Proximo wer. Beta :P

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Proximo wer. Beta :P

Post autor: Maju »

Witam,

Na temat ebike-ów trafiłem jakoś dwa lata temu, od tego czasu powolutku zbierałem informacje, przeczytałem parę książek z podstawami elektroniki, zgromadziłem jakieś graty do budowy i w zeszłym roku przyszedł czas na budowę pierwszego rowerka. Na przeróbkę poszedł rower Proximo 26' kupiony jakiś czas wcześniej za kilka stówek z likwidacji ekspozycji sklepowej.
Pech chciał(albo i szczęście), że kilka dni przed planowaną konwersją spaw od dolnego mocowania wahacza nie wytrzymał trudów jazdy po płaskich ale "gruzistych" bezdrożach i po przejechaniu niecałych 500km mocowanie po prostu pękło i o dziwo obyło się bez gleby, po prostu wylądowałem na stojąco na nogach :D chwilę mineło zanim doszedłem do tego co się stało :lol:
Fundusze się skończyły i nie miałem już za co kupić nowego rowerku ani jakiejś sensownej ramy. Na szczęście wahacz w odróżnieniu od ramy jest stalowy i powędrował on do znajomego spawacza, który przyspawał oba nowe dotoczone mocowania wahacza. To tyle historii teraz trochę o tym co jest w rowerku:

Bateria 10s5p na LG mh1
Przerobiony silnik Sparta Toprun na zewnętrzny sterownik w kole 24'
Tani chiński sterownik 15A, podkręcony po testach do 20A.
Skrzynki ze sklejki
Chiński watomierz przerobiony na zewnętrzne zasilanie 5V z wymienionym wyświetlaczem majacym podświetlenie. Watomierz i podświetlenie włącza się po przekręceniu stacyjki poprzez Mosfet.
przetwornica 60>12V i ładowarka USB na dwa gniazda.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... I3KRHBjEnG

Same wykonaniu skrzynki nie jest zbyt ładne ale nie skupiałem się na tym wiedząc, że za kilka miesięcy będe robił drugą. Oprócz tego co na zdjęciach to przespawałem piwoty do koła 24'.
Na asfalcie na samej manetce rozpędza się do 35km/h przy pełnej baterii, zasięg w zależności od jazdy waha się od 30 do 50km.

Rower jako pierwszą wersję Beta, uważam za udany, nie licząc samego roweru. Po "awarii" wahacza okazało się, że rower miał wadę na która nie zwróciłem uwagi tj. tylne koło po skosie, które jest spowodowane złą długością haków, udało się to po części naprostować. Jeździć się da ale z tego względu w tym roku kupuję rower/ramę i przekładam elektronikę do nowego rowerku, tym razem sterownik chcę mieć w tej samej skrzynce, wywalę także łądowarkę usb bo okazała się zbędnym bajerem. Wymienie także silnik na przekładniówkę ponieważ sparta nie radzi sobie przy niskich prędkościach w trudniejszym terenie np. miększa droga i zjada za dużo prądu :P
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 3002
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: Proximo wer. Beta :P

Post autor: tas »

W następnej maszynie daj przewody w przepustach skierowanych w dół to się woda tam nie bezie lać :)
Jak się sprawdza ten watomierz?
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Re: Proximo wer. Beta :P

Post autor: Maju »

W sumie nie głupi pomysł z tymi przewodami :P na razie mam zalane silikonem ale zrobie dławiki skierowane w dół.
Watomierz sprawuje się dobrze nie było z nim problemów, jedynym minusem jest to, że nie jest na stałe podłączony do aku i nie pamięta po wyłączeniu stacyjki ale akurat mi to nie było potrzebne. Jednak bez przeróbek to się on do roweru nie nadaje, już przy pakiecie 10s tranzystor w środku grzał się niemiłosiernie i możliwe ze by padł dość szybko z przegrzania do tego brał dość dużo prądu jak na watomierz. Aby coś z niego było trzeba troszkę roboty i pasuje wyciagnąć bocznik na zewnątrz, przerobić na zewnętrzne zasilanie i ew jak jak zrobilem wymienić wyświetlacz na taki z podświetleniem(fajnie wskazuje czy mam włączoną stacyjkę w rowerze). Zastanawiałem się też nad podłączeniem go na stałe do zasilania tak aby pamietał Wh itp. a stacyjką włączany byłby tylko wyświetlacz + podświetlenie, dzieki temu brałby mniej prądu.
Awatar użytkownika
Mitar
Forumowicz
Posty: 679
Rejestracja: 19 lut 2018, 11:43
Lokalizacja: Gliwice

Re: Proximo wer. Beta :P

Post autor: Mitar »

Nawet ładnie wyszło, ta skrzynka na dole wygląda jakbyś tam co najmniej sabvotona miał :)
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: Proximo wer. Beta :P

Post autor: EV-Maniak »

Bardzo fajna konstrukcja. I pewnie za nieduże pieniądze się wszystko udało. Podziwiam kolegę. Jakie książki z elektroniki czytałeś? Jak sprawuj się Twoja manetka, co to za model?
Maju
Forumowicz
Posty: 50
Rejestracja: 18 lut 2018, 15:29

Re: Proximo wer. Beta :P

Post autor: Maju »

Cenowo za same podzespoły wyszło około 1tys. + ładowarka. A manetka się jeszcze nie zacieła, więc sprawuje się dobrze :P to jest jakiś chyba najtańszy model ze wszystkich, kiedyś kupiłem od kogoś na forum za kilkanaście złotych :P

A co do książek to zacząłem od darmowych kursów online, pamiętam że oglądałem kanał RSelektronika, później kilka książek dla całkowitych początkujących typu "elektronika dla bystrzaków" i w sumie zakończyłem na "elektronika ależ to bardzo proste " ta druga pozycja to już troszku zaawansowana czyli takie akademickie podstawy.
ODPOWIEDZ