Pasywne ładowanie bike'a

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
Ledo
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 25 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Szczecin

Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Ledo »

Robisz antenę w rowerze do indukcji, niezbędne przetwornice itd...

Jedziesz w trase, grzecznie sobie parkujesz na legalu rower pod linią wysokiego napięcia, idziesz do sklepu wracasz po paru h, albo idziesz w namiot nocować...
Rano wstajesz a tu rower naładowany :)
To całą Polske tak można wzdłuż i wszerz przejechać.

https://youtu.be/ZyfXvFicp8M?t=88
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Przemek »

a to mnie kolega troszkę zaciekawił, jak na ten moment nie słyszałem za wiele o takiej ciekawostce i jak na ten moment jest to dla mnie ciekawsze od np. paleli foto rozkładanych z plecaka
pierwsze pytanie jak sprawność
drugie czy to "kradzież" czy wykorzystywanie energii i tak traconej ?
hmm ciekawe
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: tkoko »

Musicie tylko uważać by za szybko nie naładować roweru :lol:
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Przemek »

zeeltom pisze:
06 mar 2018, 17:47
Gdzieś czytałem, że energia wypromieniowana, to energia stracona. Trudno to nazwać kradzieżą.
no,, to napawa jakaś nadzieją..
tkoko pisze:
06 mar 2018, 18:08
Musicie tylko uważać by za szybko nie naładować roweru :lol:
pytam nie w nadziei że naładuję 3000KWh w noc, tylko z ciekawości, a więc jak przeliczyć zakładając "własne" dane, w jaskim czasie przy jakiej .. antenie ...i mocy lini wysokiego napięcia można naładować np 1szt VTC 5 od 3,7 do 4.2 V
no ..
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: tkoko »

Przemek pisze:
06 mar 2018, 20:12
..pytam nie w nadziei że naładuję 3000KWh w noc, tylko z ciekawości, a więc jak przeliczyć zakładając "własne" dane, w jaskim czasie przy jakiej .. antenie ...i mocy lini wysokiego napięcia można naładować np 1szt VTC 5 od 3,7 do 4.2 V
no ..
Czy zastanawiałeś się dlaczego smartfona nadal ładujesz przewodem :D , bo nawet z bliskiej odległości jest to nadal problem. Siec ma duże napięcie (i moc), lecz małą częstotliwość, i chcąc realnie odebrać tę "energię" potrzebne anteny powinny być baaaardzo duże. Myślę że prędzej naładowałbyś rower z nadajników komórkowych, które nadają na wysokich częstotliwościach, i są łatwiej dostępne od sieci wysokiego napięcia. :D
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: WojtekErnest »

Dawno temu w okolicach Raszyna wykryto ogrodzenie, odizolowane od podłoża, które pełniło role, anteny a raczej induktora. Ale ile wvtym prawdy i pożytku to nie wiem.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Ledo
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 25 lut 2018, 21:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Ledo »

a to nie będzie tak że by wystarczyło się zbliżyć do lini w. napięcia aby zwiększyć moc? jakiś pantograf wysuwany, albo na 3m wspiąc się po słupie i tam rozwiesić "pranie"...
tkoko
Forumowicz
Posty: 4925
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: tkoko »

zeeltom pisze:
06 mar 2018, 21:42
Jak ktoś ma linię w pobliżu, to proponuję zrobić test. Wbijamy metalową szpilkę pod linią wzdłuż jej przebiegu w glebę tak, by wystawała na metr od ziemi i rozwiesić na tej wysokości 10 metrów przewodu. Wbić drugą szpilę w glebę i zmierzyć napięcie między drutem, a tą drugą szpilą. Prąd zwarcia również. Proponuję zacząć od linii 15kV, ewentualnie później coraz wyższe napięcia. Będzie orientacyjny pomiar mocy dostarczanej przez taki wynalazek. Nadajniki GSM nie wchodzą w grę, bo tam są malutkie moce.
Przecież masz metalowe maszty, nie musisz nic wbijać. A co do Raszyna to był to chyba najmocniejszy na świecie nadajnik, i przy tej mocy i dużej częstotliwości, to zapewne było to możliwe.
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Passat_EQ »

Trzeba skumac co tam sie wlasciwie dzieje. A dzieje sie to, ze taka linia wzgledem ziemk to jest kondensator. Jedna okladka ma ksztalt preta a druga sfery. Pomiedzy nimi jest roznica potencjalow zmienna w czasie. Pojemnosc wciaz przeladowywana (50hz) jest realnym obciazeniem. Prad najchetniej wyrownalby potencjaly obu okladek i nie porzeladowywal ciagle tego kondensatkra. Chcialby go zewrzec, ; zbyc sie tej pojemnosci pasozytniczej. Antena odstajaca od ziemi to takie skrocenie tej drogi do ziemi.Pojemnosc kondensatora wzrasta z kwadratem odleglosci okladek. Zblizenie odpowiednio blisko anteny do drutu moze spowodowac ze pojemnosc kondensatora z anteny bedzie wieksza niz dziesiatek metrow drutu.

Osobny watek to przechwycenie pola magnetycznego.
Jest caly dzial wiedzy o nazwie energy harvesting, o pozyskiwaniu mocy z nawetnfal radiowych.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: EV-Maniak »

Kurczę, ale ciekawe...
Aby tylko pionierów prąd nie pierdutnął :?
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: wwojciech »

Nie lepiej zarzucić kabel na linie?:) ładowanie zdecydowanie byłoby szybsze;)
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: Przemek »

nie mam lini wysokiego napięcia w pobliżu już!! bo ze 5-7 lat temu były słupy jak wiem ze 20 30 metrów wysokie jak sie przechodziło pod drutami to było słyszeć bzzzz i pewnego dnia sąsiedzi którzy mieli działki pod tymi słupami bez prawa zabudowy otrzymali skądś tam list żeby sprzedać bo poco im to jak i tak nie można tam zrobić nic no i ludzie sprzedali ja wiem może że 20-30 parcel i po jakimś czasie pojawił sie na parceli Pan Grzegorz Jerzyna ze Szczecina szef wszystkich szefów słupy znikły działki podrożały o 500% i już stoją na nich nówki osiedla
ehh i nie mam gdzie przeprowadzić eksperymenta
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasywne ładowanie bike'a

Post autor: EV-Maniak »

Niektórzy mieszkają pod takim słupami. Telewizor, radio trzeszczy. Otwierasz okno, a tam skwierczy, ale sobie wkręcają, że to nic dla zdrowia znaczy. A tu rower można zdalnie naładować przez antenkę. Ale jaja :lol:
ODPOWIEDZ