Romet rambler 5.0

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Frizz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 08 maja 2018, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Romet rambler 5.0

Post autor: Frizz »

Witajcie,

Chciałbym zaprezentować Wam swój pierwszy bolid elektryczny, a nie powstałby on bez bloga oraz sklepu Nexun, dlatego ogromne podziękowania Tas :). Przejechane już 2000km, świeżo po pierwszym grubszym serwisie, dlatego taki czysty.

Specyfikacja:
- Rama 21", koła 26"
- Nine Continent RH2809 D (7x9)
- GT 1500W
- 60V, 18.2Ah, 16s7p

Rower projektowany na dojazdy do pracy (40km dziennie w obie strony) przede wszystkim po drogach szutrowych i trochę po mieście. I tutaj sprawuje się rewelacyjnie. Amortyzowana sztyca SR SUNTOUR SP12 NCX chroni zadek przed lekkimi nierównościami, a akumulator przy jeździe na max pozwala na przejechanie lekko ponad 60km, trochę pedałując 80km jest spokojnie osiągalne (sprawdzone jak zapomnę naładować roweru na następny dzień :)). Niestety w teren się nie nadaje, przynajmniej nie z prędkością którą jest w stanie osiągnąć, ale to było wiadomo i pogodziłem się z tym ze względu na różnicę w cenie roweru bazowego. Przy pełnej baterii pojedzie 47 km/h, po 5 minutach już trochę mniej i utrzymuje ok. 42-43kmh.

Skrzynia z włókna szklanego, pochłonęła niezliczoną ilość godzin i był to najbardziej pracochłonny element elektryfikacji. Dość wymagające były też blokady osi obrotu, wykonane z nierdzewki, palone na laserze. Problem był z brakiem punktów w ramie w które mógłbym się wkręcić z taką blokadą, dlatego pokombinowane jest trochę z obejmami i dwuczęściową budową (sporo widać na zdjęciach).

Brakuje jeszcze tylko wyświetlacza, trochę za biedny jest 3-funkcyjny licznik rowerowy :). Chodzi mi po głowie zrobienie "adaptera" do wyświetlacza LCD-3, co by się dało każdy sterownik do niego podpiąć. Ale zobaczymy czy czas pozwoli.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: verre »

obrazki niewidoczne
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Frizz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 08 maja 2018, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Frizz »

Nie mogę/nie umiem zedytować pierwszego postu, wrzucam poprawione obrazki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2050
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Tooropek »

Widzę kolejnego ramblera... fajnie schludnie jak u mnie w 4.0. Jedyne o co moge zapytac to te Twoje eleganckie blokady obrotu osi. Jak powstaly (projektowane w cadzie czy innym programie do cnc) czy robione odrecznie? Chetnie bym sie zaopatrzyl w takie cuda pod tą ramę. Czy jest mozliwosc dowiedziec sie czegos wiecej na ich temat? Pozdrawiam i zachecam do obejrzenia mojego ramblera rowniez w tym dziale.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Inc0 »

Elegancko wyszło :)
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: verre »

i mnie się bardzo podoba ta blokada, wciąż szukam pomysłu jak zrobić u siebie w Treku, ponieważ ta moja trekowa rama wygląda bardzo licho. Dzięki za fotki, całość wygląda bardzo ładnie
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Frizz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 08 maja 2018, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Frizz »

Zrobiłem na początek prototypy blokad z płaskiego tworzywa i tektury. Dopasowane do ramy prototypy wrzuciłem na kartkę papieru w kratkę, cyknąłem foto i pobrałem triala Autocada. Wrzuciłem fotki na tło, skalibrowałem wymiary z kratkami i odrysowałem najistotniejsze krawędzie. Trochę się pomęczyłem ale udało się wyrzeźbić coś takiego:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem z wynikiem uderzyłem po znajomości do firmy z branży metalowej, a stamtąd poleciał na palenie na laserze. Element ściskający oś ma 10mm grubości, element do obejmy grubość 5mm. Stal nierdzewna. I to podobno był błąd, bo cholernie ciężka w obróbce i jest plastyczna (nie sprężynuje). Jak się ściśnie oś to tak zostaje potem, trzeba rozginać śrubokrętem. Po za tym nawet wiercenie na przemysłowym sprzęcie nie dało rady zrobić otworu pod śrubę ściskającą oś na wylot. Następnym razem robiłbym z czarnej stali w ocynku.

A tak ogólnie to sprawują się rewelacyjnie. Regen działa cały czas, silnik moment też ma niemały, a tu ani śladu destrukcyjnych sił na osi.
Wolan
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: 02 lip 2018, 16:33

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Wolan »

dobrze wygląda! blokady kozak!
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2050
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Tooropek »

Dziekuję za tak szczegółowy opis! Szacun ze udało Ci sie ją tak fajnie zaprojektowac, ta rama ma to do siebie ze z niczym poza zestawami hamulców tarczowych nie chce wspolpracowac (brak jakichkolwiek otworów montażowych podnózki, błotników itd). Ja mam tandetną blokade na cybanty z ebajkera i chciałbym ją z czasem zmienic bo też uzywam regena i to na 5 stopniu. Jakbyś Frizz chciał zarobić i robił drugie blokady z innego materiału daj znać na priv, badz w swoim albo moim poście. Byłbym nie tylko wdzięczny ale też dam zarobić, bo ka jakotako nie znam sie na Cadzie, a laserem niby mam mozliwosc wyciąć w firmie nieopodal mnie, ale potrzebuje projektu. Jeszcze raz dzięki i pozdro.
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Frizz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 08 maja 2018, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Frizz »

W załączniku podrzucam plik z projektem Autocad. To była moja pierwsza przygoda z cad'em dlatego może nie jest to książkowo wykonane, ale jakby co to korzystaj śmiało. Dodatkowo też dorzuciłem pdf'a, możesz sobie wydrukować, wyciąć i sprawdzić czy pasują u Ciebie. Zweryfikuj tylko czy skala wydruku będzie odpowiednia. Najprościej będzie chyba zmierzyć suwmiarką podfrezowanie na oś, powinno być 10mm o ile dobrze pamiętam. Jakby był rozjazd to powinno się gdzieś w opcjach drukowania dać skorygować.

Póki co nie planuję wykonania dla siebie kolejnych, ale jak mi się w nierdzewce gwint zerwie kiedyś to wtedy by się przydały. Dam znać jakby co.
Załączniki
TorqueArm.zip
(40.95 KiB) Pobrany 106 razy
Awatar użytkownika
Tooropek
Forumowicz
Posty: 2050
Rejestracja: 08 wrz 2018, 10:50

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Tooropek »

Frizz jesteś wielki! Dziekuję bardzo. Na dniach jak znajdę wiecej czasu podrzuce do firmy pliczek i pany wypalą mi blokady. Oczywiscie dam Ci znać jak wyszło i jaki materiał został użyty - o tym bede rozmawiał pewnie z osobą, która obsługuje laserek. Pozdrawiam!
* Akumulatory * Bidony * 36V/48V. Zapraszam na priv.
Gienadimon
Forumowicz
Posty: 228
Rejestracja: 25 lip 2018, 19:06

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Gienadimon »

Super robota. Majstersztyk. Biały teraz na topie!
Hej nawet piosenka jest z 80-tych ze słowami,, biały rower bardzo chciałbym mieć " ref. .
Osiągłeś cel.
Ja jeszcze gniotę wiedzę a że ani na mechanice rowerów się nie znam ani na elektryce o elektronice nie wspomnę, to od 4 ech miesięcy łeb pęka w szwach.

Fajnych tras i zajebistych widoków.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Inc0 »

:P
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
acmecorporation
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2018, 0:47
Lokalizacja: Łódź

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: acmecorporation »

Witam,

Też zelektryfikowałem Ramblera i przymierzam się do wykonania blokady.
Twój pomysł bardzo mi się podoba. Mam pytanie - te otwory to wejście/wyjście wiązki lasera podczas cięcia?


blokada.jpg
blokada.jpg (15.25 KiB) Przejrzano 1784 razy

Czy może pełnią jakąś funkcję?

Co do materiału to najlepszym rozwiązaniem będzie dowolna stal do ulepszania cieplnego np. 40HM (oczywiście po obróbce cieplnej).
Nie wiem tylko czy uda mi się zdobyć taki materiał w postaci blachy 10mm (zawsze jest problem z konkretnymi materiałami przy produkcji jednostkowej).

Po wycięciu blokadę trzeba będzie sobie zabezpieczyć korozyjne np. pomalować.

W razie pytań służę pomocą z materiałoznawstwa.
Awatar użytkownika
Inc0
Forumowicz
Posty: 873
Rejestracja: 28 lut 2018, 19:46

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Inc0 »

"Mam pytanie - te otwory to wejście/wyjście wiązki lasera podczas cięcia?"
ahaha dobre sorrki ale spadłem prawie z fotela gdy to przeczytałem XD ..te otwory to nie wyjście wiązki lasera, laser to grubsza światło wyłączasz zasilanie i gaśnie. te "otwory" maja za zadanie umożliwić zaciśniecie za pomocą śruby ( polecam dokładnie obejrzeć fotki ) ramion blokady na osi silnika gdyby ich nie było os nie ściskana z czasem wypracowała by sobie luz co spowodowało by mało komfortowe klaskanie/uderzanie przy przyspieszaniu i hamowaniu rekuperacyjnym osi o ścianki blokady ,z czasem mogłaby od uderzania pęknąć lub obrócić sie w blokadzie i urwać kable powodując zwarcie spalenie silnika i sterownika .
stal gatunkowa była by ofc najlepsza ze wzgledu na twardośc ale odpowiednio gruba nawet zwykła czarna stal , nierdzewka a nawet mocny stop aluminium daje rade( sam mam blokade z jednej strony z aluminium 7075 a z drugiej z czarnej stali i nie wiem która lepsza ..chyba al bo ruda jej nie bierze bo w obróbce bardzo podobnie sie sprawowały i obie daja rady z 1,5kW ciagłej z regenem)
Lepsze jest największym wrogiem dobrego.
Awatar użytkownika
verre
Forumowicz
Posty: 767
Rejestracja: 27 maja 2018, 18:52
Lokalizacja: Śląskie

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: verre »

Inc0 pisze:
09 paź 2018, 19:13
"Mam pytanie - te otwory to wejście/wyjście wiązki lasera podczas cięcia?"
ahaha dobre sorrki ale spadłem prawie z fotela gdy to przeczytałem XD ..te otwory to nie wyjście wiązki lasera, laser to grubsza światło wyłączasz zasilanie i gaśnie. te "otwory" maja za zadanie umożliwić zaciśniecie za pomocą śruby ( polecam dokładnie obejrzeć fotki ) ramion blokady na osi silnika gdyby ich nie było os nie ściskana z czasem wypracowała by sobie luz co spowodowało by mało komfortowe klaskanie/uderzanie przy przyspieszaniu i hamowaniu rekuperacyjnym osi o ścianki blokady ,z czasem mogłaby od uderzania pęknąć lub obrócić sie w blokadzie i urwać kable powodując zwarcie spalenie silnika i sterownika .
stal gatunkowa była by ofc najlepsza ze wzgledu na twardośc ale odpowiednio gruba nawet zwykła czarna stal , nierdzewka a nawet mocny stop aluminium daje rade( sam mam blokade z jednej strony z aluminium 7075 a z drugiej z czarnej stali i nie wiem która lepsza ..chyba al bo ruda jej nie bierze bo w obróbce bardzo podobnie sie sprawowały i obie daja rady z 1,5kW ciagłej z regenem)
ej no nie każdy jak widać wie jak to działa :) a swoją drogą to powiedz jaka to tajemnicza "ruda" nie bierze alu 7075 ;)
😁😁😁😁😁...😁😁😁
Frizz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 08 maja 2018, 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Romet rambler 5.0

Post autor: Frizz »

Koledzy już chyba wytłumaczyli po co te "rowki", ale dorzucam zdjęcie które powinno co nieco rozjaśnić (stara wersja projektu ale z zaznaczoną śrubą):
torqueArmŚruba.png
torqueArmŚruba.png (9.88 KiB) Przejrzano 1737 razy
ODPOWIEDZ