy okazji seagwaya, a teraz podochodziły najróżniejsze pojazdy od monocykli przez hulajnogi po wrotki i inne dziwadła, gdzie przy określaniu warunków technicznych ustawodawcy nawet się nie śniło, że jakikolwiek pojazd może chociażby nie posiadać kierownicy - bo pojazd mechaniczny musiał być duży, głośny ciężki i smrodzący ;) - a teraz już nie koniecznie...
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: GiantTrance3KW »

cerberus pisze:
22 wrz 2018, 18:09

Stety, niestety mamy typowy problem nienadążania prawa za technologią, co na całym świecie wyszło już przy okazji seagwaya, a teraz podochodziły najróżniejsze pojazdy od monocykli przez hulajnogi po wrotki i inne dziwadła, gdzie przy określaniu warunków technicznych ustawodawcy nawet się nie śniło, że jakikolwiek pojazd może chociażby nie posiadać kierownicy - bo pojazd mechaniczny musiał być duży, głośny ciężki i smrodzący ;) - a teraz już nie koniecznie...
Jakby powiedział Śp. "Pyzdra" "Tys prowda.." No i coś z tym technicznym - ewolucyjnym coctailem panocki urzedasy musom zrobić.. ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

cerberus pisze:
22 wrz 2018, 18:09
WojtekErnest pisze:
22 wrz 2018, 17:05
A sąd tym bardziej.
chyba nawet nie przeczytałeś wyroku, bo kwalifikacja nastąpiła na podstawie parametrów technicznych i opinii biegłego, a nie wyglądu...
Hulajnoga elektryczna bardziej przypomina wyglądem motorower niż pieszego (a co zamechaniczny musiał być duży, głośny ciężki i smrodzący ;) - a teraz już nie koniecznie...
Udajesz ze nie rozumiesz ?
Kazda ELEKTRYCZNA hulajnoga nie jest pieszym. Więc co ma zrobić policjant lub sąd ?
Wg Twojej defininicji machnac ręką i isc z duchem czasu...
Oczywiscie w sądzie jest przy tego typu sprawach konieczność opinii bieglego. Ale to jest prosta i jednoznacznie oczywista sprawa na niekorzyść jadącego.
Co innego w przypadku rowerow ze wspomaganiem elektrycznym. Jedne są rowerami, ale inne juz nie. I to juz jest nieoczywiste i skomplikowane -nawet dla ew. bieglych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Udajesz, czy serio masz takie problemy z czytaniem ze zrozumieniem?
Nigdzie nie kwestionowałem osobiście czym jest taka hulajnoga, tylko twoje kryterium oceny jakim był "wygląd i osiągi bliższe motorowerowi niż pieszemu", co w wielu przypadkach jest bzdurą...
Wg Twojej defininicji machnac ręką i isc z duchem czasu...
Niby w którym miejscu coś takiego napisałem? Podaj cytat albo daruj sobie te pomówienia...
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: GiantTrance3KW »

A ja jestem ciekaw pod co podciągną taką plażę nadmorską...czy to może będzie droga publiczna, czy może coś bardziej absurdalnego :D
Bo jak już załóżmy będę (z własnego wyboru :lol: ) całkowicie nielegalnym piratem wszędzie, tzn na ścieżkach, drogach itd, to sobie na plażę wyskoczę choćbym miał doprowadzić pojazd :lol: i co wtedy...bo jak na razie to nawet zakazu palenia, wprowadzania psów i dziesiątek innych zakazów nie ma komu egzekwować, po prostu wszystkie służby mają to w dooopie..
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Generalnie nie wolno, chyba że znajdziesz jakiś fragemnt plaży nie będący pasem technicznym:
Art. 60c. obsz.morskie RP Przepis karny
Kto na obszarze pasa technicznego:
(...)
3) nie będąc uprawnionym (.. ) używa pojazdu silnikowego lub zaprzęgowego lub motoroweru,
pas techniczny - stanowiący strefę wzajemnego bezpośredniego oddziaływania morza i lądu; jest on obszarem przeznaczonym do utrzymania brzegu w stanie zgodnym z wymogami bezpieczeństwa i ochrony środowiska;
szczegóły a art. 36,37,60c
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-obszara ... -morskiej/
przykładowy pas techniczny w sopocie - http://www.umgdy.gov.pl/wp-content/uplo ... 5-mapa.pdf
Awatar użytkownika
GiantTrance3KW
Forumowicz
Posty: 174
Rejestracja: 04 maja 2017, 14:10
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: GiantTrance3KW »

Trochę wcześniej już zorientowałem się w tych przepisach i przyznaję że są dość szczegółowe, jednak w praktyce...szkoda gadać, dopóki nie dzieje się coś naprawdę większego albo dłużej to duperelami nikt się nie interesuje, nawet jak ludzie dzwonią na straż czy policje, że np ludzie wjeżdżają na wydmy, dzikie parkingi, niszczą zieleń, drzewa, po prostu dzicz w sezonie, czasem przyjedzie jakiś patrol, ale ogólnie nie ogarniają tego i chyba po prostu się poddają na taką skalę szkodników...smutne ale prawdziwe. Co do tych pasów technicznych to oczywiście w każdej mieścinie wytyczone są , można też znaleźć odcinki dzikich plaż, ale wydaje mi się że ta techniczna strefa raczej wszędzie musi być choćby pod kątem obrony wybrzeża przed sztormami itd. Zakaz palenia ognisk itp, wjazdu pojazdów silnikowych to wiem że obowiązuje ogólnie wszędzie teoretycznie, tylko właśnie...czy ktoś kiedyś myślał że oprócz silników spalinowych będą elektryczne... Na dzień dzisiejszy w prawie o ruchu drogowym, w definicji zwykłego roweru najbardziej rozbraja mnie fakt że mieści się tam też rower wspomagany "pierdzielem" spalinowym do 50cm , i sam widzę takie wynalazki na ścieżkach, pierdzą, smrodzą i umilają wszystkim atmosferę...przecież to tak naprawdę prawdziwy moto-rower :shock:
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

GiantTrance3KW pisze:
22 wrz 2018, 21:50
Na dzień dzisiejszy w prawie o ruchu drogowym, w definicji zwykłego roweru najbardziej rozbraja mnie fakt że mieści się tam też rower wspomagany "pierdzielem" spalinowym do 50cm , i sam widzę takie wynalazki na ścieżkach, pierdzą, smrodzą i umilają wszystkim atmosferę...przecież to tak naprawdę prawdziwy moto-rower :shock:
też już kilka takich w krk widziałem ;) - ale nikt generalnie nie zwraca na takie wynalazki (ani spalinowe, ani elektryczne) tutaj uwagi bo tyle tego wszystkiego jeździ, że głowa mała
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

A wracając do sprawy, której nie prawomocny wyrok linkowałem to tutaj macie finał w postaci kasacji (dość świeża, bo z b.r.):
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orz ... 366-17.pdf

Swoją drogą według wiki UE coś kombinowało z definicją 'personal light electric vehicle', co by załatwiało "odgórnie" problem części hulajnóg, coś się w tej kwestii do przodu ruszyło?
The European Committee for Standardization (CEN) has been in the process of defining a standard for personal transporters, referred to as 'personal light electric vehicle', including both self-balancing vehicles and standing vehicles with maximum speeds of up to 25 km/h (16 mph) and is expected to complete its work by the end of 2017.[56][57] In the mean time the some countries have allowed personal transporters to be used on public roads with certain conditions:
https://en.wikipedia.org/wiki/Personal_ ... regulation
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

Odrzucenie kasacji. W skrocie: kierowca autobusu nie został ukarany/nie wznowiono przeciw niemu postępowania. Ż uwagi na znaczną odległość hulajnogi od skrzyzowania, motorniczy nie mógł przewidziec ze "takie cos" tak szybko jedzie i nie zatrzyma sie na przejsciu dla pieszych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

motorniczy nie mógł przewidziec ze "takie cos" tak szybko jedzie
nieprawda, gdzie niby SN coś takiego stwierdził?
z ustaleń poprzednich sądów 22km/h - czyli zwykły trucht i prędkość osiągalna na zwykłej hulajnodze - równie dobrze mógłby to być biegnący pieszy (10 latek spokojnie osiągnie 22 km/h) i wyrok byłby zapewne taki sam (bo pieszemu też nie wolno pchać się bezpośrednio pod pojazd nawet na przejściu). Po prostu autobus był na przejściu pierwszy i fakt, czy była to hulajnoga, motorower, pieszy czy co innego nie ma tutaj znaczenia (SN nawet tego nie ustalał), tak więc stwierdzenie, że:
Istotny fragment:
Nic jeszcze nie wskazywało ani na zamiar zmiany kierunku ruchu przez małoletniego przy najbliższym przejściu dla pieszych, ani tym bardziej, że uczyni to z naruszeniem podstawowych warunków bezpieczeństwa, tj. bez zatrzymania się przed przejściem i bez wyczekania na przejazd autobusu już znajdującego się na przejściu lub właśnie na nie wjeżdżającego.
(...)
inaczej przedstawiałaby się sytuacja prawna oskarżonego, gdyby ustalono, że w chwili zbliżania się autobusu do przejścia dla pieszych małoletni znajdował się już w jego bezpośredniej bliskości. Ustalenia są jednak inne. Wskazują na to, że w czasie zbliżania się autobusu do przejścia dla pieszych w rejonie przejścia nie było pieszych, ani też osoby kierującej hulajnogą. Uprawniało to oskarżonego do wjechania na przejście
W skrócie: to czy dzieciak był pieszym, czy motorowerzystą nie miało wpływu na wynik kasacji...
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

Gdyby byl pieszym to by sie znajdowal w bezposredniej bliskosci autobusu i do wypadku
zapewne by nie doszlo.
Jadący hulajnoga był na tyle daleko, ze motorniczy nie mógł zakładać/przewidzieć ze 'takie cos'
- przejedzie tak szybko
- nie zatrzyma się na brzegu ulicy.
Ps. Widzę że nadal się dziwisz ze Sąd i SN wydal taki wyrok i jak podkresla w odrzuceniu kasacji z przyczyn oczywistych.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Gdyby byl pieszym to by sie znajdowal w bezposredniej bliskosci autobusu i do wypadku
zapewne by nie doszlo.
Gdyby był pieszym biegnącym z taką samą prędkością (tj. 22km/h czyli bez trudu osiągalną) i wtargnął na przejście to do wypadku by tak samo doszło...
Jadący hulajnoga był na tyle daleko, ze motorniczy nie mógł zakładać/przewidzieć ze 'takie cos'
- przejedzie tak szybko
Bzdura - kierujący hulajnogą poruszał się z prędkością pieszego
Ps. Widzę że nadal się dziwisz ze Sąd i SN wydal taki wyrok i jak podkresla w odrzuceniu kasacji z przyczyn oczywistych.
Nie, nie dziwię się - za to dziwię się, że wymyślasz sobie jakieś własne powody odrzucenia kasacji, mimo iż SN je podał i nie miały one nic wspólnego z samą hulajnogą i jej prędkością. Przeczytaj jeszcze raz i ze zrozumieniem fragment, który zacytowałem, zwłaszcza ten pogrubiony.

Czekam z twojej strony na zacytowanie fragmentu wyroku SN z którego wynikałoby, że "Jadący hulajnoga był na tyle daleko, ze motorniczy nie mógł zakładać/przewidzieć ze 'takie cos' przejedzie tak szybko".
ePawel
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:34
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: ePawel »

Odnośnie egzekwowania prawa, to taka krótka moja historia. Swego czasu pracowałem we Wrocławiu i dojeżdżałem tam samochodem. Miasto Wrocław budując obwodnice śródmiejską wybudowała w pobliżu mojej pracy estakadę nad torami kolejowymi jednocześnie starą drogę, która prowadziła przez to torowisko zamieniła w ślepą uliczkę poprzez zlikwidowanie możliwości przejścia/przejechania przez te tory w starym stylu oraz postawiono znak "strefa zamieszkania". Ta ślepa uliczka jak i teren pod estakadami (było to bezbudynkowe pustkowie - można powiedzieć jedna wielka droga gruntowa ) został zauważony przez wielu pracowników z pobliskich biurowców i tam też zaczęto parkować samochody. I tak to trwało kilka lat. Czasami tylko straż miejska pilnowała nielegalnego przejścia przez tory (można było przejść albo 10 m przez tory albo ok 1 km na około przez estakadę by być w tym samym punkcie). Któregoś razu wracając z pracy zauważyłem, ze straż miejska pilnuje przejścia i musiałem się wybrać na 15 min. spacerek na około. Gdy zbliżałem się do samochodu zacząłem dostrzegać, że niemal wszystkie samochody -tj kilkadziesiąt sztuk -mają założone żółte blokady. Mój również. Okazało się, że znak "strefa zamieszkania" posiada kilka podpunktów i jednym z nich jest "parkowanie dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych". Cały teren na kilkaset miejsc parkingowych okazał się niezdatnym do parkowania poza kilkoma miejscami do tego wyznaczonymi. Posypały się mandaty w ten i w następne dni.

A we wszystkim tym chodziło o to, że postanowiono tam stworzyć stację kolejową i trzeba było usunąć samochody, które przeszkadzały w inwestycji.

PS. Nie dostałem mandatu. Zacząłem rozmawiać ze strażnikiem o tej sytuacji a on spytał się mnie dlaczego miałbym nie dostać mandatu jeśli 40 osoób przede mną go dostało. Wyraziłem skruchę, niewiedzę na temat parkowania w strefie zamieszkania oraz zapewniłem, że znajdę inne miejsce parkingowe.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

cerberus pisze:
23 wrz 2018, 20:41
..
Czekam z twojej strony na zacytowanie fragmentu wyroku SN z którego wynikałoby, że "Jadący hulajnoga był na tyle daleko, ze motorniczy nie mógł zakładać/przewidzieć ze 'takie cos' przejedzie tak szybko".
Sam go przytoczyłes:
inaczej przedstawiałaby się sytuacja prawna oskarżonego, gdyby ustalono, że w chwili zbliżania się autobusu do przejścia dla pieszych małoletni znajdował się już w jego bezpośredniej bliskości. Ustalenia są jednak inne. Wskazują na to, że w czasie zbliżania się autobusu do przejścia dla pieszych w rejonie przejścia nie było pieszych, ani też osoby kierującej hulajnogą. Uprawniało to oskarżonego do wjechania na przejście"".
Czyli autobus skrecajac NIE zajechał drogi hulajnodze bo jej tam nie było. Skoro za moment była i wtargela na jezdnię no to poruszała się (za) szybko,nieostroznie.
Po co "bić pianę"...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Sam go przytoczyłes:
Nie ma tam nic o prędkości. Nie prosiłem o fragment potwierdzający, że nie było jej przy przejściu tylko o fragment potwierdzający twoje błędne wnioski, że poruszała się za szybko i "ze motorniczy nie mógł zakładać/przewidzieć ze 'takie cos' przejedzie tak szybko".
SN wyraźnie podał przyczynę wypadku, ale ty dopisujesz sobie kolejne. Skąd to przekonanie, że wiesz lepiej od SN co było przyczyną?
Dudus2002
Forumowicz
Posty: 123
Rejestracja: 05 mar 2018, 15:42

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Dudus2002 »

Mi wystarczy podniesienie napięcia do 84V :)
Bo tylko tego nie da się obniżyć magicznym przełącznikiem pod siedzeniem xd
kakop
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 04 gru 2018, 17:11

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: kakop »

Hejka mam pytanie posiadam rower z silnikiem 1 kW i jestem w Niemczech orientuje się ktoś jakie tu są prawa ?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tatar »

Z tego co wiem,takie jak w Unii;250W,48V,max.25km/h i to jest rower,pozostałe rejestracja jak moto.
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: ximad »

I dzialajacy PAS
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

kakop pisze:
04 gru 2018, 17:18
.
...... jestem w Niemczech orientuje się ktoś jakie tu są prawa ?
Prawo EU w tej kwesti jest tam bardziej egzekwowane niz u nas.
W TV (niemieckiej) byly reportaże z kontroli policyjnej przeprowadzanej nawet w miastach.
Pokazywano przypadki odczytu przez policjanta zarejestrowany na display roweru max predkosci roweru oraz kontrolę modyfikacji technicznej w rowerach fabrycznych pozwalajacych ominac blokade wspomagania > 25 km/godz. W razie wątpliwości rower przekazywany
jest do ich stacji diagnostycznej, z której byla krotka relacja, nawiazujaca rowniez do tych przerobek oraz ocen wytrzymałości podzespołow rowerowych, np ram, kierownic,
podatności na pękanie itp
Przytaczano rowniez reklamy warsztatów które wykonują takie modyfikacje.
A czy to jest stale odczuwalne dzialanie na tym terenie czy tylko przypadkowe akcje odstraszające tego nie wiemy. Poczytaj na forach niemieckich i nam zreferuj.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: EV-Maniak »

Jeśli chodzi o prawo dotyczące ebików, to powinno być tak skonstruowane, by zachęcać do przesiadki na nie. Powinien być szereg ulg i dotacji, nowych ścieżek, wyznaczonych szlaków i portów ładowania.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Inc0 »

henio jesli dalej będziesz się grzebać z swoim monsterebike to zastanie ciebie i twoja świeżo upieczona maszyne za pare ..nascie lat ;P rzeczywistośc prawna rodem zza Odry i sobie nie porumakujesz na swoim ebike , bo w krzczochach przy tych hiper super uber ścieżkach za kase z dotacji EU beda sie czaic "niebieskie ptaki" polujace na nielegalne czytaj nie fabryczne ebike henia :P a kazda stacja ładowania e-bików bedzie miała specyjalne przyłacze które bedzie wykrywac czy e-bike jest legalny nie legalne beda traktowane impulsem wysokiego napiecia niszczacym elektronike :P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: kriskov »

Życzyć możemy sobie wiele, prędzej czy później a raczej prędzej będą polować na ulicach na sprzęty które już z daleka nie przypominają rowerów. Duże firmy typu yamaha a nawet harley od dawna pracują nad emotorami i już pewnie za pół roku do roku wejdą do sprzedaży salonów z homologacją itp. no i jak na motor będzie trzeba mieć prawo jazdy A (na szczęście mam od wielu lat). Nie będzie żadnych kompromisów i ukłonów bo niby czemu miały by być prawo do poruszania się po drogach publicznych jest prawem i tyle. Jak wejdą unijne zapowiedzi a oni zrobią to szybko z dronami też poszło szybko to konstrukcje typu falcon itp. nie będą miały łatwego życia na drogach publicznych niestety i na ścieżkach rowerowych również, w tym roku latem w Gdańsku przez zupełny przypadek zobaczyłem z daleka kumpla na falconie w centrum miasta na ścieżce rowerowej no wygląda to podpadająco od razu nie da się ukryć pedałowaniem że jedziesz rowerkiem no nie! odstajesz od innych użytkowników, pierwszy raz widziałem to z tej perspektywy bo reguły to ja jechałem na swoim sprzęcie na ścieżce udając że pedałuje :) ale tym razem byłem na piechotę i miałem inną perspektywę. Nie ma co się oszukiwać i liczyć na cuda kompromisy, myślę że trzeba po prostu kombinować jak na lekkich konstrukcjach przypominających bardziej rower nie motor upychać lepsze silniki, lepsze ogniwa itp. żeby na siłę nie rzucać się w oczy. A jazda na falconie na ścieżce rowerowej wygląda tak samo jakby ktoś wjechał motocrossem i to wcale nie małym w dużym mieście takie numery na dłuższą metę nie przejdą, ludzie teraz z telefonami działają jak konfidenci i zaraz ktoś zazdrosny zadzwoni bo akurat jedzie tramwajem że pirat na ścieżce i co policja musi przyjąć zgłoszenie, a miejski monitoring przynajmniej w Gdańsku działa dość dobrze więc namierzenie nie będzie trwało długo. Ja doceniam fakt że się przeprowadziłem z Gdańska na kaszuby i mam wszystko w dupie bo mieszkam 10 metrów od lasu i mogę zawsze omijać drogi to nawet fajne gps odpalony i szukamy drogi tak żeby jechać tylko lasem :)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: mr_x »

Dlatego na ścieżkach lepiej jechać czymś, co wygląda jak rower. Druga sprawa, nie lecieć 50km/h lub więcej. Jeśli zelektryfikowany rower nie będzie zwracać od razu na siebie uwagi wyglądem lub prędkością, nie powinno być problemu.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tatar »

W obecnej sytuacji,powinniśmy cieszyć,że jest tak ,a nie inaczej ,bo zawsze może być gorzej.W Stanach mówi się,że Polak potrafi tylko narzekać i pewnie jest w tym część prawdy,gdy czyta się o tym co ma być,już kombinuje się jak to obejść i w sumie wróży z fusów.Na razie nie ma nic czym mógłbym się martwić,a jeżeli będzie,to będę miał do powiedzenia tyle co nic. Robię kolejną konstrukcję i mam w nosie to,co może kiedyś tam zmieni się w przepisach :D
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: kriskov »

na dzień dzisiejszy można robić wszystko i trzeba z tego korzystać do bólu bo to się niedługo skończy, w sensie jazdy na ulicach i ścieżkach, mam tylko nadzieję że debile ustawodawcy piszący projekty wyglądu i kształtu ogórka - nie ustalą za jakiś czas że rowerem do lasu też nie można, bo słyszałem o takich planach i to nie tyczy się ebike tylko wszelakiego sprzętu kołowego paranoja ale też tak może być i co pójdziemy protestować :) gówno to da!
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: mr_x »

Jak zablokują SAMy, trzeba będzie kupić skuter spalinowy. W końcu (kto to mówił) zero emisji coś tam, coś tam.
Awatar użytkownika
kriskov
Forumowicz
Posty: 75
Rejestracja: 22 lip 2018, 17:45
Kontakt:

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: kriskov »

tatar ja robię dwa rowery jednocześnie i jeden to monster fatbike bo też mam to w D.... ale forum to forum i fakty to fakty nie ma tu na chwilę jakiegokolwiek marudzenia chyba że na biurokratów. Dyskusja moim zdaniem jak najbardziej dobra ale powinniśmy kombinować i polecać pomysły jak omijać przepisy, kumpel ma np przełącznik na 250W i takie tam po to kurka wodna jest forum żeby się wspierać.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: TomaS »

zeeltom dokładnie. Co musi się wydarzyć żeby Polski lud zareagował ? ... nie wiem :( Społeczeństwo jest bardzo podzielone poglądami buduje to izolacje i wrogość ludzi względem ludzi. Dochodzi do tego brak wiary we własne siły. Władza na tym zyskuje. Ale to ciężki i niezwiązany z wątkiem temat ;)
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tatar »

Tak zeeltom,jak TomaS macie rację;Pier..ne partyjki swoja kłótnią podzieliły,rozwaliły społeczeństwo ,i stworzyła się dziwna sytuacja;jednym nie wypada,drugich za mało by protestować skutecznie,więc cytując klasyka-lepiej nie będzie,lepiej,to już było ;)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: mr_x »

Do tego dochodzi efekt powolnego gotowania żaby. My jesteśmy takimi żabami (w większości przypadków).
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tatar »

Nie asekuruj się ,,w większości przypadków'',bo to świadczy o tylko o tym,że już tkwisz w tym podziale społeczeństwa,albo wolisz stać z boku :D
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Inc0 »

zeeltom pisze:
08 gru 2018, 10:08
...
Teraz buduję coś, co w połowie jest wózkiem inwalidzkim, a w połowie rowerem. Jak to zakwalifikowywać?
.... wózek rowerowy ;)
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: Witt »

Myślę że za bardzo rozdmuchaliśmy ten wątek. Śledzę kanał na yt Holendra. Przerobił koło że Sparty do trajkowozka inwalidzkiego i maksymalna prędkość to 15 km/h na motorower bo w jest manetka. Zarejestrował i wykupił oc dla swojego i innych bezpieczeństwa. I tyle w temacie. My tu zamiast nazwać rzeczy po imieniu i zapłacić za motorowery np uproszczone oc to szukamy rożnych wymówek. Ja mam oc na rowery o 5 chyba lat. Za 70 zł chyba. Wg mnie uproszczone oc od rowerów szybszych do 45km/h za sto na rodzine to żaden dramat. Na razie nic sie nie dzieje.

Pewnie przy 5 wypadku z rowerem jadącym 50-70 na godzinę sie to szybko zmieni. Wiem tylko że od2017 eu pracuje na jednolitym prawem dla wszystkich pojazdów elektrycznych.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: tatar »

UE życzę 100lat---------pracy nad tym prawem :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: WojtekErnest »

Witt pisze:
08 gru 2018, 11:01
..Śledzę kanał na yt Holendra. Przerobił koło że Sparty do trajkowozka inwalidzkiego i maksymalna prędkość to 15 km/h na motorower bo w jest manetka. Zarejestrował i wykupił oc dla swojego i innych bezpieczeństwa. I tyle w temacie.
Mając dokumenty że jest inwalidą ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
cerberus
Forumowicz
Posty: 122
Rejestracja: 03 cze 2018, 8:10

Re: Jakie prawo dotyczące e-bike'ów byśmy chcieli i czy można iść na kompromisy.

Post autor: cerberus »

Zarejestrował i wykupił oc dla swojego i innych bezpieczeństwa. I tyle w temacie.
(..)
Wg mnie uproszczone oc od rowerów szybszych do 45km/h za sto na rodzine to żaden dramat.
fajnie, ale w PL to nie przejdzie bo masz do zrobienia jeszcze homologacje. Także to ceny tego OC dolicz jeszcze ponad 100k PLN na zrobienie homologacji - słaby deal bym powiedział
ODPOWIEDZ