Sterownik X-2 Barmala

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

W tym temacie piszemy wszystko odnośnie sterownika szanownego kolegi Barmala, który jest jego twórcą. Czaicie, żeby samemu wymyślić sterownik i go zaprogramować? Nawet soft stworzył. Dla mnie, to jest jakaś masakra. To trzeba mieć głowę jak encyklopedię.

Mam taki sterownik. Zamierzam go użyć w swojej konstrukcji i zapraszam wszystkich, którzy go mają do dzielenia się spostrzeżeniami. Będziemy wymieniać się wiedzą.

Ja jako pierwszy wklejam zdjęcie STEROWNIKA. Chciałem wkleić instrukcję, ale jakoś nie mogę wrzucić na serwer. Jak ktoś może, to bardzo proszę. Kto ma taki sterownik niech się udziela w temacie. Zaraz Barmal do nas przyjdzie, to go będziemy męczyć pytaniami ;) Podobno softa wciąż udoskonala.

---edit---

W związku z licznymi zapytaniami o sterownik - kto go robi i ile kosztuje, informuje, że sterownik robi nasz forumowy kolega o nicku BARMAL.
Załączniki
migawka_001_512.jpg
Ostatnio zmieniony 06 lip 2018, 9:17 przez EV-Maniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Rugos »

Jak aktywować tempomat w wersji X2d?
Czujnik temperatury mam połączyć z odpowiednim pinem i gnd?
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Odkryłem ciekawe działanie tempomatu. Załączenie i rozłączenie trwa 500 ms czyli trzeba przytrzymać pół sekundy. Moim zdaniem to wada jak np chcemy szybko rozłączyć tempomat. Powinno działać momentalnie. Jak już jest aktywny, dodamy gazu to rower przyspiesza. Puszczamy manetkę i rower wraca do zadanej prędkości. To moim zdaniem też takie sobie, działa jak w samochodzie. Jeśli podłączymy czujniki do klamek to naciśniecie hamulca powoduje rozłączenie tempomatu. To jest ok. Nie chcę wyjść na czepialskiego, może to przyzwyczajenia z blokowca i z czasem się przyzwyczaję, zobaczymy. Ogólnie sterownik jest rewelacyjny, wspaniała kultura pracy. Kłopotliwe podłączanie rekompensuje późniejsze delektowanie się ciszą :D Na razie testuję więc nie wiele mogę powiedzieć o zasięgu, mocy itp ale niebawem z pewnością wyrobię sobie zdanie :)
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Rugos »

Rugorlos27 pisze:
05 mar 2018, 16:16
Jak aktywować tempomat w wersji X2d?
Czujnik temperatury mam połączyć z odpowiednim pinem i gnd?
Ponawiam pytanie :)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: wwojciech »

Fajnie by było napisać jakieś dane tego sterownika i namiary w jaki sposób można go kupić, ile się średnio czeka na niego itp.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Rugorlos27 pisze:
05 mar 2018, 16:16
Jak aktywować tempomat w wersji X2d?
Czujnik temperatury mam połączyć z odpowiednim pinem i gnd?
Tempomat => Pin 6 zwieramy do masy przynajmniej przez 500ms.
Czujnik temperatury na pin 1. Masay nie trzeba, jest razem z masą Halli.
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Instrukcja
X1-X2-X4_PL_Ver1.1.zip
Instrukcja sterownik barmal X1-X2-X4
(1.51 MiB) Pobrany 470 razy
Nie można wkleić pdf-a...
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Pytanie:
Czy sterownik Barmala X-2 może współgrać z Lumią Microsoft, która nie ma androida? Skoro nie, to czy duży byłby problem dla Twórcy Barmala, by zrobił też softa na Lumię? Jaki jest najtańszy telefon z androidem i jaki polecacie? Czy potrzebna jest karta telefoniczna by telefon współgrał ze sterownikiem poprzez blutów?
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Rugos »

Do ilu stopni można grzać ten sterownik? Wiem, że jest ograniczenie ale ile może spokojnie znosić bez żadnego uszczerbku na zdrowiu?
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

Kiedyś obiecałem ,że coś zrobię apkę do sterownika barmala i powoli spełniam obietnicę.

Powstaje aplikacja wzorowana na starszej wersji ze swojego komputerka.

Obrazek

Apka będzie pokazywała kafelki z informacjami bez możliwości zapisu konfiguracji sterownika (ze względów bezpieczeństwa)
Kafelki przezroczyste , można je układać samemu i wyświetlać na każdej aplikacji (np google map)
Dodatkowo wszystkie parametry lądują do excela (csv) i potem można je obrobić samemu albo użyć mojej aplikacji desktopowej (już jest ale muszę doszlifować)

Aktualnie mam to zrobione tak że po wyłączeniu apki albo stacyjki plik automatycznie ląduje na dropboxie i jest do niego od razu dostęp z komputera. Tak było mi wygodniej.

Nie wiem kiedy udostępnię bo muszę parę rzeczy przerobić jeszcze i przetestować a na razie mam rower uziemiony :/
Aplikacja tylko na Androida.
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 932
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: TomaS »

Fajnie to wygląda :)
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: djmarcin56 »

Widzę super pomysł, przezroczystość jest regulowana? Mozliwość wyświetlania poszczególnych kafelek też jest czy tylko wszystkie naraz?
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Re we lac ja!
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
markkar
Forumowicz
Posty: 271
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: markkar »

ciekawa alternatywa, podoba mi się
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

A da się zrobić żeby dystans się logował i potem odczytywał po ponownym uruchomieniu? Fajnie by było aby się nie resetował co wyłączenie.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

djmarcin56 pisze:
15 mar 2018, 16:00
Widzę super pomysł, przezroczystość jest regulowana? Mozliwość wyświetlania poszczególnych kafelek też jest czy tylko wszystkie naraz?
Będzie to konfigurowalne.
Wojtas pisze:
15 mar 2018, 19:58
A da się zrobić żeby dystans się logował i potem odczytywał po ponownym uruchomieniu? Fajnie by było aby się nie resetował co wyłączenie.
Pokazuje to co mi podaje sterownik , ale pomyślę nad tym ,powinno dać radę.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Fajnie by było jakby był total i trip 😀
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Mitar pisze:
15 mar 2018, 10:38
Kiedyś obiecałem ,że coś zrobię apkę do sterownika barmala i powoli spełniam obietnicę.

Powstaje aplikacja wzorowana na starszej wersji ze swojego komputerka.

Obrazek

Apka będzie pokazywała kafelki z informacjami bez możliwości zapisu konfiguracji sterownika (ze względów bezpieczeństwa)
Kafelki przezroczyste , można je układać samemu i wyświetlać na każdej aplikacji (np google map)
Dodatkowo wszystkie parametry lądują do excela (csv) i potem można je obrobić samemu albo użyć mojej aplikacji desktopowej (już jest ale muszę doszlifować)

Aktualnie mam to zrobione tak że po wyłączeniu apki albo stacyjki plik automatycznie ląduje na dropboxie i jest do niego od razu dostęp z komputera. Tak było mi wygodniej.

Nie wiem kiedy udostępnię bo muszę parę rzeczy przerobić jeszcze i przetestować a na razie mam rower uziemiony :/
Aplikacja tylko na Androida.
Ja pierniczę! Następny GENIUSZ! Ale super! :D
Ja nie wiedziałem, że Ty Mitar też jesteś taki łepski gościu ;)
Dobrze, że zmałopwałem po Tobie i też kupiłem sobie Barmala X-2 8-)
Pracuj powoli, nic się nie spiesz. Z góry dziękujemy za Twój wkład.
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

Zapraszam do testów! :)
http://pojazdyelektryczne.org/viewtopic ... 7112#p7112

Temat nowy aby nie zaśmiecać tu.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Zapytam nieśmiało. Sorry jeśli to jakiś głupi błąd z mojej strony.

Taka sytuacja, jadę sobie na manetce i naciskam przycisk stacyjki w czasie jazdy. Rower się wyłącza i jedzie tylko siłą rozpędu. Po chwili, zanim jeszcze się zatrzymał, włączam stacyjkę. Dodaję gazu ale nie ma reakcji. Muszę się zatrzymać, wyłączyć i włączyć stacyjkę i dopiero mogę normalnie jechać na manetce. Czy tak ma być? To jest jakieś zabezpieczenie?
Z góry dziękuję. Mam nadzieję, że jasno opisałem sytuację.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Wojtas pisze:
20 mar 2018, 22:18
Zapytam nieśmiało. Sorry jeśli to jakiś głupi błąd z mojej strony.

Taka sytuacja, jadę sobie na manetce i naciskam przycisk stacyjki w czasie jazdy. Rower się wyłącza i jedzie tylko siłą rozpędu. Po chwili, zanim jeszcze się zatrzymał, włączam stacyjkę. Dodaję gazu ale nie ma reakcji. Muszę się zatrzymać, wyłączyć i włączyć stacyjkę i dopiero mogę normalnie jechać na manetce. Czy tak ma być? To jest jakieś zabezpieczenie?
Z góry dziękuję. Mam nadzieję, że jasno opisałem sytuację.
To elektrycznie bardzo niezdefiniowana sytuacja. Odłączasz w tym momencie zasilanie logiki, czyli procesora, driverów itd. Rower w tym czasie jedzie i generuje niekontrolowanie (procesor jest wyłączony i nie wie co się dzieje) prąd przez uzwojenie i tranzystory do akumulatora. Przy nie do pełna naładowanym aku nie powinno nic się stać.
Załączasz ponownie, procesor "widzi", że silnik jest w ruchu i aby nic nie uszkodzić czeka aż silnik się zatrzyma. Po zatrzymaniu i bezruchu w czasie 500ms zwalnia blokadę i manetkę. Można jechać.
Tak to wygląda w programie :-)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: tatar »

Można obejść;blokujesz koło hamulcem,włączasz stacyjkę i...chyba jedziemy dalej.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Super. Dzięki bardzo za objaśnienie.
Chciałbym jeszcze spytać o parametr
I motor recu
Jaka jest bezpieczna granica? Mam ustawione 20 ale chciałbym nieco zwiększyć siłę hamowania.
Dzięki
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Wojtas pisze:
21 mar 2018, 5:49
Super. Dzięki bardzo za objaśnienie.
Chciałbym jeszcze spytać o parametr
I motor recu
Jaka jest bezpieczna granica? Mam ustawione 20 ale chciałbym nieco zwiększyć siłę hamowania.
Dzięki
Nie ma bezpiecznej granicy. Granica jest płynna i gdy dla Twojego silnika mierzy 30A to w innym jest 50A. Więcej niż 20A nie można ustawić. Tak to zablokowałem w sofcie. Można ją jeszcze opuścić ale tu trzeba kontrolować temperaturę silnika. Jak coś dajcie znać.
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

barmal a jak to wygląda jeśli chodzi o stosunek I motor recu i I accu recu.
Powiedzmy teoretycznie mamy I motor recu ustawione na 5A a I accu recu = 10A
Rozumiem ,że przy hamowaniu i puszczeniu w fazy 5A i tak aku nie będzie ładowane 10A?
Da się jakoś określić stosunek tych dwóch wartości powiedzmy ,że 20A w fazy ładuje max 5A aku ? (pomijamy parametry bms i baterii)
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

barmal pisze:
21 mar 2018, 9:50
Wojtas pisze:
21 mar 2018, 5:49
Super. Dzięki bardzo za objaśnienie.
Chciałbym jeszcze spytać o parametr
I motor recu
Jaka jest bezpieczna granica? Mam ustawione 20 ale chciałbym nieco zwiększyć siłę hamowania.
Dzięki
Nie ma bezpiecznej granicy. Granica jest płynna i gdy dla Twojego silnika mierzy 30A to w innym jest 50A. Więcej niż 20A nie można ustawić. Tak to zablokowałem w sofcie. Można ją jeszcze opuścić ale tu trzeba kontrolować temperaturę silnika. Jak coś dajcie znać.
Dzięki :)
Ustawiłem obecnie:
I motor recu 25
I accu recu 10

ale nie widzę róznicy między:
I motor recu 20
I accu recu 10

Na prądzie wstecznym (czyli I accu recu?) szczególnie mocno mi nie zależy, w głównej mierze chciałbym oszczędzać V-brake'i więc pomyslałem o zwiekszeniu I motor recu.
Pozdrowienia.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

barmal pisze:
21 mar 2018, 9:50
Więcej niż 20A nie można ustawić. Tak to zablokowałem w sofcie.
Może dlatego? ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Ważne pytanie do Mistrza Barmala od innego Mistrza co mi będzie silnik tuningował. Pozwolę sobie zacytować by niczego nie przekręcić:

"Jedyne do czego mam obiekcje to wyłącznik termiczny Barmal nie ma wyłączenia całego sterownika tylko fetów - z tego co mi wiadomo. Nigdy nie instalowałem tego sterownika więc o to trzeba dopytać. "

A więc dopytuję :)
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Witam ponownie :)
Mam taką małą zagadkę, chcę wpiąć przetwornicę do zasilania wentylatora i ładowarki do telefonu i oczywiście się pogubiłem.
Barmal, pisałeś coś kiedyś o diodzie czy innym ustrojstwie aby to wszystko ładnie śmigało ale niestety pogubiłem się a nie chcę nic schrzanić. W blokowcu miałem zrobiony softstart przez rezystor 5W (jak radził Tas) ale tutaj niestety poległem i nie wiem jak to spiąć.
Chodzi oczywiście o wspólne włączanie i wyłączanie jednym przyciskiem całości
Będę wdzięczny jakby udało się maznąć te kilka kresek na moich wypocinach...
Może taki schemacik przyda się ludziom na podobnym poziomie elektroniki jak mój czyli bliskim zera absolutnego :)
Dziękuję!
schemat przetwornica wentylator.png
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: elektrotonus »

Ja bym przetwornicę dał równolegle z zasilaniem sterownika bezpośrednio do baterii. Tylko dla bezpieczeństwa jakiś bezpiecznik oraz najlepiej przez stacyjkę z dwoma obwodami. Wtedy jeden obwód staczyjki steruje aktywacją sterownika, zaś drugi oddzielony galwanicznie włącza zasilanie przetwornicy. Możesz wtedy mieć taki myk, że włączasz rower stacyjką, masz zasilanie komórki oraz np lampy przedniej LED, zaś po wlączeniu przycisku na kierownicy aktywujesz sterownik i włączasz silnik w stan "czuwania". Jest też opcja by na stale zasilać tylną lampę czerwoną z przetwornicy po przekręceniu tej dwuobwodowej stacyjki. Wtedy wiesz, że masz rower pod prądem ;-) DO wentylatora musisz zastosować wlącznik termiczny NO (normalnie otwarty). Po osiągnięciu danej dla czujnika temperatury przez obudowę sterownika np 70 stopni przechodzi w stan ON (wlączony) odpalając wentylator. To niech działa nawet na wyłączonym sterowniku - zawsze tak jak w samochodzie po dłuższej jeździe szybciej schłodzi sterownik .
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

Jeśli używa do przetwornicy tylko wentylator to może lepiej od razu wyłącznik termiczny dać w zasilanie przetwornicy?

Coś w ten deseń:

Obrazek

Natomiast jeśli chcemy się uprzeć przy stacyjce to można użyć przekaźnik sterowany przetwornicą barmala.

Ale ja bym nie kombinował i użył opcji z wyłącznikiem termicznym niech się chłodzi nawet po wyłączeniu stacyjki. Będzie szumiał tylko wtedy kiedy potrzeba.
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

elektrotonus pisze:
21 mar 2018, 21:02
Ja bym przetwornicę dał równolegle z zasilaniem sterownika bezpośrednio do baterii. Tylko dla bezpieczeństwa jakiś bezpiecznik oraz najlepiej przez stacyjkę z dwoma obwodami. Wtedy jeden obwód staczyjki steruje aktywacją sterownika, zaś drugi oddzielony galwanicznie włącza zasilanie przetwornicy. Możesz wtedy mieć taki myk, że włączasz rower stacyjką, masz zasilanie komórki oraz np lampy przedniej LED, zaś po wlączeniu przycisku na kierownicy aktywujesz sterownik i włączasz silnik w stan "czuwania". Jest też opcja by na stale zasilać tylną lampę czerwoną z przetwornicy po przekręceniu tej dwuobwodowej stacyjki. Wtedy wiesz, że masz rower pod prądem ;-) DO wentylatora musisz zastosować wlącznik termiczny NO (normalnie otwarty). Po osiągnięciu danej dla czujnika temperatury przez obudowę sterownika np 70 stopni przechodzi w stan ON (wlączony) odpalając wentylator. To niech działa nawet na wyłączonym sterowniku - zawsze tak jak w samochodzie po dłuższej jeździe szybciej schłodzi sterownik .
Ten pomysł bardzo mi się podoba jednak nie wiem za bardzo jak to podłączyć. Moja elektryka sprowadza się do poziomu, że muszę mieć wszystko narysowane :( Byłbym bardzo wdzięczny jakbyś mógł pomóc.
Mitar, dzięki również. Też ciekawy pomysł.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Pogubiłem się..Chcesz dodatkową przetwornicę na 12V do wentylatora 12-to woltowego i do ładowania telefonu? Czy oddzielnej ładowarki, która zbija nap. z 12 do 5V? Rozumiem, że przetwornica poradzi sobie z napięciem z akumulatora?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

Tak teoretycznie i na szybko:
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

barmal pisze:
22 mar 2018, 16:55
Pogubiłem się..Chcesz dodatkową przetwornicę na 12V do wentylatora 12-to woltowego i do ładowania telefonu? Czy oddzielnej ładowarki, która zbija nap. z 12 do 5V? Rozumiem, że przetwornica poradzi sobie z napięciem z akumulatora?
Cały czas myślę nad koncepcją, na chwilę obecną jest tak:

Mam przetwornicę 36-72V na 12V. Działała bezproblemowo z poprzednim sterownikiem i obecnym akumulatorem.


Ładowarkę do telefonu chcę wykorzystać samochodową na 12V więc nie ma potrzeby zbijania do 5V. Ładowarka daje max 2A (przetwornica jest do 10A) więc przewody z pewnością musiałyby mieć odpowiedni przekrój (0.25mm?).

Dwa wentylatory (może ostatecznie jeden) na 12V (typowe do pc 1500 rpm) zamierzam zamontować na obudowie sterownika.

Co chciałbym osiągnąć:

1. Jeden główny włącznik (mały czerwony przycisk):


Miałby włączać stacyjkę sterownika tak jak to jest obecnie ale oprócz tego wentylatory, które połączone z włącznikiem termicznym załączałyby się w zależności od temperatury oraz ładowarkę.

Nie wiem gdzie tu wpiąć diodę Schottkiego, o której wspominałeś i jakie powinna mieć parametry oraz ewentualnie bezpiecznik dla całego układu (tu też potrzebuję informacji jaki bezpiecznik).

Oświetlenie mam w osobnym układzie ale spodobał mi się pomysł załączania wspólnie ze stacyjką. Przednie oświetlenie mam pociągnięte z głównego zasilania (jest na 12-80V więc nie ma potrzeby stosowania przetwornicy). Tylna lampka jest na dwa paluszki AAA więc tu nie mam za bardzo manewru.

Wiem, sporo tego ale tak wygląda watowica niestety....

Poprawiłem trochę rysunek:
schemat przetwornica wentylator.png
Załączniki
schemat przetwornica wentylator.png
Ostatnio zmieniony 22 mar 2018, 17:54 przez Wojtas, łącznie zmieniany 4 razy.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

barmal pisze:
22 mar 2018, 17:15
Tak teoretycznie i na szybko:
Obrazek
Nie widać obrazka :)
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: barmal »

No ja widzę. Nie kumam o co chodzi. Wstawiłem na Google: https://photos.app.goo.gl/1RKgT07ggVe8xyrP2
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Dziękuję bardzo Barmal za rysunek.
Trochę go przerobiłem i dodałem ładowarkę jednak mam kilka wątpliwości.

1.Czy powinienem dać rezystor, jak zaleca Tas?

Rezystor „soft start” na obwodzie stacyjki

0.5 Ohmowy, 5W rezystor na obwodzie stacyjki pełni dość ważną rolę. W chwili przekręcenia stacyjki uruchamiają się w naszej konstrukcji różne urządzenia. Powoduje to między innymi iskrzenie na stykach naszej stacyjki. Po 100 przekręceniach lub przyciśnięciach (jeśli mamy przycisk/przełącznik używany jako stacyjka) spowoduje to jego wypalenie i problemy z uruchomieniem naszej konstrukcji.


2. Jak rozumieć główny plus na stacyjce? Na X18 to górny czy dolny pin? Dobrze to narysowałem? W instrukcji X2 szukałem:
X18: złączka odłączająca zasilanie części logicznej sterownika
Może nie do końca dobrze się wysławiam ale chodzi mi o to czy ma znaczenie górny i dolny pin.

3.Jak mogę sprawdzić wydajność prądową wyłącznika, producent nie podaje (aliexpress :) ) ale to zwykły włącznik tego typu:

https://pl.aliexpress.com/item/Electric ... 0.0.Rzievw

Rysunek:
schemat.png
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Jaki dać najlepiej czujnik temp. do silnika QS 1000 W nawój 5T by był kompatybilny ze sterownikiem Barmal X-2 ?

Jeden czujnik w QS już jest, ale odczyt z niego pójdzie do watomierza Michała.

Podobno nie wolno dawać rozwidlenia, że z jednego czujnika idzie sygnał i na sterownik i na watomierz, bo odczyt może być fałszowany?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Czy czujnik temp. Thermic Probe: KTY83/122 (as default, optional) jest kompatybilny ze sterownikiem Barmal x-2?
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

X24(dla X2): Złącze dla czujnika temperatury (KTY81/110 lub NTC 10k)
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Dzięki Wojtas. Czyli w silniku QS 1000W dam czujnik KTY81/110 lub NTC 10k dla Barmala i będzie git, a ten co jest fabryczny Thermic Probe: KTY83/122 (as default, optional) pójdzie do watomierza Michała.
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Rugos »

W 9C mam NTC 20k (coś takiego tas pisał). Czyli temperatura na silniku będzie 2 razy wyższa/niższa niż w odczytach sterownika jeśli ustawie go w tryb NTC?
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Ja mam mxus 30h xf40c i tam jest ntc10k. X2 prawidłowo pokazuje temperaturę. Co ciekawe, silnik się praktycznie nie grzeje. Maksymalna temperatura jaką miałem to ok. 80C! Więc silnik zimny.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Mitar »

W końcu udało mi się przetestować X2.
Obawiałem się trochę o temperaturę ale nie jest źle a nawet bym powiedział że jest ok, max 60C (45C obudowa), średnio 30-50C (25-35C obudowa) i to przy ustawieniach
42A Bateria
70/85 Fazy
~3050W
Tylko raz załączył mi się wentylator z zabezpieczeniem 45C na obudowie jak sprawdzałem trochę większe ustawienia.

Podejrzewam ,że sporo daje zwiększenie masy obudowy poprzez radiator komputerowy na kleju termo :)
U nie wygląda to tak:

Obrazek

A w skrzynce:

Obrazek

Sterownik daje rade i jestem zadowolony z przesiadki :)
Podziękowania dla Barmala za pomoc w paru sprawach.

Są natomiast 2 rzeczy o których chciałbym napisać.
1. Tempomat bez opcji hamulca w sterowniku może narobić bigosu... jest to trochę niebezpieczne. Po dołożeniu czujnika hamulca jest ok ale wcześniej bym się bał go używać. Hamujesz a ten na siłę ciągnie do przodu, ruch manetką go nie odcina, trzeba wcisnąć przycisk i poczekać. Może zabraknąć czasu.

2. Dało by radę oprogramować hamulec regeneracyjny tak by w pierwszej i ostatniej jego fazie był wygładzony.
Powiedzmy naciskam hamulec i teraz zamiast dawać od razu pełen hamulec dawało przez powiedzmy 1s płynnie od 0 do max (ustawione), to samo puszczam hamulec i nie odcina od razu tylko zmniejsza z max do 0 przez 1s.
Zniknęło by to uczucie takiego szarpnięcia przy jak i po hamowaniu, na pewno miało by to lepszy wpływ na mocowanie silnika.
Czy jest to w ogóle wykonalne?
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: elektrotonus »

Niezły kloc ten zestaw sterownik z chłodzeniem ;-)
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
Wojtas
Forumowicz
Posty: 613
Rejestracja: 24 lut 2018, 19:42
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: Wojtas »

Dobrze słyszeć, że temperaturki ok. Ja zamówiłem takie radiatory 4x4x1 cm :

https://pl.aliexpress.com/item/2Pcs-For ... 0.0.lu9YYe

Łącznie będzie ich 12 na obudowie, przyklejone na klej termoprzewodzący.
Do tego włącznik termiczny 45C i dwa wentylatory 8x8x1 cm czyli po obu stronach będzie +2cm do wysokości.
Kands Maestro 29er
Mxus XF40C 8x8, ML7245 ~1600W
13S8P LGMJ1 ~48V
MPe v6
Erider T9
sambor
Forumowicz
Posty: 523
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: sambor »

Zapytam może trochę głupio - ile amper idzie w przeliczeniu na mosfet? Bo duży wydatek ciepła, to nic innego jak wąski kanał dla prądu, czyli mało mosfetów...
Mam sterownik 16A na 7 mosfetach i był spoko, ledwo się grzał się na 36V. Podniosłem zasilanie do 40V, zwiększył się prąd do 18A i jest GORĄCY. Zbyt gorący. A przecież gdybym wstawił sterownik 25A, to by był zaledwo ciepły na prądzie 18A
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: EV-Maniak »

Ja, jak się już zdecyduję na 100%, że robię akumulator 20S/8P do sterownika Barmala X-2, to zupełnie inaczej rozwiąże kwestię chłodzenia. Wlot powietrza dam bezpośrednio na elektronikę, dam filtr powietrza z filcu ( przeciw pyłowy ), radiator też dam i cały sterownik na zewnątrz, bo jak przyjdzie lato i 25-30st.C, to może być nie ciekawie.
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik X-2 Barmala

Post autor: elektrotonus »

Obrazek

taki da radę ;-)
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
ODPOWIEDZ