lekki motocykl w stylu "Retro"

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
marikmw
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 15 paź 2018, 10:12

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: marikmw »

Witam,
Niestety zostanie 48V, mam już silnik i sterownik dedykowany na 48V.
Wydaje się że załapałem o co chodzi z tym BMS i bateria, powstał schemat połączenia:

Obrazek
mam nadzieję że nie namieszałem za dużo, teraz mam pytanie jak połączyć zespół akumulatora, sterownik i silnik. na dany moment chodzi o siłowe kable.
silnik taki:

Obrazek
a sterownik ten:

Obrazek
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: Goliath »

marikmw pisze:
13 sty 2019, 20:08
Wydaje się że załapałem o co chodzi z tym BMS i bateria, powstał schemat połączenia:
... tak Ci się tylko wydaje ;)
BMS ma za zadanie czuwać i chronić akumulator /poszczególne cele/ przed nadmiernym przeładowaniem jak i rozładowaniem :D oraz stara się podczas pełnego naładowania balansować cele tak by napięcia były na nich identyczne.
Wygląda na to, że Twój BMS ma wspólny port ładowania i port "obciążenia".
Schemat podłączenia poprawiłem.
Schemat V3.jpg
Zauważ że, port ładowania i obciążenia styka się w spólnym punkcie z dodatnim biegunem akumulatora, za to biegun ujemny akumulatora "przechodzi" przez BMS do tego samego punktu ładowania i obciążenia. W razie pełnego naładowania lub zbyt niskiego napięcia... BMS na przewodzie "ujemnym" rozłączy akumulator od portów.

Zasilanie :
"B-" - połącz z portem P - z BMS-a
"B+" przez bezpiecznik z dodatnim biegunem akumulatora.
Zachowaj większy przekrój przewodów.
Co do 3-ch przewodów fazowych... to tu nie ma jakiejś filozofii, jak sterownik nie będzie miał samo-nauki, to przewody fazowe trzeba będzie zamieniać między sobą aż do skutku :P
Przepraszam za bazgroły na rysunku.... nie bawię się programami graficznymi :D Chyba zaczaisz o co chodzi. :mrgreen:
marikmw
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 15 paź 2018, 10:12

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: marikmw »

Bardzo dziękuje za pomóc w projektowaniu schematu elektrycznego. ;-), małymi krokami idziemy do przodu. Czekam na zwolnienie środków przez księgową na zakup bateryjek :D
Tym czasem podłubałem trochę przy mechanice.
- Powstała skrzynka na sterownik:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skrzynka została zamontowana na ramie, motorek dostał nowe mocniejsze kolka z tarczami, przymierzyłem nowe "stare" siedzisko i nowy "stary" przedni widelec:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1320
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: Goliath »

Piękna obudowa ;) i bardzo ładnie się komponuje :D
Widzę, że masz dobre zaplecze techniczne... lub dostęp do obrabiarki/frezarki CNC :mrgreen:
marikmw
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 15 paź 2018, 10:12

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: marikmw »

Goliath pisze:
21 sty 2019, 0:29
Piękna obudowa ;) i bardzo ładnie się komponuje :D
Widzę, że masz dobre zaplecze techniczne... lub dostęp do obrabiarki/frezarki CNC :mrgreen:
mam i zaplecze, i CNC :roll:
jak by coś trzeb było wystrugać z "amelinium" to pomogę, tylko może być problem z terminami.
Awatar użytkownika
EV-Maniak
Forumowicz
Posty: 3031
Rejestracja: 21 lut 2018, 9:45
Lokalizacja: Lublin

Re: lekki motocykl w stylu "Retro"

Post autor: EV-Maniak »

Piękny E-Vehikuł... podobny do tego, tylko, bez amortyzowanego tyłu. Też lubię taki styl ;)
Tak. Widać, że kolega ma zaplecze techniczne na wysokim poziomie, co nie uminiejsza absolutnie umiejętnościom manualnym i posiadanej wyobraźni.
Trzymam kciuki. Powodzenia ;)
Załączniki
ac3c0fb9458fd03482729ac60b07cd39.jpg
ac3c0fb9458fd03482729ac60b07cd39.jpg (22.93 KiB) Przejrzano 2818 razy
ODPOWIEDZ