HUB vs MID

Piszta co chceta ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Poczytaj sobie @henio o MID-dach,może zmienisz zdanie przynajmniej w temacie mocy silników tak w MID-ach,jak i HUB-ach :D
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

Rozważając mid v. hub nie można zapominać o aspektach technicznych a te praktycznie eliminują huba. Po pierwsze to sprawność która przy małych obrotach koła jest b. kiepska,mid tutaj z racji przekładni zdecydowanie góruje. Następny problem techniczny to element silnika huba jakim jest stojan,brak chłodzenia to jednak poważna wada i nie pomoże tu żadne dodatkowe chłodzenie bo i tak wydzielające się ciepło to straty i dodatkowa waga elementu (cieczy) chłodzącej.Midy też się grzeją ale ich chłodzenie to żaden problem skoro stojan z cewkami jest na zewnątrz a wirnik z magnesami w środku.Powiecie moc huba jest większa,oczywiście ale tylko dlatego, że na razie midów o dużych mocach(kilka kW) chyba? nie produkują do rowerów ale to może się zmienić. Jako główną wadę piszecie o zużyciu łańcucha,to też tylko kwestia czasu by zamiast łańcuchów był pasek zębaty.Generalnie to hub jako silnik bedzie się sprawdzał w wózkach inwalidzkich (dwa silniki-widziałem już coś takiego),w jakichś taczkach itp. W rowerach huby raczej pójdą w zapomnienie i to raczej wcześniej niż później.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wibi twoje konserwatywne poglądy na temat wyższości v-breke nad tarczówkami hydraulicznymi znamy i jestem nieco zkonfudowany że tym razem stawiasz sie w roli piewcy postepu ;) ale masz racje mid ma wiele zalet których hubom brak ale popatrz na temat wymierania archaizmów technicznych w szerszym kontekście np : radiu tez śmierć wróżono gdy tv się upowszechniała.. tv śmierć wróże wieszczyli gdy VHS wchodziło pod strzechy teraz temu wszystkiemu razem ma kres przynieść internet.... HUB ma jedna kolosalna zaletę której midy nie maja łatwość montażu żeby go zamontować wystarczy kilka narzędzi. Owszem w fabrycznych e-bike midy są coraz powszechniejsze ( nie wiem czy to nie celowy zabieg bo mid zużywa napęd roweru szybko a to oznacza częstsze wymiany zębatek i łańcucha a to = zyski ze sprzedaży części )ale w konstrukcjach DIY huby jak widać są w przewadze. mówisz że czekać na mocne midy bo się pokażą ..one są już teraz z mocami rzędu 10-20kW tyle że ich masa jest tez słuszna i raczej już do elektryfikacji zwykłej ramy rowerowej się nie nadają ja takie midy widzę tylko do konstrukcji e-motocykli . Temat niszczenia łańcuchów oczywistym jest że jeżeli inżynier projektując zakłada wytrzymałość łańcucha na zrywanie z zapasem dla siły jaka generuje człowiek to oczywiste jest że nie wytrzyma siły człowieka + 2x 3x i więcej od silnika elektrycznego niektórzy radzą sobie wracając do kaset /wolnobiegów 7rz i mniej bo w starym systemie łańcuch jest dość gruby i co za tym idzie ciężki ale wytrzyma więcej niż leciutki 10 czy 11 rzędowy łańcuszek "komunijny") i nie tyczy się to tylko łańcucha ale całego napędu roweru kasety/wolnobiegu pasek na pewno pomoże ale i spowoduje konieczność dostosowania konstrukcyjnie do innej wielkości działających sił całego przeniesienia napędu w rowerach a przy okazji podniesie cenę nawet jeśli kosztowo wychodzi taniej w produkcji bo grzech nie wykorzystać nowinki do podniesienia ceny/zysku tak działa marketing :P . a puki co w konstrukcjach DIY huby rulez
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HUB vs MID

Post autor: Umbur »

wibi pisze:
02 cze 2018, 0:28
W rowerach huby raczej pójdą w zapomnienie i to raczej wcześniej niż później.
Z tego co widzę na rynku obecnie, to jest jakieś 80% hubów i 20% midów, więc coś tu chyba nie tak. ;)
Mało tego poza rowerami wszędzie jest taki trend. Czy to hulajnogi, czy nawet skutery.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Coś tu nie pasuje ta Twoja teoria. :roll:
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: HUB vs MID

Post autor: tkoko »

Umbur pisze:
02 cze 2018, 11:45
wibi pisze:
02 cze 2018, 0:28
W rowerach huby raczej pójdą w zapomnienie i to raczej wcześniej niż później.
Z tego co widzę na rynku obecnie, to jest jakieś 80% hubów i 20% midów, więc coś tu chyba nie tak. ;)
Mało tego poza rowerami wszędzie jest taki trend. Czy to hulajnogi, czy nawet skutery. .....
Pójdą w zapomnienie jak Wibi "unicestwi" Chińczyków :D
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: HUB vs MID

Post autor: Sietas »

Wiecie, że ta dyskusja to jak ebike vs samochód? Najlepiej mieć oba :)

Co do falcona z qs 205 który osiąga 20kw to dla mnie pic na wodę. Idę o zakład, że qs 273 ustawiony na takich parametrach zjadłby tą "bestię"

Dla przykładu podam, że Atomek na zlocie miał mxusa 3k ustawionego na 150A, a szedł słabiej niż rower Tasa z qs 205 ustawionym na 80A
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: HUB vs MID

Post autor: equid »

Zebrałem w jednym miejscu wady i zalety huba i mida, może sie komuś przyda ;)

MID

1. Zalety:

- Większy moment obrotowy przy tej samej mocy nominalnej
- Mniejsza waga (W porównaniu do HUB'a o takiej samej mocy)
- Lepsze wyważenie roweru ( Tylnie koło nie wazy np. 10kg ;) )
- Bardziej 'rowerowe' odczucie z jazdy
- 'Bezproblemowa' wymiana dętki
- Często wkomponowany w konstrukcję ramy
- Dla osób chcących poruszać się 'legalnie' w limicie 250W jest lepszy od huba 250W
- Możliwość szybkiego i w miarę łatwego zmieniania przełożenia silnika w przypadku zwykłych rowerów

2. Wady:

- Duża komplikacja całego napędu.
- Dużo cześć przekładni które się zużywają i z czasem trzeba je wymieniać
- Dosyć skomplikowany serwis, trzeba już coś wiedzieć zęby to samemu zrobić
- Produkuje dość duży hałas przez przekładnie
- Mała elastyczność pod względem zwiększania osiągów. (Jeżeli będziemy chcieli podnieść moc to musimy się liczyć z znacznym zużyciem przekładni )
- W rowerach elektrycznych mocno przyśpiesza zużywanie sie całego napędu ( kaseta, łańcuch itp.)
- W mocniejszych konstrukcjach zajmuje miejsce w ramie większemu akumulatorowi.
- Ryzyko oberwania łańcuchem po nogach gdy się urwie podczas jazdy.

HUB (dotyczy tylko bez przekładniowych)

1. Zalety

- Jest praktycznie bezawaryjny ( nie trzeba notorycznie doglądać sprzętu, tylko cieszysz się z jazdy )
- Więcej można zmieścić ogniw do ramy, a to przekłada się na osiągi: większą moc, prędkość, zasięg
- Ma zdecydowanie większa żywotność ( niema prawie żadnych ruchomych części oprócz pary łożysk )
- Jest bez głośny ( nie słychać łańcucha, przekładni )
- Ma prostą konstrukcję oraz montaż, którą każdy może w domu złożyć do roweru, a serwis jest prosty
- Większa elastyczność pod względem zwiększania mocy ( jedynie sie może przegrzać wiec gdy jest zabezpieczony termicznie to nie problem)
- Lepszy przy wyższych prędkościach
- Możliwość załączenia w sterowniku funkcji hamowania rekuperacyjnego oraz systemu antykradzieżowego.

2. Wady

- Duża masa nieamortyzowana w kole (największe silniki montowane w "rowerach'' ważą nawet do 20kg)
- Przy starcie od 0 km/h do 5km/h trochę "muli"
- Słabe odprowadzanie ciepła z stojana.
- Wyższa waga przy takiej samej mocy w porównaniu do MID'a
- Skomplikowana wymiana opony

Chyba to jest już wszystkie wady i zalety co mi przychodzi na myśl, jeżeli o czymś zapomniałem to możecie mnie poprawić ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

mid ma jeszcze jedna wadę ..jest wyraźnie droższy w zakupie vs hub
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: HUB vs MID

Post autor: ap0f1s »

Mad Max fajne wszystko rozpisałeś.
Mam takie pytanie do innych oblatywaczy po górskich terenach. Tylko tych co jeżdżą po górach, robią tysiące km w ciągu roku w ciężkim terenie, czy widzicie przyszłość midów dla takich mocnych konstrukcji? Robiąc tak dużo km, jeździć po błocie, wodzie, niskich temp przy tym zaliczając gleby, wywrotki i do tego robiąc w czasie jednej wycieczki bez problemu ponad 100km, nie widzę siebie używającego mida. Jak już jeździłem z kimś na midzie to po 1 dużej wyprawie już ma problem z napędem. Być może zmienię zdanie jak spotkam mida wykonanego odpowiednio.
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Nie ma nic za darmo.Błoto ew.piach w połączeniu ze smarem łańcucha jak również ekstremalne obciążenia napędu w terenie błyskawicznie niszczą napęd.Napewno w niektórych okolicznościach Mid lepiej poradzi sobie od Huba,ale Huba umyjesz po powrocie ,wyschnie,albo i nie i jazda dalej.Z Midem dochodzi czyszczenie,smarowanie i sprawdzenie/regulacja/,a to już pracochłonne.Mniej części składowych,większa niezawodność i trwałość
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: HUB vs MID

Post autor: equid »

ap0f1s pisze:
14 gru 2018, 20:39
Mad Max fajne wszystko rozpisałeś.
Mam takie pytanie do innych oblatywaczy po górskich terenach. Tylko tych co jeżdżą po górach, robią tysiące km w ciągu roku w ciężkim terenie, czy widzicie przyszłość midów dla takich mocnych konstrukcji? Robiąc tak dużo km, jeździć po błocie, wodzie, niskich temp przy tym zaliczając gleby, wywrotki i do tego robiąc w czasie jednej wycieczki bez problemu ponad 100km, nie widzę siebie używającego mida. Jak już jeździłem z kimś na midzie to po 1 dużej wyprawie już ma problem z napędem. Być może zmienię zdanie jak spotkam mida wykonanego odpowiednio.
Najlepsze jest to że chciałem zrobić takiego 'odpowiedniego' mida w mojej kolejnej konstrukcji ale na szczęście zmądrzałem i będzie hub :D , a to porównanie jest skutkiem tego zmądażenia i mam nadzieje ze inni również wyciągną odpowiednie wnioski ;)

Trochę sie przy okazji pochwale tą kolejna konstrukcją :D
qs 205 50h + kelly 7230 + pakiet 16s 19p lg mh1 + giant dh team
Obrazek

Obrazek

Przyszły sezon zapowiada się ciekawie :)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

Parę postów wyżej equid zamieścił swoje subiektywne opinie i porównał wady i zalety jak w temacie.Nie mogę się z tym zgodzić, gdyż albo coś mu się pomieszało albo celowo pominął.Pierwsza sprawa to montaż silnika, jeśli zaplecenie silnika w koło (hub) nie uważa za co najmniej komplikację to przepraszam, druga sprawa to jazda bez silnika gdy padnie bateria lub tp.awaria. Gdyby napisał " hub przekładniowy" to rozumiem, ale jak to jest gdy hub bezprzekładniowy? da się jechać lekko i swobodnie. Jednym słowem całe to "porównanie" jest guzik warte i co ważne nieprawdziwe.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
Parę postów wyżej equid zamieścił swoje subiektywne opinie i porównał wady i zalety jak w temacie.Nie mogę się z tym zgodzić,
masz do tego pełne i subiektywne prawo
wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
gdyż albo coś mu się pomieszało albo celowo pominął.
A to już trąci mało elegancka wycieczka osobista ,manewrem stosowanym gdy brak merytorycznych argumentów na swoje twierdzenie.

wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
Pierwsza sprawa to montaż silnika, jeśli zaplecenie silnika w koło (hub) nie uważa za co najmniej komplikację to przepraszam,
przeprosiny przyjęte ;) Nie uważa się za bardziej kłopotliwe bo zazwyczaj kupujemy gotowe zaplecione koła lub zlecamy to do wykonania fachowcom, a sądząc z ilości zapytań i tematów poruszających problematykę montażu mida zaryzykuje i przytocze : "przyganiał kocioł garnkowi "
wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
druga sprawa to jazda bez silnika gdy padnie bateria lub tp.awaria. Gdyby napisał " hub przekładniowy" to rozumiem, ale jak to jest gdy hub bezprzekładniowy? da się jechać lekko i swobodnie.
Z własnego doświadczenia da się często wożę juniora z wyłączonym wspomaganiem, opór jest wyczuwalny ale nie uniemożliwia jazdy swobodnej i moim zdaniem bardziej wynika z masy układu niz z oporu silnika ico za tym idzie da sie jechac jakies 10 do 100x łatwiej niz w sytuacji gdy mid rozszarpie łańcuch, niemniej sa konstrukcje które nie specjalnie nadają sie do poruszania w trybie "analogowym"i mam tu na myśli customy ,falkonopodobne monstra o masie rzedu 40-60kg którym , bez urazy chłopaki , bliżej do motocykla niż roweru i zapewne to masz na myśli pisząc hub co jest oczywista manipulacja bo większość konstrukcji z hubem BP w kole to przekonwertowane analogi które posiadają mniej lub bardziej rozbudowane napędy rowerowe umożliwiające jazdę jaka postulujesz.
wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
Jednym słowem całe to "porównanie" jest guzik warte i co ważne nieprawdziwe.
Wytknąwszy koledze tylko 2 braki w jego porównaniu od razu odtrąbiłeś że jest całe nieprawdziwe, subiektywne i guzik warte ale jak wyżej widać oba twoje kontr argumenty się nie obroniły , coś jeszcze masz do zarzucenia w tym porównaniu bo puki co to twoje zdanie okazuje sie "guzik warte i co ważne nieprawdziwe".
Ostatnio zmieniony 17 gru 2018, 23:18 przez Inc0, łącznie zmieniany 2 razy.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: HUB vs MID

Post autor: Goliath »

equid pisze:
16 gru 2018, 20:56
Trochę sie przy okazji pochwale tą kolejna konstrukcją :D
qs 205 50h + kelly 7230 + pakiet 16s 19p lg mh1 + giant dh team

Przyszły sezon zapowiada się ciekawie :)
Ja myślałem że to Michał/glebor jest mistrzem w robieniu skrzynki z drewna/sklejki w zabudowie trójkąta ;)... ale widzę, że na tym polu ma konkurencje :D Rzekłbym... uczeń przerósł mistrza :lol:
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

Inc0 pisze:
17 gru 2018, 22:59
Nie uważa się za bardziej kłopotliwe bo zazwyczaj kupujemy gotowe zaplecione koła lub zlecamy to do wykonania fachowcom, a sądząc z ilości zapytań i tematów poruszających problematykę montażu mida zaryzykuje i przytocze : "przyganiał kocioł garnkowi "
Chyba sobie żartujesz? Mid generalnie (z wyjątkami oczywiście) przystosowany jest do błyskawicznego (2 godziny) montażu i chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości
Inc0 pisze:
17 gru 2018, 22:11
Z własnego doświadczenia da się często wożę juniora z wyłączonym wspomaganiem, opór jest wyczuwalny ale nie uniemożliwia jazdy swobodnej i moim zdaniem bardziej wynika z masy układu niz z oporu silnika ico za tym idzie da sie jechac jakies 10 do 100x łatwiej niz w sytuacji gdy mid rozszarpie łańcuch, niemniej sa konstrukcje które nie specjalnie nadają sie do poruszania w trybie "analogowym"i mam tu na myśli customy ,falkonopodobne monstra o masie rzedu 40-60kg którym , bez urazy chłopaki , bliżej do motocykla niż roweru i zapewne to masz na myśli pisząc hub co jest oczywista manipulacja bo większość konstrukcji z hubem BP w kole to przekonwertowane analogi które posiadają mniej lub bardziej rozbudowane napędy rowerowe umożliwiające jazdę jaka postulujesz.
Poczekaj,jak będziesz miał trochę więcej lat i nie mówię tu o swoim wieku bo po prostu ludzie tak długo nie żyją, to przyznasz mi rację
Inc0 pisze:
17 gru 2018, 22:11
Cały twój post to skrajnie subiektywne twoje zdanie "guzik warte i co ważne nieprawdziwe" i nie poparte dowodami .
Jeśli to nie zasadnicze dowody które przytoczyłem,to niestety,trudno dyskutować i zostanę przy swoim
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: HUB vs MID

Post autor: equid »

wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
Parę postów wyżej equid zamieścił swoje subiektywne opinie i porównał wady i zalety jak w temacie.Nie mogę się z tym zgodzić, gdyż albo coś mu się pomieszało albo celowo pominął.Pierwsza sprawa to montaż silnika, jeśli zaplecenie silnika w koło (hub) nie uważa za co najmniej komplikację to przepraszam, druga sprawa to jazda bez silnika gdy padnie bateria lub tp.awaria. Gdyby napisał " hub przekładniowy" to rozumiem, ale jak to jest gdy hub bezprzekładniowy? da się jechać lekko i swobodnie. Jednym słowem całe to "porównanie" jest guzik warte i co ważne nieprawdziwe.
Szczerze mówiąc nawet nie przyszły mi na myśl te dwie rzeczy gdy pisałem porównanie, i jak tak teraz mysle to w sumie jedynie argument z oporem silnika bez przekładniowego mógłby sie tam znaleźć.

Zaplatanie huba jak juz wcześniej kolega inc0 napisał, robi z reguły serwis rowerowy i jest to przeważnie czynność jednorazowa, a sam czynność zaplatania jest praktycznie taka sama jak normalnego koła rowerowego. No chyba ze ktos chce zapleść qs 205 w obręcz 17' moto, to juz sie musi trochę nagimnastykować.

A co do argumentu z oporem huba, to tez jak by nie patrzeć ebajka robi sie po to żeby go używać ;) A sytuacje gdy braknie nam prądu na wycieczce czy coś sie zepsuje sa dość rzadkie i ewentualnie mozna raz w roku wrócić te kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów do domu bez sprawnego silnika i sie troszke bardziej zmęczyć niz na zwykłym rowerze :P
wibi pisze:
17 gru 2018, 22:11
Jednym słowem całe to "porównanie" jest guzik warte i co ważne nieprawdziwe.
Ja tam bym sie na twoim miejscu cieszył ze ktos podsumował w jednym miejscu wady i zalety obu napędów, bo gdybys mial sam szukać takich informacji to bys stracił kupe czasu na przekopywanie forum.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wibi pisze:
17 gru 2018, 23:25

Chyba sobie żartujesz? Mid generalnie (z wyjątkami oczywiście) przystosowany jest do błyskawicznego (2 godziny) montażu i chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości
Jestem poważny jak 9-ty miesiąc swojego huba montuje 5 do 10 min a sam nazywasz "błyskawicznym" montaż 2-godzinny mida wiec gdzie i kto tu żarty sobie stroi??? Co do łatwości montażu midów wszystko cacy ale czemu jest tyle zapytań, mierzenia kombinowania i wszystko to nie jest wydumane tylko czarno na białym na forum napisane.
wibi mam wiecej lat niż ci się wydaje że ty masz :P jestem tak stary że z dziadkiem chodziłam na mamuty, z kolegami na imprezki do Lukulusa .Lekarz ze względu na "stan muzealny" zabronił mi jeździć na dwóch kołach i muszę na 3 ;P . Dyskutować nie chcesz?! To mnie nie dziwi bo nie masz argumentów, wyskoczyłeś jak filip z konopi na chłopaka bo sie poczułeś ty i twój "wybrany mid" dotknięty niewygodną prawdą ,a nie powinieneś. Hub ma swoje plusy i mid ma swoje , hub ma swoje minusy i mid ma tez swoje a że ten drugi w oczach kolegi i wielu innych ma więcej minusów ( i sie z tym zgadzam) to nie powód by go odsadzać od czci i wiary
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

@equid
Idąc tokiem myślenia, że to serwis zakłada-montuje silnik huba w koło to należało by stwierdzić to samo dla MIDa,czyli montuje fabryka i wówczas porównanie montażu można pominąć względnie przyjąć, że mida w ogóle się nie montuje bo już jest zamontowany a huba dość szybko, wymieniając koło.
Prawda jest jednak inna,to huba należy zapleść lub w tym celu oddać do serwisu a mida montuje się w warunkach domowych szybko i generalnie bezproblemowo.
@Inc0
Sam chętnie przesiadł bym się na trójkołowiec gdyby nie jedno ale...Trójkołowca nie dał bym rady wprowadzić po schodach do domu, gdyż podjazd w moim bloku jest tylko dwu śladowy-dla wózków dziecięcych
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wibi sie uparł że mida sie montuje łatwiej i idzie w zaparte pod prąd XD spoko masz wibi prawo do takiej subiektywnej opinii ale mysle że nadmiar łaski uczyniłeś tylko zaplot doliczając do montażu jeszcze produkcje szprych nietypowego wymiaru doliczyć mogłeś;). Przytłaczająca większość "hubsterów" kupuje zestawy z zaplecionym silnikiem w kole niewielka cześć , wymagających czegoś więcej od koła wybiera sobie obrecze i zleca usługe fachowcom jedynie nieliczni potrafią to zrobić prawidłowo własnoręcznie pytanie za 10 pkt wiecej jest posiadaczy midów którzy kupili gotowy e-rower czy takich którzy własnoręcznie go wkomponowali w swój bicykl i nie mówię tu wyłącznie o forumowiczach z swoich doświadczeń w "drodze" moge powiedzieć że nie spotkałem ani jednego mida DIY za to około 20 fabrycznych midów, jeden hub BP DIY i jeden fabryczny hub przekładniowy który stoi u mojego klienta w sklepie z alusami do wypasionych bryk :P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
sannis
Forumowicz
Posty: 186
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:01

Re: HUB vs MID

Post autor: sannis »

Pytanie jest inne. Ile razy rozplatasz koło z Hubem, a ile razy zdejmujesz mida, żeby coś poprawić... Mid ma oczywiste zalety, wiem bo jeździłem na Cyclone 1680W. A teraz mam przekładniowego huba w facie. Bezobsługowość huba jest bezcenna. Nie wiem jak jest z midem bafanga, wydaje się być też plug&play, ale chyba zawsze jest coś do poprawienia z łańcuchem co jest upierdliwe.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

@Inc0
To nie wibi się uparł tylko Inc0 tworząc wyimaginowane sytuacje by dowieść swoich racji. Ta "przytłaczająca" większość kupujących zestawy to ile (w przybliżeniu) osób rocznie? sto,tysiąc? Czy da się bez zwłoki kupić taki zestaw zapleciony w kółko 16 czy 20 cali? Czy też trzeba je zaplatać w serwisie?
Już z tego drobnego przykładu widać, że nie ja się uparłem tylko Ty subiektywnie oceniasz realia które nie mają nic wspólnego z porównaniem tych dwóch typów napędu.
Z wad huba trzeba jeszcze dodać problem z wymianą dętki o czym autor tematu również zapomniał (są wprawdzie dętki z dwoma końcami które wymienia się bez zdejmowania koła ale stosunkowo mało popularne chociaż to genialne rozwiązanie).

@sannis
I huba będziesz przeplatał jak zmienisz rozmiar koła ,z midem (gdy nie jest dedykowany do konkretnej ramy) nie ma problemu,2 godziny i zamiana wykonana.
Awatar użytkownika
MixhaL
Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: 10 sie 2018, 14:56

Re: HUB vs MID

Post autor: MixhaL »

Chłopaki nie ma co się kłócić co jest lepsze a co gorsze, sprawa jest prosta, jeżeli jeździsz po drogach to zdecydowanie hub, jeżeli lubisz fun jaki dają rowery a tym bardziej jeździsz w górach to tylko mid i tutaj nie ma co gdybać.
Jeżeli chodzi o łatwośc montażu to też nie ma co się kłócić ale mid jest łatwiejszy w montażu, gdybyście dostali kompletne zestawy do zamontowania do roweru do zdecydowanie szybciej i łatwiej zamontować mida bo do huba trzeba wiedzieć jaką kupić obręcz, szprychy i umieć zapleść.
Jeżeli chodzi o bezobsługowość to cóż, midy przekładniowe też są awaryjne jeżeli chcemy być dokładni.
A tak w ogóle to midy sprzedawane przez producentów w rowerach o mocy 250W do 1-2kW nie istnieją, to są zabawki.
NIe zapominajcie o prawdziwych midach.
Tak, na tym już się fajnie jeździ, tylko nie mówcie że to bardziej awaryjne jednostki od hubów.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: HUB vs MID

Post autor: equid »

Pozwolę sobie wkleic jeszcze podsumowanie z mojej strony do tego porównania, taka jest moja opinia wyrobiona z własnego dosiadczenia.

Tak więc podsumowując.
MID jest dobry dla roweru do 250W o małej wadze przy zachowaniu rowerowości. lub też dla konstrukcji raczej juz nie rowerowych o większej wadze i mocach przekraczających 10.000W
HUB jest idealnym dla konstrukcji tzw samoróbek, nie jest on trudny w montażu, serwisie i po zamontowaniu nie musimy sobie nim zawracać juz więcej głowy ;)
Mamy również możliwość pobawienia się mocą silnika bez jego uszkodzenia jeśli robimy to świadomie. Taki napęd jest idealny w konstrukcjach rowerowych od 250w do max. 12.000w (Silnik qs 205 v3) .


Decyzje podejmuje przyszły ebajker który napęd będzie dla niego lepszy, a czyta ten temat żeby dowiedzieć sie więcej o cechach obu napędów i wyciągnąć wnioski co do tego. Wiec nie widze sensu udowadniać całemu swiatu ze akurat dany napęd jest najlepszy. Takie jest moje zdanie i koniec kropka, kto czytał ten trąba :P
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wibi pisze:
18 gru 2018, 23:13
....Czy da się bez zwłoki kupić taki zestaw zapleciony w kółko 16 czy 20 cali? ...
i kto tu tworzy wyimaginowane sytuacje ..XD ale ci odpowiem da sie https://pl.aliexpress.com/item/16-700C- ... 2c99bdcd-7
tak dla przypomnienia nie rozmawiamy o midach duzych mocy które moim zdaniem sa najlepszym rozwiazaniem do potworków terenowych w typie motocross tylko o napedach mechanizmów zegarkowych montowanych na korbie pokretła zegarka :P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: HUB vs MID

Post autor: tas »

Jesli zrobimy ankiete dla osob ktore zmienily huba na mida i mida na huba to ktorych bedzie wiecej? :D
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HUB vs MID

Post autor: Umbur »

tas pisze:
19 gru 2018, 7:19
Jesli zrobimy ankiete dla osob ktore zmienily huba na mida i mida na huba to ktorych bedzie wiecej? :D
Zróbmy. ;)
Można by zrobić chociażby ankietę ilu jest użytkowników hubów, a ilu midów.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Stawiam 9 :1 na HUB-a :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: WojtekErnest »

Ale gdyby znaleźć statystyki producentow ebajkow seryjnych, to MID jest pewnie juz w > 50 % modeli. A hub 10-20 % a może mniej..
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
equid
Forumowicz
Posty: 783
Rejestracja: 26 mar 2018, 13:36
Lokalizacja: zory

Re: HUB vs MID

Post autor: equid »

tas pisze:
19 gru 2018, 7:19
Jesli zrobimy ankiete dla osob ktore zmienily huba na mida i mida na huba to ktorych bedzie wiecej? :D
Wystarczy popatrzeć po forum i porównać ile jest tematów z midem a ile z hubem i już widać jak jest, nie wspominając że tematy z midem czesto dotyczą części do nich.

Zróbmy ankietę i wszystko będzie jasne ;)
ximad
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 01 mar 2018, 12:59
Lokalizacja: Poznań

Re: HUB vs MID

Post autor: ximad »

Ja się zgodze ze mid jest fajny przy małych mocach, dlatego też producenci legali wolą taką opcje, kwestia serwisowania i sprzedaży podzespołów tez się liczy :)
Ale niech ktoś mi wytłumaczy jak laikowi jaki jest sens mida w przypadku napędów o dużych mocach, kiedy mamy z tyłu tylko jedno przełożenie, co to daje? Chodzi tylko o umiejscowienie silnika na środku i zdjecie ciężaru z koła?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

WojtekErnest pisze:
19 gru 2018, 9:16
Ale gdyby znaleźć statystyki producentow ebajkow seryjnych, to MID jest pewnie juz w > 50 % modeli. A hub 10-20 % a może mniej..
To ja poproszę o definicje MID-a wg,Wojtka Ernesta ;) /ankieta dotyczy użytkowników forum,a nie producentów,nie wypaczajmy jej sensu/ :)
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

W takiej ankiecie użytkowników forum na pewno zwycięży hub, natomiast w Świecie tak jak napisał WojtekErnest.Parę postów wyżej kol. MixhaL zamieścił fajne zdjęcia Midów tyle, że to nie rowery a e-motocykle więc trudno je brać do porównania chociaż są naprawdę ładne.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

wibi pisze:
19 gru 2018, 15:55
W takiej ankiecie użytkowników forum na pewno zwycięży hub, natomiast w Świecie tak jak napisał WojtekErnest.Parę postów wyżej kol. MixhaL zamieścił fajne zdjęcia Midów tyle, że to nie rowery a e-motocykle więc trudno je brać do porównania chociaż są naprawdę ładne.
Tak,ale te ,,w świecie'' to są MID-y typu Bosch,Yamaha,Impulse itp. czyli zintegrowane systemy napędowe, a nie forumowe konstrukcje typu Bafang BBS. :)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

ximad pisze:
19 gru 2018, 9:25
....
Ale niech ktoś mi wytłumaczy jak laikowi jaki jest sens mida w przypadku napędów o dużych mocach, kiedy mamy z tyłu tylko jedno przełożenie, co to daje? Chodzi tylko o umiejscowienie silnika na środku i zdjecie ciężaru z koła?
midy duzej mocy naprawdę duzej mocy sa super włąsnie dla tego że zdejmują masę nieresorowana z koła ale zabiera miejsce dla akusów w obrebie ramy a to ma juz znaczenie i to nie małe. Przy tak dużych mocach rzedu 5kW i wiecej taki mid( własciwe by było raczej mówić silnik umieszczony centralnie )zasadniczo nie potrzebuje żadnej przekłądni ( co ofc nie wyklucza zastosowania jakiejś skrzyni biegów ale wg mnie moment obrotowy silnika elektrycznego i przebieg krzywej momentu poddaje w wątpliwośc sens zastosowania skrzyni biegów w takiej sytuacji )a jedynym przełożeniem jest zębatka zdawcza i odbiorcza spiete motocyklowym lub innym konkretnym łąńcuchem czyli de facto taki mid ma wiecej wspólnego z hubem BP niz z midem montowanym w korbie roweru który ma przekładnie wstępna i musi korzystać z przełożeń roweru żeby sprawnie nim się dało jeździć
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

:) De facto ,są to motocykle elektryczne pełną gębą,czego namiastką są nasze konstrukcje,, midowe''.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

Absolutnie się z tobą zgadzam.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: HUB vs MID

Post autor: Umbur »

Wszystko fajnie, ale MID o dużej mocy strasznie hałasuje i jazda na tym szlakami w górach i tak odpada.
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: HUB vs MID

Post autor: Witt »

Mój pierwszy rower Fischera był z przekładniowcem w tylnym kole. Próba zserwisowania w Polsce skończyła się fjaskiem, dostałem propozycję wymiany całej baterii a popsuty był tylko BMS. Jak się po serwisie w niemczech przestał odzywać komputerek na kierownicy, zostałem z niczym. I poto tworzone są Midy i cały system dedykowanych ram. Włożysz tam huba na przód i tył, ale mid tylko dokładnie pasujący z yamahy, boscha, chyba że się mylę i wszystkie "lochy" robione są wg jakiej normy na midy.
Jeździłem incydentalnie na midach z wypożyczalni na odcinkach 30-50 km i nie widziałem żadnej różnicy, może poza większym hałasem w stosunku do huba.
ap0f1s
Forumowicz
Posty: 555
Rejestracja: 03 maja 2017, 9:37
Lokalizacja: Kęty

Re: HUB vs MID

Post autor: ap0f1s »

Po pożarze sklepu rowerowego miałem różne uszkodzone midy u siebie i bez kupna części od producenta nic nie idzie z tym zrobić. Głupie podłączenie do komputera trzeba posiadać kable serwisowe, bez głównego komputera nic się nie uruchomi. Praktycznie naprawa tych rowerów jest nie opłacalna. Jedynie odzyskać poszczególne części.
Już nie mówię co było w środku silnika, po dostanieu się wody, koniec.
A dwa huby zdolalem odzyskać po całkowitym zalaniu i spaleniu kabli przy osi silnika
Budowa pakietów lion, rowerów elektrycznych (Falcon, vektor, E-kross itp.)
Kontakt 513388355
Kilka moich konstrukcji
viewtopic.php?f=30&t=399
Awatar użytkownika
leszcz
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:39
Lokalizacja: Rumia

Re: HUB vs MID

Post autor: leszcz »

Jako fan mida dodam moje 5groszy.

Przewaga bafanga nad hubem o porównywalnej mocy:
- wodoszczelność
- waga ZE sterownikiem 4.2kg
- wchodzi do nowszych rowerów ze sztywną osią
- bezproblemowa wymiana dętki, opony
- moc w pełnym zakresie przełożeń
Moja przygoda z ebike od 2017:
Damka 28" https://cutt.ly/7e8jyMJ
Dla syna 26" https://cutt.ly/Fe8juR3
Dla syna 24" https://cutt.ly/ue8ju03
Full 29" MXUS 30H 1500W https://cutt.ly/3e8jiaG

Od 2019 100% bezprąd :) https://cutt.ly/ge8jop2
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

Subiektywnie: mid ma 3 podstawowe/krytyczne wady :
1. Koszty eksploatacji: mid generuje koszty eksploatacyjne które nie maja miejsca w konstrukcji z hubem BP wprost proporcjonalnie do swojej mocy niszczy naped roweru i przez to stwarza ryzyko że w lesie/w trasie z roweru elektrycznego zrobi sie niespodziewanie czterdziestokilogramową hulajnoga by temu zapobiec trzeba wozić skuwacz i kilka ogniw a by ograniczyć to ryzyko bardziej trzeba zrezygnować z szerokiej palety przełożeń , którą już ogranicza sam fakt zamontowania mida do 1 lub 2blatów z przodu ,na rzecz 7rz kasety i łańcucha który lepiej znosi zsumowany moment obrotowy silnika i rowerzysty .
2.Awaryjność : mid ma w sobie przekładnie która trzeba smarować regularnie by mógł służyć długo bezawaryjnie i jest to potencjalny element konstrukcji który może ulec awarii a którego nie ma hub BP dodatkowo dochodzi ciągłe monitorowanie stanu napędu by nie zaszła opcja " hulajnoga" dla mnie to ważne by nie siedzieć w garażu z rękoma urobionymi w smarach po łokcie tylko cieszyć się jazda.
3. Koszt zakupu: mid oferuje najgorszy stosunek mocy do ceny , dla płynnej i dynamicznej jazdy po miejskich skrzyżowaniach potrzebna jest moc sam moment bez odpowiedniej mocy tego nie zapewni a puki nie trzasnę szósteczki w totka ma dla mnie znaczenie koszt zakupu zestawu w moim przypadku zestaw mocy 1,5kW mocy ciągłej (silnik w kole +sterownik + manetki + inne ehh) wyszło poniżej 1400pln z wysyłką.

Jeśli miałbym wybrać jedna zaletę mida która chciałbym by posiadał mój hub to jest to system pas oparty o tensometr sprawia to że midy sa bardzo przyjemne w prowadzeniu i intuicyjnie dawkują moc silnika .
Jeśli miałbym wskazać jedna wadę huba która najbardziej mi przeszkadza to jest to masa nieresorowana.
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

Subiektywna ocena to żadna ocena bo nikt Ciebie nie namawia na MIDa a co do smarowania to powiem prosto, MIDA NIE TRZEBA SMAROWAĆ , jest fabrycznie nasmarowany i to wystarczy aż do jego technicznej "śmierci". Smarują jedynie "nadgorliwcy" którzy uważają, że smar może ubywać. Nie,nie ubywa i jest go wystarczająco dużo i w odpowiednim gatunku.Żadna firma produkująca MIDy nie zaleca smarowania!!! Natomiast HUB nie dość, że ciężki to na dodatek bardzo awaryjny,wystarczy zapytać forumowiczów ile spalili silników-HUBów szczególnie. Ja w całej sieci słyszałem tylko o jednym spalonym MIDzie. Skuwacz łańcucha i kilka ogniw można wozić w kieszeni bo lżejsze niż portmonetka z bilonem. Koszt zakupu? znowu błąd, MID zazwyczaj sprzedawany jest z całym osprzętem,czyli sterownikiem,PASem,czujnikiem prędkości itp. co biorąc pod uwagę wychodzi cenowo podobnie a w przypadku niektórych nawet MIDy są tańsze.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

wyszczególniłem tylko te cechy które w moim wyborze typu napędu do e-bike były kluczowe dlatego napisałem subiektywna , każdy poszukujacy swojej drogi do e-bike ma swoje subiektywne parametry jakie powinien spełniać jego e-bike .
wibi smar nie ubywa smar sie starzeje ,smar zbiera w miare użytkowania drobiny które powstają w procesie eksploatacji i które działają jak papier ścierny. Nie chcesz nie smaruj producentom to na reke bo przyspieszysz w ten sposób jego "techniczna śmierć" i wtedy pobiegniesz kupić nowy albo bedziesz szukać nowe tryby a kasa producentom tak czy siak sie bedzie zgadzać .
podobny powiadasz , wiec wibi prosze podlinkuj zbliżony cenowo i mocą nowy zestaw mid do mojego zestawu z hubem :P
P.S kolejna zaleta huba : dzieki temu że masz huba nie musisz ani kupowac ani wozić w kieszeni skuwacza dzieki czemu w tejże kieszeni zostaje ci pare groszy na lepsze wydatki XD
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
wibi
Forumowicz
Posty: 107
Rejestracja: 12 maja 2018, 23:33
Lokalizacja: Będzin-Śląsk

Re: HUB vs MID

Post autor: wibi »

Inc0 pisze:
22 gru 2018, 20:07
wyszczególniłem tylko te cechy które w moim wyborze typu napędu do e-bike były kluczowe
Kluczowe dla MIDa jest to, że technicznie i technologicznie przewyższa HUBa, tak jak młockarnia góruje na cepem
Inc0 pisze:
22 gru 2018, 20:07
wibi smar nie ubywa smar sie starzeje ,smar zbiera w miare użytkowania drobiny które powstają w procesie eksploatacji i które działają jak papier ścierny. Nie chcesz nie smaruj producentom to na reke bo przyspieszysz w ten sposób jego "techniczna śmierć" i wtedy pobiegniesz kupić nowy albo bedziesz szukać nowe tryby a kasa producentom tak czy siak sie bedzie zgadzać .
Żyjesz,myślisz i podajesz wiadomości z pierwszej połowy ubiegłego wieku.Teraz są inne technologie,inne maszyny, po prostu INNE CZASY, smaruje się raz w fabryce i to wystarczy.
Inc0 pisze:
22 gru 2018, 20:07

podobny powiadasz , wiec wibi prosze podlinkuj zbliżony cenowo i mocą nowy zestaw mid do mojego zestawu z hubem :P
P.S kolejna zaleta huba : dzieki temu że masz huba nie musisz ani kupowac ani wozić w kieszeni skuwacza dzieki czemu w tejże kieszeni zostaje ci pare groszy na lepsze wydatki XD
HUB-https://pl.aliexpress.com/item/48-v-150 ... 2f71f71-17
MID-https://pl.aliexpress.com/item/Bafang-B ... 2f71f71-18
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Trochę się rozpędziłeś wibi z zestawami z Ali.Zestaw HUB jest kompletny z baterią,natomiast MID to tylko goły silniczek :D /koszt baterii ok.500 dolców/ ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

mid technologicznie przewyższa huba ok! a pod jakim względem że ma przekładnię? ma bo jest słabiutki i bez niej może napędzać najwyższej zegarek lub gramofon:P Wielka szkoda że jesteś tak wybiórczo fanem nowinek technologicznych bo widzisz jeszcze pamiętam jak nie tak dawno piałeś z zachwytu nad v-brake plując na tarczówki hydrauliczne ...
a wracajac do tematu:
wibi jestes normalnie .. debeściak XD nagiąłeś czasoprzestrzeń do swojej woli XD .. wyszukałeś huba w zestawie z baterią i porównujesz cenowo do mida bez baterii??!!! Nie podejrzewałem cie że mnie "zabijesz" takimi argumentami na poziomie skrzywionego imadła.
BTW jak bys nie wiedział te wiadomości z pierwszej połowy ubiegłego wieku maja zastosowanie do dziś dnia a można je streścić krótko : nie smarujesz nie jedziesz" no ale ty wiesz najlepiej wiec może przestań też wymieniać olej w samochodzie przecież jesteś tak światły jak XXI w efekt masz murowany Obrazek
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Przegapiłem jeden dosyć istotny szczegół o smarowaniu właśnie.Rozebrałem kiedyś silnik z przekładnią po przebiegu ok 700km i okazało się,że fabryczny smar miast na kołach zębatych był porozrzucany po jej obudowie/siła odśrodkowa?/ zaś same koła były tylko lekko nawilżone pozostałością smaru.Przykład wydaję się być oczywistym zaprzeczeniem tego jakoby smarowanie w fabryce gwarantowało długowieczność ;)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: HUB vs MID

Post autor: Inc0 »

tatar ale wibi powiedział że wystarczy to wystarczy hugh! XD
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: HUB vs MID

Post autor: tatar »

Inc0 pisze:
22 gru 2018, 23:32
tatar ale wibi powiedział że wystarczy to wystarczy hugh! XD
Mędrców mi nie żal,tym bardziej głupców,zwyczajnie żal mi mechanizmów i konstrukcji,które ktoś opracował i wytworzył po to,by ułatwić życie tym, o których myślał,że potrafią to docenić :)
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: HUB vs MID

Post autor: tas »

Pany, a jako OGÓŁ szeroko pojętych zalet i wad to mid czy hub? :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
ODPOWIEDZ