Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: Kajman »

No dobra, pytanie mało jasno wyraziłem, więc objaśniam.
Do pedelca na midzie Boscha zrobiłem dodatkowy pakiet 24Ah 10s8p bo oryginalne 300Wh to żart po zdjęciu blokady prędkości. Podłaczam go pod zasilaniei jeżdżę na nim, ale na razie najwięcej udało mi się z niego wyciągnąć 12Ah, bo ewidentnie Bosch odcina zasilanie przy 35v czyli mniej więcej 3.5v/celę. Trochę mnie to irytuje i kombinuję nad tym, żeby w tym momencie podłączyć pakiet 1S8P, przez co uzyskam ogólne napięcie ok. 39v i będę mógł "wyjechać" główny pakiet głębiej a być może blisko końca. Tylko zastanawia mnie, jak będzie szło obciążenie w tym momencie po pakietach i jak one będa się rozładowywać, równomiernie czy któryś będzie mocniej/szybciej? Robił ktoś takie eksperymenty? teoretycznie pakiet z mniejszym rw będzie mocniej ciut obciążony.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: WojtekErnest »

Ja robiłem kilkukrotnie eksperyment polegający na tym że do pakietu 10S6P, którym przejechałem powiedzmy ok 25-30 km, włączałem w szereg 1S6 lub 8P zrobiony z słabszych, o większym RW. Nie robiłem jakiś precyzyjnych pomiarów, celem było podniesienie napięcia ogólnego aby przy max poborze prądu nie było za blisko odcięcia. Efekt końcowy był taki że po kolejnych 25 km, w pakiecie podstawowym było ok 36,5V a ten dodatkowy miał 3,75.
Z tym ze wtedy, (powrót) już był przy oszczedniejszym trybie jazdy. W każdym razie uważam to za awaryjny, zapasowy sposób który jest bezpieczny bo nie ingeruje w pakiet podstawowy z BMS-em. To rozwiązanie 'miejskie' ale przydatne aby niepotrzebnie wielki i cieżki pakiet, nie był stale w rowerze, jesli na codzień wystarcza słabszy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: sirgregs »

Kajman pisze:
10 cze 2018, 18:58
Robił ktoś takie eksperymenty? teoretycznie pakiet z mniejszym rw będzie mocniej ciut obciążony.
To jest połączenie szeregowe. Prąd płynący przez oba pakiety jest taki sam bo to jest ten sam prąd. Inaczej się nie da w tym przypadku :D
Oczywiście każdy z pakietów oddaje inną moc bo mają zdecydowanie różne napięcia ale obciążenie prądowe jest identyczne.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: Kajman »

hmm, to chyba nie do końca takie proste, bo jak używam w innej instalacji 2 identycznych pakietów lipo spiętych szeregowo, z czego jeden ma gorszą rezystancję, to ten z lepszą jest zawsze ciut mocniej rozładowany.
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: sirgregs »

Prąd jest ten sam w połączeniu szeregowym. Na ten temat nie ma co dyskutować.
Różna rezystancja wewnętrzna pakietów ma wpływ na napięcie pod obciążeniem.
Nie ma natomiast powodu żeby pakiet o mniejszej rw (takie same pojemności) w połączeniu szeregowym był bardziej rozładowany. Moźe wynikać z charakterystyki że ma inne napięcie ale samo napięcie nie daje nam pełnej informacji o stopniu rozładowania.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: Kajman »

No nie, mówię tylko co wychodzi przy ładowaniu, zawsze na te niecałe 8000mAh w jeden ładuję 300-400mAh więcej :) Zabawne, ale co ma powiedzieć skoro tak wyszło kilka razy :) Też nie widzę wytłumaczenia. Z resztą użytkując długi czasu dużo lipoli tak samo zauważyłem, że z jakiegoś magicznego powodu w wielu pakietach lipo 2s z wiekiem pierwsza cela ma większą rezystancję niż druga. Dziwne rzeczy, ale czasem przypadki powodują lekki zamęt w logice ;)
No dobra, ale w takim razie spokojnie mogę władować 1S8P i będzie git. Na duży pakiet wsadzę piszczyka na wszelki wypadek, z małym co ma być to będzie, i spróbuję wyjechać do końca, ciekawe ile wykorzystam.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: WojtekErnest »

Ja to tłumaczę tym ze tem pierwszy z małym RW w takcie obciazenia, jeszcze nieco doladowuje ten drugi w szeregu z wiekszym RW.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: sirgregs »

W połączeniu szeregowym nie ma możliwości żeby jeden pakiet doładowywał drugi. Oba są rozładowywane prądem o tej samej wartości i kierunku przepływu (podkreślę to jeszcze raz, tym samym prądem).
Biorąc pod uwagę schemat zastępczy to mamy połączone szeregowo dwie siły elektromotoryczne i dwie rezystancje wewnętrzne. Podczas przepływu prądu na rezystancjach wewnętrznych odkładają się napięcia o zwrocie przeciwnym do sił elektromotorycznych. Stąd bierze się spadek napięcia na ogniwie (pakiecie). Im większe rw i płynący prąd tym większy przysiad napięcia ogniwa (pakietu).
Jeżeli w przypadku opisywanym przez Kajmana połączylibyśmy np 10s8p i np 1s4p z identycznych nowych ogniw wszystko zrobione i naładowane do pełna. To po rozładowaniu tego zestawu pojemnością powiedzmy 6p na pakiecie 1s4p będziemy mieli ujemne napięcie (oczywiście jeżeli nic wcześniej nie wybuchnie). Wynika to z tego że wartość siły elektromotorycznej pakietu 1s4p spadnie do zera (akumulator został wyładowany poniżej swojej pojemności) a dalej płynący prąd (bo duży pakiet 10s8p ma jeszcze energię) odłoży ujemne napięcie na rw małego pakietu i napięcie wypadkowe pakietu 1s4p będzie ujemne nawet po odłączeniu.
Tak więc bez problemu można łączyć jak Kajman planuje ale warto monitorować oba pakiety jednak dla świętego spokoju.
Oczywiście planowany jest pakiet dodatkowy 1s8p i do tego w pełni naładowany więc nie ma zagrożenia teoretycznie.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: Kajman »

to tak też zrobię, pakiecik dołączany i testy ile wyciągnę wtedy z dużego.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: WojtekErnest »

sirgregs pisze:
11 cze 2018, 6:53
W połączeniu szeregowym nie ma możliwości żeby jeden pakiet doładowywał drugi.
Przemyśl to jeszcze raz...
Pakiet A którego 'obciążeniem jest szereg w postaci pakietu B + odbiornik, nie zachowuje się tak modelowo jak napisałeś. Oczywiście to w przypadku gdy RW obu pakietów się różnią.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
sirgregs
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: sirgregs »

Pakiet B nie jest obciążeniem dla pakietu A w połączeniu szeregowym.
Jeżeli "prawdziwe" obciążenie jest odłączone to w takim układzie nie płyną żadne prądy (w przeciwieństwie do połączeń równoległych w których to minimalne prądy wyrównawcze płyną non stop)
Według mojej wiedzy tak jak napisałem poprzednio w połączeniu szeregowym nie ma możliwości żeby jeden pakiet w jakikolwiek sposób ładował drugi.
Prąd jest ten sam bo to ten sam obwód o jednej gałęzi (każdy z pakietów traktujemy jak pojedyńcze ogniwo i nie interesuje nas co się dzieje w obrębie samego pakietu)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: WojtekErnest »

"Edyta"...
Ostatnio zmieniony 14 cze 2018, 5:59 przez WojtekErnest, łącznie zmieniany 1 raz.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: McL »

W szeregu nic się nie ładuje. Żeby to przedstawić bardziej obrazowo to jak ładujemy akumulator to podłączamy + do + i minus do minusa. W przypadku połączenia szeregowego połączenie jest plus z minusem czyli gdyby rezystancja odbiornika była 0 to jest klasyczne zwarcie. Rw w ogniwach można zastąpić rezystorem w szeregu z ogniwem. Czyli to tylko spadek napięcia i strata mocy.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: Kajman »

Czyli jednak nie przypadek? Ale tak kombinowałem, że to jest jeden obwód i każdy pakiet daje tyle mu rw pozwala?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak dzieli się rozładowanie gdy do pakietu dołączymy szeregowo w połowie pojemności inny?

Post autor: WojtekErnest »

WojtekErnest pisze:
12 cze 2018, 8:10
Czym się rózni od pomysłu na zwiększenie napięcia AKU ogółem ? W zasadzie niczym ...
Ps. Pisanie po spożyciu piwa na urlopie, zamienia bieguny ogniwa... Oczywiscie MOJA pomyłka :-(
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ