Pierwszy rower ;)

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
dairox
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2018, 8:06
Lokalizacja: Poznań

Pierwszy rower ;)

Post autor: dairox »

Witam szanownych forumowiczów.

No więc zacząłem przygodę z elektrycznym rowerkiem i póki co jestem bardzo zadowolony z rezultatów, oczywiście zostało kilka rzeczy do zrobienia ale to w swoim czasie.
Parametry:
Rama aluminiowa niemiecka Whistler Focus na kołach 26"
Hamulce tarczowe- hydrauliczne na twardych klockach.
Zęby przełożenia: 42 przód, 11 tył;
Elektryfikacja:
Zestaw S1000R od Glebora, przekładniowy
EDITZmieniony pakiet na 13s5p na ogniwach Sony 8A 2900mAh
Pakiet ogniw 13s3p na ogniwach Sony 10A 2250mAh kupione jako rozpakietowane nieużywane w Polsce
Ładowarka 2A na 13s kupiona na Ebay
BMS 35A kupiony na Ebay
Bajery:
Ładowarkę wrzuciłem do środka z racji małej baterii, gniazdo AC 230V wyprowadzone w obudowie- pytanie czy ładowarka może być wpięta cały czas w port ładowania? Tego nie wiem, a dodanie diody zaporowo może zakłócić funkcjonowanie ładowarki.
Wyświetlacz przymocowany do jednego z uchwytów- zależało mi na jak najmniejszej liczbie przewodów wiszących na rowerze, docelowo nadmiary przewodów schowam w środku.
Skrzynka, wykonana z blachy stalowej 1,2mm grubej, wyginanej na prasie, pospawanej.
Historia budowy:


EDIT
Dodałem jeszcze sterowanie oświetleniem z wyświetlacza, oświetlenie to lampa LED na 3 diodach CREE, z soczewkami
Załączniki
IMG_20180821_182603.jpg
Ostatnio zmieniony 22 sie 2018, 20:22 przez dairox, łącznie zmieniany 1 raz.
E-bike:
Whistler 1000R :evil:
Northtec XS MTB Mxus 250W ;)
Dzjohnyj
Forumowicz
Posty: 88
Rejestracja: 18 lut 2018, 22:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwszy rower ;)

Post autor: Dzjohnyj »

Tylko ten pakiet jakiś taki mały. Ile bierze sterownik?
dairox
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2018, 8:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwszy rower ;)

Post autor: dairox »

Standardowy sterownik serii KT-48V, maksymalny prąd 20A. Jeszcze nie zauważyłem żeby ogniwa robiły się ciepłe, może dlatego że są w koszykach prostokątnych, nie plaster miodu. No i blaszana obudowa dobrze oddaje ciepło.
E-bike:
Whistler 1000R :evil:
Northtec XS MTB Mxus 250W ;)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pierwszy rower ;)

Post autor: Yasiu77 »

Ładowarka będzie Ci prawdopodobnie ssała cały czas baterię. Napisz dokładnie jakie tam są ogniwa i dlaczego takie drogie i małopojemne kupiłeś :) Zamiast zasilacza wsadziłbym więcej ogniw bo 6,6A na ogniwo to sporo no i wiele nie zajedziesz na aku 6,75Ah. Nie sugeruj się tym 10A
dairox
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 07 maja 2018, 8:06
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwszy rower ;)

Post autor: dairox »

Ogniwa to US18650V3. Pełne obciążenie trwa bardzo krótko, teren dookoła mam płaski, prędkość nie wygórowaną. Sprzęt ma przede wszystkim wspomagać, a nie jechać za mnie ;)
Co do miejsca, to w skrzynce zmieszczą się jeszcze 2 takie zestawy baterii więc w przyszłości wstawię jakieś 13s7p w jednym pakiecie.
Oczywiście o wyborach takich a nie innych decydowała zasobność portfela, oraz nie oszukujmy się jest to pierwsza konstrukcja, każda kolejna będzie lepsza ;-)

Z ciekawostek, to ogniwa są lutowane, metodą podobną do Tesli, czyli każde z nich jest połączone drucikiem z kolejnym ogniwem a między to połączenie jest wstawiona "szyna" prądowa z drutu miedzianego fi 2mm. Metoda ta pozwoliła na znaczne przyśpieszenie powstania pakietu, ale również na możliwość późniejszego wykorzystania tych ogniw do innych celów np. małe wkrętarki
E-bike:
Whistler 1000R :evil:
Northtec XS MTB Mxus 250W ;)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1324
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: Pierwszy rower ;)

Post autor: Yasiu77 »

Później już nie dołożysz takich ogniw do obecnego pakietu bo będą różnice w pojemności i bms Ci ich nie da rady wyrównać. Licząc 10kw/km aku starczy Ci na ok 30 kilometrów spokojnej jazdy na manetce a dokładając ok 260 złotych do dodatkowych ogniw 13s7p (gdybyś kupił z Nexuna z stronki) starczyłoby na ok 75 i to już jest jakiś zasięg. Solidnie wygląda ta obudowa :)
ODPOWIEDZ