Hulajnoga pali zasilacze?

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Witam. Posiadam hulajnogę elektryczną Frugal Eco. Nie posiadałem dedykowanej ładowarki która wg producenta powinna mieć 24V/29,4V, 2A. Podłączyłem jakieś nieoryginalne do gniazda ładowania i tak: 1 ładowarka miała 13,5 V, jak ja podłączyłem to koło przednie z silnikiem dziwnie wpadało w takie wibracje, szybko więc odłączyłem. Nie mogłem następnie włączyć wyświetlacza, myślałem że już wszystko spaliłem. Ku mojemu zaskoczeniu wyświetlacz zareagował po 5minutach.

2gi zasilacz miał 36V i 1,6A, ale niestety przestał ładować zaraz po podłączeniu. Mimo, że swieci w nim dioda czerwona, to wskazuje 0V na mierniku.

Nie wiem.. może hulajnoga ma jakieś ograniczenie tego typu, że nie akceptuje innych ładowarek.

Natomiast gniazdo ladowania w hulajnodze do którego wkładałem te ładowarki ma napięcie 24,4 V. Na innym forum ktoś mi napisał żebym nie przejmował się tym napięciem, że to może być normalne.

Dlaczego na gnieździe do ładowania jak mierzę jest prąd 24,4V?? Zaznaczam że jest to prąd który się zmienia w zależności od napięcia aku w samej chwili.. Teraz jak będę chciał podłączyć jakąś ładowarkę, nawet oryginalną to zaraz zostanie uszkodzona? Póki co hulajnoga normalnie działa ale zaraz wyczerpie mi się całkowicie akumulator i nie będę mógł ładować. Nowa oryginalna ładowarka to wydatek ponad 220 zł. Nie wiem co mam robić.
slow
Forumowicz
Posty: 520
Rejestracja: 16 mar 2018, 14:41
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: slow »

Dlaczego na gnieździe do ładowania jak mierzę jest prąd 24,4V??
Nic w tym dziwnego. Tak powinno być.
24.4V to jest napięcie. Prąd (dokładnie natężenie mierzymy w Amperach.

Natomiast dziwne jest to że do urządzenia które wymaga ładowarki 24V podłączasz jakieś ładowarki 13V i 36V i dziwisz się że coś nie działa i się psuje.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Yasiu77 »

wygląda na to że masz hulajnogę z akumulatorem litowo jonowym 7s i potrzebujesz ładowarkę li-ion 29,4v. Coś jak np ta https://allegro.pl/ladowarka-do-pakieto ... 84805.html Mogłeś coś spalić podłączając 36v albo nawet spowodować pożar ładując takim wysokim napięciem
opec
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 26 lip 2018, 8:44

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: opec »

Przepraszam że spytam ale.. Co się stało z oryginalną ładowarką?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: tatar »

Nie kombinuj,kup ładowarkę li-ion 29.4V.Szkoda sprzętu/i tak miałeś trochę szczęścia/ :D
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

opec pisze:
05 lis 2018, 9:44
Dlaczego na gnieździe do ładowania jak mierzę jest prąd 24,4V??

Natomiast dziwne jest to że do urządzenia które wymaga ładowarki 24V podłączasz jakieś ładowarki 13V i 36V i dziwisz się że coś nie działa i się psuje.

Też się dziwię sobie. Ale już tak mam. Jak się na czymś nie znam to zamiast wpierw zapytać próbuje samemu i później są tego efekty...

Póki co zamówiłem już ładowarkę z tej strony
https://allegro.pl/ladowarka-li-ion-row ... 28947.html

Zastanawiałem się nad tą, co podałeś link ale wydawała mi się jakaś taka mizerna. Co ciekawe wszystkie te ładowarki są na alieexpres za niecałe 40 zł...
https://www.aliexpress.com/item/-/32825393718.html

Tylko, że czas oczekiwania to 60 dni, a ja na już potrzebuje. Ładowarka Frugal Eco, która na ich zdjęciach wygląda praktycznie tak samo kosztuje 220 zł. Nieźle zarabiają....

Dzięki za porady. Dam znać jutro, czy wszystko ok z ładowaniem.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: tatar »

Optymista,wierzy,że już jutro dostanie przesyłkę :D
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Już wyruszyła w drogę do paczkomatu więc...
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: tatar »

Szczęściarz.U mnie normą /za wyjątkiem wyjątków/4-5 dni.
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: mr_x »

Ciesz się, że nie spaliłeś chaty. :) Już widziałem filmiki, jak podczas ładowania takich wynalazków nagle zaczęło się jarać. A Ty podłączyłeś 36V i liczyłeś, że zadziała.
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »



:roll:
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Goliath »

Ssaab pisze:
05 lis 2018, 17:38
Link do tego filmu był już tu wklejany ;)
Pewnie ten filmik miał na myśli mr_x pisząc :
mr_x pisze:
05 lis 2018, 16:56
Ciesz się, że nie spaliłeś chaty. :) Już widziałem filmiki, jak podczas ładowania takich wynalazków nagle zaczęło się jarać.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: WojtekErnest »

mr_x pisze:
05 lis 2018, 16:56
Ciesz się, że nie spaliłeś chaty. :)
A Ty podłączyłeś 36V i liczyłeś, że zadziała.
A skąd pewność że po podłączeniu 36 V CZYLI 42 V nic się w układzie ładowania/BMS - u nie stało?
Choćby z kondensatorami lub mosfetami ? A to ważne, bo teraz podłączenie nawet takiej nominalnie dostosowanej nic już nie gwarantuje ani nie zabezpiecza przed jej uszkodzeniem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
mr_x
Forumowicz
Posty: 515
Rejestracja: 26 wrz 2018, 19:19

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: mr_x »

Nie twierdzę, że nie uszkodziło się, jest to bardzo możliwe. Ale to najmniejszy problem, o wiele poważniejszy byłby pożar, gdyby BMS nie odłączył ładowania i w akumulatory szedł duży prąd, który mógłby doprowadzić do rozgrzania i potencjalnego pożaru.
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

To jak sprawdzić czy bms jest OK nim podłączę ładowarkę za stówę.??
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: WojtekErnest »

Niestety jedynie zasilaczem laboratoryjnym z ograniczeniem pradowym.
A przy jego braku, choćby przez watomierz i np na poczatek żarówkę samochodowa w szereg.
Zresztą nie wiadomo czy tam w ogóle jest BMS lub jakis uklad ograniczajacy ladowanie/rozladowanie, również mógł już poleciec bezpiecznik i nic nie podladujesz.
Trzeba rozebrać i zobaczyc.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Jedni na innym forum piszą żebym się nie przejmował i podłączył dedykowaną ładowarkę, że wszystko powinno być OK....także już sam nie wiem...
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Ładowarka już w domu. Podłączyłem... przy podłączeniu do gniazda w hulajnodze jest małe iskrzenie. Ale póki co ładuje i to już jest plus. To oznacza że nic poważnego się nie stało aczkolwiek martwi mnie dalej to że gniazdo jest pod napięciem
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Yasiu77 »

lepiej weź to na polu ładuj bo nie wiadomo czy bms odetnie i dalej jest ryzyko pożaru. Jak się naładuje i wyłączy ( zielona dioda nie zawsze oznacza full) to wypadałoby posprawdzać napięcia na złączu balansującym idącym do bmsa. Z reguły taka biała taśma z ośmioma żyłami. Masz akumulator 7s czyli 7 x 4,2v= 29,4. Między pinami tego złącza trzeba sprawdzać napięcia po kolei sąsiadujące i powinno być na wszystkich ok 4,2V. Niektóre mogą być zaraz po ładowaniu 4,25 ale po kilku godzinach powinny spaść do 4,2. Nie idzie mi tłumaczenie więc może poczytaj http://ebike.nexun.pl/jak-ladowac-akumulatory/
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Dzięki jak coś to może zdjęcia podeśle ale widzę że to jest trudno rozbieralne
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

CF858D1D-8BAF-450B-BB7A-3187C2D191E3.jpeg
Tak sobie teraz myśle że ten BMS musi działać z racji tego, że jak byłem wczoraj na tej hulajnodze na resztkach baterii to jak jechałem, 2 razy mi się wyłączył, czyli może tak on zadziałał, by chronić cele przed nadmiernym rozładowaniem.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Yasiu77 »

bmsy właśnie tak zabezpieczają ale sterowniki też odcinają zasilanie jeśli spadnie poniżej określonej wartości. Tylko że bms odetnie jeśli któraś z celi jest za niska a sterownik jeśli ogólne napięcie jest niskie.
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Ładowarka ładnie naładowała do 29,5 v. Pozostaje problem z gniazdem tzn jak wkładam przewód to iskrzy przy gnieździe, bo wiadomo jak jest na gniezdzie napięcie to jest taki efekt. Nie wiem jak to rozwiązać
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

Rzeczywiście...jest już dobrze. Możesz wyjaśnić czemu w ten sposób pomogło? Pozdr
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Goliath »

Po włączeniu ładowarki do prądu... jej kondensatory wyjściowe są ładowane do napięcie wyjściowego. Podczas wpinania ładowarki do hulajnogi nie ma dużej różnicy napięć między wyjściem z ładowarki a gniazdem ładowania w hulajnodze - wiec przeskok iskry nie istnieje lub występuje bardzo znikomy.
Ssaab
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 05 lis 2018, 7:00

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: Ssaab »

zeeltom pisze:
07 lis 2018, 13:02
Najpierw włącz ładowarkę do prądu i dopiero do akumulatora.
Goliath pisze:
09 lis 2018, 9:34
Podczas wpinania ładowarki do hulajnogi nie ma dużej różnicy napięć między wyjściem z ładowarki a gniazdem ładowania w hulajnodze - wiec przeskok iskry nie istnieje lub występuje bardzo znikomy.
Jasne. To jest logiczne. Niemniej instrukcja podaje, że należy zrobić odwrotnie. No tak... w sytuacji jak byłoby to gniazdo bez napięcia to stosując metodę odwrotną niż w instrukcji pewnie tez dochodziłoby do iskrzenia. Czyli problem z gniazdem występuje... czy może to mieć jakieś gorsze konsekwencje?
8F4330E3-C5C2-40A3-8CF5-41E0D0E3FA16.jpeg
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Hulajnoga pali zasilacze?

Post autor: WojtekErnest »

Wybuch elektrycznej hulajnogi w Warszawie.
"Na stołecznym Gocławiu przy ul. Pisarka doszło do wybuchu akumulatora elektrycznej hulajnogi. Mieszkańcy mówią o wielkim huku. Na miejsce przyjechały cztery zastępy straży pożarnej.

Do zdarzenia doszło we wtorek ok. godz. 21.00. Na balkonie w bloku doszło do zapalenia i eksplozji elektrycznej hulajnogi. Prawdopodobnie zwarcie nastąpiło podczas ładowania pojazdu. "
https://www.tvp.info/43230576/wybuch-el ... gromny-huk
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ