Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Tematy związane ze sterownikami, wyświetlaczami oraz ich konfiguracją sprzętową (połączenie przewodów) i programową (MENU konfiguracyjne, serwisowe)
ODPOWIEDZ
ARTUR
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 04 mar 2018, 19:45

Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: ARTUR »

Witam , posiadam falcona ze sterownikiem sabvoton 72100 ( 20s16p ) z czujnikiem cisnienia oleju magura i podczas hamowania energia nie wraca do aku , hamulec reg. nie działa . Na podłączonym sterowniku do laptopa widać w programie jak wyskakuje komunikat (stop brake ) podczas naciskania klamki , ale sam silnik nie hamuje nawet jak dam hamowanie na 60A prąd nie wraca do aku ... próbowałem włączać "regenerative charge " i wyłączać , ale bez zmian , zmieniałem 3 speed/BOOST , flux i też nic .. wie ktoś o co chodzi ?
Załączniki
20180428_204735.png
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

A które przewody zwierasz?
Żeby działo poprawnie trzeba albo podłączyć manetkę, albo zwierać z tej wiązki przewód czerwony (5V) z brązowym (sygnałowym).
ARTUR
Forumowicz
Posty: 44
Rejestracja: 04 mar 2018, 19:45

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: ARTUR »

Umbur pisze:
29 kwie 2018, 8:19
A które przewody zwierasz?
Żeby działo poprawnie trzeba albo podłączyć manetkę, albo zwierać z tej wiązki przewód czerwony (5V) z brązowym (sygnałowym).
Kolega mi to zakładał więc sam nie wiem jak jest dokładnie.. ale zapytam.
Maniekrox
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:25

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Maniekrox »

Dlaczego nie działa regen po podaniu 12V na przewód regena?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Tak mają te Sabki. Przewód z sygnałem pod 12V jest tylko sygnałem hamowania. Odłącza silnik, tempomat, itd. Nie uruchamia hamowania regeneracyjnego.
Od tego jest teraz dodatkowa możliwość podpięcia manetki. Manetka daje płynne hamowanie silnikiem. Można też dać na klamkę przewód sygnałowy i 5V, tak jak to wcześniej pisałem. Wtedy działa od razu z pełną mocą ustawioną w programie.
Maniekrox
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:25

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Maniekrox »

Można podać 5V z manetki gazu na regena?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Teoretycznie tak, nie powinno się chyba nic stać, ale nie widzę sensu.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Mam podobny problem i jeszcze nie udało mi się go rozwiązać.
Ustawienia takie same jak kolega wyżej, na początku podłączyłem do czujnika klamki(aktualnie microswitch) 12v i brake-hi, a przewód brązowy zalutowałem z czerwonym aby symulować wychylenie manetki na maksa. Takie ustawienie po naciśnięciu switcha, odłączało silnik, ale nic poza tym.

Potem zmieniłem przewody w switchu, tak aby po wciśnięciu, zwierał brązowy i czerwony z wiązki, 12v i brake hi zostawiłem w ogóle odłączone. W tym przypadku po naciśnięciu switcha, silniki strasznie zaczął się telepać, tak jakby coś się załączało na ułamek sekundy i puszczało i tak w kółko. Najbardziej odczuwalne przy niskiej prędkości. Macie jakieś pomysły co to może być, czy może ja coś źle robię?
Tak jeszcze dopiszę, że po włączeniu w programie slide recharge, to działa w porządku, po odjęciu manetki rower zwalnia i ładuje baterię...
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Chodzi mi głównie o wspomaganie hamowania, gdy lecisz ponad 50 i trzeba taką masę wyhamować to przedni hamulec aż dymi. Nic nie tracę ustawiając regena, a mogę tylko zyskać :-)
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

oczywiście, ale rozmiar hamulców również jest inny, tutaj po kilku mocnych hamowaniach, tarcza już zmienia kolor na żółty :P
wracając do problemu, znalazłem inny temat i jest tam sposób z rezystorem, spróbuję i dam znać, ale widzę, że to chyba będzie to.
Manetka idzie od majfrendów i dojść nie może, a chciałem sprawdzić czy to działa.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

No niestety, zbiłem napięcie czerwonego przewodu diodami do 4,24 tak jak w tamtym temacie tas zalecał i dalej po złączeniu z brązowym nic się nie dzieje.
Macie jakieś pomysły, czy po prostu mam poczekać aż manetka przyjdzie?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Masz na pewno w programie powłączane opcje hamowania regeneracyjnego? Zrób reset ustawień i zaprogramuj jeszcze raz sterownik. Czasami coś mu bije w dekiel.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Zrobiłem reset do ustawień fabrycznych. Nie pomogło niestety. Jak w powietrzu dam na max gazu i potem złącze 12V z hi brake to jest szarpnięcie, widać na watomierzu ujemne wartości a później puszcza i nic się nie dzieje. Brązowy z czerwonym nie robi kompletnie nic. Nie rozumiem już.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

A nie testujesz go czasem na stojaku bez obciążenia?
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Wczoraj na dworze śmigając sprawdzałem, dzisiaj na stojaku bo robię w przerwach jak mam chwilę.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Na stojaku zawsze się tak będzie zachowywał, ale skoro pod obciążeniem się tak dzieje, to są inne opcje.
  • Dzieje się tak przy pełnym akumulatorze. Musi być ustawiona większa wartość overvolt na BMSie lub sterowniku. Wyjeździj trochę aku i sprawdź jeszcze raz pod obciążeniem.
  • Masz ustawione więcej amper niż puszcza BMS.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Aku ma około 80%, overvolt mam na 95V.
Wartość prądu przy regenie mam na 50A, BMS jest na 80A, chyba że chodzi o max ładowanie, ale to chyba inny obwód ładowarki, wtedy będzie 10A.
No nic popróbuje jeszcze wszystkie opcje pod obciążeniem, jak nie pomoże to pośmigam narazie tak jak jest, może na zlocie jakaś dobra dusza rzuci okiem :)
Czyli generalnie przewody 12v i hi brake jest są potrzebne?
Wystarczy podać około 4,2 na brązowy sygnałowy i powinno zadziałać max prądem ustawionym dla regena tj. 50A?
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Hi Brake Ci nie potrzebny. Tamto powinno działać. Będziesz na zlocie, to się popatrzy. ;)
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Być może podskoczę dziś do glebora, ma jakieś manetki to podłączę i zobaczę czy działa bez kombinacji :)
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Sietas »

A to się okazało, że sabvoton powrócił częściwo do ustawień sprzed kilku lat czyli manetka regena nie robi nic, regen uruchamia 12v na hi-break ale do tego trzeba zmienić slide recharge rpm np na 10 (ilość obrotów koła do jakich wyhamowuje)
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Walczyłem jeszcze trochę z tematem i odpuściłem. Nic więcej nie udało mi się ugrać. No nic, nie będzie plynnej regulacji a szkoda.
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Sietas »

Mnie by kusilo żeby otworzyć sterownik I sprawdzić czy w ogóle to jest podłączone bo coś ma przeczucie, że albo tego nie ma w ogóle albo pomylili pady

Mam nie używanego 80A z funkcją płynnego regena, ale pewnie średnio by Ci się chciało teraz podmieniać
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Wiesz co, podłączone chyba jest. Bo jak zawierałem przewod sygnałowy to zmieniała się jedną wartość w programie. Ale tylko tyle, pewnie w sofcie jest zblokowane.
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Sietas »

Ok, nie wiedziałem że on wykrywa ten sygnał. Podsumowując - z sabvotonem nigdy nie wiesz... :)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: tatar »

Nigdy nie mów nigdy,ale faktem jest,że co model.to nowe wyzwanie
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Umbur »

Mój ma płynne hamowanie, a i tak jest podłączony pod klamki. Szybciej i wygodniej się z niego korzysta. ;)
fineasz
Forumowicz
Posty: 56
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:26

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: fineasz »

Jaką sprawność ma ten odzysk energii? Fajna sprawa jeśli chodzi o oszczędzanie klocków hamulcowych, ale odzyskana wnergia jest chyba w śladowych ilościach biorąc pod uwagę typową jazdę
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Sietas »

Pytanie o ten odzysk jest w stylu jaki zasięg ma rower. To jest bardzo zależne. W ścisłym centrum miasta uzyskałem max 14.5% co wydaje się już fajnym wynikiem, ale średnio wychodziło 4-6%. W trasie mniej niż 0.5%. A regen to ja zawsze w sabkach ustawiam nie mniej niż 70A fazowego
Awatar użytkownika
Ebisef
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2018, 17:35
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Ebisef »

Cześć, udało się uruchomić regulowanego regena bez podłączania sygnału 12V na wejście Hi break sabvotona ?
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: McL »

Nowe wersje Sabvotona nie wymagają Hi break do aktywacji manetki hamowania (czyli manetka jest aktywna cały czas).
Awatar użytkownika
nxtBike
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:14
Lokalizacja: Dziekanów Bajkowy
Kontakt:

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: nxtBike »

Mam dokładnie takie same efekty jak napisał Artur i Pawel - czyli brak efektów. ZArówno z manetka, jak 5v zwarty z sygnałowym.
Przy zwiększaniu na manetce w oprogramowaniu widać jak "Weaken current fbk" rośnie do do wartości prądu ustawionego na hamowanie, ale wspomagania hamowania nie czuć.

Sprawdzę u siebie jeszcze to co sugeruje Umbur.
Umbur pisze:
04 maja 2018, 14:33
  • Dzieje się tak przy pełnym akumulatorze. Musi być ustawiona większa wartość overvolt na BMSie lub sterowniku. Wyjeździj trochę aku i sprawdź jeszcze raz pod obciążeniem.
  • Masz ustawione więcej amper niż puszcza BMS.
Mam takie "wrażenie" że może czułem coś wspomagającego hamowanie gdy aku trochę wyjeździłem - ale muszę to bardzie poobserwować - na razie zrobiłem 1,2 cykle ładowania od kiedy włączyłem to hamowanie regeneracyjne.
Paweł
Forumowicz
Posty: 224
Rejestracja: 17 mar 2018, 22:34
Lokalizacja: Łódź

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Paweł »

Ustaw ten slide recharge rpm na 1 i zadziala, ale tylko stala wartość, manetka ni chu chu
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: Sietas »

Paweł pisze:
09 cze 2018, 23:56
Ustaw ten slide recharge rpm na 1 i zadziala, ale tylko stala wartość, manetka ni chu chu

To zależy która wersję sabka posiada, się okazuje że to nie reguła :)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: wwojciech »

McL pisze:
03 cze 2018, 8:37
Nowe wersje Sabvotona nie wymagają Hi break do aktywacji manetki hamowania (czyli manetka jest aktywna cały czas).
Jest kilka nowych/super nowych/ I najnowszych. O ktorej mowisz? Stare nowe manetka dzialala sama, nowsze z hibreak (8-12V) i najnowsze ze zwarciem do masy.
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: McL »

Kupowany pod koniec listopada. Wcześniejsze wersje wymagały sygnału Hi break, ten już nie.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: wwojciech »

Tas obecne ma ze zwarciem do masy a z hibreak mam z przed dwóch tygodni. Chyba że mi lerzaka opchnal
Awatar użytkownika
nxtBike
Forumowicz
Posty: 93
Rejestracja: 18 mar 2018, 19:14
Lokalizacja: Dziekanów Bajkowy
Kontakt:

Re: Hamowanie z odzyskiwaniem energii

Post autor: nxtBike »

czesc, to u mnie problem rozwiązany. Rzeczywiście ustawienie overvolt na 95v rozwiązało problem.
Mam teraz dohamowywanie na manetce. Musze podać Hi-Break, żeby dohamowywał.
Wersja bez Hi-Break nie działa z moim Sabkiem.

Jeszcze pytanko, jak nie mam włączonego slide recharge to aku nie jest doładowywane podczas hamowania wspomaganego silnikiem?
ODPOWIEDZ