VAT za zakupy w Chinach

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

VAT za zakupy w Chinach

Post autor: EV-Maniak »

Co o tym sądzicie. Gościu prowadzący kanał raczej jest rzetelny i wzbudza zaufanie.
Mnie to się nie podoba - nóż w kieszeni sam się otwiera:
[youtube][/youtube]
smdrwf12300
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: 22 lip 2018, 16:32
Lokalizacja: Mikołów

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: smdrwf12300 »

@henio clo i Vat to sprawy znane i jak lubie "goscia" ogladac to nie zgodze sie ze to zasluga obecnego rzadu ... zreszta wszyscy nas lupia bo z czegos trzeba rozdawac . Bardziej niebezpieczne wydaje mi sie to ze przestaje sie oplacac robic zakupy na Alliexpres bo z komentarzy polskich pod aukcjami wychodzi ze sporo przesylek trafia na clo i sie zaczyna paierkologia i doliczanie do kosztu zakupu cla i Vatu daje kwote razy dwa ( bywa ze to i tak taniej niz na allegro ) ... dzisaj sa spadki na gieldach w Chinach w zwiazku z zapowiedzia nowych cel przez Donalda z Ameryki ... i to sie odbilo na zlotowce ... mechanizm naczyn polaczonych niestety .
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

Oczywiście że proceder zakupów spoza Unii do krajów Unii bez ceł i podatków nie mógł trwać wiecznie. Tym bardziej że to sa sumarycznie ogromne kwoty.
A co do ewidencji wstecznej to UC ma od ponad 1,5 roku oprogramowanie wspomagające, które te przesyłki ewidencjonuje. A więc baza osób, firm, 'giftów', ogólnego typu towaru, wartości oraz ILOSCI takich przesyłek już jest. A teraz jest faza nastepna czyli przygotowania do egzekucji czyli powiązanie z danymi US nt. tych firm, osób oraz przelewów zagranicznych, poza teren EU lub do rajów podatkowych itp.
Teza o tym Ali* i tym podobne platformy są temu winne jest oczywiście przewrotna. Dorośli ludzie kupuja 'gifty' świadomie.
Odrębną sprawą jest DOKUMENTOWANIE VAT. To nie takie proste, bo nie ma stricte dokumentów VAT-owskich ani SAD-ów.
A więc karanie (moim zdaniem) będzie wg algorytmu 'wartościowego' i ilościowego, które wskaże osoby/firmy wytypowane do kontroli obrotu wskazującego na wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Oczywiście przy nagłośnieniu sukcesu obecnego rządu wykrywającego luki w VAT....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 11:38
UC ma od ponad 1,5 roku oprogramowanie wspomagające, które te przesyłki ewidencjonuje. A więc baza osób, firm, 'giftów', ogólnego typu towaru, wartości oraz ILOSCI takich przesyłek już jest. A teraz jest faza nastepna czyli przygotowania do egzekucji czyli powiązanie z danymi US nt. tych firm, osób oraz przelewów zagranicznych, poza teren EU lub do rajów podatkowych itp.
Bez urazy, ale chyba trochę za dużo filmów się naoglądałeś ;) Oczywiście jest to do pewnego stopnia możliwe, ale nie na taką skalę i nie przy takich środkach. UC owszem, ma zapewne bazy danych gdzie ma nazwiska ludzi którzy ściągali paczki zza granicy. Tyle że 60-70% paczek nie była przez celników otwierana więc nie wiedzą co było w środku, a tym bardziej jaką miało to wartość, co trochę utrudnia naliczenie podatku. Tak na prawdę jedyne co pewnie zrobią w tej sytuacji to przyczepią się do dużych firm które robiły to masowo na kwoty przekraczające miliony złotych. Szczerze wątpię żeby ścigali zwykłego kowalskiego bo w zeszłym roku na ali kupił. patelnię, zegarek, trzy opony, 5 wędek, rower, laptopa i cztery telefony. Jest to po prostu niemożliwe, nigdy żaden kraj nie przeprowadzał akcji na taką skalę i wątpie żeby polska stała się pierwszym ;) Natomiast mogą dopiero zacząć otwierać KAŻDĄ paczkę z ali, ale to też mija się z celem bo nie mają takich mocy przerobowych żeby sprawdzać każdą przesyłkę. Skutkowałoby to zatkaniem US i WERów na na kilkanaście miesięcy, jak nie więcej.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: tas »

Pytanie zagadka:
Jak to wygląda w innych krajach? :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: EV-Maniak »

A na ebay bezpiecznie kupować? Czy też czeszą maluczkich?

Ostatnio na imprezie dowiedziałem się czegoś bardzo ciekawego. Otóż pewien sprytny koleś śledzi serwisy chińskie ( chyba nawet chińsko-języczne, no wiecie z tą ich czcionką ) i wyłapuje mega okazje. Ale takie na prawdę konkretne. Np. laptop za 600 zł i to nie byle jaki... telefony... Przebitka jest potężna.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

opec pisze:
12 wrz 2018, 11:58

Bez urazy, ale chyba trochę za dużo filmów się naoglądałeś ;) Oczywiście jest to do pewnego stopnia możliwe, ale nie na taką skalę i nie przy takich środkach. UC owszem, ma zapewne bazy danych gdzie ma nazwiska ludzi którzy ściągali paczki zza granicy. Tyle że 60-70% paczek nie była przez celników otwierana więc nie wiedzą co było w środku, a tym bardziej jaką miało to wartość, co trochę utrudnia naliczenie podatku.
Każda paczka ma nadruk rodzaju towaru,wartość itp..... Piszę o ewidencji zgrubnej a nie szczegółowej po otwarciu.
A to wraz z ilością transakcji już wystarcza nie tylko do alarmistycznej statystyki ale i do typowania do wybiórczej kontroli.
Do kontroli a nie do NALICZENIU WPROST PODATKU. Najpierw będą kontrole, próby oszacowania uszczuplen podatkowych, nakładania kar.
Niestety, wiem o tym nie z filmów....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: Eryk »

Ja doczytałem się że nacisk na ściągalność VAT wywiera popularny serwis Allexxx :/ nie doją kasy na drobnicy to wywierają inaczt nacisk na konsumencie aby u nich kupować https://ithardware.pl/aktualnosci/uszcz ... -7136.html
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: ximad »

henio pisze:
12 wrz 2018, 12:16
A na ebay bezpiecznie kupować? Czy też czeszą maluczkich?
Platforma na której zamawiasz nie ma znaczenia.

Jestem ciekawy czy sie przyczepią pojedynczych kowalskich, przy tej liczbie zamawiających na ali te kontrole mogą się do końca życia nie wyrobić.
No właśnie, jak to działa w innych krajach. Były gdzieś takie akcje że rząd przymyka oko na przesyłki a później ściąga vat z karami i odsetkami?
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

ximad pisze:
12 wrz 2018, 13:17
henio pisze:
12 wrz 2018, 12:16
A na ebay bezpiecznie kupować? Czy też czeszą maluczkich?
Platforma na której zamawiasz nie ma znaczenia.
Trochę ma ;)
Na ebay masz też sporo sklepów i dostawców z europy. Teoretycznie jeśli u nich zamówimy, a paczka przyjdzie do nas z wewnątrz unii, to jesteśmy kryci.
WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 12:49
Każda paczka ma nadruk rodzaju towaru,wartość itp..... Piszę o ewidencji zgrubnej a nie szczegółowej po otwarciu.
W takim razie jestem spokojny, bo prawie na wszystkich paczkach, nawet tych drogich, chinol pisał mi że to gift o wartości dolara :mrgreen:
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: ximad »

opec pisze:
12 wrz 2018, 13:20
ximad pisze:
12 wrz 2018, 13:17
Platforma na której zamawiasz nie ma znaczenia.
Trochę ma ;)
Na ebay masz też sporo sklepów i dostawców z europy. Teoretycznie jeśli u nich zamówimy, a paczka przyjdzie do nas z wewnątrz unii, to jesteśmy kryci.
Tia, ale mówimy o zakupach w Chinach, wiem ze na ebayu sa dostawcy spoza Chin :)
Na allegro też można było zamawiać z Chin, przez jakiś czas to wręcz plaga była. Ludzie kopiowali aukcje z ali, wystawiali na allegro ze swoją ceną i jedyne co robili po zamowieniu z allegro to zamawiali na ali pod adres allegrowicza. To też sie kwalifikuje pod zakup z Chin i vat.
Jeżeli kupujesz od Chinczyka i paczka szła z chin to platforma nie ma znaczenia.
NIe mam pojęcia jak jest z tymi wysyłkami z magazynów eu przez chinczyków. To już chyba sie nie kwalifikuje pod wysyłke z Chin skoro Ty zamawiasz z magazynu EU ?
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

ximad pisze:
12 wrz 2018, 14:01

NIe mam pojęcia jak jest z tymi wysyłkami z magazynów eu przez chinczyków. To już chyba sie nie kwalifikuje pod wysyłke z Chin skoro Ty zamawiasz z magazynu EU ?
To też zależy. Jeśli faktycznie są magazyny EU i produkt tam fizycznie jest, to wszystko powinno być ok. Ale np. na ali często masz opcje wysyłki postNL, postDE, postES itd. I z doświadczenia wiem że to po prostu paczki z chin które najpierw idą do kraju przewoźnika (NL,DE,ES) a następnie trafiają do nas. Przez nasz US są traktowane dokładnie tak samo jakby szły bezpośrednio z chin. Zapłaciłem już nie raz cło za taki paczuch ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

.. pisze: W takim razie jestem spokojny, bo prawie na wszystkich paczkach, nawet tych drogich, chinol pisał mi że to gift o wartości dolara :mrgreen:
Oczywiście, że nie ma mowy o pojedyńczych przypadkach za 1$..... Ale jeśli na tym PESEL-u jest 100 takich przesyłek po 1 $, PESEL "nie prowadzi" oficjalnej działalności gosp (brak obrotu i deklaracji elektronicznej), ale z jego konta poza EU wypływają tysiące $ .... to system oznaczy go odpowiednią kategorią.....
Czy będzie fizycznie wzywany do kontroli ? Pewnie nie. Ale chodzi o system ( nie tylko informatyczny) który do tego zmierza....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

opec pisze:
12 wrz 2018, 14:07
Ale np. na ali często masz opcje wysyłki postNL, postDE, postES itd. I z doświadczenia wiem że to po prostu paczki z chin które najpierw idą do kraju przewoźnika (NL,DE,ES) a następnie trafiają do nas. Przez nasz US są traktowane dokładnie tak samo jakby szły bezpośrednio z chin. Zapłaciłem już nie raz cło za taki paczuch ;)
Bo to są formalnie tylko tzw składy celne, czyli wyodrębniony obszar celny Państwa spoza Uni, na terenie EU, de facto często na statkach przy nabrzezu...
Z chwilą opuszczenia składu, dopiero następuje wejscie na obszar celny EU.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 14:18
.. pisze: W takim razie jestem spokojny, bo prawie na wszystkich paczkach, nawet tych drogich, chinol pisał mi że to gift o wartości dolara :mrgreen:
Oczywiście, że nie ma mowy o pojedyńczych przypadkach za 1$..... Ale jeśli na tym PESEL-u jest 100 takich przesyłek po 1 $, PESEL "nie prowadzi" oficjalnej działalności gosp (brak obrotu i deklaracji elektronicznej), ale z jego konta poza EU wypływają tysiące $ .... to system oznaczy go odpowiednią kategorią.....
Czy będzie fizycznie wzywany do kontroli ? Pewnie nie. Ale chodzi o system ( nie tylko informatyczny) który do tego zmierza....
Przecież UC nie ma dostępu do danych mojego konta i nie ma zielonego pojęcia o tym na co i gdzie wydaje pieniądze. Owszem, takie wrażliwe dane mogłyby zostać udostępnione prokuraturze na ich prośbę, ale bez ich pisemnego wniosku na ten temat i założonej sprawie nie może być mowy o pozyskiwaniu danych mojego konta bankowego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

Nie UC.... To zadanie MF i US. To nie jest kontrola celna ale skarbowa dotycząca uszczelniania VAT.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 16:12
Nie UC.... To zadanie MF i US. To nie jest kontrola celna ale skarbowa dotycząca uszczelniania VAT.
W takim razie znając realia, sposoby i tempo przeplywu informacj między urzędnikami różnych instytucji, oraz biorąc pod uwagę ilość klientów u chińczyków, przewiduje że jakoś w 2098r. moje pra wnuki mogą odebrać ciekawe zawiadomienie ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: EV-Maniak »

Najważniejsze nie dać się zastraszyć i działać mądrze 8-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

Wszystko wskazuje na to że zaczniemy to odczuwać wcześniej niż 2098r. :-)
Zeby zamknąć krag informacyjny, Krajowa Administracja Skarbowa podpisała w tej sprawie porozumienie z Pocztą Polską. Zgodnie z ideą przyświecającą porozumieniu, pracownicy PP mają udostępniać fiskusowi dane wszystkich osób, które dokonały transakcji na chińskiej platformie zakupowej. W konsekwencji urzędy skarbowe będą egzekwować nawet drobne należności od każdego.
To zawęża i przyspiesza egzekucję kar, bo urząd będzie dysponował potwierdzeniem odbioru towaru dla osoby X, pod adresem Y.
Jedna z koncepcji które mają być wdrożone to ze każda przesyłka np. z Chin, o grubości powyżej 20 mm zostałaby potraktowana jako przesyłka z towarem. Poczta Polska pobierałaby od niej VAT i ewentualne dodatkowe wynagrodzenie za dokonanie czynności celno-podatkowych.
Podobne rozwiązanie wdrożono w Szwecji, po czym ilość przesyłek z Chin spadła 10-cio krotnie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ