[DIY] Balanser z regulowanym napięciem, duzym prądem i diodą LED

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

[DIY] Balanser z regulowanym napięciem, duzym prądem i diodą LED

Post autor: WojtekErnest »

Dotyczy budowy balansera dla ogniw Li-ion, Li-po, lifepo4. Płynna regulacja napięcia , wskaźnik LED, prąd balansowania kilkaset mA.
Wcześniej publikowałem go na poprzednim forum.
Z uwagi na często pojawiające się pytania o możliwość balansowania pakietów akumulatorów li-ion, Li-Po, Lifepo4, poza typowymi systemami BMS a jednocześnie z możliwością :
- regulacji napięcia odcięcia/stabilizacji ogniwa
- wskaźnika LED, który zmienną jasnością wskazuje dodatkowo stopień (prąd) balansowania
- wysokiego prądu balansowania np. 300-500 mA z możliwością modyfikacji tego do prądu nawet rzędu 1A i powyżej

Przedstawiam (przypominam) schemat takiego pojedynczego modułu dla 1S – jednego segmentu pakietu. Schemat jest oparty o publikowany wiele lat temu tzw. ‘omezovac’ ale został przeze mnie rozbudowany o sygnalizację LED oraz bezpieczniejszy klucz balansujący dla większych prądów.
Używam takich balanserków (od 5 lat) również do zasilaczy akumulatorów elektronarzędzi czy małej instalacji solarnej.
Poniżej schemat (przedstawiony w 2016 r na forum arbitra) :
Zastosowanie-cechy :
a) Pojedynczy moduł, lub szereg dowolnej długości pakietu S może być użyty do balansowania, pilnowania ładowanego pojedynczego ogniwa, segmentu P lub całego pakietu.
b) Działanie pasywnego balasera jest identyczne gdy ładujemy pakiet jak i po wyłączeniu zasilania-ładowania.
c) Dzięki LED jest wygodna obserwacja zmiennej jasności diody w obszarze progu balansowania
d) Konstrukcja łatwa do wykonania, odprowadzania ciepla od rezystorów mocy czy radiatorów tranzystora wykonawczego.

Typowe wyniki :
Najczęściej ustawiałem próg świecenia LED na 4,17V przy 10 mA. Jego dalsza charakterystyka to pobór prądu czyli skuteczności balansowania do stabilizowanego/utrzymywanego napięcia na ogniwie :
100 mA - 4,18 V
200 mA - 4,19 V
300 mA - 4,20 V
400 mA - 4,20 V
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f33ac139529fbc42
Załączniki
Balanser-wp-led-reg2016.JPG
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ