Rozładowywanie kilku ogniw 18650 jednoczenie.

Dział zawiera dane techniczne oraz informacje o ładowaniu akumulatorów litowych i ich pochodnych
Awatar użytkownika
elektrotonus

Re: Rozładowywanie kilku ogniw 18650 jednoczenie.

Post autor: elektrotonus » 11 paź 2018, 10:17

Spróbuje z rezystorem 2 Ohm. Ewentualnie jakiś zestaw by mieć 1.7 ohm? ( jaki porponujecie ? )
Obrazek

Łukasz :mrgreen: => elektrotonus <=
eMerida 1500W & eWheller 250W

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 11 paź 2018, 11:41

5,1 x 3 równolegle.
Wcześniej : Pomógł 67 razy, postów 3,1+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)

Awatar użytkownika
elektrotonus

Post autor: elektrotonus » 11 paź 2018, 12:53

Znalazłem w sklepie 1.8 ohm 10 W. Pytanie czy zadziała i czy nie za mała moc, mimo wklejenia do radiatora ?
Obrazek

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 11 paź 2018, 14:17

Moze być za mala. To jest naprawdę gorące. Ja troche nie wierzę we wklejanie, tzn w sprawnosc oddawania ciepła i trwalosc. Ja je montowalem poprzez docisk blaszki stalowej.
Raczej sumaryczna moc winna być 20W.

Awatar użytkownika
elektrotonus

Post autor: elektrotonus » 11 paź 2018, 15:19

Obrazek

Awatar użytkownika
elektrotonus

Post autor: elektrotonus » 27 paź 2018, 21:11

W końcu znalazłem czas by dokończyć rozładowarkę. Bez zewnętrznego chłodzenia rezystor 10W mimo, że wklejony do radiatorka mocno się nagrzewa. Jednak "potężny" wentylator natychmiast rozprasza ciepło, że radiator jest ledwie letni. Pakiet 8 szt z 4.04 V do 3.65 rozładowuje kilka godzin. Niestety ale moduł elektroniczny nie jest dokładny, gdyż zamiast do ustawionych 3.7 wyłącza się na 3.65 V. Nie jest to jakiś dramat, gdyż wszystkie akumulatorki są równo wyładowane, więc urządzenie wykonuje pracę do której zostało stworzone. Zamówiłem drugi moduł na aliexpress, może będzie lepszej jakośći sztuka i uda mi się wycisnąć z całości prąd rozładowania 3A zamiast niespełna 2 A.

phpBB [video]
Obrazek

Witt

Post autor: Witt » 15 lis 2018, 22:58

Ja testowałem wyrównywanie na szynie 16P. Wpinałem wielokrotnie cele o różnych napięciach od 3,68 do 4,075. Wcześniej testowałem (dopuki mi się nie spaliła charsoonem 106b+ z rozładowywarką zewnętrzną). Ale zmontowałem sobie 2 szyny 12p i 16p.
Sprawdźcie mnie, bo przy takim rozładowywaniu mierzyłem spadki napięcia na celach i robiłem pomiary podczas całego procesu (nie prądów tylko napięć i temperatury).

Cele teoretycznie 48mOh. Napięcie kilku 4,075 słabszych 3,67. Spadek napięcia średnio w okolicach 0,4V. Toretyczny chwilowy prąd (2-3) sekundy jaki przepływał między celami to 8,5A. Ale po 2-3 sekundach napięcie jakie rejestrowałem na celach było średnio, 3,91 na tych wyższych na niższych 3,75. Różnica napięć średnio 0,15V. Teoretyczny przepływ prądów między celami to 3,3.

Tą metodą wyrównałem ostatnio 230 Cel w jeden dzień. Odłożyłem je na 1 dzień i wszystkie trzymały napięcie, co pozwoliło mi na błyskawiczne naładowanie do pełna również na szynie 16P, ładowarką przy prądzie 10A.

Mamy inny wątek na temat rozkładu prądów podczas ładowania w połączeniach P. Zaobserwowałem, że niezwykle drobna różnica między celami w Rw, różnica od 33-48mOh może była większa, ale mierzyłem to słabymi ładowarkami z tą funkcją pokazuje dość dziwne zjawisko odkładania się różnego napięcia na celach.

Ktoś może mi to wytłumaczyć łopatologicznie, skąd różne napięcia na celach połączonych P, po obu stronach szyny prądowe grube. I to zjawisko jest identyczne w koszykach ze sprężynami i w koszykach z blaszkami.

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 16 lis 2018, 5:45

No wlasnie to wg mnie przyklad próby jakiej nie powinno się robić jesli ogniwa maja być użyte do pakietu. Bo czy wewnątrz chwilowo plynelo 8A ? Bardzo wątpię, moglo byc blizej 20 a moze więcej. Taki uderzeniowy prąd zapewne będzie mial negatywny wplyw na te lepsze ogniwa, bo przez te cienkie zwoje, b.wysoka temperatura podsuszy środkową czesc elektrolitu.
Skad roznica napięć ? Styki, szyna jest w istocie zbyt słaba, za cienka i nawet wzglednie male RW polaczen sprawia ze NIE MOZNA zakładać ze z przodu szyny jest dokladnie tak samo jak z tylu.
Nawet z tego powodu np kable balansera winny byc przy duzych pakietach w srodku szyny pradowej a nie np na skrajnym styku.
Takie wyrownywanie ograniczal bym do ogniw +/- 0,1 V i w kolejnej rundzie znow laczyl po zblizonym wyrownaniu. Zresztą zrob próbę, gdy wyrownujesz taki mix napięć, rozlacz je potem, odluz na kilkadziesiat minut i Zmierz dokladnie kazdy z osobna. Znow będą rozjechane. One ciagle w polaczeniu rownoleglem ze soba pracuja wzajemnie na siebie.

Witt

Post autor: Witt » 16 lis 2018, 14:52

A tu widzisz zaskoczę Cię:) robiłem próby, wielokrotnie na obu szynach. Tj. wyrównywałem szyną, zostawiałem w szynie na 30-40 minut. W fazie 2, wrzuciłem prąd 1A, czyli na 16 był mikro prąd, po godzinie, wszystkie cele równe. Następnego dnia wszystkie cele równe.
Zastanawia mnie tylko, czy odkładane podczas ładowania napięcie na baterii było różne bo na to wpływ miał każdy element od kabla zasilającego szynę przez szynę, sprężynki i samą powierzchnię celi (może brudna sprężynka lub powierzchnia celi), czy autentyczna rezystancja wewnętrzna ma na to zasadniczy wpływ.
Zrobię inny test na innych cellach, bo te są już wszystkie równe, naładowane i czekają tydzień na selekcję:).
Spróbuję je rozklibrować z 5 sztuk i zrobię test ale ze 3 razy zmienię lokalizację na szynie.

A to przypuszczenie o "wyparowaniu" środkowej części bierzesz ze źródeł, doświadczenia?

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 16 lis 2018, 15:04

Witt pisze:
16 lis 2018, 14:52
A tu widzisz zaskoczę Cię:)
Tj. wyrównywałem szyną, zostawiałem w szynie na 30-40 minut. W fazie 2, wrzuciłem prąd 1A, czyli na 16 był mikro prąd, po godzinie, wszystkie cele równe. Następnego dnia wszystkie cele równe.
No właśnie, druga próba b.malym prądem była stabilizacją ogniw, swego rodzaju balansowaniem. I wtedy jeśli ogniwa są B.podobne to będą równe. A jeśli nie mają uplywnosci to równość utrzymają długo. A wysłuchanie elektrolitu pod wpływem dużego prądu, czy osłabieniem elektrod z cienkiej folii jest ogólną zasadą wynikająca z budowy i opisywaną przez laboratoria.

ODPOWIEDZ