Oświetlenie - prośba o pomoc

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Cześć!
Kombinuje oświetlenie do Falcona i mam problem. Kupiłem dwie lampki na ali, jedna 16 diod i druga 8, takie jak tutaj: https://www.aliexpress.com/item/12V-85V ... 61758.html
Włączane z przycisków z nexuna, mniejsza z przetwornicy 12v (załącza się z tylnym światłem) a większa bezpośrednio z aku, za stacyjką, 72v. I problemy są dwa, po włączeniu mniejszej w instalacji coś brzęczy :D Nie mam pojęcia co, jakby na jakiejś złączce ale nie mogę zlokalizować, i to nie za każdym razem, czasami jest spokój. Podłączenie to może nie jest wzór "czystości" no ale nie ma mowy żebym coś pomylił czy żeby było zwarcie. Macie może jakiś pomysł?
Rzecz druga - podłączyłem do kupy wszystko i obie lampki działały, wyłączyłem całość ze stacyjki i uruchomiłem ponownie (na włączonych lampkach) i duża przestała świecić, teraz tylko się żarzy. Usmażyła się? Jeśli tak to da radę ją uratować? Swoją drogą, to największa lampa ze wszystkich na tej stronie na ali, a nie świeciła jakoś rewelacyjnie, nie było wielkich różnic z tą mniejszą.
Będę wdzięczny na każdą pomoc :)
grafffik

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: grafffik »

czekaj, czy dobrze rozumiem że podłączyłeś lampkę 12V bezpośrednio do baterii 72V ?
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Popatrz proszę do linka z ali - to lampki z wbudowaną przetwornicą od 12v do 85v.
grafffik

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: grafffik »

wiesz co, obstawiam kondensator w lampce. po naładowaniu baterii masz 84V, a ten kondensator jest najsłąbszym punktem tej lampki (poczytaj opinie na aliexpress o tej lampce tego i innych sprzedawców)

Obrazek
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Ok, dzięki :) W każdym razie to powinien się zepsuć jakiś element w tym zasilaczu a nie ledy? Bo jeśli tak to chyba naprawie to na patencie z blogu tasa, tzn wywal środek i podłącze z 12v przez dodatkową przetwornicę z regulacją prąd i napięcia i chyba powinno być ok, przy najmniej będzie nieco lepiej świeciła :)
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Rozebrałem lampkę, upaliło się to coś przykopcone na zdjęciu, ale nie wiem, co to jest :)
Jutro będę miał regulowaną przetwornice to zobaczę, czy działa :)
Obrazek
grafffik

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: grafffik »

nie zadziała :D weź to wylutuj, zczytaj numery i zamów nowe elementy. wlutuj i po problemie
Rugos
Forumowicz
Posty: 421
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:27

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Rugos »

No to jak nie zadziała na przetwornicy to co ma do tego wlutowanie nowych elementów??? Przecież tą przetwornice podepnie prosto pod ledy, bez tej co jest w lampce.
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Otóż to :) środek już wywaliłem, przetwornica pójdzie prosto do ledów. Jeśli nie zniszczyło ledów to powinno działać, a jak się odpowiednio ustawi to będzie też lepiej świecić :) Poza tym będzie spokój czy włączaniu, lampka fabrycznie ma kilka trybów i czasami żeby po prostu świeciła trzeba ją kilka razy włączać :)
Awatar użytkownika
Yin
Forumowicz
Posty: 959
Rejestracja: 19 lut 2018, 18:17
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Yin »

Większość ( jak nie wszystkie) lampek z przetwornicami do ebike ma (pewnie celowo) skopane chłodzenie ledów więc z czasem ledy się wypalają i lampki tracą na jasności. Dobrze jest wszystkim robić przegląd zerowy czy rozebrać, dać jakiś większą pigułę ( radiator) z alu lub CU pod ledy i do tego jakaś pastę termiczną.
Album rowerów poziomych i nietypowych:
pl.pinterest.com/jessecuster77/recumbent-bike/
pl.pinterest.com/jessecuster77/rower/
http://forum.poziome.pl
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: tatar »

@ pumexior. Brzęczenie po włączeniu lampki 12V może pochodzić w zasadzie tylko z przetwornicy
W lampce dużej natomiast spaleniu mógł ulec driver.Masz aku 72V/20S/,naładowane osiąga napięcie 84V,a to jest
graniczne napięcie tej lampki/teoretycznie 85V/
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Walcze i walcze i niestety potrzebuje pomocy. Mam dwie przetwornice, takie jak w przepisie tasa, czyli stepup z regulacją napięcia i prądu. Ustawiam napięcie na około 14v, podpinam lampkę przez amperomierz, podłączam do źródła zasilania i lampa świeci na full, miernik pokazuje 16 Amper. Kręce potencjometrem od prądu i nie ma żadnej reakcji, cały czas pełna moc. Po kilkunastu sekundach przetwornica jest gorąca. Gdzie jest haczyk, coś pominąłem? Pomyślał bym że to przetwornica walnięta, ale mam dwie i na obu to samo. Ma ktoś jakiś pomysł?
Awatar użytkownika
zero79
Forumowicz
Posty: 151
Rejestracja: 19 mar 2018, 21:45
Lokalizacja: Stargard

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: zero79 »

Razem z kolega kopiliśmy sobie te właśnie lampki - ja mam pakiet 16S, a kolega 13S . Moja lampka wytrzymała ok 2miesięcy i spaliła się przetwornica. Koledze działa do tej pory tj ok 6 miesięcy. Myślę ze te lampki mogą pracować z pakietem 13-14S, a z większym napięciem jest problem - i to że chińczyk napisał 84V to niestety nie jest prawdą.
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

zero79 - racja, to by tłumaczyło, dlaczego lampka podpięta pod przetwornice 12v działa bez problemu, a druga się spaliła.
zeeltom - też racja, jak połączyłem tą przetwornice pod 12v w rowerze to watomierz pokazywał ponad 200w. Tylko co teraz? Przy kręceniu potencjometrem nie ma żadnej reakcji, cały czas idzie pełna moc, i co tu można zrobić? To dokładnie ta przetwornica:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 7594889296
Edit: zmierzyłem opór na obu potencjometrach w obu przetwornicach i wygląda na to, że działają. Podczas kręcenia można regulować opór od 0 do około 4.8kR. Ustawiłem maks opór na potencjometrze od amperów ale nic się nie zmieniło, nadal jakieś 16A :/
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: tatar »

tatar pisze:
24 sty 2019, 22:16
@ pumexior. Brzęczenie po włączeniu lampki 12V może pochodzić w zasadzie tylko z przetwornicy
W lampce dużej natomiast spaleniu mógł ulec driver.Masz aku 72V/20S/,naładowane osiąga napięcie 84V,a to jest
graniczne napięcie tej lampki/teoretycznie 85V/
Stawiałem na taką sytuację,chińczyk często przekłamuje w danych technicznych tanich wyrobów
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

Cyt "y. Mam dwie przetwornice, takie jak w przepisie tasa, czyli stepup z regulacją napięcia i prądu. Ustawiam napięcie na około 14v, podpinam lampkę przez amperomierz, podłączam do źródła zasilania i lampa świeci na full, miernik pokazuje 16 Amper. "
Zamiast lampki podłącz rezystor np 15 ohm. Sprawdz prąd a nastepnie czy dziala regulacja prądu. Chyha obie przetwornice padly lub 'glupieja' np gdy są bez ekranu i pomiary pradu oraz napiecia nie sa poprawne bo wychodza impulsy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
KrzysiekEV
Forumowicz
Posty: 261
Rejestracja: 18 lut 2018, 14:33
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: KrzysiekEV »

Trzeba zmierzyć jakie naprawdę jest napięcie na diodach lampki jak słabo świeci. Jak mniejsze od napięcia zasilania Step-Up to niema szans na regulację , wtedy zasilanie step-up trzeba zmniejszyć poniżej V LED lampki. Albo dać STEP-Down ale dobry .
Tak miałem przy ładowaniu 16S zasilaczem 53V 30A i step up , na pustym akku poszło 25A pomimo że step-up miał max 10A.
Riczord
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2019, 9:41

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Riczord »

Witam, mam tą przetwornice i też mam problem krece potencjometrem od ustawień prądu(a) i nic, ktoś wie w czym przyczyna?
https://abc-rc.pl/product-pol-7871-Prze ... torow.html
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

One b.latwo padają. Objawem jest napiecie wyjsciowe mniejsze o ok 1V od napiecia wejsciowego. Proponuję uważać przy podlaczaniu aku o napieciu nieco wyzszym niz podaje wyjscie z przetwornicy. To samo gdy bedzie kondensator naladowany do wyzszego napiecia. Strzal i po przetwornicy. A naprawiac raczej nie warto.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Witt
Forumowicz
Posty: 267
Rejestracja: 25 kwie 2018, 12:35

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Witt »

Ja mam ich kilka najprawdopodobniej przekręciłeś ja w drugą stronę a teraz kilkanaście / dziesiąt obrotów w drugą stronę, spróbuj. U mnie chodzą tylko na 42V do 7 V a w innych do 12V i działają lux. Jedna chodzi pół roku inna 3 miesiące żadnych niepożądanych. tylko jej włączenie przez przełącznik póściłęm przez rezystor 3W 3ohm.
Mateusz78721
Forumowicz
Posty: 109
Rejestracja: 03 maja 2018, 23:51
Lokalizacja: Wloszczowa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Mateusz78721 »

Też mam ten sam problem
Regulator prądu normalnie działa, natomiast regulator Amperow już nie, jedynie jak zmieniam napięcie automatycznie zwiększasza się amperarz.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

Jesli ma być przetwornica osobno kupiona step Up lub step Down nalezy wiedzieć jaki przetwornicy użyć napięcia.
Ilość lampek do wyboru duża, podłączone diody moga byc szeregowe i równolegle lub mieszane więc zakresy prądu różne.

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Ja mam lampkę na 16 sztuk led a sa połączenia 8 led szeregowo i dwa takie połoczenia równolegle co daje 16sztuk led
Wiec jak jest 8 sztuk led szeregowo zakres pracy od 20v do 28V
Jesli bedzie inne połoczenie np 3 sztuk led szeregowo to zakresy pracy będzie 7,5V do 10,5V tym przypadku przetwornica step Down leżeli mamy zasilanie 12V.
A kto z wasz sprawdził jakie macie połączenia przed kupnem przetwornicy?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: WojtekErnest »

Dede pisze:
21 lut 2019, 0:41

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Zdarzaja sie rowniez podwojne struktury i wtedy napiecia przewodzenia są od 5,5 -6,5 V. Trzeba sprawdzic.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

WojtekErnest pisze:
21 lut 2019, 6:41
Dede pisze:
21 lut 2019, 0:41

Jedna dioda działa od 2,6V do 3,5V (max 4V pobiera 2,5A sztuka).
Zdarzaja sie rowniez podwojne struktury i wtedy napiecia przewodzenia są od 5,5 -6,5 V. Trzeba sprawdzic.
Zapomniałem dodać ze chodziło mi o led XML standardowe led co sa montowane ale sa inne modele led to należy sprawdzić.
Dede
Forumowicz
Posty: 2065
Rejestracja: 11 cze 2018, 5:19
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: Dede »

A tak ciekawości regulacja natężenia prądu przetwornicy step up, nie działa jeśli napiecie wyjściowy jest blisko napięcia wejściowego. Żeby regulacja natężenia działała należy ustawic napiecie większą różnicę między wejściową a wejściową przetwornicy step up.
siejeje
Forumowicz
Posty: 74
Rejestracja: 05 cze 2018, 13:23

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: siejeje »

@pumexior mógłbyś wypowiedzieć się jak świeci ta lampka z 8 diodami? Chcę ją kupić i zastanawiam się ile diod wziąć. Przy 10 diodach myślisz będzie ok w nocy? Nie chodzi mi o szperanie leśne tylko o zwykłą jazdę. No i nie chciałbym oślepiać innych uczestników ruchu. Wołam również @zero79 bo pisał że ma tą lampę.
stuk83
Forumowicz
Posty: 61
Rejestracja: 21 mar 2018, 1:41
Lokalizacja: Żyrardów

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: stuk83 »

@pumexior też mam takie lampki (te duże) dwie podłączone ze sobą szeregowo, zostały wypatroszone z wszelkiej elektroniki i podłączone pod zasilacz (https://pl.aliexpress.com/item/Wodoodpo ... 5c0ffj6NXE) który daje 7.5V 3A i wydaje mi sie ze to jest max ile możesz dać na te lampki, jeżdżę na nich już 3-ci miesiąc i jest zajebiście jasno w ch... :twisted: :twisted: ,po za tym lampki się nie grzeją (za bardzo)
pumexior
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: 22 maja 2018, 0:04
Lokalizacja: Pod Krakowem

Re: Oświetlenie - prośba o pomoc

Post autor: pumexior »

Sorki, ale nie dostałem powiadomienia o odpowiedziach i dopiero teraz przez przypadek przeczytałem, poza tym Falcon leżał zepsuty i z oświetleniem nic nie grzebałem.
Tą z 8 diodami założyłem właśnie do jazdy po drodze. Jeśli chodzi o moc to jest ok, jeśli to nie ma być oświetlenie robocze do lasu to wystarczy. Problemem jest niestety oślepianie, jeśli ustawimy tak jak nam pasuje do jazdy to kierowców z przeciwka na pewno będziemy drażnić, a jak się ustawi w ziemie to jest trochę lepiej, ale znowu widoczność 3-4m do przodu, a to nie jest na prędkości ebikowe :) Ja na razie ustawiłem mocno w dół i dodatkowo zalepiłem górę taśmą żeby nie świeciło aż tak wysoko, zobaczymy jak się będzie jeździło.
Co do przeróbki dużej lampki - tas na blogu pisze - "zero teorii, sama praktyka" i przez to niestety poległem ;) Sposobem z bloga chciałem przerobić inną lampkę na tej samej przetwornicy, ale to tak nie działa. Duża lampka ma inaczej podłączone diody, i tak jak wyżej koledzy pisali, potrzeba przetwornicy nie step-up a step-down.
Dzieki @stuk83 za odpowiedź, teraz z grubsza wiem jaką przetwornicę potrzebuję i muszę to w końcu u siebie ogarnąć, bo lampka leży w częściach :)
ODPOWIEDZ