Żywotność ogniw

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Ja mówię o pakiecie jako ilości pojedynczych ogniw :) Badałem pojedynki.
To że zmontowane w ten sposób nie mają takiej samej temperatury to jest oczywiste. Co wpływa też na ich IR żeby było ciekawiej ;)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Ale nadal jest powtarzalna zależność, już nie pierwszy raz tak wychodzi i uważam, że to nie przypadek. Z resztą w lipolach to samo, im wyższe napięcie przechowywania tym szybsza degradacja.
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Żywotność ogniw

Post autor: scuda »

Tas co to za pakiet się tak gotuje ? Ile to Amper na ogniwo i jakie ogniwa że w środku tak goraco. Ciekawe jak w skrzynce im musi gorąco być.
Pykacz
Forumowicz
Posty: 39
Rejestracja: 22 lut 2018, 10:59

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Pykacz »

A nie stosujecie w tak dużych pakietach przewietrzania wymuszonym obiegiem powietrza? To raczej załatwiłoby sprawę .
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Zdaje się GA, 20s16p, 30A ciągłego.
Tak, dokładnie, ~2A na ogniwo
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

bardzo mało prądu na tą temperaturę, a złacza/blaszki nie generowały ciepła?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Żywotność ogniw

Post autor: tas »

Nie, to skutek pracy 18650 w pakietach
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

W sumie na ciągłym od pełnego do pustego na tych ogniwach tak będzie, ciągłe nawet lipola podgrzeje.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żywotność ogniw

Post autor: WojtekErnest »

tas pisze:
29 cze 2018, 8:19
Tak, dokładnie, ~2A na ogniwo
I to dedykujemy tym którzy patrząc na karty katalogowe pojedynczych chlodzonych ogniw, uznają że 5, 8, czy 10A na ogniwo jest ok...
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

A mamy takich sporo ;) Powiem nawet większośc budujących ebike tak robi. A ja wrzucam takie pakiety na ładowarkę i się śmieję ;) Wprawdzie 1500W mogę max obciążyć, ale to już najczęściej wystarcza. Ludzi ratuje to, że nie wiedzą, jak mało potrafi brać rower na prostych i że wtedy ogniwa mają czas odsapnąć. Ale daleko nie szukać, z tydzień temu z kolesiem się kłóciłem, jakiś sklep ebikowy zrobił mu pakiet do modelu rc na vtc, 4s3p x2 i powiedzieli mu że 120A wydajność i spokojnie może tyle obciążać ;) No tak, po 20A na ogniwo i wychodzi 120 ;)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

Znalazłem w necie bardzo fajne zgrzanie. Nie do końca kumam jak to może być zgrzane, ale widać, że bardzo solidne wykonanie. Bo bokach jakieś szyny i to chyba z mosiądzu, reszta nie na taśmę tylko na blachę. Ale jak on się wcelował i popadł przy zgrzaniu. Brzez blachę nie bardzo widać gdzie jest środek ogniwa. Na pewno ogniwa ładnie pracują w takim solidnym zgrzaniu...
Załączniki
100822C5-AFF8-4BED-85CA-D286CCB5C46B.jpeg
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Ładnie, podobnie robi się fabryczne pakiety LiFePo, tylko chyba blaszka cieńsza w tym liionie. Ale bardzo fajna robota.
Obrazek
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Vegasnight9 »

Takie krótkie pytanko - akumulator 16s12p na Samsungach 29e. Sterownik 45A. Będzie ok?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Chyba słaby ten pakiet pod 45A, 24A szybciej ;)
Awatar użytkownika
Iceman
Forumowicz
Posty: 347
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:28

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Iceman »

Vegasnight9 pisze:
21 lut 2019, 20:10
Takie krótkie pytanko - akumulator 16s12p na Samsungach 29e. Sterownik 45A. Będzie ok?
Wychodzi 3,75A na ogniwo. Wg info z Nexun te ogniwa mają max w pakiecie 4,5A wiec powinno być ok. Zakładając że nie będziesz przez większość czasu jeździł na maksymalnym prądzie.
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

Po prośbie.
Zrobiłem sobie onewheel'a z jeździka (hoverboard) dla dzieci... ogólnie całkiem nieźle wyszło, całkiem fajnie jeździ.
Problem w tym, że u mnie sporo górek, pod które chciałbym podjeżdżać.
"oryginalny" pakiet z dawcy narządów, to raczej nieporozumienie...
Sterownik w teorii jest w stanie obciążyć 30A (wg. producenta mam tam dwa silniki po 500W BLDC), i tak apka od sterownika chwilami pokazuje w okolicach 30A.
Pakiet który był standardowo to 10s2p (ale to jakaś chińszczyzna), max co bym tam chciał włożyć, to 10s3p, choć wolałbym, jeśli była by opcja, zrobić chyba 10s2p, i później drugą zmontować, żeby była na wymianę. Bo jak się to wszystko zjara... to mniejsza strata będzie ;)
Nie chce wpuścić się w maliny, więc pomyślałem że może ktoś doradzi... przy założeniu, że obciążenia pod 30A nie będą chwilowe... mam stromy podjazd o długości 900metrów na trasie (przewyższenie 60 metrów), z którego chciałbym korzystać, z testów wynika, że na styk, ale da radę mnie tam uciągnąć pod te górki, zakładając że silniki dadzą radę, a sterownik się nie upali przy dłuższym użytkowaniu...
No i oczywiście, projekt miał być mocno budżetowy... ale chyba trochę nie wyszło ;)
Pozdrawiam
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Żywotność ogniw

Post autor: wwojciech »

Przy 30A to jedynie 3P na sony vtc5a albo vtc4
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

zastanawiam się jeszcze... czy jest sens w ogóle, te dwa chińskie pakiety spiąć razem na chwilę, i zrobić jazdę testową, czy w takim zestawie naładowane świeżo, dadzą radę pod jakieś wzniesienie pociągnąć... czy też rozepnie zasilanie dość szybko ... w sumie jeden z tych pakietów na jakiś LG zrobiony tylko oczywiście na zdjęciu co zrobiłem całego symbolu nie ma... LG EA coś tam... no ale skoro niby "lepsze" baterie do takich jeździków są robione na ogniwach z max obciążeniem 10A w pakietach 2P... to nie ma prawa to działać tak jak trzeba... :-/

A co do tych Sony, to jakieś sprawdzone źródła ... znaczy sensowna cena, i że nie kupi się chińczyka z ładnym nadrukiem? Czy po prostu wylosować na allegro najtańszą opcję i kupić 30szt w ciemno ? :)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

kinats pisze:
23 kwie 2019, 8:38
A co do tych Sony, to jakieś sprawdzone źródła ... znaczy sensowna cena, i że nie kupi się chińczyka z ładnym nadrukiem? Czy po prostu wylosować na allegro najtańszą opcję i kupić 30szt w ciemno ? :)
Batlit na allegro ma vtc5a w niezłej cenie. Jak chce Ci się rozpakietować, to też mam coś pewnie w szufladzie ;) A jak chcesz ściągać nowe, to jest nowa gwiazda 18650- VTC5D! Jeszcze mocniejsze i jeszcze pojemniejsze :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

Ja podwyższyłem żywotność swoich ogniw ustawiając ładowarkę na 82 V , a nie na 84 V , czyli ładuję ogniwa do 90%. Tym sposobem maksymalne napięcie tuż przed odcięciem się ładowarki ma wartość 4,101V na sekcjach. Gdy ładowanie jest na 100% na ogniwach bywa że jest nawet 4,250V i więcej co jest nie zdrowe dla akusów . Co z tego że BMS będzie to zbijał skoro akusy i tak już swoje dostały .

Ponad to przestawiłem w BMSie próg odcięcia z 60 na 62 V. Undervoltage z 2.7 na 2,8 V , undervoltage release z 3.0 na 3.1 i rozpoczęcie balansowania od 3.95 V, a nie od 4V oraz postanowiłem , że co 10 ładowanie robić będę z Balancing precision na 0.02 a nie 0.03V jak jest w standardzie.

No i nie rozładowuje ogniew do samego odcięcia , tylko mniej więcej do 3.40V . Alarm napięcia w Watomierzu Michała się załącza i powolutku na oparach wracam do bazy.

Zawsze też ruszam z pedałów , pałuje ale z sensem monitorując temperaturę ogniew i staram się by nie przekraczać 30C.

Dobrze dbam o swoje SONY VTC 6 ? Będzie żywotność ?😎
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Dbaj dbaj, one z natury są mało żywotne, to co robisz daje im sporo szans na lepsze życie :)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

Kajman:
Póki nie dogram wszystkiego i nie przetestuje, chce maksymalnie jak się da ciąć budżet... miała być zabawa za 4 stówki... wydałem jakieś 1200, z 300 muszę dołożyć przynajmniej do konstrukcji jeszcze, (bez toczenia elementów felgi się nie obejdzie), a coś czuję, że nie koniecznie to wystarczy... Tak że chciałbym najtańszą wersję, jaka spełni wymagania... na pojemności mi w tym momencie nie zależy jakoś bardzo... Przy 3P i tak będzie większa niż zakładałem, choć nie mam pojęcia, jak to na zasięg będzie się przekładać... nie ma punktu odniesienia na tym biednym pakiecie 2P 4km mogę przejechać... Jeśli wszystko zatrybi, drugi pakiet na podmianę sobie zmontuję :) żeby rozszerzyć zasięg, no i ewentualnie ładować na zmianę.
Nie znalazłem na allegro Batlit :(
Na allegro patrząc, rozstrzał jest dość poważny.. od 10-12/szt się zaczynają ...
Rozpakietować sobie mogę... nie jest to dla mnie problem jakiś...
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

A czekaj czekaj, ty na 10S jeździsz?
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

Mam pakiet z hoverborda co był dawcą części... w zasadzie z dwóch...
Tam są 10S2P jakieś słabe, ewidentnie nie dają rady przy obciążaniu... w zasadzie w ogóle nie dają rady, by sprzęt jest taki, że co chwilę kopie po pakiecie dużym prądem :) Zastanawiałem się nad zwiększeniem do 12S, albo 13, bo elektronika niby daje radę, tylko że nie mam możliwości rozblokować obroty na sterowniku, więc raczej nic mi to nie da ... Jest tam ograniczenie do 20kmph, szybciej się nie będzie kręcić z tego co mi wiadomo ..
Kajman pisze:
23 kwie 2019, 9:35
A czekaj czekaj, ty na 10S jeździsz?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

No nie, bo mam akurat gotowe pakiety 10S na VTC5A (2p), VTC4 (3p) i VTC6 (3p) i nie byłoby potrzeby ich rozbierać :) tylko używać jak masz miejsce żeby je schować :)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

Kajman pisze:
23 kwie 2019, 9:43
No nie, bo mam akurat gotowe pakiety 10S na VTC5A (2p), VTC4 (3p) i VTC6 (3p) i nie byłoby potrzeby ich rozbierać :) tylko używać jak masz miejsce żeby je schować :)
Potrzebuję płasko... mam tak gdzieś do dyspozycji 250x250x40mm w sumie jak bym poprzerabiał trochę ...
A to masz z BMS jakieś na gotowo zrobione?
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Żywotność ogniw

Post autor: EV-Maniak »

Kajman pisze:
23 kwie 2019, 9:31
Dbaj dbaj, one z natury są mało żywotne, to co robisz daje im sporo szans na lepsze życie :)
Mało żywotne jak się je przegrzewa . Nie wolno z nich za dużo amper ciągnąć mimo , że są wysokoprądwe. Ale ja mam Barmala X2 ustawionego na 45A, przy 8p to i tak max co z nich zassam będzie 5,6A na ogniwo .
W Convoyach Sony VTC6 służą mi i służą 👍😉
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

kinats pisze:
23 kwie 2019, 9:48
Kajman pisze:
23 kwie 2019, 9:43
No nie, bo mam akurat gotowe pakiety 10S na VTC5A (2p), VTC4 (3p) i VTC6 (3p) i nie byłoby potrzeby ich rozbierać :) tylko używać jak masz miejsce żeby je schować :)
Potrzebuję płasko... mam tak gdzieś do dyspozycji 250x250x40mm w sumie jak bym poprzerabiał trochę ...
A to masz z BMS jakieś na gotowo zrobione?
Nie, same pakiety bez bms, trza samemu zalutować :P 40mm to za mało, nie wejdą. Min to chyba 50mm
EV-Maniak pisze:
23 kwie 2019, 9:49
Mało żywotne jak się je przegrzewa . Nie wolno z nich za dużo amper ciągnąć mimo , że są wysokoprądwe. Ale ja mam Barmala X2 ustawionego na 45A, przy 8p to i tak max co z nich zassam będzie 5,6A na ogniwo .
W Convoyach Sony VTC6 służą mi i służą 👍😉
6A to max ciągłe obciążenie dla VTC6 :) Powyżej się już przegrzewają :) W convoy nie masz ciągłego i prawdopodobnie nie masz 6A. Choć w Emisar D4 i D4S idzie do 20A z ogniwa :) Wszystko jest możlwe ;)
Awatar użytkownika
kinats
Forumowicz
Posty: 89
Rejestracja: 23 kwie 2019, 4:06

Re: Żywotność ogniw

Post autor: kinats »

Kajman pisze:
23 kwie 2019, 9:57

Nie, same pakiety bez bms, trza samemu zalutować :P 40mm to za mało, nie wejdą. Min to chyba 50mm
To czy wejdą czy nie to zależy tylko od mojej inwencji twórczej ;) Konstrukcja cała z drewna ... ;)
Nie wiem dlaczego, ale mam wrażenie, że zaraz dostane zj....e od moderatora... hmm
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

daj na pw
Iras67
Forumowicz
Posty: 157
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Iras67 »

Tas możesz potestować 21700 .Wyglądają na znacznie lepsze prądowo od 18650...
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Ale które? :)
Iras67
Forumowicz
Posty: 157
Rejestracja: 27 kwie 2018, 23:11

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Iras67 »

Np.dostępne w miarę niedrogie;-P INR21700-40T Samsunga podobno wytrzymują 250 cykli z prądem 35A.
http://budgetlightforum.com/node/62458
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Ładnie chodzą, mocne ogniwa. Ale o żywotności jeszcze za wiele nie powiem bo dopiero robię z nich sobie pakiet :)
Awatar użytkownika
Vegasnight9
Forumowicz
Posty: 565
Rejestracja: 04 cze 2018, 0:10
Lokalizacja: Żary

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Vegasnight9 »

Kajman pisze:
30 cze 2019, 22:15
Ładnie chodzą, mocne ogniwa. Ale o żywotności jeszcze za wiele nie powiem bo dopiero robię z nich sobie pakiet :)
I jak tam testy? :) masz już jakieś wnioski?
Jeżdżę na HT Viper GTS 3kW :arrow: viewtopic.php?f=30&t=1243
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1263
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Żywotność ogniw

Post autor: Kajman »

Z pwodu wypadku w tym roku za wiele nie potestuję. Z wersji 4800 zrobiłem żonie pakiet, ale też jeszcze nie wydrukowałem obudowy
ODPOWIEDZ