Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 569
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: Vegasnight9 »

Jak w temacie. Kupiłem ładowarkę

https://allegro.pl/oferta/ladowarka-sie ... 2829405317

Ale przez pomyłkę kliknąłem 3s a mam pakiet 2s2p. Można ładować bez stresu?

Prąd ma tylko 1A i mam bms więc według mnie nic się nie stanie z Aku poza szybszym naładowaniem.

Drugie pytanie - czy tego typu ładowarka ma regulacje napięcia potencjometrem? (Po otwarciu odbudowy)
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

W zasadzie nic nie powinno się stać poza niedoładowaniem baterii.
BMS rzeczywiście przerwie ładowanie z chwilą osiągnięcia 4,2V przez któreś z ogniw. Rzecz jednak w tym, że ogniwo odłączone od ładowania w chwili osiągnięcia końcowego napięcia wykazuje mniejszą pojemność, niż gdy pozostaje pod stałym napięciem jeszcze przez jakiś czas po osiągnięciu 4,2V.
Prąd wtedy łagodnie maleje do 0, pomimo osiągnięcia końcowego napięcia.

Nawet jeśli BMS ma (tzw.) balanser to nie wyrówna on napięć na ogniwach przy tak dużym prądzie. Ogniwa "rozjadą się".

Chyba najlepiej byłoby obniżyć napięcie do 8,4V. Raczej nie spodziewaj się potencjometru. Po prostu trzeba zmienić wartość jednego, może dwóch rezystorów.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2067
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: Tooropek »

Stanie się jeżeli bms nie ma zabezpieczenia.
6 diod krzemowych w szereg przed wyjściem DC do ładowania i masz obniżone napięcie z 12,6 do 8,4V. Diody muszą znieść prąd 1A. Przykładowa dioda. https://allegro.pl/oferta/dioda-prostow ... a9daa1e7ac#
Na regulację nie licz, na 99% jest dzielnik napięcia na rezystorach smd 1%.

Drugi sposób to przetwornica za 5zł z CC CV.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

Zastanawiam się, czy za nieco ponad 30 zł (z dostawą) warto rozważać przeróbkę. W w-kach warsztatowych oczywiście tak, godzina roboty. Ale jeśli nie jesteś elektronikiem i nie masz zaplecza warsztatowego to... Odpuść sobie.
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

Tooropek pisze:
16 gru 2023, 17:21
Stanie się jeżeli bms nie ma zabezpieczenia.
6 diod krzemowych w szereg przed wyjściem DC do ładowania i masz obniżone napięcie z 12,6 do 8,4V.

Drugi sposób to przetwornica za 5zł z CC CV.
Przetwornica to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji pod warunkiem, że nie będziesz sobie winszował zbyt dużego prądu ładowania. Jest szansa, że do 1A wszystko będzie działać poprawnie.

Diody oczywiście mogą być pod warunkiem skutecznego odprowadzenia ok. 5W ciepła. Schowanie ich np. w koszulce termokurczliwej w przewodzie oczywiście odpada.

Ps. O co chodzi z tym zabezpieczeniem?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2067
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: Tooropek »

Przed przeładowaniem.
Możesz wierzyć lub nie ale nie każda bateria posiada takie zabezpieczenie.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

Tooropek pisze:
16 gru 2023, 20:14
Przed przeładowaniem.
Możesz wierzyć lub nie ale nie każda bateria posiada takie zabezpieczenie.
Rozumiem, ale skoro autor pisze, że ma BMS to miałoby to oznaczać, że nie zabezpiecza on przed przeładowaniem?
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2067
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: Tooropek »

Pytaj autora. Miewam przypadki takich bmsów że baterię 10S można ładować do 60V... Także stosowanie odpowiedniej ładowarki nie tylko zachowawczo ale i zgodnie z praktyką jest tu uzasadnione. Szczerze mówiąc jak siedzę już około 7 lat w temacie baterii to nigdy nie przyszło mi na myśl stosowanie ładowarki z większym napięciem niż należy. Koniec kropka.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: tkoko »

W.P. pisze:
16 gru 2023, 23:06
Tooropek pisze:
16 gru 2023, 20:14
Przed przeładowaniem.
Możesz wierzyć lub nie ale nie każda bateria posiada takie zabezpieczenie.
Rozumiem, ale skoro autor pisze, że ma BMS to miałoby to oznaczać, że nie zabezpiecza on przed przeładowaniem?
Pytanie autora brzmi;
Vegasnight9 pisze:
16 gru 2023, 16:43
Ale przez pomyłkę kliknąłem 3s a mam pakiet 2s2p. MOŻNA ŁADOWAĆ BEZ STRESU?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi - NIE
Przy BMS'ie możesz naładować baterię nawet transformatorem z diodą i odpowiednim oporem ograniczającym prąd, jak dawniej ładowało się aku kwasowe.. Dedykowana ładowarka jest po to, żeby nawet w przypadku wadliwego działania BMS, jego awarii itd, nie następowało przeładowanie baterii. Przy sprawnych i równych ogniwach BMS jest niepotrzebny, wystarczy ładowarka z prawidłowym napięciem końca ładowania.
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

Wiele czytałem na tym forum nt BMS-ów i ich możliwościach. Konstruują koledzy zestawy akumulatorów, dołączają BMS i śpią spokojnie.
A tu nagle taki kwiatek z tym 60V przy 10S...
Szczerze mówiąc to sprawdzenie takiego modułu w warunkach amatorskich jest wręcz niemożliwe. Nawet w warsztacie elektronicznym to niezłe wyzwanie.

W swojej wypowiedzi założyłem, że autor ma sprawny moduł BMS-a. Że kupił i zamontował, a może już miał w zestawie z akumulatorem. Jeśli tak jest, to dalej podtrzymuję swoje zdanie.
Oczywiście ładowarka powinna być dostosowana do odpowiedniej ilości S w baterii.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2067
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: Tooropek »

Mocno mógłbyś się zdziwić jakbyś wiedział jakie ludzie mają ulepy, czy wymysły... Na początku roku był na "naprawie" pakiet 13s który mial dwa bmsy połączone szeregowo 7S i to rzekomo póki nie dostało rozjazdu totalnego to jeździło po kilkadziesiąt km i ładowane było codziennie. Albo pakiety bagaznikowe które się rozbiera po jakiś magikach druciarzach a tam bmsa wcale nie ma a ładowarka chińska ładuje do 43,5V. Mogę wymienić jeszcze kilka takich kwiatków, a najczęściej to amatorzy są winni takich cudów albo te najtańsze chińskie pakiety typu juuungla 3000000Ah 12V super moc, chiński bubel, itp itd rozbierasz to a okazuje się że pakiet z 6 ogniw a reszta to atrapy z piachem po brzegi.

Wracając do tematu, jeżeli vega masz możliwość to wymień tę ładowarkę na właściwą. Odkurzacz z Lidla silvercrest ma ładowarkę 2S i najczęściej spotyka się za jakieś grosze na internecie. Popatrz, może akurat się trafi w okolicy...
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: tkoko »

W.P. pisze:
17 gru 2023, 11:42
W swojej wypowiedzi założyłem, że autor ma sprawny moduł BMS-a. Że kupił i zamontował, a może już miał w zestawie z akumulatorem. Jeśli tak jest, to dalej podtrzymuję swoje zdanie.
Tyle że BMS jak każda inna rzecz MOŻE SIĘ ZEPSUĆ, wiec jak chcesz spać spokojnie , lepiej będzie jak aku będziesz ładował dedykowaną ładowarką. Czy tak zrobisz, to już Twój wybór, najczęściej nic się nie stanie, ale co jakiś czas mamy "news dnia" zapalił się rower, hulajnoga, samochód itd.
W.P.
Forumowicz
Posty: 346
Rejestracja: 21 kwie 2020, 9:55
Lokalizacja: Łódź

Re: Ładowanie pakietu 2s napięciem 12.6V przez BMS - można czy nie?

Post autor: W.P. »

Tooropek pisze:
17 gru 2023, 11:58
Mocno mógłbyś się zdziwić jakbyś wiedział jakie ludzie mają ulepy, czy wymysły. (...) rozbierasz to a okazuje się że pakiet z 6 ogniw a reszta to atrapy z piachem po brzegi.
No nieźle z tym piachem - chińczyk potrafi.
Nie, po 30 latach pracy w serwisie już niczemu się nie dziwię. Niektórzy ludzie wykazują się niespotykaną kreatywnością :shock: . Czasem dziw bierze, że nic im się nie stało.

Co do ładowarki: Do 2S najbezpieczniej dedykowaną na 8,4V i mamy spokojny sen.
ODPOWIEDZ