Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Dział poświęcony mechanicznym aspektom montowania silnika poza kołem
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Witam. Mam w planach zrobić swój pierwszy rower elektryczny oparty na silniku typu mid-drive (TSDZ2B) z wyświetlaczem VLCD6, tylko że nie znam opcji tego wyświetlacza zależy mi na tym by oprucz opcji które posiada np. Stan bateri, prędkość czy tryb wspomagania wyświetlał mi jeszcze temperature silnikia (zamontuje czujnik temperatury w silniku podpinając go do sterownika). Tylko zastanawia mnie jakie jeszcze opcje posiada, chodzi mi o takie jak np. Ustawienie max-speed czy zmniejszenie mocy silnika w razie zbyt wysokiej temperatury albo nawet jego całkowite wyłączenie po dobiciu do 85°c .
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A więc ten wyświetlacz nie obsługuje pomiaru temperatury. To jaki byście mi polecili wyświetlacz oczywiście nie chcę VLCD5 bo mi się nie podoba taki duży "telewizor" Wolę coś mniejszego i tak bardzo z boku kierownicy.
A I jak podłączyć czujniki od hamulców do VLCD6?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

ale wiesz ze trzeba zrobić czujnik temperatury w silniku ?
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

pxl666 pisze:
24 sie 2023, 16:58
ale wiesz ze trzeba zrobić czujnik temperatury w silniku ?


Wiem. Wiem nawet jak go tam podłączyć do sterownika tylko jak to zrobić by on działał na vlcd6? Jak podłączyć czujniki Hamulców (w moim przypadku będą to kontraktony bo mam hydrauliczne hamulce) I jak podłączyć manetkę? (Wszystko do vlcd6)
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

1 tak samo
2 zbedne
3 zbedne
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

pxl666 pisze:
25 sie 2023, 0:07
1 tak samo
2 zbedne
3 zbedne
Czyli jak ta temperatura będzie się wyświetlała? Trzeba jeszcze ustawić limity temperatur .

Jak to czujniki hamulców zbędne? Słyszałem że gościu stał na światłach bez tych czujników i nagle rower mu wyrwał.

Ja akurat nie będę cały czas jeździć na manetce bo wiem że to nie jest silnik pod ciągłą jazdę na manetce. Ale i tak chciałabym ją mieć na kierownicy, tylko nie wiem jak ją podłączyć, tak samo jak i czujniki hamulców.

Ktoś wie jak to wszystko podłączyć pod vlcd6?

Tam wiem nie mogę korzystać jednocześnie z manetki jak i czujnika temperatury.
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A więc jak zastosuję taki dwójnik to Będę mógł podłączyć sobie dodatkową manetkę, i nadal co z hamulcami Nie ukrywam że zależy mi na tych kontraktonach od hamulców.
Jak będzie działał ten czujnik temperatury z vlcd 6?
Załączniki
Screenshot_2023-08-25-09-55-51-007_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Mietek pisze:
25 sie 2023, 9:51
pxl666 pisze:
25 sie 2023, 0:07
1 tak samo
2 zbedne
3 zbedne
Czyli jak ta temperatura będzie się wyświetlała? Trzeba jeszcze ustawić limity temperatur .

Jak to czujniki hamulców zbędne? Słyszałem że gościu stał na światłach bez tych czujników i nagle rower mu wyrwał.

Ja akurat nie będę cały czas jeździć na manetce bo wiem że to nie jest silnik pod ciągłą jazdę na manetce. Ale i tak chciałabym ją mieć na kierownicy, tylko nie wiem jak ją podłączyć, tak samo jak i czujniki hamulców.

Ktoś wie jak to wszystko podłączyć pod vlcd6?

Tam wiem nie mogę korzystać jednocześnie z manetki jak i czujnika temperatury.
na vlcd6 dane sie wyświetlają cyklicznie jak je wybierzesz , np moc / temperatura / napięcie, itd...
na kilkanaście zrobionych rowerów nigdy mi sie żaden nie wyrwał - temat yeti
manetka to imho proszenie sie o problemy - nie pomogę
SzczepanW2
Forumowicz
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2020, 22:03

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: SzczepanW2 »

Mietek pisze:
25 sie 2023, 9:51
pxl666 pisze:
25 sie 2023, 0:07
1 tak samo
2 zbedne
3 zbedne
Czyli jak ta temperatura będzie się wyświetlała? Trzeba jeszcze ustawić limity temperatur .

Jak to czujniki hamulców zbędne? Słyszałem że gościu stał na światłach bez tych czujników i nagle rower mu wyrwał.

Ja akurat nie będę cały czas jeździć na manetce bo wiem że to nie jest silnik pod ciągłą jazdę na manetce. Ale i tak chciałabym ją mieć na kierownicy, tylko nie wiem jak ją podłączyć, tak samo jak i czujniki hamulców.

Ktoś wie jak to wszystko podłączyć pod vlcd6?

Tam wiem nie mogę korzystać jednocześnie z manetki jak i czujnika temperatury.
Takie historie zdarzają się przy zestawach z PASem nie na tenso. W TSDZ2 te gówniane czujniki są zbędne i będą tylko denerwować - ale co kto lubi.
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Dobra to będzie bez manetki. A więc zamontować czujnik temperatury i śmigać. W ustawieniach z tego co wiem to można zwiększyć speed do 45km/h to prawda?
A w ogóle to jaki silnik wybrać tsdz2b 48v 500W czy 48v 750W słyszałem że nie ma za dużej różnicy między nimi. Jest sens dopłacać de 200-300zł do mocniejszej wersji? Czy brać 500W ?
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A jak będę stał i trzymał nogę na korbie żeby nie pisać słowa na p. I jednocześnie miał wciśnięty hamulec np. Tylni to silnik będzie próbował zakręcić kołem?
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: tkoko »

Mietek pisze:
25 sie 2023, 10:47
Dobra to będzie bez manetki. ....
Przykład kiedy najprostsza pseudo-manetka w MID uratowała mnie przed "dymaniem" piechotą sześciu kilometrów. :D
viewtopic.php?p=90600#p90600
z powodu uszkodzenia łożyska igiełkowego nie dało się kręcić korbą, ale dało się jechać na silniku.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Mietek pisze:
25 sie 2023, 10:55
A jak będę stał i trzymał nogę na korbie żeby nie pisać słowa na p. I jednocześnie miał wciśnięty hamulec np. Tylni to silnik będzie próbował zakręcić kołem?
stopę na platformie ? musi nastąpić obrót korb i jednocześnie być nacisk
jak twoim zdaniem dałoby sie robic takie zjazdy / wjazdy jakby to nie dzialalo ok ? https://photos.app.goo.gl/t4giBFry6dXkUCc66
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

tkoko pisze:
25 sie 2023, 19:03
Mietek pisze:
25 sie 2023, 10:47
Dobra to będzie bez manetki. ....
Przykład kiedy najprostsza pseudo-manetka w MID uratowała mnie przed "dymaniem" piechotą sześciu kilometrów. :D
viewtopic.php?p=90600#p90600
z powodu uszkodzenia łożyska igiełkowego nie dało się kręcić korbą, ale dało się jechać na silniku.
zgodze sie ale ty jestes raczej swiadomym uzytkownikiem
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

pxl666 pisze:
25 sie 2023, 21:26
tkoko pisze:
25 sie 2023, 19:03


Przykład kiedy najprostsza pseudo-manetka w MID uratowała mnie przed "dymaniem" piechotą sześciu kilometrów. :D
viewtopic.php?p=90600#p90600
z powodu uszkodzenia łożyska igiełkowego nie dało się kręcić korbą, ale dało się jechać na silniku.
zgodze sie ale ty jestes raczej swiadomym uzytkownikiem



Świadomym użytkownikiem? Czyżby chodziło o nlegalność takiej manetki? 😏
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A Powiedzcie mi jak to wygląda z tymi silnikami TSDZ2B widziałem filmik na YouTubie i gościu pokazywał trzy silniki 350w 500w i 750w (48V) ten pierwszy czyli 350 watów był najlżejszy natomiast 500 i 750 miały identyczną wagę i jego przypuszczenie było że jest to jeden Ten sam silnik tylko ze zmienionym oprogramowaniem. A więc jak to wygląda w rzeczywistości jest sens kupować ten najmocniejszy czy wystarczy 500W ? Od razu mówię że nie mam ochoty bawić się w przeprogramowanie całości.
Robi68
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 25 lis 2022, 21:16

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Robi68 »

Tu się nie ma nad czym zastanawiać bierz najmocniejszy a i tak nie przerazi Cię mocą:)
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Atak_Snajpera »

Jeden pies bo nawet z termopadami tsdz2b to tylko stałe 350W. Bez modyfikacji to 250W.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Atak_Snajpera pisze:
26 sie 2023, 2:09
Jeden pies bo nawet z termopadami tsdz2b to tylko stałe 350W. Bez modyfikacji to 250W.
"nie mam i nie znam, ale się wypowiem "
jakimś cudem na tym silniku na fabrycznym fw bez czujnika i kontroli temperatury wyjechałem tam
taka cienka ta górka ze na zjeździe spaliłem klocki

https://en.mapy.cz/s/hubupakune



niewiem czy byleś w Chorwacji ale temperatura w cieniu rano to 45C czyli silnik NA STARCIE ma 45C . weź tam swojego cyca i pokaż mi jaki on zimny
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Atak_Snajpera »

No przecież nawet tu ktoś zrobił fachowy test i wyraźnie stwierdził że z termopadami to tylko 350W silniczek. Ja tego nie wymyśliłem.

viewtopic.php?p=120123#p120123
Wnioski końcowe:

Otwarte oprogramowanie znacząco poprawia sprawność silnika TSDZ2/TSDZ2B. Silnik bez modyfikacji chłodzenia można uszkodzić już po kilku minutach jazdy z wysokim wspomaganiem.

Na otwartym oprogramowaniu kadencja ma znaczenie. Jazda z wyższą kadencją poprawia sprawność silnika. Warto zmieniać przełożenia i pilnować, aby nie jeździć na niskiej kadencji.

Silnik bez modyfikacji chłodzenia nadaje się jedynie do bardzo lekkiego wspomagania. Jazda na wyższych trybach wspomagania bez jakichkolwiek modyfikacji może szybko doprowadzić do przegrzania silnika.
CYC STEALTH to inna liga. Żeby aktywować zabezpieczenie termiczne to byś musiał go cisnąć non-stop z manety jakieś 1000W.
Takim cudem tam wjechałeś bo pewnie dałeś termopaday i średnia moc silnika była niższa od 500W. Jeszcze jakieś pytania?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

ale mi testy i dywagacje latają koło dupy skoro mogę używać roweru nie zgodnie z testami tylko zgodnie z potrzebami i nie interesuje się jaka moc ciągła jest możliwa czy nie . z moich obserwacji na kole 27.5 i masą rajdera pod 90kg oraz napędem 34x50t pod strome kiepy 350w jest bardzo okej . bo i ty się zasapiesz i silnik spokojnie pracuje . ja wrzucam full power jak są bardzo ciężkie warunki podjazdowe. sypki grunt luźne kamienie wielkie kamienie itd . kiedy bardziej skupiasz się na technice niz pedałowaniu
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: tkoko »

Atak_Snajpera pisze:
26 sie 2023, 14:05
...... CYC STEALTH to inna liga.
Wow aleś zaszalał, kilka przykładów :D
viewtopic.php?p=119775#p119775
viewtopic.php?p=118877#p118877
viewtopic.php?p=119334#p119334
viewtopic.php?p=119756#p119756
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Atak_Snajpera »

tkoko pisze:
26 sie 2023, 18:05
Atak_Snajpera pisze:
26 sie 2023, 14:05
...... CYC STEALTH to inna liga.
Wow aleś zaszalał, kilka przykładów :D
viewtopic.php?p=119775#p119775
viewtopic.php?p=118877#p118877
viewtopic.php?p=119334#p119334
viewtopic.php?p=119756#p119756
Ja a przegrzewaniu , a ty mi tu wylatujesz z moimi postami LOL! Pokaż mi coś czego nie wiem...
Jak byś był bardziej kumaty to byś zrozumiał że odniosłem się do odprowadzania ciepła. Manipulujesz cytatami jak przydupasy z TVPInfo...
CYC STEALTH to inna liga. Żeby aktywować zabezpieczenie termiczne to byś musiał go cisnąć non-stop z manety jakieś 1000W.
W tej kwestii CYC STEALTH to inna liga. Żeby dobić do thermal throtlingu to byś musiał wyraźnie postarać się manetką. Ja pedałując nigdy nawet się nie zbliżyłem do 60C. Nawet CYC PHOTON pomimo lamętów łekspertów internetowych rówież tak szybko nie dobija do 100C (poziom zabezpieczenia). TSDZ2 to okręgowa liga amatorska i nic już tego nie zmieni.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2023, 20:03 przez Atak_Snajpera, łącznie zmieniany 2 razy.
Atak_Snajpera
Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: 30 cze 2022, 16:27

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Atak_Snajpera »

pxl666 pisze:
26 sie 2023, 16:14
ale mi testy i dywagacje latają koło dupy skoro mogę używać roweru nie zgodnie z testami tylko zgodnie z potrzebami i nie interesuje się jaka moc ciągła jest możliwa czy nie . z moich obserwacji na kole 27.5 i masą rajdera pod 90kg oraz napędem 34x50t pod strome kiepy 350w jest bardzo okej . bo i ty się zasapiesz i silnik spokojnie pracuje . ja wrzucam full power jak są bardzo ciężkie warunki podjazdowe. sypki grunt luźne kamienie wielkie kamienie itd . kiedy bardziej skupiasz się na technice niz pedałowaniu
Ja nie twierdze że 350W to mało! Sam rzadko dobijam do 500W. Ale trzeba uczciwie ludzi informować że bez modów to jest 250W silniczek. Po upgrejdach to 350W. Nie wiem co tak się denerwujecie że prawdę piszę.
tkoko
Forumowicz
Posty: 4997
Rejestracja: 03 maja 2017, 8:07
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: tkoko »

Atak_Snajpera pisze:
26 sie 2023, 19:53
Ja a przegrzewaniu , a ty mi tu wylatujesz z moimi postami LOL! Pokaż mi coś czego nie wiem...
Jak byś był bardziej kumaty to byś zrozumiał że odniosłem się do odprowadzania ciepła. Manipulujesz cytatami jak przydupasy z TVPInfo...
CYC STEALTH to inna liga. Żeby aktywować zabezpieczenie termiczne to byś musiał go cisnąć non-stop z manety jakieś 1000W.
W tej kwestii CYC STEALTH to inna liga. Żeby dobić do thermal throtlingu to byś musiał wyraźnie postarać się manetką. Ja pedałując nigdy nawet się nie zbliżyłem do 60C.
Marrkar testował TSDZ2 na 60 - 70% maksymalnego prądu/mocy silnika (10 A z 15 A). Daj na swojego "BOSKIEGO CYC'a Z INNEJ LIGI" 40 A i podziel się wrażeniami z przegrzewania CYC'a.
Załączniki
cyc.JPG
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A co z czujnikiem zmiany przerzutek?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Mietek pisze:
27 sie 2023, 17:34
A co z czujnikiem zmiany przerzutek?
nikt kogo znam nie ma ...
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Co sądzicie o takim czujniku temperatury? LM35DZ taki będzie dobry? Czy polecacie coś innego?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Mietek pisze:
29 sie 2023, 12:09
Co sądzicie o takim czujniku temperatury? LM35DZ taki będzie dobry? Czy polecacie coś innego?
https://github.com/OpenSourceEBike/TSDZ ... ure-sensor
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

Mietek pisze:
22 sie 2023, 12:50
Witam. Mam w planach zrobić swój pierwszy rower elektryczny oparty na silniku typu mid-drive (TSDZ2B) z wyświetlaczem VLCD6 (...)
Właściwie koledzy powyżej już na wszystko odpowiedzili ale ponieważ kilka tygodni temu byłem w tym samym punkcie co Ty to jeszcze kilka słów ode mnie po przejechaniu 300km z TSDZ2B.
Jeśli piszesz o czujniku temperatury to zakładam, że chcesz wgrywać OSF więc nie będziemy rozważać opcji dostępnych "seryjnie".


VLCD6:

Jak już wspomniano powyżej korzystając z opcji w OSF (ustawiasz to na komputerze) można na VLCD6 wyświetlać dodatkowe parametry jak temperatura, napięcie baterii, % baterii itd. Informacje te pojawiają się jedna po drugiej i są wyświetlanie zamiast prędkości. Pojawiają się jedna po drugiej przez 5 sekund a następnie masz znowu pokazywaną prędkość. Jeśli interesuje Cię jakaś jedna konretna wartość (np temp) to można ustawić, żeby była ona wyświetlona na stałe (znowu, zamiast prędkości). Jest tylko jeden haczyk: wszystko co się wyświetla w polu prędkości jest traktowane przez komputerek jako prędkość więc zlicza kilometry i zwiększa się stan licznika przejechanych km (jest coprawda opcja kompensacji tego ale na ile to dokładnie działa nie wiem). Jeśli jednak na zliczniau przebiegu Ci na tym nie zależy to nie istotne. Trzeba otwarcie przyznać, że jest to wszystko mało czytelne ale się da ;)

Podobnie z rzeczami o które pytałeś: ograniczenia temperaturowe, vmax itd - wszystko ustawiasz na komputerze a następnie proghramujesz sterownik. Część parametrów (jak np zmiana trybow wspomagania) jest możliwa do zmiany bezpośrednio poprzez VLCD6. Tylko znowu: jest to dość upierdliwe i wymaga nauki.
Tak czy siak osobiście i tak wolę niewygodne VLCD6 niż telewizor VLCD5 ;)

Manetka:

Ja w założeniu jej nie chciałem, ale z tego co wiem to masz wybór: manetka albo czujnik temperatury bo oba te elementy są podłączone do tego samego miejsca na płycie głównej sterownika. W OSF też musisz później wybrać czy masz czujnik temperatury, manetkę lub żadne z nich.

Czujnik temperatury:

Tak, LM35DZ to to tego potrzebujesz. Wszystko masz w linku wrzuconym powyżej: jeśli masz wersje 8 przewodową (z manetką) to będziesz odcinał wewnątrz sterownika przewody tejże właśnie manetki i dolutowywał tam czujnik temperatury. Jeśli masz 6 przewodową (bez manetki) to trzeba zeskrobac klej z plyty głównej żeby dostać się do odpowiednich padów.

Moc silnika:

Z tego co znalazłem to między 500W a 750W (Abstrahując ile mocy mają naprawdę) nie ma różnic oprócz oprogramowania (które i tak chcesz nadpisać poprzez OSF). Tak wyczytałem i mam nadzieję, że nie powielam teraz bzdur ;)

Czujniki hamulców i przerzutki:

Nigdzie nie spotkałem się, żeby ktoś to zakładał do VLCD6. Zresztą, nawet przy VLCD5 gdzie jest to seryjne to ludzie z tego rezygnują.
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

lukaszNArowerze pisze:
29 sie 2023, 18:17
Mietek pisze:
22 sie 2023, 12:50
Witam. Mam w planach zrobić swój pierwszy rower elektryczny oparty na silniku typu mid-drive (TSDZ2B) z wyświetlaczem VLCD6 (...)
Właściwie koledzy powyżej już na wszystko odpowiedzili ale ponieważ kilka tygodni temu byłem w tym samym punkcie co Ty to jeszcze kilka słów ode mnie po przejechaniu 300km z TSDZ2B.
Jeśli piszesz o czujniku temperatury to zakładam, że chcesz wgrywać OSF więc nie będziemy rozważać opcji dostępnych "seryjnie".


VLCD6:

Jak już wspomniano powyżej korzystając z opcji w OSF (ustawiasz to na komputerze) można na VLCD6 wyświetlać dodatkowe parametry jak temperatura, napięcie baterii, % baterii itd. Informacje te pojawiają się jedna po drugiej i są wyświetlanie zamiast prędkości. Pojawiają się jedna po drugiej przez 5 sekund a następnie masz znowu pokazywaną prędkość. Jeśli interesuje Cię jakaś jedna konretna wartość (np temp) to można ustawić, żeby była ona wyświetlona na stałe (znowu, zamiast prędkości). Jest tylko jeden haczyk: wszystko co się wyświetla w polu prędkości jest traktowane przez komputerek jako prędkość więc zlicza kilometry i zwiększa się stan licznika przejechanych km (jest coprawda opcja kompensacji tego ale na ile to dokładnie działa nie wiem). Jeśli jednak na zliczniau przebiegu Ci na tym nie zależy to nie istotne. Trzeba otwarcie przyznać, że jest to wszystko mało czytelne ale się da ;)

Podobnie z rzeczami o które pytałeś: ograniczenia temperaturowe, vmax itd - wszystko ustawiasz na komputerze a następnie proghramujesz sterownik. Część parametrów (jak np zmiana trybow wspomagania) jest możliwa do zmiany bezpośrednio poprzez VLCD6. Tylko znowu: jest to dość upierdliwe i wymaga nauki.
Tak czy siak osobiście i tak wolę niewygodne VLCD6 niż telewizor VLCD5 ;)

Manetka:

Ja w założeniu jej nie chciałem, ale z tego co wiem to masz wybór: manetka albo czujnik temperatury bo oba te elementy są podłączone do tego samego miejsca na płycie głównej sterownika. W OSF też musisz później wybrać czy masz czujnik temperatury, manetkę lub żadne z nich.

Czujnik temperatury:

Tak, LM35DZ to to tego potrzebujesz. Wszystko masz w linku wrzuconym powyżej: jeśli masz wersje 8 przewodową (z manetką) to będziesz odcinał wewnątrz sterownika przewody tejże właśnie manetki i dolutowywał tam czujnik temperatury. Jeśli masz 6 przewodową (bez manetki) to trzeba zeskrobac klej z plyty głównej żeby dostać się do odpowiednich padów.

Moc silnika:

Z tego co znalazłem to między 500W a 750W (Abstrahując ile mocy mają naprawdę) nie ma różnic oprócz oprogramowania (które i tak chcesz nadpisać poprzez OSF). Tak wyczytałem i mam nadzieję, że nie powielam teraz bzdur ;)

Czujniki hamulców i przerzutki:

Nigdzie nie spotkałem się, żeby ktoś to zakładał do VLCD6. Zresztą, nawet przy VLCD5 gdzie jest to seryjne to ludzie z tego rezygnują.





A jakby zostawić manetkę a czujnik temperatury zrobić jako osobny wyświetlacz na kierownicy? (Wiem że w tedy nie będzie odcięcia mocy) Ale dobra uznajmy że rezygnuje z manetki i robię ten czujnik to nie wystarczy wejść w ustawienia wyświetlacza i aktywować tą funkcję? Czy trzeba grzebać z softem? Nie Ukrywam że pomimo tego że jestem wstanie to zrobić to strasznie mi się nie chce, bo z tego co patrzyłem na YouTube to trochę z tym roboty jest.
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

Mietek pisze:
30 sie 2023, 0:46

A jakby zostawić manetkę a czujnik temperatury zrobić jako osobny wyświetlacz na kierownicy? (Wiem że w tedy nie będzie odcięcia mocy)
Toretycznie jestem to sobie w stanie wyobrazić: rozkręcasz silnik, wstawiasz tam czujnik temp, np Obrazek

kabelki z niego wyprowadzasz razem z oryginalną wiązką przewodów i ciągniesz do kierownicy. Wykonalne ale nie wiem czy to nie sztuka dla sztuki :)


Mietek pisze:
30 sie 2023, 0:46

Ale dobra uznajmy że rezygnuje z manetki i robię ten czujnik to nie wystarczy wejść w ustawienia wyświetlacza i aktywować tą funkcję? Czy trzeba grzebać z softem? Nie Ukrywam że pomimo tego że jestem wstanie to zrobić to strasznie mi się nie chce, bo z tego co patrzyłem na YouTube to trochę z tym roboty jest.
Nie. Domyślnie nie ma nic albo jest manetka. I do tego jest dostosowane oryginalne oprogramowanie. Na logikę, jeśli odciąłbyś manetkę i wstawił w te miejsce czujnik temperatury to sterownik zwariuje bo wskazania z czujnika temp będzie interpretował jako odczyty z manetki.

Więc albo dokładasz czujnik temp i zmieniasz soft albo nic nie ruszasz. Ewentualnie nie dokładasz czujnika a i tak wgrywasz soft.

Ja obiecywałem sobię że pojeżdżę może ten sezon bez grzebania. Ale za bardzo to lubię więc wytrzymałem 3 tygodnie. Najpierw wgrałem OSF, żeby zobaczyć co i jak. A w kolejnym kroku rozebrałem wszystko i dołożyłem czujnik temperatury (i dodatkowe elementy mające usprawnić odprowadzanie ciepła). Samo wgranie oprogramowania wydaje mi sie znacznie łatwiejsze i szybsze niż dołożenie czujnika bo to jednak tylko wpięcie programatora i kilka kliknięć a montaż czujnika to jednak trochę rozkręcania jest.
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A przeprogramować mogę wszystkie cztery wyświetlacze? 850c, vlcd-5, vlcd6, xh18 ? Najbardziej mi się podoba vlcd 6.
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

Mietek pisze:
30 sie 2023, 11:59
A przeprogramować mogę wszystkie cztery wyświetlacze? 850c, vlcd-5, vlcd6, xh18 ? Najbardziej mi się podoba vlcd 6.
Gwoli ścisłości: w przypadku "seryjnych" wyświetlaczy przeprogramowujesz sterownik silnika. Wyświetlacz pozostaje nietknięty (w odróżnieniu od nieseryjnych, gdzie musisz przeprogramować i silnik i wyświetlacz).

Soft od emmebrusa pasuje do VLCD5 VLCD6 XH18. Nie szukałem info na temat 850c.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

vlcd5 i vlcd6 i xh18 nie trzeba
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Czyli wystarczy przeprogramować sterownik silnika na otwarte oprogramowanie?
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

Mietek pisze:
30 sie 2023, 17:56
Czyli wystarczy przeprogramować sterownik silnika na otwarte oprogramowanie?
yep
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A powiedzcie mi jeszcze jak to faktycznie jest z tym grzaniec się tego silnika, jedni mi mówią że się przegrzewa i trzeba montować właśnie czujnik temperatury a nieraz patrzę na YouTube I tam podjeżdża 6razy pod długą stromą górkę I ma max 51°c a nie ma założonego czujnika temperatury.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5862
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: pxl666 »

ja sezon bez czujnika przejeździłem w tym wyjazd na Chorwację a tam silnik na starcie ma 40st . natomiast jeżdżę ze świadomością że lepiej mieć i niepotrzebowac niż potrzebować i nie mieć. założenie nie jest skomplikowane jak silnik masz poza rowerem i jest czysty to wogole luks. ale ja mam blat 34t i kasete 50t i prawie zawsze na podjeździe z tego korzystam więc...
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Teraz zrobiłem test sprawności czujnika temperatury lm35. I w temperaturze pokojowej czyli około 25°c miernik pokazuje 0,8v a z tego co się dowiedziałem na YouTubie powinien być mniej więcej 0,270 a 0,300
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

Jeśli wszystko dobrze mierzysz to coś nie halo z tym czujnikiem. LM35 powinien mieć (w idealnej sytuacji) liniową charakterystykę, czyli coś takiego:

Obrazek

Czyli w temp pokojowej (25st C) powinien mieć 250mV. Oczywiście tak idealnie to raczej nigdy nie jest bo są dopuszczalne odchyłki. Ale 0,8V w temp pokojowej to nie bardzo.. Z czego go zasiliłeś i jakim napięciem?
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Podłączyłem go do vemosa D1 mini do wyjścia 5 volt i G jak nie ma zasilania z USB to miernik pokazuje 0,784v a po podpięciu zasilania podskakuje do 0,804v
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

A i jeszcze im cieplej tym mam niższe napięcie na mirniku a im zimniej ty mam wyższe napięcie
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

Mietek pisze:
31 sie 2023, 20:59
Podłączyłem go do vemosa D1 mini do wyjścia 5 volt i G jak nie ma zasilania z USB to miernik pokazuje 0,784v a po podpięciu zasilania podskakuje do 0,804v
OK, musiałem wygooglać co to ten vemos i to chyba to, tak?

Obrazek

Czyli:

Obrazek

noga 1 masz wpięte do 5V vemosa, nogę 3 do G vemosa i mierzysz napięcie pomiędzy nogą 2 a 3?

Tylko nie rozumiem tego: "jak nie ma zasilania z USB to miernik pokazuje 0,784v a po podpięciu zasilania podskakuje do 0,804v"
W sensie jak wemos nie jest podpięty przez USB (czyli nie jest zasilany) to skąd niby jakieś napięcie na czujniku (czy w sumie gdziekolwiek..)? Chyba, że czegoś nie zrozumiałem w tym podłączeniu...
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

lukaszNArowerze pisze:
31 sie 2023, 21:33
Mietek pisze:
31 sie 2023, 20:59
Podłączyłem go do vemosa D1 mini do wyjścia 5 volt i G jak nie ma zasilania z USB to miernik pokazuje 0,784v a po podpięciu zasilania podskakuje do 0,804v
OK, musiałem wygooglać co to ten vemos i to chyba to, tak?

Obrazek

Czyli:

Obrazek

noga 1 masz wpięte do 5V vemosa, nogę 3 do G vemosa i mierzysz napięcie pomiędzy nogą 2 a 3?

Tylko nie rozumiem tego: "jak nie ma zasilania z USB to miernik pokazuje 0,784v a po podpięciu zasilania podskakuje do 0,804v"
W sensie jak wemos nie jest podpięty przez USB (czyli nie jest zasilany) to skąd niby jakieś napięcie na czujniku (czy w sumie gdziekolwiek..)? Chyba, że czegoś nie zrozumiałem w tym podłączeniu...



Właśnie też nie mam zielonego pojęcia jak ma się niby tam napięcie znajdywać gdy nie ma napięcia z wemosa ale mam normalnie przewody przylutowane i nie trzymam ich w rękach bo wiem że jak trzymałem to w rękach to były jakieś mikrowolty A normalnie mam to wszystko pięknie przylutowane No i nie dotykam tego w ogóle drutów No a o dziwo miernik i tak wykazuje jakieś mikrovolty w tym przypadku 0,8 V
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

Dobra jednak czujnik temperatury działa teraz zmierzyłem drugim miernikiem tańszym jakimś za 15zł i wykrył 00,2v -00,3v a jak "pochuchałem" To nawet 00,5v.A na poprzednim mierniku wychodziło mi 0,800 ale Omów... Tylko nie wiem dlaczego na tym droższym rzekomo bardziej profesjonalnym mierniku nie wykrywał nic jak faktycznie ustawiłem na pomiar napięcia.
lukaszNArowerze
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 19 lip 2023, 8:43
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: lukaszNArowerze »

cudów nie ma, jak mozesz to zrob foto tego ukladu z podlaczonym miernikiem to moze dojdziemy co jest zle :)
Mietek
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 22 sie 2023, 12:38

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Mietek »

lukaszNArowerze pisze:
31 sie 2023, 22:11
cudów nie ma, jak mozesz to zrob foto tego ukladu z podlaczonym miernikiem to moze dojdziemy co jest zle :)

Zamówiłem już nowy będzie w poniedziałek.
Astrolux
Forumowicz
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2021, 12:12

Re: Zrobienie rowera z napędem TSDZ2B

Post autor: Astrolux »

Jeżeli na all... to będzie raczej taki sam szajs. To nie wiadomo co to jest, tranzystory jakieś. Te 0,8V by pasowało na napięcie bazy. Ja kupowałem ze 3 razy i po podaniu napięcia powyżej 10V zwarcie. Dobre kupiłem w TME.
ODPOWIEDZ