Zwiększenie mocy sterownika

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
wladek312
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 18 mar 2018, 20:34

Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: wladek312 »

Witam
Aktualnie jeżdżę na sterowniku blokowym 60v. 22A: https://www.aliexpress.com/item/24v36v4 ... 0.0.3pIcnS
Nawet jak dam mu w palnik przez kilka minut (1000-1300w) to nie grzeje się praktycznie wcale. Zastanawiam się czy nie zalutować części bocznika aby zwiększyć maksymalną moc, tylko nie wiem gdzie jest granica? Myślicie że da się z tego sterownika bezpiecznie wyciągnąć 28-30A? Jeżdżę na silniku Giant o nawoju 7x9 i silnik też praktycznie wcale się nie grzeje, tylko jest takie ograniczenie że blokadę mam tylko z jednej strony bo oś jest okrągła.
Scott reflex fx25+QS 35h 6T+sinus 50A+16s6p GA
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: djmarcin56 »

Mam podobny silnik i jak dasz mu 500w więcej to już się będzie grzał i trzeba uważać.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: tatar »

djmarcin56 pisze:
26 kwie 2018, 21:05
Mam podobny silnik i jak dasz mu 500w więcej to już się będzie grzał i trzeba uważać.
Tak właśnie się dzieje z tym silnikiem/chyba że obciążenie chwilowe/
wladek312
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 18 mar 2018, 20:34

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: wladek312 »

Mocy maksymalnej używam bardzo rzadko, najczęściej jeżdżę na tempomacie i zużycie prądu waha się wtedy między 50-400w ale czasami są sytuacje kiedy przydaje się większa moc i chciałbym mieć zapas :) Tylko pytanie czy nic nie uszkodzę w sterowniku jeśli za mocno zlutuje boczniki pomiarowe?
Jeśli macie podobny silnik to pochwalcie się jakiej blokady używacie? ja aktualnie mam tą z nexuna, nowa siedziała na osi sztywno ale po kilkuset kilometrach po odkręceniu koła zauważyłem na niej lekki luz, oś ją lekko tak jakby rozklepała mimo że nie mam hamowania regeneracyjnego.
Scott reflex fx25+QS 35h 6T+sinus 50A+16s6p GA
xyz2a
Forumowicz
Posty: 200
Rejestracja: 12 mar 2018, 19:43
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: xyz2a »

wladek312 pisze:
26 kwie 2018, 22:11
Jeśli macie podobny silnik to pochwalcie się jakiej blokady używacie? ja aktualnie mam tą z nexuna, nowa siedziała na osi sztywno ale po kilkuset kilometrach po odkręceniu koła zauważyłem na niej lekki luz, oś ją lekko tak jakby rozklepała mimo że nie mam hamowania regeneracyjnego.
np coś takiego
Obrazek

EDIT: Popraw link do obrazka.
GT-1500 16s3p LiPo 29er 7x9 NC
wladek312
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 18 mar 2018, 20:34

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: wladek312 »

Zalutowałem boczniki o około 30% i moc maksymalna podskoczyła do 1,5kw. przy baterii naładowanej do pełna i myślę że to mi wystarczy.
Dzisiaj w mieście przy ruszaniu ze skrzyżowania nawet poderwało przednie koło :D
Scott reflex fx25+QS 35h 6T+sinus 50A+16s6p GA
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: wwojciech »

Pojezdzisz chwile-przyzwyczaisz się i znowu będzie Ci mało:P
Przykładowo mam 14S i 45A. Jeśli aku się rozladuje do ok 40% to moc Max spada mi o 250W a Vmax z 52 na 48 i czuję jakby juz oslabl i popsuł się. Magia przyzwyczajenia:)
złoty
Forumowicz
Posty: 35
Rejestracja: 12 paź 2018, 18:46

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: złoty »

Istnieje taka możliwość zwiększenia mocy również w sterowniku typu SINUS?
Awatar użytkownika
Marek
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2018, 19:40
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Marek »

Kolega porównywał sinusa KT 45A z 60A i z tego co zauważył różnią się tylko bocznikiem, w wersji 60A bocznik składa się z dwóch rezystorów zlutowanych razem, w wersji 45A nie są zlutowane. Zastanawiam się czy nie wystarczyłoby je połączyć żeby uzyskać 60A? Mój sinus 45A w ogóle się nie grzeje i też myślę o podniesieniu mocy
wladek312
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 18 mar 2018, 20:34

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: wladek312 »

Ja aktualnie mam sterownik sinus 30A, po zmianie silnika na QS 205 35H postanowiłem podkręcić trochę sterownik i podlutowałem boczniki. Sporo przesadziłem bo na pierwszej jeździe się okazało że z 30A zrobiło się 55A :) miałem szybko usunąć nadmiar cyny ale przyzwyczaiłem się już do tej mocy i nie wiem czy chcę osłabiać rower, sterownik praktycznie nic się nie grzeje, jak się spali to kupie mocniejszy :P
Scott reflex fx25+QS 35h 6T+sinus 50A+16s6p GA
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Goliath »

Watownica złośliwa... :D wygrała ;)
Awatar użytkownika
Marek
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2018, 19:40
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Marek »

No dobra, postanowiłem się zabrać za podniesienie mocy sinusa KT60 45A. Otwieram sterownik widzę 2 boczniki ale jest też duży scalak ACS758 który jest czujnikiem prądu 50-200A. Do czego jest używany ten ACS? Czy prąd jest limitowany tym czujnikiem zamiast boczników?
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: barmal »

ACS jest do pomiaru prądu i zamiast boczników.
Awatar użytkownika
Marek
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2018, 19:40
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Marek »

Czyli rozumiem zalutowanie boczników nie podniesienie mocy sterownika?

Edit: Zalałem łącznie jakieś 20% bocznika i prąd podskoczył z 45 do 58A
Awatar użytkownika
barmal
Forumowicz
Posty: 365
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:32

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: barmal »

Tam nie ma bocznika. Jeśli jest acs to on mierzy prąd i na wyjściu masz proporcjonalnie do prądu napięcie, które leci bezpośrednio na procesor. Prawdopodobnie. Jeżeli wyjście acs idzie na wzmacniacz operacyjny to dasz radę cokolwiek zmienić. Jeśli nie to lipa.
grafffik

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: grafffik »

kolego a przeliczyłeś baterie ??? prądu możesz mu dać ale bateria po takim nadlutowaniu sterownika starczyć Ci może na max kolejny miesiac : :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
Marek
Forumowicz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2018, 19:40
Lokalizacja: Gdynia

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Marek »

@barmal, ACS jest podłączony bezpośrednio przed wyjściem jednej z faz do silnika. Boczniki są zaraz przy wejściu zasilania z baterii. Zalutowywałem bocznik stopniowo aż na mierniku cęgowym doszedłem do 60A podczas przyspieszania.

@grafffik Mam 16s9p co daje szczytowo 6.66A na ogniwo (Sanyo GA). Z tego co zauważyłem ten prąd jest pobierany tylko kilka sekund po wcięnięciu manetki, potem spada do około 50A jak rower już się rozpędzi.

A tutaj moje testy:

LesnyJezdziec
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: 11 lut 2019, 17:55

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: LesnyJezdziec »

Czy tym sposobem można w każdym sterowniku zwiększyć moc ? Np. można zwiększyć moc w sterowniku Sabvoton ML-60 ?
maki1000
Forumowicz
Posty: 86
Rejestracja: 28 lut 2018, 20:49

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: maki1000 »

Właśnie się przymierzam do tego sterownika i właśnie zwiększenia mocy cyną :P

Daj znać jak byś coś znalazł.
Umcyk
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 wrz 2020, 22:28

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Umcyk »

Witam, znowu odkopię temat, ale mam pytanie odnośnie zwiększenia mocy sterownika...

Jak można zmierzyć jaką mocą dysponuje sterownik w warunkach warsztatowych??

Chodzi o to że by stopniowo zwiększać zalanie cyną bocznika i sprawdzać efekty na stole warsztatowym, bez konieczności montażu sterownika w rowerze i jazdy próbnej...

Mam w warsztacie do dyspozycji pakiet 17s12p, mam watomierz z zewnętrznym bocznikiem którym mogę mierzyć pobór prądu z akumulatora...

Nie wiem tylko czym obciążyć sterownik aby sprawdzić podał maksymalną moc...

Zablokować koło i próbować uruchomić sterownik??
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: tas »

Dawanie gazu na zablokowanym kole to prosta droga do uszkodzenia sterownika :)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Umcyk
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 wrz 2020, 22:28

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Umcyk »

To jaki masz pomysł na sprawdzenie max mocy sterownika w warunkach warsztatowych?? czym bezpiecznie obciążyć sterownik??
Umcyk
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 wrz 2020, 22:28

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Umcyk »

Kolejna sprawa to od czego zależy do jakiej mocy maksymalnej można bezpiecznie przerobić sterownik??

obecnie na stole mam chinski sterownik, niby 2000W (zasilanie do 72V, nie ma ani slowa o amperach). Sterownik oparty jest na 15 mosfetach, kazdy z nich jest na 80A zgodnie z notą katalogową....

Ile można wycisnąć z takiego sterownika??
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: radasss »

50 A na tym sterowniku to max. Powyżej ulegnie awarii.
warsztatmotocykli.pl
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: tkoko »

Umcyk pisze:
30 lis 2020, 23:43
.... Jak można zmierzyć jaką mocą dysponuje sterownik w warunkach warsztatowych?? ....
Montujesz silnik z hamulcem tarczowym w pewny uchwyt. Podłączasz sterownik manetkę i aku do silnika. Dajesz pełny gaz i maksymalnie hamujesz silnik na chwilę aby odczytać prąd. Napięcie razy natężenie prądu to moc maksymalna sterownika/silnika. Zwiększając/podlewając prąd sterownika ponad nominalna wartość zwiększasz prawdopodobieństwo awarii sterownika. Czy, i o ile możesz zwiększyć moc sterownika, zależy od wielu czynników, np tranzystorów, chłodzenia, sposobu użytkowania, zabezpieczeń termicznych itd.
Umcyk
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 wrz 2020, 22:28

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: Umcyk »

radasss pisze:
01 gru 2020, 8:09
50 A na tym sterowniku to max. Powyżej ulegnie awarii.
z czego to wynika?? z doswiadczenia czy z parametrow podzespołów?
tranzystory nominalnie maja po 80A, jest ich 5 sztuk na każdą fazę... oczywiscie nie oczekuje 400A (5x80A), ale dlaczego akurat 50A?

co do chłodzenia to nie bedzi problemu - sterownik mam zamiar umieścić pod ramą roweru..

Druga sprawa ile realnie warto pchać prądu w silnik 9C 7x9 (wolny)?? silnik oczywiscie zabezpieczony termicznie...
Awatar użytkownika
radasss
Forumowicz
Posty: 494
Rejestracja: 31 mar 2018, 8:50
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zwiększenie mocy sterownika

Post autor: radasss »

Wynika z parametrów MOSFET'ów. Przykładowo Sabek 96120 ma ( 10 x 135A ) na fazę
warsztatmotocykli.pl
ODPOWIEDZ