Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Dział zawiera tematy związane z akumulatorami, ładowarkami oraz BMSami
ODPOWIEDZ
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: scuda »

Nie mam prądu na działce. Nie przeszkadza mi to, lecz problem jest z dostępem do wody. Woda z kranu jest tylko bardzo póżnym wieczorem i bardzo wczesnym rankiem. Chcę zamontować pompę na tym kranie aby zaciągała wodę również w dzień. (na innych działkach woda jest, moja działka jest gdzies na samym koncu i woda już nie dociera).
Jaki stworzyć pakiet i jak ładować go ? Mogę go ładować w domu i wozić na działkę, to nie problem ale jeśli dałoby się jakimś tanim projektem solarnym ładować na miejscu ten pakiet to byłoby wygodnie.
I powiedzcie jaką pompę wodną zakupić tak aby można było trawę i roślinki podlewać ?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: WojtekErnest »

Jakiej wielkości pakiet (napięcie/prąd) ? Solar małej/średnej mocy zawsze się w takim miejscu przyda.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: Yasiu77 »

Na mojej działce bym się bał cokolwiek na dachu zostawiać. Jak masz pewność że Ci nie rozbiorą to można by zainwestować w jeden używany panel
Mi gdzieś leży 180W wylicytowana kiedyśtam za 210 złotych z wysyłką w niezłym stanie ale nie wykorzystuję bo wystarczał mi mniejszy. Do akwarium 75W mi starcza. Ten większy planuje wstawić jako parasolkę do ogrodowego stołu :)

Jeśli miałbym postawić panel pv na działce to nie pchałbym się w pakiet li io tylko załatwił skądś 2 x aku z samochodu lub żele bo waga nie gra roli i podłączył do jakiegoś taniego regulatora jak np https://www.banggood.com/12V24V-10A-PWM ... rehouse=CN na jeden panel taki wystarczy. A za dychę więcej są już z wyjsciami usb i można na działce sobie smartfona ładować. Jeśli potrzebujesz 230v to dodatkowo jeszcze potrzebujesz przetwornicę napięcia
O pompach się nie wypowiem ale zrobiłbym na początk jak Zeeltom radzi bo przecież płacisz za wodę to powinieneś ją mieć 24h.
Dudus2002
Forumowicz
Posty: 123
Rejestracja: 05 mar 2018, 15:42

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: Dudus2002 »

Akumulatory samochodowe nie są przystosowane do pracy cyklicznej. Nie powinno się ich wykorzystywać do magazynowania energii. Ja bym kupił jakiegoś żela lub agm 12V 100 Ah bo jest tani i miałbyś spory zapas prądu. Do tego jakiś używany panel 200W. Gorzej z transportem takiego akumulatora, bo 35 KG :D
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: tatar »

Dudus2002 pisze:
10 maja 2018, 17:45
Akumulatory samochodowe nie są przystosowane do pracy cyklicznej. Nie powinno się ich wykorzystywać do magazynowania energii. Ja bym kupił jakiegoś żela lub agm 12V 100 Ah bo jest tani i miałbyś spory zapas prądu. Do tego jakiś używany panel 200W. Gorzej z transportem takiego akumulatora, bo 35 KG :D
Zgadza się.Właśnie @goliath ma coś takiego w dobrej cenie/aku/
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1323
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: Yasiu77 »

Masz racje Dudus2002 ale głównym założeniem są niskie koszta a samochodowe zakładam że scuda gdzieś tam ma czy zdobędzie za darmo.

Od tamtej wiosny ( oprócz zimy ) działają mi stare 2x FB ok 20Ah. Jasne że są kiepskie ale w zasadzie całą energię i tak wykorzystywałem na bieżąco w ciągu dnia i tutaj też ma być podobnie. Na upartego można by to nawet zrobić na samym panelu bez akumulatorów z pompką. Albo kupić samą pompkę na 12v i się do samochodu podpinać :)
Tylko że nie wiemy jakiej mocy byłaby potrzebna pompka i od tego trzeba by zacząć. Każdą można podlewać trawę i roślinki tylko że jedni chcą strumienia wody na parę metrów a innym wystarczy słaby strumyczek. Pompki 200W kosztują z tysiaka ale może Tobie scuda wystarczy taka 800l/h za stówkę ze zużyciem 20-30W. Nie wiem

A na działkę jeździsz rowerem czy samochodem? Może się do przetwornicy 12v z roweru z taką pompką podepniesz? Tylko że powrót może być bez prądu w baku :P

Naprostujcie mnie jeśli się gdzieś mylę
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: gienek333 »

Można na szrocie znaleźć pompki od płynu chłodzącego w samochodzie (ja kiedyś znalazłem od czołgu :)). Na działkę dobre są aku zasadowe. Można je rozładować do zera, potem naładować i działają (kilkadziesiąt lat), dlatego UE zabroniła produkcji :( .
scuda
Forumowicz
Posty: 747
Rejestracja: 24 lut 2018, 21:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: scuda »

Kupiłem pompę taka głębinowa 280w opisane na opakowaniu (przy poborze 45A/12v, czyli rzeczywiście koło 500w) za 100 zł. Do tego aku rozruchowy 72 ah(zużyty ale jeszcze coś prądu oddaje) i przetwornica z allegro za 110zl 500/1000w. I wszystko hula, pompa leje po całej działce, przetwornica się trochę grzeje. Brakuje mi teraz tylko jakiegos panela używanego 100-200w regulatora i wszystko będzie samowystarczalne, bo nie da rady nosić takiego ciężkiego akumulatora na działkę :)
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasilanie na działce z ogniw Li-ion i ładowanie.

Post autor: gienek333 »

Może wiatrak? W niektórych pralkach są silniki PM, można na jakimś złomie poszukać.
ODPOWIEDZ