Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Piszta co chceta ;)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: Maran_hand »

Heniu mocno Ci kibicuję ale pamiętaj 25/h tyle zezwala ustawodawca i tego się trzymamy ;)
No chyba że to dotyczy sprzętu od ebikera wówczas 15 nie należy przekraczać ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: EV-Maniak »

Zgadnijcie co było przyczyną wybuchu opony w moim rowerze?

Otóż ZADRA na uszkodzonej obręczy. A no niestety serwisant przy centrowaniu koła, musiał zdjąć oponę i zrobił ostrą zadrę metalową łyżką, która wrzynając się w oponę doprowadziła początkowo do niewielkiego rozdarcia, a później do wybuchu.

Także oddawajcie swoje rowery sprawdzonym serwisantom i patrzcie czy zdejmują oponę plastikową, nie metalową łyżką. Albo jeszcze lepiej - co możecie róbcie sami. Ja niestety nie umiem centrować koła.

Zadrę spiłowałem. Gdybym tego nie zrobił z pewnością załatwiłbym drugą oponę.

Już do tego serwisanta nie pójdę, chyba, że z jobami.
ePawel
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:34
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: ePawel »

Wspomniane przez henia kilkanaście postów wcześniej prawo serii.. a myślałem, że mnie takie rzeczy nie dotyczą.

Sytuacja z początku maja - wracam z pracy a tu nagle rower zaczął jechać mało stabilnie. Zatrzymałem się, sprawdzam..kapeć z tyłu. Prawie 5000km przejechane i pierwszy kapeć w ebajku. Do domu 2 km to szybko się uporałem. 15-20 min i dętka sklejona bez zdejmowania koła - drobny kawałek szkła przeciął oponęi dostał się do dętki. Następny dzień, krótki rekreacyjny wypad na bezdroża, powrót do domu - kapeć z przodu. Temat szybko ogarnąłem z przednim kołem i rower był gotowy do jazdy.

Następnego tj 3 dnia jazda do pracy i po ok 4km nie ma powietrza z tyłu. Dowlokłem sie do pracy drugie 4km i tam sprawdziłem co i jak - łatka się odkleiła. Przykleiłem następną. Można jechać. Po 2 czy 3 dniach znowu zeszło powietrze z tylnej dętki. No to już koniec z klejeniem - wymieniam dętkę. Trochę zabawy z wyciąganiem a później z montowaniem koła no ale w końcu udało się wszystko złożyć. Rower gotowy. KONIEC Z SAMOPRZYLEPNYMI ŁATKAMI (chociaż ta na przodzie się trzyma). W sklepie rowerowym też mi je odradzili.

I teraz najlepsze aż mi ręce opadły :).
Kilka dni jeżdżenia i zaczęły dochodzić z okolic tylnego koła dziwne dźwięki. Przy ruszaniu lub hamowaniu - pojedyńczy stukot. Blokady obrotu osi pozakładane, dojadę do pracy to sprawdzę. Okazało się, że nakrętka na osi się poluzowała. Biorę klucz, dokręcam... i se mogę kółeczka kręcić w nieskończoność. Nakrętka uwalona. Dokręcić nie można ale odkręcić da radę. Myślę sobie - sprawdzę nakrętkę z drugiej strony. Odkręcam drugą nakrętkę - też uwalona - kręci się w miejscu i nie idzie jej dokręcić ani odkręcić. Patrzę na gwint.. pierwsze 2 zwoje zjechane. Do domu wróciłem analogowo bez używania silnika. Skracając historię po ok 1,5 tygodnia temat ogarnąłem i rower postawiony na koła. Można jeździć.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: tatar »

Prawo serii ;)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: WojtekErnest »

Po 5 tys km rower upomnial sie o serwis....
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ePawel
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:34
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: ePawel »

WojtekErnest pisze:
21 maja 2018, 6:07
Po 5 tys km rower upomnial sie o serwis....
Mógłbym powiedzieć, że brzmi jak jasnowidztwo, ale to stwierdzenie to oznaka doświadczenia w temacie. Rower od piątku zdeaktywowany w celu przeprowadzenia serwisu generalnego :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: tatar »

Nic nie jest bezawaryjne,ale tym dłużej będziesz jeżdził,im sumienniej będziesz podchodził do przeglądów roweru.Ktoś kiedyś powiedział:kto dba,ten ma :D
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: Umbur »

ePawel pisze:
20 maja 2018, 22:41
KONIEC Z SAMOPRZYLEPNYMI ŁATKAMI (chociaż ta na przodzie się trzyma). W sklepie rowerowym też mi je odradzili.
Co to za łatki masz?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: tas »

polecam stosować dętki o jeden rozmiar większe niż opona, dzięki temu sie nie rozciąga podczas pompowania i żadna łatka się nie odlepia
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: fineasz »

Co powiecie o dętkach Gaadi? Ktoś używał? Najważniejszą zaletą jest fakt, że można je zmienić bez zdejmowania koła.
Obrazek
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: Umbur »

Powiem, że się nie opłaca. Dętkę można łatać dopóki nie złapiesz "snejka". Jeżeli pilnuje się ciśnienia przed każdą wycieczką, to problem nie powinien wystąpić. Po sezonie i tak najprawdopodobniej będzie trzeba zmienić oponę na nową. Wtedy demontujesz poklejoną dętkę i wymieniasz przy okazji dętkę na nową. Tak jak Tas pisze, trzeba wkładać dętkę o rozmiar większą, żeby uniknąć rozciągania. Po raz kolejny pokazuje, które łatki warto mieć zawsze ze sobą. Żadne inne.

Obrazek
ePawel
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:34
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: ePawel »

Umbur pisze:
21 maja 2018, 19:02
ePawel pisze:
20 maja 2018, 22:41
KONIEC Z SAMOPRZYLEPNYMI ŁATKAMI (chociaż ta na przodzie się trzyma). W sklepie rowerowym też mi je odradzili.
Co to za łatki masz?
Już nie mam ;). A były to kellys. Po tych akcjach bardziej zainteresowałem się tematem łatek i kapci. Generalnie to zabrałem się za samoprzylepne łatki bo wcześniejsze zestawy tj osobno klej + łatki były jednorazowe; tzn. po otwarciu tubki z klejem zasychał po pierwszym użyciu - jakieś tanie dziadostwo to było. Myślałem, że łatki samoprzylepne rozwiążą ten problem.

W rowerowym odradzili mi samoprzylepne i dali zestaw tip top. W międzyczasie na kanale szajbajka z youtube trafiłem na temat kapci i też coś wspominał, że używa łatek tip topa. Mam nadzieję, że nie będę musiał testować.

Ale i tak nie jest źle. Lepiej, że temat pojawił się 2-3 km od domu a nie podczas dalekobieżnej wycieczki ;)
ePawel
Forumowicz
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2018, 7:34
Lokalizacja: Brzeg Dolny

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: ePawel »

tas pisze:
21 maja 2018, 19:15
polecam stosować dętki o jeden rozmiar większe niż opona, dzięki temu sie nie rozciąga podczas pompowania i żadna łatka się nie odlepia
Używam opony 1,75; dałem dętkę 1,75-2,125.
Dać jeszcze większą?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: tas »

ee taka już jest dobra :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: wibi »

fineasz pisze:
21 maja 2018, 19:19
Co powiecie o dętkach Gaadi? Ktoś używał?..
Ja używam w składaku 20 cali. Mogę tylko powiedzieć REWELACJA ,wymiana wraz z pompowaniem około 10 minut tylko potrzebne jest coś ostrego do przecięcia przebitej dętki no i cena też spora.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: EV-Maniak »

Jaka jest najlepsza metoda na kapcia? A no zapasowa DĘTKA, a najlepiej DWIE. Łatanie jest dobre w domu, ale i tak dochodzi później martwienie się - czy schodzi czy nie, czy zejdzie? Wywalasz dętkę wstawiasz nową i po sprawie. No i opony muszą być porządne. Mi ostatnio wybuchła opona i musiałem prowadzić rower kawał drogi. No ale to z winy serwisanta wybuchła - zrobił zadrę na obręczy po centrowaniu.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: ap0f1s »

Z tyłu cieżko wymienić dętkę w terenie jak ma się silnik. Jak już miałem kapcia to łatałem łatką i tyle.
Z przodu tak, ale także pierwsze łatam.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: Umbur »

Dobrze załatana dętka niczym nie ustępuje nówce. Jak masz już ze 4 łatki, to można się zastanawiać nad wymianą. ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: EV-Maniak »

Wklejam z innego tematu, bo bardzo fajny pomysł. Ja z pewnością, jak tylko zelektryfikuję, to sobie kupię i będę woził w zapasie.
REWELACJA
Dętka otwarta

https://www.rowerystylowe.pl/p-4729/det ... wania-kola
maciek72
Forumowicz
Posty: 290
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:22
Lokalizacja: BLACHOWNIA

Re: Praktyczne porady na kapcie - jak łatać, jak się zabezpieczać?

Post autor: maciek72 »

Mam lepszy pomysł Henio :wywierć w obręczy jeszcze jeden otwór na wentyl i zamontuj dwie dętki.W razie kapcia pompujesz drugą i śmigasz dalej :lol:
MACIEK
ODPOWIEDZ