Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Dział dotyczący napędów z silnikiem umieszczonym w piastach kół.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

...Zaktualizowano 08.2023...

Można tanio i całkiem nie najgorzej wizualnie (foto poniżej) ulepić swoje dwukołowe jeździdło jeśli się zaakceptuje pewne wady nietypowego silnika anandy z olx jak np. krótka oś i dziwny bębenek kasety.
Blokady obrotu i nawet uszy blokujące przy standardowym montażu dla tego silnika odpadają no ale przy 500w max to raczej powinno dać radę. Można też przedłużyć oś u tokarza, koszt ok 30 pln ( u mnie przesadził z tym przedłużeniem ) : Drugim problemem to krótki niestandardowy bębenek kasety w związku z czym musimy dokupić zębatkę blokującą kasetę 14z https://allegro.pl/oferta/zebatka-torow ... 2850532569
lub lepszą 13z (dzięki radQ) https://allegro.pl/oferta/zebatka-nakre ... 3839469461 da się przeżyć :)

Oczywiście nie stać nas na porządny sterownik sinusoidalny, którego zresztą nie potrafiłem zgrać z anandą ( tkoko zgrał, ja widocznie nie mam tyle cierpliwości czy szczęścia by trafić odpowiednią kombinację faz i halli ) nie mówiąc już o wektorze, co byłoby w tym budżetowym rozwiązaniu trochę nieporozumieniem, więc kupujemy taniego blokowca z lcd s866 z samonauką, jakąś manetkę i czujnik pas. Wszystko do dostania na naszych znanych portalach aukcyjnych ale trzeba chwilę poklikać by było TANIO

Lista zakupów:

- Silnik Ananda 250w z olx, https://www.olx.pl/d/oferta/silnik-anan ... bserved_ad możesz go zapleść u sprzedawcy jak nie wiesz jak temat zaplotu ugryźć. Koszt 150 goły-ok 350PLN gotowe zaplecione koło
- Sterownik, manetka, pas, torebka pod siodełko wozinsky na aku wszystko z allegro, koszty łącznie ok 150 - 300
- Akumulator z piwnicy zrobiony z jakiegoś starego depakietu wsadzony w torebkę podsiodłową Wozinsky (ta saszetka ma plastikowe mocowanie przykręcane do siodełka od dołu i dodatkowy rzep więc fajnie siedzi pod siodłem)https://allegro.pl/oferta/wozinsky-torb ... 52619812:P Oj wiadomo że nie każdy w piwnicy trzyma koło dymiona z winem zgrzewarkę, paczkę dziwnych ogniw, nikiel i inne cuda no ale po co jest forum, sporo z nas to robi. Wchodzi w torebkę 13s3p lub 10s4p na 18650, na 21700 w koszykach 13s2p wcisnąłem, o więcej nie chciało się mi walczyć i nam da to pojemność 320- 500wh w zależności od użytych ogniw. Dla siebie i znajomych już cztery takie saszetki zrobiłem, do mocniejszych rowerków kryzysowo na dojazd na małym "biegu" świetna sprawa a do słabych jako główny aku też wystarczy. Foty pakietu poniżej
- Kawałek 0,5m przewodu 3 grube + 6 cienkich do przedłużenia z silnika do sterownika lub coś zbliżonego ...wiadomo że trzeba szukać w kartonie z przydasiami za dymionem :P

i chyba tyle...o cynie, lutownicy, termokurczkach, kaptonie, preszpanie czy tam epoksydzie, trytytkach, kluczach do kasety z bacikami, kluczach korb, imbusach, torxach i innych wynaturzeniach nie ma sensu wspominać bo zapewne to wszystko posiadacie :D

skrócone ( bo mi się nie chce) Specifikejszion tego co jest na foto i co to robi

- Moc legalna, czyli 500W max, 250W nominalnie.
- prędkość maksymalna... nie wiem jeszcze , pewnie z 40 km/h, zaktualizuję niebawem,
- zasięg, teoretycznie z 40km bez wspomagania co wynika z 48v i 417Wh pojemności,
- 5 trybów wspomagania,

części

- silnik ananda zapleciony w obręcz 26"
- manetka gazu bez higo
- czujnik pas na kwadrat,
- wyświetlacz lcd s866 w zestawie ze sterownikiem 36/48v 12A zdaje się
-aku w torebce wozinsky 13s3p 8,7Ah 48v z daly bmsem 13s 15A
a tak, zapomniałem o ładowarce bo mam, 2A wystarczy w zupełności



Za rowerek 600 dałem więc finalnie z elektryfikacją nie wyszło najgorzej a jeździ się na tym ulepie świetnie, amortyzacja przód i tył daje radę, no i nie za bardzo widać że to elektryk :) Uważajcie przy fulach z tą torebką, może ocierać o oponę

Parę fotek
Załączniki
358789043_1315506335757557_5076842023121761115_n.jpg
365319014_1316712789280329_5638958130875159314_n.jpg
IMG_20230318_130523.jpg
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: zielony71 »

Fajną bazę upolowałeś za grosze. Same amortyzatory warte chyba te 600 zł, resztę dostałeś gratis :-D
A gdzie tu jest sterownik, bo nie bardzo go widać?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: tkoko »

Jednak poddałeś się z uruchomieniem Anandy na "bezproblemowym" sinus KT :D
W najbliższym czasie też uruchomię "testowy kombajn" na Anandzie (HUB), Sunstarze (MID) oraz sterownikach sinus KT vs GT, by porównać wyższość Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia.
marcinelb
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 25 maja 2019, 19:59

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: marcinelb »

Mega kusząca propozycja, Na OLX ten silnik kosztuje 150zł!
Pytanko mam następujące:
Większego Bikera to udźwignie? :) :)
tkoko
Forumowicz
Posty: 4996
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: tkoko »

marcinelb pisze:
16 kwie 2023, 10:56
Większego Bikera to udźwignie? :) :)
Przy użytkowaniu "na PAS'ie" na pewno (może poza górami), przy manetce i "agresywnym" użytkowaniu może być większy problem z trwałością napędu.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

zielony71 pisze:
16 kwie 2023, 6:44
....
A gdzie tu jest sterownik, bo nie bardzo go widać?
Na dole za zębatką na trytytkach sobie wisi, mały to nie wystaje nawet ale z drugiej strony rowerka już go widać.
rg6502
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: 25 kwie 2023, 11:14

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: rg6502 »

Yasiu77, za Twoją namową zakupiłem sobie torebkę Wozinsky - nie powiem, całkiem zgrabna i niedroga.
Ale teraz próbuję przymierzyć się z baterią i mam pytanie - w jaki kształt ułożyłeś ogniwa żeby weszły Ci do środka? Używałeś koszyków sześciokątnych czy jakoś inaczej?
A pytam bo 40 x 18650 w koszykach hex najbardziej oczywistym kształcie (równoległobok 8x5) tak nie do końca chce wejść, tzn da się wcisnąć ale jakby po parę mm brakuje, ten rancik naokoło saszetki przeszkadza w prawidłowym ułożeniu ogniw.
A w przypadku ogniw 21700 próbuję ułożyć 30 sztuk - też teoretycznie wchodzi, ale również jakby brakuje parę mm tu i ówdzie, a rancik powoduje że trudno będzie przykrywkę domknąć. Próbowałeś w ogóle z 21700? [edit: widzę że próbowałeś, ale 26szt]
Aha, i czy udaje Ci się tam wcisnąć jeszcze BMSa, czy dajesz gdzieś na zewnątrz?
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

Zrobiłem jedną 10s4p i z cztery 13s3p ( łatwiej bo jedno ogniwo mniej i nie jest "ostry" pakiet ) kształt równoległoboku 8x5 jak pisałeś na 18650 z bmsami 15 i 20A daly, bms jest w boczku torebki, tam jest takie zgrubienie z dwóch stron z siatką. Koszyki plaster miodu różne jakie znalazłem dawałem. Foty najwcześniej w środę dam jak wrócę z wczasów. Kajman też się bawił tymi torebkami i też może pomóc.
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: RadQ »

Za późno bo wcześniej już kupiłem 14T ale namierzyłem zębatki 13T gdyby ktoś był zainteresowany bo też zacząłem "zabawę" z tym silnikiem tylko czekam jeszcze na sterownik z wyświetlaczem z wiadomego źródła a to trochę trwa ;)

https://allegro.pl/oferta/zebatka-nakre ... 3839469461
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

tez mi doszły te 13t i pasują, dzięki radQ. Tokarz mi przedłużył tą krótką oś i teraz nie boję się że koło mi odpadnie :) Zaktualizowałem w pierwszym poście
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: RadQ »

Wziąwszy pod uwagę rysunek techniczny tego silnika gdzie doskonale widać podkładki/blokady obrotu, zapewne są do niego specjalne dedykowane nakrętki z tulejowym prowadzeniem. Coś w tym stylu: https://sklep.tiptopol.pl/zawory-sruby- ... uv-eu.html ale oczywiście bez stożka tylko z płaskim kołnierzem jak w zwykłych nakrętkach rowerowych. WFM-ki miały takie nakrętki z prowadzeniem tulejowym na przednim kole. Qźwa... Ale ja już stary jestem że to pamiętam :cry:
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

Do koła 26" ponoć pasują szprychy 246mm
Awatar użytkownika
RadQ
Forumowicz
Posty: 138
Rejestracja: 01 paź 2020, 22:56
Lokalizacja: Miasto grzejników

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: RadQ »

Yasiu77 pisze:
11 sie 2023, 13:49
Do koła 26" ponoć pasują szprychy 246mm
Właśnie poświęciłem kilka godzin na sprawdzanie we wszelakiej maści kalkulatorach jakie udało mi się znaleźć długości szprych i przy mojej obręczy wszędzie wychodzi 254/253mm +/-0,8mm. Zamówiłem komplet 36szt 254/2,3mm z "długimi" nyplami 14mm bo zakładam że ten 1mm różnicy w przypadku 253 nie powinien stanowić dużego problemu a zawsze lepiej mieć za długie niż za krótkie szprychy bo nawet gdy wyjdą poza nypel to można je łatwo przyszlifować a że "fartuchy" mam grube to nie powinno zaszkodzić dętce. Jak dobrze pójdzie to w sobotę się przekonam ile warte są te wszystkie kalkulatory ;)
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: zielony71 »

Też postanowiłem wypróbować ten silnik. Z kasetą postąpiłem trochę po prostacku- do kasety z najmniejszą zębatką 11 dokręciłem tę zębatkę 14T tylko jako zabezpieczenie. Może trochę dziwnie to wygląda, ale kto by się tam przyglądał ;-)
Ale te osie to faktycznie krótkie są w opór! Yasiu napisz jaką metodą Ci tokarz je przedłużył - spawanie?
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1327
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Tanie jechanie czyli jak nie wydać kupy kasy i ulepić coś co jako tako( legalnie) się porusza

Post autor: Yasiu77 »

Można też wykręcić bębenek anandy i dać klasyczny bębenek z silnika by mieć normalną kasetę. Jeśli chodzi o oś to jest w niej otwór z gwintem i na kleju jakimś przedłużkę znajomy wkręcił i potem gwint zrobił. Zdaje się że tak to robił
ODPOWIEDZ