Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: Eryk »

Witam

Jak wygląda od strony prawnej przerobienie motocykla z spalinowego na elektryczny. Motocykl z papierami moc do 11kW na kategorię B. Przebijał się ktoś już przez ten temat. Motocykl ma być w pełni legalny i ubezpiecza-lny.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: Rugos »

Ja teraz robię na AM, ale będę rejestrował dopiero za rok ( z powodu wieku ;) ), s tego co słyszałem to na A1 nie można bo w polskim prawie nie ma nic o napędzie elektrycznym w motocyklu
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: GrzegorzS »

Eryk pisze:
16 sty 2019, 13:12
Jak wygląda od strony prawnej przerobienie motocykla z spalinowego na elektryczny. Motocykl z papierami moc do 11kW na kategorię B. Przebijał się ktoś już przez ten temat. Motocykl ma być w pełni legalny i ubezpiecza-lny.
Prawo nie zabrania takich przeróbek.
Przerabiasz, jedziesz do diagnosty, a następnie do urzędu.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tas »

Jasne :) Akurat walcze z diagnostami.
On otworzy swój kajecik, zobaczy motocykl - silnik spalinowy i idź mi Pan z tym dziwadłem bez klasyfikacji stąd.
I tyle planów :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tatar »

tas pisze:
16 sty 2019, 23:35
Jasne :) Akurat walcze z diagnostami.
On otworzy swój kajecik, zobaczy motocykl - silnik spalinowy i idź mi Pan z tym dziwadłem bez klasyfikacji stąd.
I tyle planów :)
Przerabiałem to ze skuterem/właściwie skuterkiem/.Na diagnostyce nie przeszło ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: WojtekErnest »

Wprawdzie nie slyszalem ostanio aby się to komuś udalo, ale z tego co wiem zmiana takich konstrukcji, ich ew legalizacja jest możliwa tylko w b.niewielu wybranych, inaczej wyposażonych stacjach diagnostycznych np przy instytutach, uczelniach. W każdej stacji diagnostycznej winna być wywieszona informacja gdzie najbliżej jest taka stacja. Prawdopodobnie są takie 1-2 na wojewodztwo.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 930
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: TomaS »

Jest to możliwe. Mam znajomego w 3city co ma dwa motory przerobione własnoręcznie. Ścigacz i Krosówke. Pełna legalizacja jeździ normalnie po ulicach.
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: sannis »

Jeśli masz określony motocykl i katalogowo ten motocykl ma silnik spalinowy taki a śmaki, to nie przejdzie przeglądu na stacji diagnostycznej. To jest na tej samej zasadzie jakbyś pojechał citroenem z lampami od hondy. Ponieważ było dużo przekrętów z przeglądami powypadkowymi, stanem technicznym pojazdów oni teraz bardzo tego pilnują. Silnik obecnie jest traktowany jako część, ale oni mają tam swoje katalogi i jeśli pojazd nie występuje z takim silnikiem to przeglądu nie przejdzie.
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: Eryk »

TomaS pisze:
17 sty 2019, 7:29
Jest to możliwe. Mam znajomego w 3city co ma dwa motory przerobione własnoręcznie. Ścigacz i Krosówke. Pełna legalizacja jeździ normalnie po ulicach.
Możesz dowiedzieć się coś więcej, jak to wyglądało? Najlepsza informacja to od człowieka który przeszedł drogę od początku do końca.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: EV-Maniak »

Mnie też bardzo interesuje ten temat. Piszta Ludziska co jak trzeba zrobić by zarejestrować np. E-Cafe Racer'a. Zarejestrować, albo sprytnie objeść prawo. Bo to piękne maszyny są ;)
http://pojazdyelektryczne.org/viewtopic.php?f=28&t=2128
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: EV-Maniak »

tas pisze:
16 sty 2019, 23:35
Jasne :) Akurat walcze z diagnostami.
On otworzy swój kajecik, zobaczy motocykl - silnik spalinowy i idź mi Pan z tym dziwadłem bez klasyfikacji stąd.
I tyle planów :)
A jakby miał pedały i normalny napęd analogowy, by przeszło?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tatar »

,,sprytne obchodzenia prawa'' nie jet dobrym pomysłem.Diagnosta odmawia zwykle wydania zaświadczenia o badaniu technicznym powołując się na przepisy. http://publications.europa.eu/resource/ ... 9.02/DOC_3
Poza tym mając motocykl,co roku obowiązani jesteśmy do stawienia się na stacji diagnostycznej,a to tez żle rokuje w perspektywie czasu. ;)
adam4x
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2018, 10:11

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: adam4x »

Posiadam 2 motorowery (nie motocykle) przerobione własnoręcznie na elektryczne (aprilia RS50 i peugeot XP6). Do rejestracji jest potrzebna opinia rzeczoznawcy opisująca zakres przeróbek (przede wszystkim wymiana silnika na elektryczny, nowa masa własna, napięcie instalacji elektrycznej itp.) oraz informację, że pojazd nadal jest motorowerem (maks. 4kW mocy mechanicznej - czyli ok. 5 kW mocy elektrycznej oraz maks. 45 km/h). Z taką opinią udałem się na rozszerzony przegląd techniczny do okręgowej (nie podstawowej) stacji kontroli pojazdów. Z pozytywnym wynikiem badania technicznego poszedłem do Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku celem przerejestrowania pojazdu. Owe przerejestrowanie polegało na wydaniu nowego dowodu rejestracyjnego z nowymi wpisami - pojemność skokowa silnika 0 ccm, rodzaj paliwa EE, nowa masa własna itp. Celowo przerabiałem motorowery, gdyż z rejestracją motocykla mogły być problemy. Ustawodawca bowiem w podstawowej definicji motocykla nie przewidział innego źródła napędu niż silnik spalinowy - "motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół".
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tatar »

I takie wiadomości z pierwszej ręki,powinny wyjaśnić ,jaka jest procedura przeróbek i rejestracji pojazdu elektrycznego
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: EV-Maniak »

A ile kosztuje mniej więcej opinia rzeczoznawcy? z 500? I kto to mam być? Jest gdzieś lista takich rzeczoznawców lub jak go znaleźć?
GrzegorzS
Forumowicz
Posty: 359
Rejestracja: 23 lut 2018, 0:14
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: GrzegorzS »

adam4x pisze:
17 sty 2019, 14:57
Celowo przerabiałem motorowery, gdyż z rejestracją motocykla mogły być problemy. Ustawodawca bowiem w podstawowej definicji motocykla nie przewidział innego źródła napędu niż silnik spalinowy - "motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3 , dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół".
Mogły być problemy, ale nie oznaczało, że nie da się go zarejestrować.
https://www.motofakty.pl/artykul/proble ... cykli.html
adam4x
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 11 lip 2018, 10:11

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: adam4x »

Konkretnego rzeczoznawcę polecił mi diagnosta z okręgowej stacji kontroli pojazdów, który wyjaśnił mi całą procedurę przy elektrycznej konwersji (opinia rzeczoznawcy, potem rozszerzony przegląd, potem wydział komunikacji). Rzeczoznawca kosztował mnie za każdym razem 200 zł.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: wwojciech »

Na forum samochodów elektrycznych pisali że takie przerestrowanie samochodu ma się obejść bez rzeczoznawcy i takie rejestracje wykonywali. Na miejscu diagnosty jeśli niema jasno określonych zasad jak taki pojazd przerejestrowac tez bym zrzucal odpowiedzialność na rzeczoznawcę.

http://forum.samochodyelektryczne.org/v ... cc8230f316
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: EV-Maniak »

Dzięki adam4x za odpowiedź,

Bo tu chodzi o to, że ktoś się orobi, serce włoży, marzenia, że będzie jeździł legalnie po szosach, a nie potem zderzy się z biurokratycznym murem i klops. Ale widać można zarejestrować.

Ile OC może kosztować na taki e-motocykl rocznie?
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: Inc0 »

henio pisze:
17 sty 2019, 18:33
...

Ile OC może kosztować na taki e-motocykl rocznie?
tyle samo co na spalinowy motocykl .... rocznie XD
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
gienek333
Forumowicz
Posty: 631
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: gienek333 »

Może być to rzeczoznawca, albo np. faktura za przeróbkę (to się nazywa dupochron) ;), bo ci rzeczoznawcy to są z PZMot i znają się głównie na spalinowcach.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tatar »

Z tematem rzeczoznawcy,przeglądu i rejestracji, jest u nas jak ze wszystkim.Jeżeli trafi się na właściwych/normalnych/ludzi,wszystko można załatwić i szybko i bez dodatkowych kosztów.Niestety różnie bywa ;)
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: zero79 »

czy tylko moc jest określona 4kW ? w takim przypadku napięcie jest dowolne?
wit
Forumowicz
Posty: 460
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:42
Lokalizacja: Skierniewice

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: wit »

To co mi powiedziano na OSKP, w wydziale komunikacji i rozmowa tel oraz odpowiedź na mail z ministerstwa infrastruktury.

zarejestrować można pojazd samochodowy, (motocykl, motorower też) zbudowany samodzielnie (także jeśli złożony jest z homologowanych elementów różnych pojazdów) tylko po uzyskaniu homologacji lub uzyskaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu -w obu przypadkach sprawa skomplikowana i droga. Innej drogi nie ma -choć niektóre OSKP zarejestrują nie jest to zgodne z prawem...

Konwersja pojazdu na elektryczny -i proste zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym -traktowana jest jak wymiana silnika na inny. Pojazd musi być wcześniej zarejestrowany, ubezpieczony, trzeba mieć tytuł prawny do pojazdu (być właścicielem lub mieć upoważnienie/pełnomocnictwo właściciela)
I warunek -nowy silnik, rodzaj paliwa i wszystkie główne części pojazdu muszą być fabrycznie montowane w jakiejś wersji takiego pojazdu. Jeśli dany samochód, motocykl itp występuje w wersji elektrycznej -to można sobie przerabiać spaliny na elektryki wykorzystując części (gównie chodzi o silnik) jak w oryginale...
dodatkowo przeróbka musi być wykonana i udokumentowana przez warsztat samochodowy... a części posiadać dokumenty legalności zakupu...

jeśli dany model nie występował w wersji elektrycznej -to tylko uzyskanie dopuszczenia indywidualnego.
Rzeczoznawca wymagany jeśli zmieniają się dane jak masa własna, masa dopuszczalna, moc (jak wzrastają) itp. -ponieważ może być konieczność jednoczesnego zastosowania mocniejszych hamulców, innego zawieszenia...

W wielu przypadkach diagności przymykają oko i jest prościej... nikt się nie czepi przy kontroli, ubezpieczeniu... pięknie jeśli jeździ się szczęśliwie.

-tylko, że w razie wypadku zwłaszcza jeśli będą ofiary zacznie się sprawdzanie -a ubezpieczenie odmówi wypłaty jeśli odszkodowanie będzie wysokie... nawet jeśli będzie się poszkodowanym ubezpieczyciel stwierdzi, że wypadku można by uniknąć gdyby pojazd był jak należy -i walcz z prawnikami koncernu...

Nie wiem, czy powyższe jest w całości prawdziwe -jednak mniej więcej takie informacje uzyskałem ze 2 może 3 lata temu -tyle pamiętam . Chyba nic się nie zmieniło na lepsze...
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: radasss »

Łatwo nie było, ale motorower został zarejestrowany i w rubryce "rodzaj paliwa" -> EE.

download/file.php?mode=view&id=6376
download/file.php?mode=view&id=6375
Załączniki
20190509_171302.jpg
20190509_171251.jpg
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: Eryk »

radasss pisze:
09 maja 2019, 20:46
Łatwo nie było, ale motorower został zarejestrowany i w rubryce "rodzaj paliwa" -> EE.

download/file.php?mode=view&id=6376
download/file.php?mode=view&id=6375
Gratulacje ;) opisz swoją przygodę co i jak.
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: equid »

Z ubezpieczeniem również sie wszystko udało załatwić? GRATKI ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tatar »

To może opiszesz jak to przebiegało. ;)
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: radasss »

Ubezpieczenie również jest. Jak we wstępie. Nie jest łatwo. W/g diagnostów i rzeczoznawców przepisy się ciągle zmieniają i nie do końca wiadomo czy można zrobić opinię, czy można dać przegląd techniczny. Kilku diagnostów i kilku rzeczoznawców odmówiło zajęcia się sprawą. Kilka lat temu jak kolega, również Aprilię rejestrował w Gdańsku, musiało być łatwiej.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: EV-Maniak »

radasss pisze:
09 maja 2019, 20:46
Łatwo nie było, ale motorower został zarejestrowany i w rubryce "rodzaj paliwa" -> EE.

download/file.php?mode=view&id=6376
download/file.php?mode=view&id=6375
Gratuluję! To na prawdę wielki sukces pokonać biurokratyczne schody 👍😉

Powiedz mi proszę: warto kupować z papierami polskimi , czy mogą być też zagraniczne ? Z czym potem łatwiej się przebijać ? Czy jeden grzyb ? A może nie patrzeć na papiery , bo Tobie się udało, to nie oznacza , że i innym się uda... A jak dodałbyś do niego pedały , czy wówczas przeszedłby rejestrację?
Nieraz można kupić takie cacka bez prawa do rejestracji ... Przepiękne bazy do monsterów ...
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: radasss »

Sądzę, że bez znaczenia jakie papiery, no może lepiej by były europejskie. Moje były ze Szwajcarii. Kiedyś motorowery były z pedałami ( Żak, Komar ) czyli pewnie by również się dało, ale rzeczoznawca musiał by trochę więcej popisać. "Cacka bez prawa do rejestracji " raczej tylko do off-road.
warsztatmotocykli.pl
Awatar użytkownika
uwu
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 16 sty 2019, 23:38

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: uwu »

Mam takie pytanie skąd jest spisywana moc czy może trzeba udać się na hamownie?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4924
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: tkoko »

uwu pisze:
15 sty 2020, 9:19
Mam takie pytanie skąd jest spisywana moc czy może trzeba udać się na hamownie?
Zapewne z danych katalogowych/fabrycznych silnika
redwater
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 15 sie 2019, 18:22

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: redwater »

Może nie o przeróbce z motocykla, ale ogolnie proces rejestracji e-bike (samoróbki) w UK.



Ehhhh, czemu u nas musi być wszystko skomplikowane?
tsdz2 w miejskim turladle.
Awatar użytkownika
AST034
Forumowicz
Posty: 1090
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:04
Lokalizacja: Edynburg, Szkocja

Re: Przerobienie motocykla spalinowego na elektryczny, sprawy prawne....

Post autor: AST034 »

redwater pisze:
29 sty 2020, 20:52
Może nie o przeróbce z motocykla, ale ogolnie proces rejestracji e-bike (samoróbki) w UK.



Ehhhh, czemu u nas musi być wszystko skomplikowane?
To teraz zapytaj pana andy’ego kto mu to ubezpieczy i za ile :) Bo bedzie mial hiperultragigaproblem z ubezpieczeniem tutaj w UK.
ODPOWIEDZ