Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: Umbur »

Przy 3kW mocy zaczyna się problem z dużą czułością manetki na zmianę obrotów. Jest to bardzo odczuwalne przy sterowniku GT 1500W, 48V - 84V, 45A. Sprawdzonym i dobrym rozwiązaniem u mnie okazało się założenie potencjometra 10k, a podłączony jest on następująco:
Obrazek
Przy ustawieniu z potencjometrem łatwiej się rusza, bez zrywów i lepiej jeździ w górskim terenie. Można trzymać manetkę do oporu jadąc z niższą prędkością, dzięki czemu nie ma skoków mocy przy "drgającym" kciuku i silnik się mniej grzeje.

Dobrze też jest założyć potencjometr "pod ręką" na skrzynce z lewej strony, co umożliwia regulację w czasie jazdy.

Tak to u mnie wygląda:
Obrazek

Dorobiłem też przełącznik:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 18 lut 2018, 21:34 przez Umbur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mobil
Forumowicz
Posty: 32
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:52
Lokalizacja: Małopolskie
Kontakt:

Re: Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: Mobil »

A sinus (nie FOC) też jest podatny na taką przeróbke? Teoretycznie też sterują napięciem :D
Obrazek
Awatar użytkownika
MateuszSz
Forumowicz
Posty: 172
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:07
Lokalizacja: Koniaków

Re: Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: MateuszSz »

Można odświeżyć temat żeby zobaczyć ten schemat ? :)
Awatar użytkownika
Buby22
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lut 2018, 6:31
Lokalizacja: Cz-Dz
Kontakt:

Re: Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: Buby22 »

Też jestem chętny na schemat....
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: Yasiu77 »

a jak dasz na maxa czyli masz 10 k ohm rezystancję to tak na oko ile zostaje procent mocy? Masz tam watomierz jakiś? Bo zrobiłem to w sinusie kt ale w piwnicy nie czuję różnicy a na zewnątrz dzisiaj nie wychodzę testować bo nas śnieg zasypał..ech wiosna dzisiaj przyszła
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ograniczenie prędkości przez potencjometr - sterownik blokowy

Post autor: Umbur »

Yasiu77 pisze:
21 mar 2018, 12:44
a jak dasz na maxa czyli masz 10 k ohm rezystancję to tak na oko ile zostaje procent mocy? Masz tam watomierz jakiś? Bo zrobiłem to w sinusie kt ale w piwnicy nie czuję różnicy a na zewnątrz dzisiaj nie wychodzę testować bo nas śnieg zasypał..ech wiosna dzisiaj przyszła
Nie mam już tej konstrukcji, więc nie jestem w stanie Ci sprawdzić. W rzeczywistości wygląda to tak, że ustawisz sobie ten potencjometr raz w trudny teren z jakimś ograniczeniem i będziesz przełączał tylko między tym ustawieniem, a 100% na przycisku. ;)
ODPOWIEDZ