Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Dział z częściami rowerowymi - ramy, amortyzatory, hamulce itp
Awatar użytkownika
exmotech
Forumowicz
Posty: 323
Rejestracja: 22 lut 2018, 16:19

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: exmotech »

Spawanie aluminium to 20% teoria i 80% praktyka.

Teoria jest prosta:
1. Spawarka TIG AC
2. Balans AC ustawiasz indywidualnie aby nie za bardzo grzać elektrody (balans w większości na elektrodę) ale też nie dawać balansu na materiał, bo wtedy nie będzie odrywał tlenków z powierzchni i spaw będzie się smarkał.
3. Elektrody do alu są różne. Każdą pójdzie (nawet popularną czerwoną) ale każdemu dobrze idzie z inną. Ja wszystko robię jasnoniebieską czyli z 2% lantanu.
4.Spawać trzeba szybko bo aluminium szybko przenosi ciepło i długie spawanie pognie nam materiał nawet pół metra dalej :-)
5. Przed spawaniem obydwa elementy muszą być zeszlifowane aby był świeże. Jak zeszlifowałeś coś dzień wcześniej a spawasz dzisiaj to już jest utlenione.
6. Elektroda bardzo blisko pionu bo inaczej brzydki spaw wychodzi i często jak dokładamy drut z drugiej strony to będzie się on stapiał i zamieniał w glut (od temperatury) zanim dojdzie do miejsca gdzie jest łuk.

Reszta to praktyka.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

exmotech
Dzięki za podzielenie się twoją wiedzą i doświadczeniem, oraz czas. Powolutku jest tych cegiełek informacyjnych więcej i więcej... :)
Oby tak dalej :)
Pozdrawiam.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

[film] [/film]

A już myślałem, że se podaruj, ale kolejny super film dla zafascynowanych miłośników spawania tigiem :)
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Goliath »

hehehe... dałeś radę wkleić linka z telefonu :D ... używając opcji "film"
Jak widać... też muszę się wielu rzeczy nauczyć.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Goliath pisze:
04 lis 2018, 17:40
hehehe... dałeś radę wkleić linka z telefonu :D ... używając opcji "film"
Jak widać... też muszę się wielu rzeczy nauczyć.
Tak. W komórkach trzeba używać tej funkcji jak podaje Mod w komentarzu :)
Ale Ty mi doradziłes, że mam wpisać,, www ''.
Suma sumarum wspólnymi siłami problem znikł :D.
Pozdrawiam i dziękuję.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

[film][/film]


Bardzo ciekawy filmik o spawaniu ramy ht z alu 6061.
Uszkodzenie, pęknięcie ramy, przy mocowaniu sztycy.
Pozdrawiam :)
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Mistrzostwo spawania w alu i więcej:)



[film] [/film]

Pozdrawiam.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

[film] [/film]



Patrząc na to, co ten gościu potrafi pospawać.. brak mi słów.

Sami zobaczcie.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

[film] [/film]
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Każdy może dorzucić coś swojego.
Jakąś ciekawostkę albo nowinkę..
Pozdrawiam :)
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Czy, ktoś przyspawał tigiem radiator do obudowy mxusa?!
Jeśli, tak, to jakie efekty?

:)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: tatar »

Ciekawe,jak naszprychujesz kolo z radiatorem?
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Mam to pytanie w dwóch tematach.
Jakoś tak wyszło, że się dopasuje.
Osobiście zostawiłem jakieś 0.5 cm po każdej str. do kołnierza.
Zapleciesz nawet 4.2 mm motorową szprychę..
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Interesi mnie, ale, czy kto robił odczyty, bo ja nie mam możliwości.
Napewno odprowadzenie jest lepsze od tego gdzie montujesz na klamrę..
PS sorki za automatyczny korektor.
Jest to co naj mniej denerwująco irytujące :cry:
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: tatar »

To nie pisze ,,automatyczny korektor'',tylko Ty,więc nie serwuj nam niezrozumiałych tekstów
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

tatar pisze:
11 lis 2018, 15:54
To nie pisze ,,automatyczny korektor'',tylko Ty,więc nie serwuj nam niezrozumiałych tekstów
Wiem, że to temat nie na dyskusję..
Przynajmniej nie dla mnie 8-)
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: wwojciech »

Największy problem moze byc z ciepłem generowanym przy spawaniu. Mogą nie przeżyć tego magnesy, albo je zdemontować. Lub tak jak się to robi czyli na scisk i klej termoprzewodzacy.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Spawa się przy rozebranym silniku!
Przepraszam, ale myślę na skróty.
Powtażam silnik należy rozebrać i spawa się samą osłonę.
Można spawać w małych odcinkach. Ja tak robiłem, bez usuwania magnesów. Trzeba robić przerwy!
Dodatkowo można chłodzić spreżonym powietrzem.
Jednak nie polecam tego tematu na pierwsze spawanie tigiem :!: ;)
I co ważne nie wszystkie konstrukcje można spawać bez testów! Naj lepiej na jakimś starym zarżnietym silniku.

Co do montażu radiatora na opaskach, to widziałem coś u,, ebisef,,.
W razie w., go zapytaj, to bardzo pomocny człowiek.
Mi też już pomógł. Ma potężną wiedzę.
A pozostał skromny i uprzejmy :)
Polecam.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: wwojciech »

Widzę że polecacie spartusa, a co myślicie o Welder Fantasy mini tig? Wersja nie mini zbiera super opinie a wersja mini wydaje mi się że jest od niedawna, jest lżejsza od brata ale niby posiada te same parametry. Które są nawiasem bardzo konkurencyjne do spaartusa w podobnej cenie.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

[quote=wwojciech post_id=24828 time=1542014162 user_id=243]
Widzę że polecacie spartusa, a co myślicie o Welder Fantasy mini tig? Wersja nie mini zbiera super opinie a wersja mini wydaje mi się że jest od niedawna, jest lżejsza od brata ale niby posiada te same parametry. Które są nawiasem bardzo konkurencyjne do spaartusa w podobnej cenie.

Gienadimon pisze
Jest to temat dla wszystkich zainteresowanych.
Spawarki tu trafiają na zasadzie dostępu opisu i recenzji na YouTube.
Jeśli jesteś zdania, że to dobry sprzęt, to dołącz film instruktażowy.
Ja osobiście też jestem zainteresowany welderem mini, bo jest w konkurencyjnych cenach jak wspominasz, no i do 200 A, to raczej profesjonalny sprzęt ale dla amatorów.
Przy 4-5 mm grubości materiału, kończy się możliwość i zastosowanie tej spawarki.
Jednak takie spawarki są tu na właściwym miejscu!
Więc proszę o więcej propozycji wszystkich z forum.
Pozdrawiam :)

PS jeśli chodzi o weldera nie mini, to do celów hobby jest za drogi.. ale każdy ma inny portfel ;)
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Opis soczewki gazowej Tig.


[film] [/film]
grafffik

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: grafffik »

wwojciech pisze:
12 lis 2018, 10:16
Widzę że polecacie spartusa, a co myślicie o Welder Fantasy mini tig? Wersja nie mini zbiera super opinie a wersja mini wydaje mi się że jest od niedawna, jest lżejsza od brata ale niby posiada te same parametry. Które są nawiasem bardzo konkurencyjne do spaartusa w podobnej cenie.
Zasadniczo mają jedną wadę jak nie masz stołu spawalniczego. Mianowicie krótki przewód masowy. Sam spawam TIGiem już wiele lat i wiem jak cazsami przewód potrafi sie zaplątać. 2.5m przewodu, które tu jest w zestawie jest absolutnym minimum. Mi osobiście w tej spawarce przeszkadza tylko panel, na te dotykowe "gumki". W warsztacie jest ciągły syf, opiłki, często coś spada i się obija. Każdy kto spawa nie dopuszcza by coś leciało na spawarkę a tym bardziej na towarzyszącą jej butle z gazem, lecz wypadki się zdarzają. Bałbym się że jak np. taki nawet mały kątownik 2cm draśnie te przyciski to je po prostu porwie, a wtedy czeka nas kosztowna wymiana całego przedniego panelu.

Jednakże główne ale co do tej spawarki to podrobiony certyfikat CE widoczny na obudowie. Nie jest to certyfikat CE, ale oznaczenie China Export. Temat tego procederu jest bardzo duży, ale wszystko sprowadza się do tego, że jak spawarka cię kopnie i pikawa Ci stanie, to producent umywa ręce. Znaczy się ..umywa - po prostu czeka Twoją rodzinę kosztowna batalia sądowa. W przypadku kiedy producent ma certyfikację CE - bierze on na siebie finansową odpowiedzialność zaswój produkt do sumy gwarancyjnej CE. tak to można opisać w bardzo dużym skrócie :geek:

Zainteresowanym polecam krótki artykuł:
http://www.pro-test.pl/article_article/ ... ak+CE.html
I Notkę na wiki dotyczącą CE i China Export
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

grafffik pisze:
18 lis 2018, 10:50
wwojciech pisze:
12 lis 2018, 10:16
Widzę że polecacie spartusa, a co myślicie o Welder Fantasy mini tig? Wersja nie mini zbiera super opinie a wersja mini wydaje mi się że jest od niedawna, jest lżejsza od brata ale niby posiada te same parametry. Które są nawiasem bardzo konkurencyjne do spaartusa w podobnej cenie.
Zasadniczo mają jedną wadę jak nie masz stołu spawalniczego. Mianowicie krótki przewód masowy. Sam spawam TIGiem już wiele lat i wiem jak cazsami przewód potrafi sie zaplątać. 2.5m przewodu, które tu jest w zestawie jest absolutnym minimum. Mi osobiście w tej spawarce przeszkadza tylko panel, na te dotykowe "gumki". W warsztacie jest ciągły syf, opiłki, często coś spada i się obija. Każdy kto spawa nie dopuszcza by coś leciało na spawarkę a tym bardziej na towarzyszącą jej butle z gazem, lecz wypadki się zdarzają. Bałbym się że jak np. taki nawet mały kątownik 2cm draśnie te przyciski to je po prostu porwie, a wtedy czeka nas kosztowna wymiana całego przedniego panelu.

Jednakże główne ale co do tej spawarki to podrobiony certyfikat CE widoczny na obudowie. Nie jest to certyfikat CE, ale oznaczenie China Export. Temat tego procederu jest bardzo duży, ale wszystko sprowadza się do tego, że jak spawarka cię kopnie i pikawa Ci stanie, to producent umywa ręce. Znaczy się ..umywa - po prostu czeka Twoją rodzinę kosztowna batalia sądowa. W przypadku kiedy producent ma certyfikację CE - bierze on na siebie finansową odpowiedzialność zaswój produkt do sumy gwarancyjnej CE. tak to można opisać w bardzo dużym skrócie :geek:

Zainteresowanym polecam krótki artykuł:
http://www.pro-test.pl/article_article/ ... ak+CE.html
I Notkę na wiki dotyczącą CE i China Export
https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE
Co zatem polecasz za spawarki Tig dla Hobbystów???
grafffik

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: grafffik »

mówiąc szczerze żadnej. Spawarka przedstawiona powyżej ma dobre parametry do spawania aluminium i szukał bym coś tego pokroju. Nie są to jednak hobbystyczne spawarki, tylko już normalny sprzęt. Aluminium spawa się wyższymi prądami niż stopy stali, ale jak ktoś spawał do tej pory zwykłą skwarką z elektrodą otulinową to będzie miał problem z aluminium, które przy procesie spawania musi być rygorystycznie trzymane w procesie spawu, gdyż inaczej materiał nam się np pokruszy zamiast pospawa.

Hobbystyczne spawarki np taka Debra
http://dedra.pl/pl/products/info/544/sp ... -200a.html
świetnie sobie radzi ze stalą węglową czy kwasówką. Sam mam taką jako spawarkę awaryjną i użytkuje ją już z 7 lat i sobie radzi. Ale tym TIGiem nie pospawa się aluminium bo nie ma prądu zmiennego. W momencie kiedy chcemy spawać aluminium nie będzie to spawarka hobbystyczna i należy to sobie otwarcie powiedzieć.

Koszt zakupu takiej spawarki to i tak nic w porównaniu kiedy musimy kupić maskę do spawania aluminium. Spawarki te charakteryzują się oprócz funkcją ściemniania także funkcją nawiewu oraz wymiennymi filtrami. Kontakt z gazami powstałymi przy spalaniu aluminium jest cholernie szkodliwy. Zagrożenia te związane są głównie z emisją pyłu spawalniczego, który zawiera tlenek glinu, Al2O3, tlenki magnezu i cynku oraz ditlenek krzemu. Sam glin osiada się w nerkach,to tak jakbyśmy żarli korund i zostawał w organiźmie, tlenek magnezu to do wyboru zaczerwienienie spojówek, katar nosa, kaszel, gorączkę, zlewne poty, dreszcze, duszność, ditlenek krzemu to gwarantowana pylica płuc. Maski do spawania aluminium trzeba kupić już renomowanej firmy, np ESAB,MILLAR,SPEEDGLAS,KEMPPI,LINCOLN ELECTRIC,MOST. Maski zaczynają się od 3000zł za podstawowe modele z filtrami byśmy mieli pewność że rak nie wpędzi nas do grobu po kilku latach. Ludzie którzy spawają aluminium w normalnych maskach - kopią sobie po prostu powoli grób :|

Wydając więc minimium 2500 na TIG'a i 3000 na maskę, pytanie czy to dalej hobby :roll: Podkreślam - minimum.
midi
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:25

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: midi »

Hej, ja mam spawarkę Welder Fantasy Jet Tig do tego przyłbica Esab ale bez filtra, spawam wyłącznie amatorsko i myślę że pełna przyłbica z nadmuchem nie jest do celów amatorskich niezbędna. Spokojnie można użyć coś takiego https://allegro.pl/polmaska-spawalnicza ... 88626.html , ewentualnie skonstruować sobie nadmuch do przyłbicy ( rura o średnicy 2-3cm z nadmuchem elektrycznym kanałowym ) i amatorsko zda to egzamin bo nie będziemy przecież 6 dni w tygodniu po 10h a raz na jakiś czas sprzętu używać . Pewnie że maska z nadmuchem i filtrem jest lepsza ale jak zachowamy rozsądek to i bez niej się obejdziemy. Przyłbice z nawiewem zaczynają się od 1200-1500zł więc nawet hobbyści którzy chcą sami opanować budowę ram z alu dadzą radę coś takiego kupić, części do ebika są sporo droższe wiec nie widzę tu jakiegoś wielkiego problemu. Za cenę roweru typu Falcon spokojnie kupimy porządny zestaw do spawania TIG wraz z przyłbicą odzieżą itd i jeszcze kilka groszy w kieszeni zostanie .
Według mnie dobry start to spawarka np. https://allegro.pl/tig-ac-dc-magnum-thf ... 97ebe2a38ł, przyłbica z nawiewem i filtrem 1600zł , odzież z butami 500zł, rękawice, trochę elektrod 200zł . I taki zestaw będzie naprawdę dawał spore możliwości, według mnie najważniejsze są chęci. Linki do aukcji wybrane przypadkowo.
Pozdrawiam serdecznie.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Fajnie, że ktoś się odezwał.
Nie ma jak to praktyka:)
Ja raczej też nie spawam częściej jak raz na tydzień...
To do takich okazyjnych przygód z tigiem to zwykła maska, no i dobrze nawietrzone pomieszczenie załatwia całe BHP.
Co innego jeżeli, ktoś spawa dziennie po parę godzin, to wtedy jak kolega grafffik opisał wyżej.

Taka ciekawostka może nie dla wszystkich ale jednak.
Aluminium jest wysoko toksyczne dla człowieka!
Trzeba z nim postępować ostrożnie!
I poważnie podchodzić do tematu zatrucia, gdyż aluminium nie występuje w ludzkim organiźmie i przedostajac się do środka np płuc powoduje poważne stany zapalne!!! Odkłada się w organiźmie i wywołuje całe spektrum chorób i alergii!!!

Aby naswietlić powagę sytuacji oparów alu podczas spawania, porównać je można do oparów rtęci!!!
Przy czym jedne i drugie opary stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia!

To są poprostu bardzo mocne trucizny!

Miłego spawania z pewną nutą ostrożności.
Zdrówka :)
midi
Forumowicz
Posty: 85
Rejestracja: 22 lut 2018, 14:25

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: midi »

Popularne widelce i talerze a także garnki aluminiowe przez długi czas gościły w naszych kuchniach, pewnie do dziś nie jeden służy jeszcze ale to niestety bardzo nie zdrowe. Co do spawania alu to trzeba pamiętać iż spawamy w osłonie argonowej i jeśli robimy to w przeciągu to argon nam wywiewa i zaczynają się problemy ze spawaniem. Ja docelowo wyposażę swoja przyłbicę w nadmuch od góry w dół maski tak by dało się oddychać i by delikatnie owiewało twarz co spowoduje że opary będą omijały maskę. Co do spawarki Magnum z linka to można nią spawać bardzo precyzyjnie , ma sporo możliwości ustawień różnych parametrów i to chyba jedna z lepszych stosunków cena-jakość , mogę ją polecić mimo że mam Weldera , cena niższa od mojej a komfort spawania na obu taki sam. Mała wskazówka co do przepływu argonu jaki ustawiam , minimum daje 12l/min ale optymalnie 18l/min, spawać się da nawet przy mniejszym ale jakość spawu będzie gorsza, pojawiające okopcenia przeważnie są spowodowane kiepską jakością gazu lub jego małym przepływem. Tak samo ważne jest ostrzenie elektrody , spaw zdecydowanie mniej precyzyjnie wychodzi gdy końcówka jest podtopiona-zaokrąglona, zaraz po ostrzeniu spawa się najlepiej. Pył z ostrzenia elektrod jest bardzo niezdrowy i należy go unikać, maska na twarz.
Pozdrawiam.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Gienadimon »

Kupiłem nowy sprzęt do spawania w tigu.
Czas na dorobienie wzmocnień do wahacza i dospawanie blokady obrotu koła...
Kwietnik dla sąsiadki to jedno ale tu będą działały olbrzymie siły..
Sam jestem ciekaw, czy wszystko wypali jak trza :?: ;)
No i trzeba pamiętać, że opary spawanego alu to trucizna, gdy robimy to co dziennie konieczny jest odciąg powietrza i dobra wentylacja!!
BHP musi być!
Aleksiej44
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2019, 19:02

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Aleksiej44 »

Czy znacie kogoś w okolicy Krakowa to pospawa mi ta część w ramie aluminium.
Załączniki
20200409_125302.jpg
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Umbur »

Aleksiej44 pisze:
09 kwie 2020, 12:58
Czy znacie kogoś w okolicy Krakowa to pospawa mi ta część w ramie aluminium.
Co było powodem pęknięcia?
Aleksiej44
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2019, 19:02

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Aleksiej44 »

Umbur pisze:
09 kwie 2020, 13:02
Aleksiej44 pisze:
09 kwie 2020, 12:58
Czy znacie kogoś w okolicy Krakowa to pospawa mi ta część w ramie aluminium.
Co było powodem pęknięcia?
Silnik 3k turbo pakiet 16s ster 45a i rama nie wytrzymuje ...
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Umbur »

Wrzuć zdjęcie tego roweru razem z miejscem uszkodzenia.
hi_aro
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:43
Lokalizacja: IRE

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: hi_aro »

Dorzucę kilka amatorskich uwag. Chociaż przez dwa lata spawałem zawodowo felgi. Alu, stal. Zrobiłem nawet automatyczną obrotnicę z zewnętrznym podajnikiem do TIG. ;)
- tylko soczewki, powodują znacznie lepsze rozproszenie gazu osłonowego
- ceramiczne czy szklane osłonki fi12-15, właściwie im większe tym lepsze rezultaty.
- ja używam tylko złote elektrody, właściwie do wszystkiego AC-DC
- powierzchnia przed każdym spawanie, oczyszczona włókniną ścierną i odtłuszczona ACETONEM!! Mega ważna sprawa, spora część wtrąceń pochodzi właśnie ze smarów i tłuszczy
- spoiwo również przed spawaniem oczyścić włókniną i aceton. Bardzo sporo tlenków jest na powierzchni, po przechowywaniu w wilgotnym garażu.
- element powinien być wstępnie podgrzany do około 120-150stC. Mniejszy stres po schłodzeniu
- spawanie cienkich ścianek tylko falą trójkątną
- spawanie "trójkątem" wymaga wyższych prądów, nieco innego balansu. Ale z powodu że 80% prądu idzie na uchwyt, musi być chłodzenie wodne.
- na koniec trening, trening i jeszcze raz TRENING. 20% to sprzęt 80% umiejętności

Spawanie aluminium wygląda i działa jak lutowanie, nie można się spieszyć. Podstawowa zasada, to jeżeli łuk strzela, skacze nie roztapia jeziorka 5-7mm po 4-6s znaczy prąd za mały. Jak szybciej roztapia jeziorko, znaczy prąd za duży. Jak jeziorko roztopione i błyszczące bez wtrąceń można zacząć podawać drut. Reszta to wprawa.

Zdecydowanie nie polecam spawać taniego chińskiego, wtryskiwanego w formy aluminium. Tyczy się to prawie całej obudowy hubów. To będzie męka jak na ugorze.
- nigdy nie wiadomo jaki to gatunek, a może to być puszka stopiona razem z psem
- ścianki są cienkie, więc tylko fala trójkątna,
- na 100% się wygnie, wypaczy, zmieni kształt. A czasami z powodu naprężeń pęknie w innym miejscu.
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2064
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: Tooropek »

hi_aro pisze:
14 maja 2020, 10:36
Ale z powodu że 80% prądu idzie na uchwyt, musi być chłodzenie wodne.
Nie wiem jak Tobie, ale mi przy takim ustawieniu stopi całą elektrodę zanim pojawi się jeziorko. Żadna soczewka i szkło pyrex nie zrobi za nas roboty. Do spawania GTAW najważniejsza jest wiedza, a umiejętności nabędziesz podczas zabaw różnymi materiałami. Nie wiem jak Ci idzie falą trójkątną i chciałbym zobaczyć Twoje spoiny jeśli można.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
hi_aro
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 11 maja 2020, 18:43
Lokalizacja: IRE

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: hi_aro »

Tooropek pisze:
14 maja 2020, 11:17
Żadna soczewka i szkło pyrex nie zrobi za nas roboty.
No, częściowo zrobi bo jest jeden z elementów good practice. I jak napisałem wcześniej 20% sprzęt, 80% doświadczenie.

Odnośnie spawania trójkątem. Problem spawania trójkątem to prąd. Trzeba podwyższyć o 20-30% aby uzyskać te same efekty co na prostokącie. Więc bez chłodzenia jest bardzo ciężkie. Spawałem kolektory i rury dolotowe do 500km Skylanów. Tam z tego co pamiętam jest ścianka 2mm. Prąd 120A-130A, trójkąt, balans 65%-70%, Argon 6l/m, jak najwyższa częstotliwość. Mój daje max 200Hz. Nie spawałem chłodnic. Chociaż zasady są podobne.

Ale to i tak nic. Do póki nie robi się obróbki termicznej po spawaniu, to i tak wszystko o kant można rozbić. Naprężenia zawsze powstają, zmiany geometrii, kształtu zawsze są.

Część zdjęć utraciłem przy poprzedniej awarii dysku. Jak chcesz mnie zweryfikować, to poszukam co się ostało. Powinienem mieć też filmik ze spawania na obrotnicy z podajnikiem TIG DIY.

Jak nie znajdę, to cheftnę coś na szybko.
redwater
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 15 sie 2019, 18:22

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: redwater »

Na YT fajne kanały:
- Hagojibi (koreanczyk, ale A.I. z yt dobrze tlumaczy z koreanskiego na polski)
-Weldingtipsandtricks
-ThisOldTony
-TheFabricationSeries

Hagojibi wg mnie najfajniejszy kanał.
tsdz2 w miejskim turladle.
Awatar użytkownika
pxl666
Forumowicz
Posty: 5855
Rejestracja: 27 cze 2018, 23:05
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: pxl666 »

spawam mało jakościowo bo moich spawów nie widać wiec się nie przykładam do wyglądu , ma trzymać statycznie i tyle. natomiast zauważyłem ze faktycznie zanieczyszczenia potrafią spaprać robotę , alu zaczyna się pienić i palić ale nie stapia się w jedno . kolega ma tiga bardziej zaawansowanego elektronicznie i mówi ze jemu automatycznie dobiera AC balans i częstotliwość AC i nawet brudne elementy spawa bez problemu ... na yt o spawaniu alu własnie te dwa parametry są przytaczane jako kluczowe ...alu błyskawicznie pokrywa się tlenkiem który ma wyższą temp topnienia i to właśnie AC balans usuwa ten tlenek ale trzeba idealnie dobrać by nie palić elektrody...aha i ponoć jeszcze trafia się na niskiej jakości argon co tez ma poważny wpływ na jakość jeziorka
redwater
Forumowicz
Posty: 279
Rejestracja: 15 sie 2019, 18:22

Re: Spawanie TIG! Różne stopy aluminium?

Post autor: redwater »

Ostatnio ogladalem jak napawali ubytki w starych karterach motocyklowych i tam z racji niedoskonalosci odlewu tamych czasow tez pieniło i bąblowało. Poprostu odlew porowaty nasiąkniety olejem.
tsdz2 w miejskim turladle.
ODPOWIEDZ