Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Obrazek

Cześć !
Słowem wstępu, kupiłem go używanego po rocznym postoju (poprzedni właściciel nie mógł już jeździć na takim), i od tego czasu przygody nie przestają mnie opuszczać. Pierw po drugiej przejażdżce gdy było jakieś 2°C bateria (20s10p lg mj1) zaczęła się rozjeżdżać ostro i bms odcinał przy 80v :evil:
Po podłączeniu do modelarskiej ładowarki i przeprowadzeniu testu okazało się że niejedna cella zamiast mieć około 35Ah miała 20ah :roll:
I tak jest rozwalone 5-6 cell
Jako że w tak dużych bateriach byłem zielony skontaktowałem się z firmą zajmującą się akumulatorami i wspólnie doszliśmy do wniosku ze tego lepiej nie ratować.
Po rozmowie stwierdziłem że rozładuje przynajmniej te celle które jeszcze żyją więc doładowałem te uszkodzone celle i ustawiłem moc na 1. Oczywiście nie byłem w stanie jeździć jak normalny człowiek i rozsadziłem tłumik w swoim DNM RCP-3 :oops:
Za głupotę się płaci niestety.
Tak czy siak po krótkim projektowaniu zamówiłem nowy pakiet (złożony z 3) 20s7p na ogniwach 21700
Obrazek
Czemu nie identyczny jak był na 18650? Odpowiedź prosta, kwestia ceny 3300 vs 5000 szybko mnie przekonało.


Także jako iż chce uniknąć dalszych wydatków (portfel prawie pusty :cry:) mam pare pytań co do ulepszeń / zabezpieczeń:
  1. Jaki i gdzie zastosować bezpiecznik? (myślałem o wysuwanym spod wyświetlacza normalnym samochodowym topikowym)
  2. Czy robić blokadę obrotu? Czy jest to wymagane?
  3. Jak to jest z temperaturą, da się zagrzać tego 3k turbo na 3kw? Jak tak to jak i jaki podłączyć termometr do niego


Specyfikacja elektroniczna:
  • 3k turbo 4t na obręczy 18"
  • sabvoton ml 7245 zablokowany
  • bateria 20s7p na lg 21700 m50lt
Techniczna:
  • Rama: Samuraj slim
  • Amortyzator tył: Fox Van Performance 222x70mm + sprężyna 700lbs
  • Amortyzator przód: Boxxer sprężynowy 200mm skoku
  • Hamulce zee 4 tłoczkowe + tarcze 203mm
  • Przód koło 19"
Obrazek
Obrazek
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
Awatar użytkownika
mitusm
Forumowicz
Posty: 248
Rejestracja: 22 cze 2020, 10:20

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mitusm »

Do czego chcesz dać ten bezpieczenik ? Blokada obrotu przyda się na pewno, chociaż pokaż bliżej mocowanie silnika. 3KT przy 3kW powinien dawać sobie radę, można dać termik wewnątrz silnika który odetnie awaryjnie czujnik i silnik stanie.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Bezpiecznik chciałem dać "w razie w" między BMS a resztą układu, że gdyby jakoś się zwarcie zrobiło to by nie usmażyło bateri.
Zdjęcie obecnej łapy (z aluminium):
Obrazek
A co do termika to wyczytałem że jest już jakiś termometr w tym 3k (przy hallach idzie dodatkowy kabelek) i chciałem jakiś wyświetlacz do niego podłączyć
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: lukk »

No ta łapa wahacza już ma blokadę obrotu osi i to taką całkiem solidną - ta śrubka z tyłu powinna ścisnąć widełki i zablokować oś przed skręceniem śrub osi.

A z ciekawości, czy ktoś rzucał okiem na tą poprzednią baterię? Ciekaw jestem czy to faktycznie degradacja ogniw czy może jakieś pęknięte połączenia.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Czyli mówisz, że jakbym chciał używać regena to szlag tego nie trafi?
Na poprzednią baterie nikt okiem (oprócz mnie) nie rzucał, też myślałem, że gdzieś cos nie styka itp ale profilaktycznie porozcinałem ogniwa i na ładowarce każde z kolei potestowałem to wychodziło mi około 2050mAh pojemności.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Swoją drogą to myślałem czy by nie zrobić jeszcze z tych ogniw co żyją ze starej baterii pakietu 13s10p na powroty ze szkoły jak jest zimno (nie można rowerów parkować w szkole u mnie) a gdy na dworze jest 1 stopień to niezbyt dobrze pałować ogniwo o takiej temperaturze. Więc do plecaka ten 13s załadować, z boku wystawić XT na panelu małym i przepinacz jakiś łatwo dostępny, że albo input z wewnętrznej baterii albo z zewnętrznej.
Tylko bym musiał pamiętać aby za każdym razem sterownik rozładować do +- napięcia dodatkowej baterii
No bo innego zastosowania do około +-140 "sprawnych" akumulatorków nie ma chyba
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: zielony71 »

Nie wiem czy nie szkoda fatygi. Jeśli spora część ogniw już padła, to pewnie wkrótce padną następne.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

No musiałbym ogarnąć taśmę i zgrzewarkę żeby to tam polepić (jakby to się udało to miałbym transport do szkoły szybki) a z baterią i tak nie mam co zrobić (chyba ze ktoś chce kupić to bardzo chętnie sprzedam tanio!)
Fatygi może nie warte ale można się sporo nauczyć z takiego mini-projektu
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
zielony71
Forumowicz
Posty: 1335
Rejestracja: 21 kwie 2021, 5:22
Lokalizacja: Kielce

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: zielony71 »

A, no tak, jeśli traktujesz to jako naukę, to jak najbardziej warto.
Potrzebujesz huba w dobrej cenie: viewtopic.php?t=10489 lub napisz.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Oke, no to została kwestia bezpiecznika czyli jaki i jak użyć i jaki termometr do odczytu temperatury podłączyć do silnika
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: Eryk »

lg mj1 nie cieszą się tutaj dobrą opinią. Do silnika najlepiej wsadzić czujnik NTC 10k, choć chyba fabrycznie jest już w niego wbudowany. Jeżeli tak to tylko stosowny układ bazujący na odczycie temperatury z takiego czujnika. Bezpiecznik daj topikowy o wartości szczytowej pobieranego prądu, on ma zadziałać w razie W( czyli praktycznie nigdy ;) ewentualnie w extremalnym przypadku)
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Dobra, czyli zamontuje (5 amper więcej bo nie ma takich na 47 amper) i będzie git:
https://allegro.pl/oferta/bezpiecznik-s ... 4466874289

A jeśli chciałbym wielorazowy to taki byłby dobry? :
https://allegro.pl/oferta/wylacznik-nad ... 8051731102
Czy bezpieczniki na zmienny prąd nie działają z prądem stałym?
Jeżeli tak to tylko stosowny układ bazujący na odczycie temperatury z takiego czujnika
Mógłbyś dać link do jakiejś aukcji na której taki układ z ekranikiem można zgarnąć?
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
Awatar użytkownika
Eryk
Forumowicz
Posty: 450
Rejestracja: 02 maja 2017, 21:18
Lokalizacja: Wadowice

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: Eryk »

Tych prostych termometrów jest cała masa np.
https://a.aliexpress.com/_Eyz4K8v jednak wpierw upewnij się co do czujnika w silniku. Kup bezpiecznik zwykły topikowy. Zmiennopradowych nie powinno się stosować w instalacjach DC.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Jak zacząłem patrzeć w elektronikę, natknąłem się na temat SMART BMS (np daly) . Jak to jest z ich opłacalnością, możliwościami itp (da się np blokować moc?)
I 2 rzecz, ma ktoś może uszkodzonego dampera dnm? Odkupił bym kawałek chętnie ->viewtopic.php?f=34&t=10432&sid=a23fc502 ... 678566b28c
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
Awatar użytkownika
lukk
Forumowicz
Posty: 775
Rejestracja: 05 lut 2020, 11:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: lukk »

Do roweru tego kalibru to pewnie, że warto, głównie dla podglądu parametrów baterii w czasie rzeczywistym bez rozbierania, ale możesz sobie też wszystko ustawić pod siebie.
Nie wiem co masz na myśli przez "blokować moc", ale jeśli chodzi Ci o ograniczanie mocy do jakiegoś poziomu to to się robi z poziomu sterownika, a nie BMSa. Sterownik będzie ograniczać prąd/moc do zadanej wartości, a BMS po przekroczeniu jej nagle odepnie baterie, co przy dużym prądzie powoduje przepięcie i może uwalić sterownik i/lub samego BMSa.
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Dobra, polecasz jakis konkretny?
Ja znalazłem taki: (60 amper na zapas gdybym chciał więcej mocy)
https://allegrolokalnie.pl/oferta/smart ... a-bluetoot
Pytałem o ograniczenie mocy bo obecny sterownik ma jedynie opcje limitu prędkości, a wolałbym limit mocy na guzik czy cos. Mam jeszcze luźnego sabvotona mini programowalnego ale jest niezbyt wymiarowy jeśli chodzi o montaż.
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
mikes
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 16 lut 2024, 19:34
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Z motyką na Samurajskie słońce (potrzeba wsparcia i wiedzy)

Post autor: mikes »

Update:
kupiłem tego BMS daly 60A używanego, wydrukowałem mocowanie nowe i zamontowałem.
Obrazek
Obrazek

Ogólnie git, pokazuje parametry tylko są dwa ALE tj.
dziwnie wyświetla parametry, np napięcie jest o 0.5v niższe według bmsa niż pokazuje wyświetlacz główny oraz prąd podawany przez ładowarkę wyświetla niby dobrze (ładowarka 3.5A pokazuje 3.6A) ale jak jadę już to prąd pobierany pokazuje 36A w peaku a sterownik niby do 45A jest więc ktoś tu kłamie i nie wiem kto. Czasem jest też taki dziwny lag gdy rower stoi trochę (ponad godzinę) i jak go odpalę i dam gaz instant to odcina prąd na jakieś 2s a potem podaje spowrotem. Nie wiem czy to kwestia jakiegoś ustawienia (niby jest jakiś sleep mode ustawiony na 3600 czegoś? pewnie sekund czyli godzinę)

Jeszcze nie rozładowałem/naładowałem roweru do stanu odcięcia więc nie wiem czy zabezpieczenie działa wsm ale ustawiłem je na 60v min i 82v max (4.1v na celle, żeby do 100 nie ładować)
Edit: działa odcięcie max voltage i okazało się, że mały wyświetlacz w ramie kłamie napięciowo bo gdy on pokazywał 80.6v to dobry multimetr pokazał 80.1v a bms 80.0v 8-)
Kiedyś: Samoróbka 1000w konwersja
Teraz: Samuraj 3000w viewtopic.php?f=30&t=10424
ODPOWIEDZ