eKross fr1

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

eKross fr1

Post autor: hose2001 »

Witam Wszystkich,
no i mnie też wzięło ;) postanowiłem też zelektryfikować moją maszynkę, starego leciwego Sign fr1. Na razie jest to faza projektowa oraz zbieranie elementów całości. Korespondowałem trochę z Gleborem bo zobaczyłem u niego ciekawy zestaw S1300 którym chciałbym zasilić rower. I zacząłem czytać szperać oglądać oraz tworzyć projekt.
Założenia pierwotne:
  • Kross sing fr1 (wymieniłem vbreake na tarcze 180mm jeszcze czeka zamiana kasety oraz łańcucha ... regulacje..)
kross.PNG
  • zestaw S1300 od Glebora
  • akumulator 13s6p 48V
Wykonałem projekt pojemnika:
bike33.PNG
i kartonowy
unnamed.jpg
I tak po rozmowie z Gleborem napisał że jedynym plusem takiej konstrukcji jest niski środek ciężkości ale niestety bateria 13s6p to trochę mało, więc zacząłem modyfikować skrzynkę na styl poniższego ebika pod baterię 13s10p:
EMX1.jpg
image.png
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

Niestety zapomniałem o sterowniku i zastanawiałem się gdzie go upchnąć dlatego zmieniłem koncepcję baterii:
aku.PNG
i całej obudowy:
112.PNG
W tym momencie jestem w trakcie czyszczenia, testowania pojemności, selekcji akumulatorów (udało mi się zdobyć nieużywane akumulatory od laptopów ta sama marka i model) i faktycznie po pomiarach mają bardzo zbliżoną pojemność i rezystancję wewnętrzną. Baterię spróbuję złożyć od początku (o lutowaniu jakieś pojęcie mam ;))

Pytanie czy taki rozkład baterii będzie ok (chciałem aby rower był równo obciążony) może to jakieś rozwiązanie dla rowerów full z małym trójkątem).

Długo się zastanawiałem nad tworzeniem tego tematu i postaram się co jakiś czas relacjonować postępy.
Teraz w planie zakup od Glebora i kończenie akumulatora
Awatar użytkownika
TomaS
Forumowicz
Posty: 932
Rejestracja: 03 maja 2017, 10:00
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: eKross fr1

Post autor: TomaS »

Ta pierwsza koncepcja była lepsza a sterownik daj jeszcze niżej, koło samej korby.
Patrzales czy jak amortyzator dobije to koło nie rozwali Ci baterii?
Jeżdżę na:
1. :SAMURAI BANSHE
2. :CARRERA BANSHE
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

Tak sprawdzałem, ustawiłem na miękkość jak się tylko dało, Żona na kierownicę ;) i jeszcze dociskałem było jeszcze trochę luzu.
Właśnie pierwsza wersja jest łatwiejsza w wykonaniu i bateria w jednym klocku. Nie miałem wymiarów sterownika i przyjąłem WxSxD 55x80x1800mm i trochę miałem kłopot go dać na dole. Może Ktoś ma info jakie wymiary ma ten sterownik.
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: eKross fr1

Post autor: wwojciech »

Z ogniwami laptopowymi to może byc ślepy zaułek, nawet jeśli dadzą radę działać pod obciazeniem 1C to przysiad napięcia będzie duży z racji duzej rezystancji wewnetrznej. Jakie ogniwa chcesz zastosować?
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: eKross fr1

Post autor: Goliath »

hose2001 pisze:
18 cze 2018, 19:40
Właśnie pierwsza wersja jest łatwiejsza w wykonaniu i bateria w jednym klocku. Nie miałem wymiarów sterownika i przyjąłem WxSxD 55x80x1800mm i trochę miałem kłopot go dać na dole.
Może spróbuj zawiesić sterownik w trójkącie ramy... nad lub pod damperem ;) Zapewni to dobry przewiew /lepsze chłodzenie/ oraz nie będzie bryzgać na niego spod koła :)
Widziałem już takie konstrukcje w necie ;)
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

wwojciech pisze:
18 cze 2018, 22:30
Z ogniwami laptopowymi to może byc ślepy zaułek, nawet jeśli dadzą radę działać pod obciazeniem 1C to przysiad napięcia będzie duży z racji duzej rezystancji wewnetrznej. Jakie ogniwa chcesz zastosować?
Sanyo UR18650A S13A mam je w gratisie calkowicie nowe ale rozpakietowane. Laduje je 1000mA i rozladowywuje 500mA (taki mam max prad w ladowarce) przy tym pomiar pojemnosci to 2200mAh i okolo 40-50 mR RW.
Awatar użytkownika
wichura
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 03 cze 2018, 1:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: eKross fr1

Post autor: wichura »

Mam doświadczenie z lutowaniem ogniw - to bardzo zły pomysł.. lepiej podpytać ludzi czy ktoś ma zgrzewarkę i by zgrzał pakiety nawet za niewielką opłatą, jeśli będziesz miał wszystko gotowe i opisane.
Co do przysiadania - muszę potwierdzić, mimo pakietu 13s10p na polaptopówkach, naładowany "pod korek" przy wykręceniu manetki do końca (prąd szczytowy 35A przez ułamek sekundy, potem spada do 17-18A, czyli 1,7A-1,8A na ogniwo) i sterownik odcina mi moc, bo cały akumulator przysiadł z 56V do 43V, po odpuszczeniu manetki napięcie wskakuje do 50V i jeśli nie ma dalej obciążenia, do po minucie mogę mieć na powrót ok 54V napięcia jałowego. Rozważ jednak zakup ogniw które lepiej biorą na klatę obciążenie.

Co do samego projektu - bardzo fajny ;)
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

wichura pisze:
19 cze 2018, 0:09
Mam doświadczenie z lutowaniem ogniw - to bardzo zły pomysł.. lepiej podpytać ludzi czy ktoś ma zgrzewarkę i by zgrzał pakiety nawet za niewielką opłatą, jeśli będziesz miał wszystko gotowe i opisane.
Z tym lutowaniem chodziło mi że (tak myślę ;) ) uda mi sie cały rowerek skleić w całość ;) ogniwa też będę zgrzewał. Zastanawiałem sie nawet czy nie poeksperymentować z czymś takim. Koleś zrobił zgrzewarkę z akumulatora samochdowego w sumie w bardzo prosty sposób. :shock:

Co do przysiadania - muszę potwierdzić, mimo pakietu 13s10p na polaptopówkach, naładowany "pod korek" przy wykręceniu manetki do końca (prąd szczytowy 35A przez ułamek sekundy, potem spada do 17-18A, czyli 1,7A-1,8A na ogniwo) i sterownik odcina mi moc, bo cały akumulator przysiadł z 56V do 43V, po odpuszczeniu manetki napięcie wskakuje do 50V i jeśli nie ma dalej obciążenia, do po minucie mogę mieć na powrót ok 54V napięcia jałowego. Rozważ jednak zakup ogniw które lepiej biorą na klatę obciążenie.
No i właśnie, dziękuje za wytlumaczenie Wichura, pewnie po zlożeniu i odpaleniu miałbym niezłe zdziwko. Zbieram się do szukania dobrych ogniw.
Jak to mówią janusze a tanio mialo być :lol:

Czy Panasonic przypadkiem nie robi baterii dla Tesli? Coś mi sie obiło o uszy że dlatego wykupił Sanyo...
Awatar użytkownika
wichura
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 03 cze 2018, 1:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: eKross fr1

Post autor: wichura »

Też widziałem tą zgrzewarkę, i tez się zastanawiam by nie poeksperymentować, taśmę niklową mam, kilka martwych 18650 też ;)
niestety, mi nikt nie powiedział - i po testowaniu każdego ogniwa z takich rozbiórkowych (rok życia mniej ;p ) wybrałem najlepsze, a mimo wszystko są i tak za słabe dla 1kW silnika... dobrze że nie policzyłem sobie najniższej krajowej za każdą godzinę przy testowaniu, bo okazało by się, że kupił bym z 2 takie same pakiety na bardzo mocnych ogniwach i już gotowe poskładane :lol:
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

wichura pisze:
19 cze 2018, 8:19
Też widziałem tą zgrzewarkę, i tez się zastanawiam by nie poeksperymentować, taśmę niklową mam, kilka martwych 18650 też ;)
niestety, mi nikt nie powiedział - i po testowaniu każdego ogniwa z takich rozbiórkowych (rok życia mniej ;p ) wybrałem najlepsze, a mimo wszystko są i tak za słabe dla 1kW silnika... dobrze że nie policzyłem sobie najniższej krajowej za każdą godzinę przy testowaniu, bo okazało by się, że kupił bym z 2 takie same pakiety na bardzo mocnych ogniwach i już gotowe poskładane :lol:
Aaa daj spokój ;) ja miałem już rozmontowane 130 ogniw z baterii, oczyściłem je z blaszek i przetestowałem prawie połowę (naładowanie rozładowanie test naładowanie) schodzi z tym jedyny plus że są równe bo nie były użytkowane.
Tym bardziej dziękuję za info.

Jakby co to mam niepotrzebne 130 ogniw Sanyo UR18650A heh :? .

Po przeanalizowaniu wypowiedzi Goliatha w temacie "Re: zobaczyłem, poczytałem, zajarałem się, przerabiam" i założeniach:
a) sterownik 35A 48V
b) sterownik 45A 48V

to biorąc pod uwagę ogniwa Panasonic (może też będe miał do nich dostęp)
NCR18650A 3100mAh 4.5A to:
a) 35A/4.5A = min 8 ogniw czyli 13s8p i około 24Ah = 104 ogniwa
b) 45A/4.5A = min 9 ogniw czyli 13p9s i około 28Ah = 117 ogniw
dla pakietu 13s10p 31Ah
NCR18650B 3400mAh 6.8A to
a) 35A/6.8A = min 6 ogniw czyli 13s6p i około 20Ah = 78 ogniw
b) 45A/6.8A = min 7 ogniw czyli 13p7s i około 24Ah = 91 ogniw
dla pakietu 13s10p 34Ah

Dobrze to liczę? Co jeśli przekraczam prąd sterownika budując pakiet o większej ilości "p" (takiej jak zakładałem na początku 13s10p) zgaduje, że wymienić sterownik na większy, które ogniwa wybrać?
Awatar użytkownika
glebor
Forumowicz
Posty: 410
Rejestracja: 04 maja 2017, 18:45
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: eKross fr1

Post autor: glebor »

Mam doświadczenie z lutowaniem ogniw - to bardzo zły pomysł.. lepiej podpytać ludzi czy ktoś ma zgrzewarkę i by zgrzał pakiety nawet za niewielką opłatą, jeśli będziesz miał wszystko gotowe i opisane.
w pełni się zgadzam, że lutowanie nie jest dobrym pomysłem!

Co do projektu, to taka podwójna skrzynka będzie miała wysoko środek cieżkości. W efekcie podczas hamowania, rower będzie łątwo stawał dęba i kiepsko w zakrętach będzie. Z tych 2 projektów to już lepiej aku pod ramą zrobić :)

Wymierz sobie coś, żeby wlazło tam może z 13S7P, to już będzie zasięg fajny czy to pod napęd 9C, czy pod voilamarty ogólnie rama fajna, więc nie może się marnować bo krosy mają solidne i ciężkie ramy DH, więc spokojnie 50 będzie korciło, a zasięg szybko się kończy przy takim vmaxie. Domyślam się, że przy 50 bez pedałowania z 7P będziesz miał ok 40-50km zasięgu bez pedałowania na nowych sanyo GA...

Pogadaj z piotr_W on zgrzewa pakiety na fabrycznie nowych ogniwkach i nieregularnym kształcie i w rozsądnej cenie...
Albo jak masz obecne, to też po zgrzewa twoje ogniwka.
Wszystko, co potrzebne do budowy roweru kupisz w moim sklepie: https://mgvolt.pl
* Zestawy napędowe
* akumulatory
* zgrzewanie
* konwersje rowerów
Znajdziesz nas na FB grupa MG VOLT, YOUTUBE: https://www.youtube.com/mgvolt
TEL: 796782663
hose2001
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2018, 17:14
Lokalizacja: Pruszków

Re: eKross fr1

Post autor: hose2001 »

Co do projektu, to taka podwójna skrzynka będzie miała wysoko środek cieżkości. W efekcie podczas hamowania, rower będzie łątwo stawał dęba i kiepsko w zakrętach będzie. Z tych 2 projektów to już lepiej aku pod ramą zrobić :)
Dzięki Glebor pisałeś mi o tym w PW, że własnie jest plus tej konstrukcji że ma niski środek ciężkości.
Wymierz sobie coś, żeby wlazło tam może z 13S7P, to już będzie zasięg fajny czy to pod napęd 9C, czy pod voilamarty ogólnie rama fajna, więc nie może się marnować bo krosy mają solidne i ciężkie ramy DH, więc spokojnie 50 będzie korciło, a zasięg szybko się kończy przy takim vmaxie. Domyślam się, że przy 50 bez pedałowania z 7P będziesz miał ok 40-50km zasięgu bez pedałowania na nowych sanyo GA...
Dlatego ta opcja z dzieleniem baterii idzie do kosza natomiast udało mi się przerobić pojemnik żeby na dole upchnąć sterownik przy zachowaniu 13s10p, tym bardziej mniejsza też wejdzie.
ekroosv3.PNG
wwojciech
Forumowicz
Posty: 266
Rejestracja: 20 lut 2018, 7:03

Re: eKross fr1

Post autor: wwojciech »

Dla panasonicow weź sobie większy zapas bo 4,5A 18650B nie dają rady i przegrzewaja się. 18650A mam na 4.1A i lepiej sobie radzą niż B(mniejsze Rw(55vs 45m).
djmarcin56
Forumowicz
Posty: 256
Rejestracja: 19 lut 2018, 14:37
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: eKross fr1

Post autor: djmarcin56 »

Jedne i drugie się kiepsko do tego nadają z racji na przysiad napięcia jak i grzanie przez maks prąd, na sanyo ga jeszcze ze zgrzewaniem czyimś to ci drogo wyjdzie już taki aku więc jak chciałeś tanio to sobie policz.

wwojciech coś masz nie tak z tymi ogniwami albo masz je mocno używane 18650B bo są znacznie lepsze do 18650A, wszędzie widać to po testach aczkolwiek tam pojemność jest opisywana i przysiad napięcia niewiem jak z grzaniem w pakiecie.
ODPOWIEDZ