Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Co myślicie o ładowaniu małych pakiecików Li-Ion Sony VTC5A do wkrętarki np.4S2P zabezpieczonych BMS, oryginalną ładowarką Ni-Mh/Ni-Cd.
Pierwszy test - ogniwa ładują się. BMS wyrównuje i odcina napięcie na 4.2V
Czy zda to egzamin na dłuższą metę?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Goliath »

Teoretycznie... jeżeli będzie się trzymać proporcie zamienne 3 ogniwa Ni-Cd/Ni-Mh ===> 1 ogniwo Li-Ion to nie powinno być problemu. Akumulator powinien pracować w podobnym przedziale napięciowym.
Problem polega tylko na sposobie w jakim ładowane są ogniwa. Zazwyczaj Ni-Cd/Ni-Mh ładowane są napięciem z detekcją dV... a Li-Ion w funkcji CC/CV
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Dzięki.Tak zamiennie 3/1. No właśnie.Li-Ion potrzebują CC/CV. Czy ta różnica dV vs CC/CV nie obniży drastycznie trwałości ogniw w dłuższym czasie.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: WojtekErnest »

Staraj się zmierzyć PRAD ładowania jaki jest gdy ogniwa mają 4,15-4,20 V
BMS odcina jak w TRAKCIE ŁADOWANIA jest na ogniwie na ogół 4,25V a to może oznaczać że końcowa faza odbywa się przy ZA DUZYM prądzie.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Dzięki WojtekErnest. Co to znaczy na za dużym prądzie? Jaki dopuszczalny? OK...a jeśli faktycznie końcowa faza odbywa się na za dużym prądzie,to co to oznacza dla ogniw, mówimy o wysokoprądowych, w dłuższej perspektywie?
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Dede »

Końcowej fazie przy 4,2V prąd maleje do zera.
U Ciebie prąd jest na max i do napięcia 4,25V szybciej starzeją i nie powinno tak ładować. Duże ryzyko uszkodzenia baterii ale czesko tu powiedzieć jakim prądem traktujesz baterie końcowej fazie ładowania.
Awatar użytkownika
Buby22
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 19 lut 2018, 6:31
Lokalizacja: Cz-Dz
Kontakt:

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Buby22 »

Przerabiałem ten temat.... ładowarki do nicd ładują maks 1,5 do 2 A. Przy pakietach 12-18 V to prąd jeszcze tak nie szkodzi ogniwom... Ale problem jest taki że ogniwo nawet po pełnym ładowaniu w tej ładowarce jest załadowane w 80%.... Nie ma fazy CV..... sprawdziłem to na paru pakietach i różnych ładowarkach....makita, bosch....
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: WojtekErnest »

Buby22 pisze:
21 sty 2019, 17:11
Przerabiałem ten temat.... ładowarki do nicd ładują maks 1,5 do 2 A. Przy pakietach 12-18 V to prąd jeszcze tak nie szkodzi ogniwom... Ale problem jest taki że ogniwo nawet po pełnym ładowaniu w tej ładowarce jest załadowane w 80%....
Właśnie o tym piszę. Mniej ważny jest poczatkowy prąd max, ale jaki jest w obszarze 4,15-4,20. Jesli za duży czyli np 400-500 mA wtedy ogniwa są chwilowo przeladowywane, niektore dochodzą do 4.25, BMS wylacza i napięcie stabilne na ogniwach spada, ponizej 4.10V. Pakiet jest nie naladowany i nie zbalansowany
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Ja wymieniałem w roombie aku z nimh na liion, chinolki albo dali bms który ładuje z napięcia podanego przez oryginalną ładowarkę do nimh, albo dali na wprost ładowanie tą samą i ogniwa żyją od 1.5 roku.
Ostatnio zmieniony 22 sty 2019, 9:51 przez Kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Bubby22, to że naładowane w 80% to chyba lepiej dla żywotności.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Prawda jest taka, że często te ładowarki do nimh wcale nie mają delty, tylko po prostu stałe napięcie na wyjściu. Sprawdź, czy to ładowarka czy tylko zasilacz.
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Kajman, a jaki to bms?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Niestety nie otworzę akumulatora bez uszkodzenia go, więc moge tylko polegać na zapewnieniach producenta (Fleureon-producent aku litowych), że elektronika wbudowana chroni cele i pozwala używać fabrycznej stacji dokującej do ich ładowania. Pewnym jest, że ogniwa są naładowane, urządzenie wciąż stoi na stacji dokującej i od 1.5 roku działa bez zarzutu. Ale niestety nie wiem jak to jest realizowane. Jednak jak szukałem, tylko ten jeden producent pozwalał na ładowanie oryginalną stacją, reszta wymagała zmiany ładowarki na litową.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1264
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Tylko wiesz co, ja kolegom, którym przerabiałem elektronarzędzia na Lixx kupowałem prostą ładowarkę modelarską 2A do której się wkłada złącze balansera i przez nie ładuje ogniwa właściwym CC-CV, 12Eur w Chinach. A wystarczyło wyciągnąć przewód balansera 4s.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: WojtekErnest »

DeZir pisze:
22 sty 2019, 9:48
Bubby22, to że naładowane w 80% to chyba lepiej dla żywotności.
Niestety pozornie.
Pozornie bo to oznacza że nie działa balansowanie i nie wiadomo jaki mają ogniwa rozrzut.
A nadto jesli jest ładowanie za duzym prądem czyli na ogniwa/ ich część trafia w trakcie ładowania napiecie z przedzialu
4,20-4,24, to BMS silnie pracuje a ładowarka i aku nie kończy ładowania.
Gdy któreś z ogniw osiągnie 4,25 wtedy całość się wyłączy ale za to po 'ostygnięciu' napięcie będzie sporo niższe, a Ty to chcesz
zinterpretować jako lepsze dla żywotności. Pozornie. Bo w rzeczywistości większość BMS-ów pilnuje napięcia PO ZBALANSOWANIU
w okolicach 4,15-4,17 i to jest w praktyce (wg mnie) dobry kompromis między trwałością, mocą pakietu a czasem ładowania i bezpieczeństwem całości.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ