Budujemy sterownik VESC

Tematy związane z kontrolerami do silników BLDC. Sposoby podłączenia, chłodzenie, prądy itp.
henio

Re: Budujemy sterownik VESC

Post autor: henio » 03 wrz 2018, 11:34

Wow! Tas robi sterownik! Super!

No to ja też coś pomogę. Zaraz napiszę do Barmala z prośbą by nam pomógł w temacie :)

To będzie sterownik dużej mocy? 500A czy ile?
"Projekt henia" ( konstrukcja w toku ) Kto może niech podpowie, kto chce niech korzysta. Zapraszam do tematu :) viewtopic.php?f=30&t=177

Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

Post autor: tas » 03 wrz 2018, 12:01

Sama płytka jest uniwersalna (możesz ją ustawić na setki amper), moc zależy od zastosowanych tranzystorów i czujników prądu, w moim przypadku celuję w 370V i 300A co jest dość dużo jak na zastosowane komponenty.
Ale ruszy i na 72V i 80A
Robie od razu 3 stuki, jedna idzie do buggy, a 2 będą do eksperymentowania oraz jako zapas w przypadku jakiejś awarii.
Silniki, sterowniki, BMSy: SKLEP tel: 792-304-416
Kod rabatowy dla forumowiczów: "FORUM"
Tanie akumulatory i ogniwa: SKLEP
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: BLOG

Awatar użytkownika
Mitar

Post autor: Mitar » 03 wrz 2018, 12:06

tas pisze:
03 wrz 2018, 12:01
celuję w 370V i 300A
Watownica - poziom kosmos :D, Tas rozumiem ,że to już nie rower tylko konkurencja dla Tesli? :)
Moje aktualne wozidło: viewtopic.php?f=30&t=265

Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

Post autor: tas » 03 wrz 2018, 12:10

nie, ale zawsze chciałem mieć elektryczne buggy, nie wiem czy się uda ale na przyszły sezon chciałbym to zacząć składać.
Całość to będzie najprawdopodobniej obudowane na klonie Piranha SS (którą też trzeba zbudować, ale to już inny temat)

Obrazek
----------------------

Przemek

Post autor: Przemek » 03 wrz 2018, 13:08

no ja jestem przerażony/ciekawy, jak będzie podobny stosunek moc masa do tego jezdzidła driftowego ze zlotu to szok,, a jak jeszcze ty Tas będziesz to dosiadał i cis jak tym jeździdełkiem po torze w klapkach no ale w kasu to ...,, :shock:

Awatar użytkownika
Yin
Kontakt:

Post autor: Yin » 03 wrz 2018, 15:19

Przemek pisze:
03 wrz 2018, 13:08
a jak jeszcze ty Tas będziesz to dosiadał i cis jak tym jeździdełkiem po torze w klapkach no ale w kasu to ...,, :shock:
To nie będzie kolejek to tesli, będą bo buggy :twisted: Btw zaklepuję jazdę jako pasażer :P

Awatar użytkownika
tas
Administrator
Kontakt:

Post autor: tas » 03 wrz 2018, 16:17

Sama budowa mechaniki to zajmie się nią znajomy ebajker z zawodu mechanik i dla niego ogarnięcie tematu to chwila z tymi amortyzatorami, rama i innymi takimi, ja z kolei będę odpowiedzialny za całą stronę elektryczną. No ale zostawmy na razie temat mechaniki i skupmy się nad tym sterownikiem bo bez tego nic nigdy nie pojedzie :P
----------------------

gienek333

Post autor: gienek333 » 03 wrz 2018, 22:21

Robisz z "gotowca" to powinno ruszyć :P . Trzeba bardzo uważać, bo to duże napięcia, a DC nie jest nieprzyjemne od razu jak AC, ale później bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne (powoduje elektrolizę, takie potworne "zakwasy"). Moduły IGBT (tzw tranzystory) mają wewnątrz kilka tranzystorów i struktury z wyprowadzeniami łączą srebrne druciki, które robią za bezpieczniki i zalane jest to jakąś masą, że jak wybuchnie to nawet dymu nie ma. Ze swojej strony służę pomocą (jak dam radę). Elektrolity też zamówiłeś? Bo jak coś to mam, no i radiatory (tak lekko ze 200 kg się znajdzie), jakieś blachy, taśmy Cu, srebrzanka (trochę się tego nazbierało :oops: ).

henio

Post autor: henio » 05 wrz 2018, 9:16

370 V ? :o
Bój się Boga Tas! To jest przecież nawet nie prąd z gniazdka, tylko siła!
A nie można na mniejszym woltażu, a dać więcej amper? nie było by bezpieczniej?
Nie daj Boże jakiegoś przebicia i ŚMIERĆ na miejscu.
Znam przypadek, że gościu się budował i od samego zwijania kabla od betoniarki poległ. Zwijał na lasso, na ramię i go zabiło. Zapomniał odpiąć od gniazda, powstał cewka i wystarczyło małe przebicie... Nie skończył budowy - poszedł do piachu, tzn. do innego wymiaru na stałe.
"Projekt henia" ( konstrukcja w toku ) Kto może niech podpowie, kto chce niech korzysta. Zapraszam do tematu :) viewtopic.php?f=30&t=177

Awatar użytkownika
MateuszSz

Post autor: MateuszSz » 05 wrz 2018, 13:27

O ile mi dobrze wiadomo to tesla też ma prąd z baterii ok 370V . Wydaje mi się że musi być takie napięcie żeby wytworzyć dużą moc .
Gdyby zostawić 100 V to ampery musiały by być przeogromne a chyba łatwiej jest zwiększyć i zarządzać napięciem nim natężeniem ;)
Śledzę projekt i 3mam kciuki 8-)

ODPOWIEDZ