Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Dział poświęcony mechanicznym aspektom montowania silnika poza kołem
ODPOWIEDZ
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Dziękuję za inspiracje. Przy mocowaniu zakres ruchu to tylko góra-dół. Ruch prawo-lewo będzie na widelcu. Schemat:
Obrazek
Oś swobody pozioma w punktach A oraz B, pionowa oś swobody w punkcie E

Zresztą ja sam i tak nie mam możliwości by wykonać konstrukcję przyczepki (samemu to mogę założyć koło z silnikiem i resztę elektryki). Więc jakby co, to szukam solidnego, w miarę taniego (ale nie kosztem jakości!) wykonawcy.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

handbike pisze:
01 mar 2018, 18:58
Dwa silniki? No nie wiem... No i w jaki sposób miałoby to uprościć? Że zamiast dwóch punktów mocowania jeden?
nie silnik jeden drugie kolo luźne to upraszcza mocowanie i to bardzo a to ze drugie kolo jest bez napędu niczego nie zmienia prócz tego że mocno uprasza mocowanie i powoduje jego ruch w dwóch osiach a nie w trzech jak to będzie przy jednym kole i można zrobić sobie z tej przyczepki pchającej spory bagażnik

edit w twoim przykładzie skręcanie przyczepki będzie trudne koło nie będzie sie wlec tylko będzie łamane na tym " lemieszu/łączeniu " przy skręcaniu
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Przemek pisze:
01 mar 2018, 19:59
(...)

edit w twoim przykładzie skręcanie przyczepki będzie trudne koło nie będzie sie wlec tylko będzie łamane na tym " lemieszu/łączeniu " przy skręcaniu
Czemu trudne skręcanie? Przecież właśnie po to ma być w punkcie "E" pionowa oś skrętna.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

no ok, jeśli punkt E jest ruchomy to ok ale własnie ten punkt będzie ciężki do wykonania własnie dlatego ze przy jednym kole walczysz z trzema osiami obrotu (xyz) a przy dwóch kolach masz tylko dwie osie obrotu (xy), to tak jak przyczepa samochodowa ma dwa kola i przebóg kulowy który obsługuje dwie osie obrotu (xy)
przy jednym kole masz do obsłużenia trzy osie a to jest trudne do porządnego wykonania
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Dlaczego ciężki? W puncie E będzie realizowana tylko jedna oś obrotu - prawo-lewo. Góra-dół będzie realizowana w punktach A oraz B.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

ok teraz zrozumiałem twoja "wizję" a jak planujesz wykonać mocowanie A i B na jakiś doczep czyli klik i jest zapięte, czy bardziej na stałe czyli 2-3 minuty by zapiąć lub zdemontować
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Problem polega, że ja nie mam możliwości wykonania i szukam wykonawcy. A chciałbym, żeby właśnie to był na jakiś szybki doczep. Jednym z podstawowych założeń jest to, żeby nie było na stałe.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

jeśli zaczep będzie w jednym miejscu i będą dwa kola to jest to proste i szybki w wykonaniu, jeśli są dwa punkty zaczepu i trzeci "skręcający" to jest to skomplikowane/trudne
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Ten trzeci skręcający (punkt E) będzie na stałe. W punktach A oraz B ma się demontować. A w ogóle to i tak wolałbym, żeby była mocowana w dwóch punktach do mojego roweru.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2018, 21:30 przez handbike, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

ok mam wizję a prosty " 2 x klik" daj pomyślą na silnik, sterownik, baterie
Passat_EQ
Forumowicz
Posty: 120
Rejestracja: 21 lut 2018, 13:16

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Passat_EQ »

wit pisze:
24 lut 2018, 19:00
tylko pomysł do dopracowania



zaczep przyczepki.JPG
Wydaje mi sie se ten post powinien zapoczatkowac nowy dzial posta roku i ja chcialbym wysunac jego kandydature. Technika w pigulce: dwa elementy slusznie zaporzyczone z internetu, pain, plus wklad wlasny konstruktora z dopiskiem ze moze wymagac dopracowania :D
Proste a jernoczesnie w pelni obrazujace- niemal genialne.
Jak widze ten obrazek to mi sie humor poprawia :) Made my day rzutem na tasme mimo ze 22:38
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

Obrazek
z wymiaruj linie zaznaczone na zielono i podaj fi osi
jaka jest masa całkowita roweru razem z kierownikiem ?
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Przybliżone wymiary:
A-B - 47 cm
A-C - 25 cm (mniej więcej tyle ile wynosi promień 20-calowego koła - zaznaczone na zielono)
B-D - 25 cm (mniej więcej tyle ile wynosi promień 20-calowego koła - zaznaczone na zielono)
C-D - 47 cm
Średnica osi - 37 mm
Razem z rowerem ważę ok. 55 kg
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

potrzebuje jeszcze długość którą zaznaczyłem na zielono od punktu a do tej niby trójkątnej platformy na tym odcinku z jednej i z drugiej strony mogą być zamontowane zaczepy
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Ta trójkątna platforma to podstawa kufra, który jest szeroki na ok. 40 cm. Chcę mieć możliwość jazdy z kufrem, więc stad ta odległość między punktami A-B. Czyli każde z mocowań nie może być szersze niż ok. 4-5 cm.
zero
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:21

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: zero »

Przy zakrętach ogon będzie machał psem i niepotrzebnie katował tylna oś.
Generalnie łatwiej ciągnąć niż pchać. Jeśli potrzebujesz przyczepki to spoko, ale jeśli chodzi tylko o napęd... Może warto się zastanowić nad zmianą koncepcji. Ta trajka jest "stworzona" pod przedni napęd - szedł bym w tą stronę, napęd na przód + przyczepka jak potrzebna.
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Przyczepka będzie tylko wspomagać, a nie mnie wyręczać. Przednim napędem będę zajmować się sam - ręcznie.
zero
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:21

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: zero »

Rozumiem. Nie wiem jak jest rozwiązany przód i napęd... Chciałem tylko zwrócić uwagę że Twoje założenie wstępne /tylko przyczepka/ może ograniczać, a raczej komplikować osiągnięcie celu - wspomaganie jazdy. Może też być przyczyną kłopotów - tylna oś będzie intensywnie wyginana.
Waga pojazdu z kierującym to 70 kg. - to bardzo mało - ja bym kombinował z przodu.
Wrzuć foto lub link całej trajki.
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Skąd wzięło Ci się 70 kg? Chyba, że doliczyłeś przyczepkę. Z tym, że masa przyczepki raczej przekroczy 15 kg, ale chyba to dobrze. Z przodu mam Alfine 11, a na korbie 2 zębatki (24T i 39T). Problem polega na tym, że chcę ograniczyć do minimum ingerencję w sam pojazd, a także nie chcę na stałe obciążać elektryką mojego handbika. Czasami potrzebuję wyłącznie lekkiego roweru nawet bez wspomagania. Po prostu postanowiłem zaryzykować z tą przyczepką. No i docelową prędkością jest 20-25 km/h - to mi wystarczy i nie potrzebuję więcej. No i przecież koncepcja przyczepki pchającej nie jest wymyślona przeze mnie. Nie będę pierwszym ani ostatnim korzystającym z tego rozwiązania.
zero
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:21

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: zero »

Ok. Przepraszam za pomyłkę. W pierwszym poście piszesz 15, a kilka postów wyżej 55 - tyle że całość - mój błąd. Co do reszty rozumiem.
Przy spokojnej jeździe wielkiego ryzyka nie widzę, co nie zmienia faktu że mocowanie będzie obciążać tylna oś w sposób nieprzewidziany przez projektanta trajki.
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Dlatego chcę użyć dwóch punktów mocowania, żeby zminimalizować obciążenie tylnej osi. Ale to porządna i solidna konstrukcja, więc powinno wytrzymać.
Awatar użytkownika
Przemek
Forumowicz
Posty: 1003
Rejestracja: 03 maja 2017, 17:13
Lokalizacja: Katowice

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: Przemek »

chciałem coś wczoraj dłubnąć po robocie ale nie dotrwałem do końca leżę sobie plackiem "charlam" i smarkam.. masakra
masz jakiś pomysł na jakieś zaczepy do tej osi myślałem że coś już wymyśliłem ale 'zabiłeś" mi pomysł tą szerokością kufra to rozsypało mój plan na mocowanie do osi
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Ale przecież nie umawialiśmy się (przynajmniej na razie) na żadne wykonawstwo. Na razie to przecież dyskusja teoretyczna. Jeżeli chcesz się podjąć wykonania to najpierw porozmawiajmy na priv.
zero
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:21

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: zero »

handbike pisze:
23 lut 2018, 20:31
jedyną możliwością jest właśnie przyczepka.
...
jak rozwiązać problem mocowania do mojej tylnej osi, którą jest aluminiowa rura o średnicy 37 mm. Jakieś pomysły?
handbiie szczerze chce pomóc, mam nadzieję że wybaczysz - spamuje ostatni raz; pomyśl nad rolka na przednie, coś jak add-e tylko we własnym...

A w temacie, niezależnie od sprawności kierowcy gmeranie przy osi, przy każdym podpięciu i wypięciu byłoby kłopotliwe, stąd moja propozycja. Wersja beta którą możesz dowolnie rozwinąć. Na oś guma /można dać wzmocnienie z rury/ i dwa ograniczniki na każdą ze stron. Do tego dwa " klucze francuskie"... Blokada dowolną, choćby boleć w dziurę. Można do środkowego dodawać pręt gwintowany i dokręcać motylka, rozwiązań wiele idea/zasada prosta: opierasz o oś blokujesz jedziesz.
Załączniki
Szybkie mocowanie przyczepki pchającej do tylnej osi trajki.
Szybkie mocowanie przyczepki pchającej do tylnej osi trajki.
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Dzięki za pomysł tylko nie wiem czy to uwzględnia konieczność ruchu góra-dół. No i nie popadajmy w skrajności. To nie musi być aż tak szybkie, że montaż/demontaż trwałby parę sekund. Jeżeli zastosowane rozwiązanie pozwoli na montaż (lub demontaż) w 30-60 sekund to wystarczy. No i jestem na tyle sprawny, że czynności przy tylnej osi nie stanowi problemu.
Ja to sobie wyobrażam tak, że na tylną oś założyć jakąś obejmę (x2 po jednej ze stron) z otworem na zewnątrz obejmy do zawiasu. I teraz albo cała obejma będzie demontowalna albo obejmy będą na stałe, a wyciągać będę tylko trzpień (bolec?) zawiasów, żeby odmontować przyczepkę. Tylko właśnie nie znalazłem takich obejm.
zero
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 lut 2018, 16:21

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: zero »

Na oś guma lub nie, na gumę rura przecięta na dwie części wzdłuż, całość montowana obejmami. Reszta jak wyżej z lekkim luzem i będzie się gibać. Obejmy choćby z płaskownika, nie będą przenosić dużych sił.

Wrzuć jakiś link do trajki, jeśli ma ramę po środku to może jednak do niej na stałe zaczep a do zaczepu przyczepę jeśli będzie potrzebna. Przy okazji odpadnie wyginanie osi. Za kufrem miałbyś kawałek pionowej rurki - idealnej na modną horągiewkę i/lub na przyczepke.

Edit: przy mocowaniu o jakim pisze i prędkościach o których Ty pisałeś chyba wystarczy odwrócone U z blokadą.
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Nie ma ramy. Zdjęcie jest na 2 stronie wątku. Po środku nie ma możliwości zrobienia zaczepu. Mocowanie do chorągiewki mam.

O, coś takiego tylko, żeby oś była obrócona o 90 stopni. 2 takie i problem mocowania byłby rozwiązany.
Obrazek
handbike
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 19 lut 2018, 20:03

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: handbike »

Chciałbym teraz poprosić o porady odnośnie spraw wyłącznie elektrycznych. Dlatego pytanie do Moderatora/Administatora czy kontynuować tu czy założyć w jakimś innym elektrycznym dziale - jakby co, to proszę przenieść.

Jeśli chodzi o silnik, to pierwotnie myślałem o Magic Pie 5, ale jest dość drogi (warty ceny?) i obecnie niedostępny (ciekawe czy i kiedy będzie jeszcze dostępny).

Potem znalazłem Nine Continent RH2806 D (10x6), ale na razie też niedostępny (ale i tak jeszcze nic nie kupuję, więc może jeszcze będzie). Co o nim myślicie? A może Nine Continent RH2809 D (7x9) (nie za wolny na 20-calowe koło)? Bo taki Mxus 30H (14x4) to chyba za szybki jak dla mnie? A może inne propozycje?

Jeżeli to będzie inny silnik niż Magic Pie 5, to będę potrzebował sterownika. Jakiego? Taki KT60SVPRCK-XFC15E2? Wyświetlacz S-LCD5 będzie kompatybilny do tego sterownika?

Obojętnie jaki silnik wybiorę, będę potrzebować czujników PAS i hamulca. Nie będzie problemów z kompatybilnością i czy czegoś nie pominąłem?

I na koniec bateria. Wiem tylko, że potrzebuję takiej na bagażnik. Znalazłem taką firmy Bafang. Można taniej zachowując tą samą (lub większą) pojemność?
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyczepka pchająca do handbike. Proszę o porady i pomoc.

Post autor: tatar »

Zrobiłeś wreszcie tę przyczepkę? ;)
ODPOWIEDZ