Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1292
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Prawda jest taka, że często te ładowarki do nimh wcale nie mają delty, tylko po prostu stałe napięcie na wyjściu. Sprawdź, czy to ładowarka czy tylko zasilacz.
DeZir
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 kwie 2018, 16:07

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: DeZir »

Kajman, a jaki to bms?
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1292
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Niestety nie otworzę akumulatora bez uszkodzenia go, więc moge tylko polegać na zapewnieniach producenta (Fleureon-producent aku litowych), że elektronika wbudowana chroni cele i pozwala używać fabrycznej stacji dokującej do ich ładowania. Pewnym jest, że ogniwa są naładowane, urządzenie wciąż stoi na stacji dokującej i od 1.5 roku działa bez zarzutu. Ale niestety nie wiem jak to jest realizowane. Jednak jak szukałem, tylko ten jeden producent pozwalał na ładowanie oryginalną stacją, reszta wymagała zmiany ładowarki na litową.
Awatar użytkownika
Kajman
Forumowicz
Posty: 1292
Rejestracja: 18 maja 2018, 9:51

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: Kajman »

Tylko wiesz co, ja kolegom, którym przerabiałem elektronarzędzia na Lixx kupowałem prostą ładowarkę modelarską 2A do której się wkłada złącze balansera i przez nie ładuje ogniwa właściwym CC-CV, 12Eur w Chinach. A wystarczyło wyciągnąć przewód balansera 4s.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3338
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie Li-Ion ładowarką Ni-Cd Ni-Mh

Post autor: WojtekErnest »

DeZir pisze:
22 sty 2019, 9:48
Bubby22, to że naładowane w 80% to chyba lepiej dla żywotności.
Niestety pozornie.
Pozornie bo to oznacza że nie działa balansowanie i nie wiadomo jaki mają ogniwa rozrzut.
A nadto jesli jest ładowanie za duzym prądem czyli na ogniwa/ ich część trafia w trakcie ładowania napiecie z przedzialu
4,20-4,24, to BMS silnie pracuje a ładowarka i aku nie kończy ładowania.
Gdy któreś z ogniw osiągnie 4,25 wtedy całość się wyłączy ale za to po 'ostygnięciu' napięcie będzie sporo niższe, a Ty to chcesz
zinterpretować jako lepsze dla żywotności. Pozornie. Bo w rzeczywistości większość BMS-ów pilnuje napięcia PO ZBALANSOWANIU
w okolicach 4,15-4,17 i to jest w praktyce (wg mnie) dobry kompromis między trwałością, mocą pakietu a czasem ładowania i bezpieczeństwem całości.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ