Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Tematy związane z dodatkowymi akcesoriami dla pojazdów EV
ODPOWIEDZ
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: McL »

Zastanawia mnie czy jest jakiś prosty i skuteczny sposób na doładowanie jednego akumulatora li-ion drugim. Napięcia akumulatorów takie same.
Oczywiście wpięcie na sztywno nie wchodzi w grę z powodu braku ograniczenia prądu. Zakładamy ładowanie bardziej rozładowanego akumulatora tym bardziej naładowanym.

Pytanie jest natury praktycznej. Mam dwa rowery do wycieczek z żoną. Latem planowana jest większa podróż po kraju i dobrze mieć opcje podładowania się wzajemnie w niespodziewanej sytuacji. Co prawda akumulatory mam w rowerach wyjmowane w sakwach więc da się to zrobić podmianą. Ale lepszą opcją było by przekazanie części energii.
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: gienek333 »

Najprostsza wersja kablem (średnicę, długość trzeba dobrać do baterii), bardziej wyrafinowana przez żarówkę (lub kilka). Napisz jakie aku, jakie ogniwa itd.
McL
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 20 lut 2018, 6:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: McL »

Akumulatory 13s12p 36Ah. ogniwa Panasonic NCR18650A

Samym przewodem to chyba najgorsza metoda, nawet cienki przewód zrobi za grzałkę i nic nie ograniczy prądów (poza rezystancją przewodu). Jak wiadomo ładowanie nie powinno być wysokim prądem.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: WojtekErnest »

Sam pomysl uważam za niepraktyczy.
Bo :
Jesli jedziecie razem z żoną, podobną predkoscia, a jednoczesnie jeden aku wyrazniej slabnie, tzn. ze sa nierówne lub ze rowery/silniki są różne. A to oznacza ze próba ich wyrownania, poprawia sytuacje tylko na początku. Czyli zamiana pakietów będzie szybsza i praktyczniejsza bo bez straty energii.
Jesli jedna chcialbys to koniecznie tak ladowac, no to byc może trzeba by zrobić proste regulowane źródło prądowe o wydajnosci np 2A. Chociaz z uwagi na małą różnicę napiec jednego i drugiego pakietu moze się to nie udac. 'Patent' z zarowka wydaje się bezpieczny.
Dosc ważne jest założenie do jakiej różnicy napięć rzeczywiście dochodzi.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: wwojciech »

Pewnie chodzi o sytuację kiedy jeden aku osoby która mniej pedalowala padnie do zera i chcecie dalej podjechać na prądzie:) u mnie ratowalismy się przez pchanie- kilka km prostego terenu można tak przejechać choć nie polecam z uwagi na mało bezpieczne rozwiązanie.
Ładowanie przez żarówkę/rezystor powoduje straty. Najlepsza by była mała przetwornica typu up/Down z ograniczeniem pradowym, która nie wymaga różnicy napięć między źródłami do poprawnego działania.
Ewentualnie aku 4S4P które na wyprawie można używać jako wszelakiej maści zasilanie+step up przetwornica do awaryjnego podladowania.miałbyś na panasonicach 178Wh ekstra energii:) do wszystkiego. Ja mam taki pakiet awaryjny 4S7P:)
Załączniki
IMAG1739.jpg
gienek333
Forumowicz
Posty: 632
Rejestracja: 19 lut 2018, 22:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: gienek333 »

Przy takich aku, to 1m 2x1,5 mm2 styknie (nie mówimy o sytuacji kiedy jeden ma zero, drugi full). Sądzę że chodzi o podładowanie w trasie, wiec to musi być jakiś prąd. Ogniwo "na dole" bardzo szybko się podnosi, więc te prądy nie będą takie duże jak się wydaje (podobnie jak straty), ogniwa też mają swoje "rezystory".
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: wwojciech »

To może prosta kalkulacja?:)
ogniwa Twoje mają rezystancje wewnetrzna ~40 mOhm czyli obwód złożony z dwóch akumulatorów połączonych szeregowo będzie wynosił 2*13*0,04/12=0,086 Ohm.
Zakładamy maksymalny prad chwilowy ładowania 1C=36A
Różnica napięć między akumulatorami może wynosić
36*0,086=3,1V
Obliczenia pomijaja rezystancje przewodów/wtyczek oraz wyższej rezystancji ogniw przy rozladowaniu co pozwoli ładować przy jeszcze wyższej różnicy napięć.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: WojtekErnest »

Ja kiedyś użyłem innego prostego rozwiązania. Pakiet zewn 1S8P został włączony szeregowo z bardzo słabą już baterią, co pozwoliło w trybie B.ekonomicznym dojechać do celu. Miałem przygotowany mały rozgaleziacz na xt60, pakiet byl w sakwie. Oczywiscie to polaczenie bylo robione tylko na ten czas a nie od poczatku jazdy.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: wwojciech »

WojtekErnest pisze:
29 mar 2018, 2:25
Ja kiedyś użyłem innego prostego rozwiązania. Pakiet zewn 1S8P został włączony szeregowo z bardzo słabą już baterią, co pozwoliło w trybie B.ekonomicznym dojechać do celu. Miałem przygotowany mały rozgaleziacz na xt60, pakiet byl w sakwie. Oczywiscie to polaczenie bylo robione tylko na ten czas a nie od poczatku jazdy.
Jeśli BMS odetnie bo jedno ogniwo osiągnie minimum to juz nie sprawdzi się patent.
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: WojtekErnest »

Dodanie pakieciku, powoduje wzrost napięcia i lekki wzrost mocy calosci, na tyle ze podstawowy pakiet jest nieco mniej obciazony. Mnie to dalo ok 10 km wolnej jazdy bez odcinania BMS-a i sterownika. Ale to nie rozwiazuje stanu pakietu, w ktorym macie wyraznie slabszy jakis segment.
To trzeba spokojnie mierzyc a nie zgadywac ktory jest najslabszy. Tym bardziej ze ten najslabszy sie po prostu najszybciej zdegraduje/zniszczy. A czasem powód jest prozaiczny, puszcza zgrzew, lub jest b.cienki kontakt itp. Walczmy z przyczynami a nie skutkami.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3337
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ładowanie akumulatora innym akumulatorem

Post autor: WojtekErnest »

Można pić z umiarem 'zdrowy' alkohol lub upijac się bez sensu i leczyc kaca
Można jezdzic na wyrownanym pakiecie lub katować lekko uszkodzony i go awaryjnie restartowa
W obu przypadkach wybieram wariant I. :-)
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
ODPOWIEDZ