VAT za zakupy w Chinach

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: ximad »

opec pisze:
12 wrz 2018, 13:20
ximad pisze:
12 wrz 2018, 13:17
Platforma na której zamawiasz nie ma znaczenia.
Trochę ma ;)
Na ebay masz też sporo sklepów i dostawców z europy. Teoretycznie jeśli u nich zamówimy, a paczka przyjdzie do nas z wewnątrz unii, to jesteśmy kryci.
Tia, ale mówimy o zakupach w Chinach, wiem ze na ebayu sa dostawcy spoza Chin :)
Na allegro też można było zamawiać z Chin, przez jakiś czas to wręcz plaga była. Ludzie kopiowali aukcje z ali, wystawiali na allegro ze swoją ceną i jedyne co robili po zamowieniu z allegro to zamawiali na ali pod adres allegrowicza. To też sie kwalifikuje pod zakup z Chin i vat.
Jeżeli kupujesz od Chinczyka i paczka szła z chin to platforma nie ma znaczenia.
NIe mam pojęcia jak jest z tymi wysyłkami z magazynów eu przez chinczyków. To już chyba sie nie kwalifikuje pod wysyłke z Chin skoro Ty zamawiasz z magazynu EU ?
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

ximad pisze:
12 wrz 2018, 14:01

NIe mam pojęcia jak jest z tymi wysyłkami z magazynów eu przez chinczyków. To już chyba sie nie kwalifikuje pod wysyłke z Chin skoro Ty zamawiasz z magazynu EU ?
To też zależy. Jeśli faktycznie są magazyny EU i produkt tam fizycznie jest, to wszystko powinno być ok. Ale np. na ali często masz opcje wysyłki postNL, postDE, postES itd. I z doświadczenia wiem że to po prostu paczki z chin które najpierw idą do kraju przewoźnika (NL,DE,ES) a następnie trafiają do nas. Przez nasz US są traktowane dokładnie tak samo jakby szły bezpośrednio z chin. Zapłaciłem już nie raz cło za taki paczuch ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

.. pisze: W takim razie jestem spokojny, bo prawie na wszystkich paczkach, nawet tych drogich, chinol pisał mi że to gift o wartości dolara :mrgreen:
Oczywiście, że nie ma mowy o pojedyńczych przypadkach za 1$..... Ale jeśli na tym PESEL-u jest 100 takich przesyłek po 1 $, PESEL "nie prowadzi" oficjalnej działalności gosp (brak obrotu i deklaracji elektronicznej), ale z jego konta poza EU wypływają tysiące $ .... to system oznaczy go odpowiednią kategorią.....
Czy będzie fizycznie wzywany do kontroli ? Pewnie nie. Ale chodzi o system ( nie tylko informatyczny) który do tego zmierza....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

opec pisze:
12 wrz 2018, 14:07
Ale np. na ali często masz opcje wysyłki postNL, postDE, postES itd. I z doświadczenia wiem że to po prostu paczki z chin które najpierw idą do kraju przewoźnika (NL,DE,ES) a następnie trafiają do nas. Przez nasz US są traktowane dokładnie tak samo jakby szły bezpośrednio z chin. Zapłaciłem już nie raz cło za taki paczuch ;)
Bo to są formalnie tylko tzw składy celne, czyli wyodrębniony obszar celny Państwa spoza Uni, na terenie EU, de facto często na statkach przy nabrzezu...
Z chwilą opuszczenia składu, dopiero następuje wejscie na obszar celny EU.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 14:18
.. pisze: W takim razie jestem spokojny, bo prawie na wszystkich paczkach, nawet tych drogich, chinol pisał mi że to gift o wartości dolara :mrgreen:
Oczywiście, że nie ma mowy o pojedyńczych przypadkach za 1$..... Ale jeśli na tym PESEL-u jest 100 takich przesyłek po 1 $, PESEL "nie prowadzi" oficjalnej działalności gosp (brak obrotu i deklaracji elektronicznej), ale z jego konta poza EU wypływają tysiące $ .... to system oznaczy go odpowiednią kategorią.....
Czy będzie fizycznie wzywany do kontroli ? Pewnie nie. Ale chodzi o system ( nie tylko informatyczny) który do tego zmierza....
Przecież UC nie ma dostępu do danych mojego konta i nie ma zielonego pojęcia o tym na co i gdzie wydaje pieniądze. Owszem, takie wrażliwe dane mogłyby zostać udostępnione prokuraturze na ich prośbę, ale bez ich pisemnego wniosku na ten temat i założonej sprawie nie może być mowy o pozyskiwaniu danych mojego konta bankowego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

Nie UC.... To zadanie MF i US. To nie jest kontrola celna ale skarbowa dotycząca uszczelniania VAT.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: opec »

WojtekErnest pisze:
12 wrz 2018, 16:12
Nie UC.... To zadanie MF i US. To nie jest kontrola celna ale skarbowa dotycząca uszczelniania VAT.
W takim razie znając realia, sposoby i tempo przeplywu informacj między urzędnikami różnych instytucji, oraz biorąc pod uwagę ilość klientów u chińczyków, przewiduje że jakoś w 2098r. moje pra wnuki mogą odebrać ciekawe zawiadomienie ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: EV-Maniak »

Najważniejsze nie dać się zastraszyć i działać mądrze 8-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: VAT za zakupy w Chinach

Post autor: WojtekErnest »

Wszystko wskazuje na to że zaczniemy to odczuwać wcześniej niż 2098r. :-)
Zeby zamknąć krag informacyjny, Krajowa Administracja Skarbowa podpisała w tej sprawie porozumienie z Pocztą Polską. Zgodnie z ideą przyświecającą porozumieniu, pracownicy PP mają udostępniać fiskusowi dane wszystkich osób, które dokonały transakcji na chińskiej platformie zakupowej. W konsekwencji urzędy skarbowe będą egzekwować nawet drobne należności od każdego.
To zawęża i przyspiesza egzekucję kar, bo urząd będzie dysponował potwierdzeniem odbioru towaru dla osoby X, pod adresem Y.
Jedna z koncepcji które mają być wdrożone to ze każda przesyłka np. z Chin, o grubości powyżej 20 mm zostałaby potraktowana jako przesyłka z towarem. Poczta Polska pobierałaby od niej VAT i ewentualne dodatkowe wynagrodzenie za dokonanie czynności celno-podatkowych.
Podobne rozwiązanie wdrożono w Szwecji, po czym ilość przesyłek z Chin spadła 10-cio krotnie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ