Dwa elektryki

Podziel się z nami opisem własnych konstrukcji
ODPOWIEDZ
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Cześć. Za podpowiedzią kolegow zakladam temat w odpowiednim dziale. :)
Chciałbym zbudować elektryki dla siebie i żony. Od tygodnia czytam forum (stare i nowe), blogi (Tasa, glebora i nie tylko) oglądam filmy na YouTubie o budowie ebike. Sądzę, że mam wystarczającą wiedzę, żeby wszystko poskładać, włącznie z pakietem.

Największy problem stanowi dla mnie dobór silników. Chciałbym żeby były na 48V. Rowery mają służyć do rodzinnych wycieczek (asfalt, kostka, szuter). Nie chodzi mi o dużą prędkość, lecz o możliwość pokonywania większych odległości. Do tego ja ciągnę przyczepkę na dwójkę dzieciaków (masa całkowita do 60kg) + ja 85kg, więc potrzebuję dużego momentu.

Na tą chwilę dla siebie rozważam NINE CONTINENT RH2809 (7X9) lub MXUS MX01C TYŁ.
Dla żony MXUS XF07(27H) na przód, gdyż z tyłu ma shimano nexus w piaście

Wolał bym konstrukcje przekładniowe, ale zastanawiam się czy nie będzie się przegrzewać przy dużym obciążeniu.

Rowery mamy na razie bieda-class bez amortyzacji, więc raczej do wymiany. Żona – miejski koła 28” Ja – MTB koła 26”.
Na razie chciałem poskładać coś na obecnych ramach, a jak będę zadowolony to poszukam lepszej bazy. Żony rower raczej zostanie w typie miejskim, więc przednie koło i baterię na bagażniku można będzie przełożyć do nowego. Moje koło też będzie pasować, ale akumulator w trójkąt już nie koniecznie, więc na czas testów zastosuję akumulator żony. I tak chciałbym mieć możliwość stosowania ich zamiennie. Wiec chciałbym aby były takie same.

Ale szczerze mówiąc im dłużej się zastanawiam, tym mam większy mętlik. Co doradzicie? :D
Awatar użytkownika
Maran_hand
Forumowicz
Posty: 956
Rejestracja: 02 maja 2017, 22:04
Lokalizacja: Warszawa - Dolny Mokotów

Re: Dwa elektryki

Post autor: Maran_hand »

W kwestii silnika na przód ani to wygodne ani bezpieczne. Aku na bagażniku też słaby pomysł zwłaszcza jeśli rower nie ma amortyzacji. Nie rób dwóch na raz, wówczas w drugim unikniesz błędów z pierwszego ;)

A jeśli wiedzę czerpiesz z filmików to uważaj, jest taka jedna firma, taki jeden człowiek który dzieli się swoją wiedzą, przy okazji sprzedaje elementy i całe zestawy. Filmy są zrobione w sposób profesjonalny niestety cała reszta już nie. A że pełno go wszędzie to łatwo się naciąć. Na "starym forum" raczej nic o niej nie znajdziesz oczywiscie po za reklamą - cenzura ;)
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Dwa elektryki

Post autor: Sietas »

Przekładnia na przód jest git, mxus 27H to już słaby pomysł - zależy od wytrzymałości widelca a jak to tani rower to nie można się spodziewać rewelacji w jakości co może skutkować pęknięcie i mam wtedy monocykl
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Sietas pisze:
03 maja 2018, 13:05
Przekładnia na przód jest git, mxus 27H to już słaby pomysł - zależy od wytrzymałości widelca a jak to tani rower to nie można się spodziewać rewelacji w jakości co może skutkować pęknięcie i mam wtedy monocykl
Slaby pomysł w sensie że za dużo mocy? To chyba wystarczy slabszy sterownik dać, a zawsze moge go wymienic na mocniejszy, czy sie mylę?
Obecny rower ma służyć tylko do testów. Jak będę zadowolony z efektów to odrazu poszukam czegoś lepszego na bazę.
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Maran_hand pisze:
03 maja 2018, 11:43
Nie rób dwóch na raz, wówczas w drugim unikniesz błędów z pierwszego ;)
Słuszna uwaga. Tak zrobię.
Maran_hand pisze:
03 maja 2018, 11:43
A jeśli wiedzę czerpiesz z filmików to uważaj, jest taka jedna firma, taki jeden człowiek który dzieli się swoją wiedzą, przy okazji sprzedaje elementy i całe zestawy. Filmy są zrobione w sposób profesjonalny niestety cała reszta już nie. A że pełno go wszędzie to łatwo się naciąć. Na "starym forum" raczej nic o niej nie znajdziesz oczywiscie po za reklamą - cenzura ;)
Znam temat :D
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Dwa elektryki

Post autor: Sietas »

I duża potencjalna moc silnika w przednim kole która może wyłamać wideł I nie łudź się że nie będzie Cię kusi żeby podnosić moc :) a druga sprawa masa - bo on waży 6.5 kg gdy przekładniówka 3kg?
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Sietas pisze:
03 maja 2018, 14:47
I duża potencjalna moc silnika w przednim kole która może wyłamać wideł I nie łudź się że nie będzie Cię kusi żeby podnosić moc :) a druga sprawa masa - bo on waży 6.5 kg gdy przekładniówka 3kg?
Chyba nie doczytałeś dokladnie. :P
Temat dotyczy 2 rowerow:
- 9C chce dac sobie na tyl
- Żonie mxus 27h na przód + sterownik 20A
Sietas
Forumowicz
Posty: 408
Rejestracja: 20 lut 2018, 0:11

Re: Dwa elektryki

Post autor: Sietas »

adam_m4 pisze:
03 maja 2018, 16:09
Chyba nie doczytałeś dokladnie. :P
Temat dotyczy 2 rowerow:
- 9C chce dac sobie na tyl
- Żonie mxus 27h na przód + sterownik 20A
Mxus 27h to jest prawie identyczy jak 9C, chyba że masz na myśli innego mxusa

Tylko słonecznik to chyba ma ciut lepszy widelec aniżeli rower mniej znanego pochodzenia
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Sietas pisze:
03 maja 2018, 16:24
adam_m4 pisze:
03 maja 2018, 16:09
Chyba nie doczytałeś dokladnie. :P
Temat dotyczy 2 rowerow:
- 9C chce dac sobie na tyl
- Żonie mxus 27h na przód + sterownik 20A
Mxus 27h to jest prawie identyczy jak 9C, chyba że masz na myśli innego mxusa

Tylko słonecznik to chyba ma ciut lepszy widelec aniżeli rower mniej znanego pochodzenia
Przepraszam może wprowadziłem w błąd.
MXUS XF07(27H)
http://mxus.pl/silniki/49-silnik-36v-35 ... przod.html
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

zeeltom pisze:
03 maja 2018, 19:22
Tak szczerze, to nie wiem, co ma słonecznik. Kupiłem kiedyś jakiś dwupołówkowy widelec stalowy i go założyłem. Na ostatnim zlocie oś silnika wyrobiła sobie otwór w widełkach i się parę razy przekręciła, choć miałem tam założone blokady w postaci kluczy płaskich 10mm. Teraz mam dwie blokady, jedną z porządnej grubości stali i staram się nie włączać cofania, bo to powoduje największe spustoszenie. Na razie trzyma a przejechałem już sporo kilometrów po ich założeniu. Jedyne, co muszę przyznać, to amor bardzo dobrze zachowuje się na nierównościach choć już ślizgacze się nieco wyrobiły. A pracują mocno przy hamowaniu i ruszaniu.
A propos amortyzacji. Czy do jazdy rekreacyjnej (wycieczki z przyczepka na dzieciaki) wystarczy mi dobry amortyzowany widelec, czy rama full będzie zdecydowanie lepsza?
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Kupiłem kilka sztuk turnigy 3s:
https://hobbyking.com/en_us/multistar-h ... -pack.html
Chcę je zastosowac jako pakiety 12s1p(4szt) oraz 9s1p(3szt) do ebików.
Chcialbym je ładować jednocześnie 3 lub 4szt.
Zastanawiam się czy ładować ładowarką modelarska, ale wtedy:
Lepiej kupic takie coś (trochę drogo):
https://hobbyking.com/en_us/turnigy-4x6 ... arger.html
Czy wystarczy zwykla ladowarka z takim czymś:
https://hobbyking.com/en_us/hobbyking-s ... -xt60.html

Czytałem na ten temat i wiem z czym wiąże się połączenie pakietu naladowanego z rozładowanym.

... czy dać bms i ładować ładowarką od Li-Ion którą już mam (48V, a 36V muszę dokupic)?
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwa elektryki

Post autor: WojtekErnest »

Nic mi się tu nie zgadza bo 12S to nie jest 48V a 9S to nie jest 36V.
Piszę tu o próbie ładowania takich pakietów, standardowymi ladowarkami li-ion.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
adam_m4
Forumowicz
Posty: 42
Rejestracja: 01 maja 2018, 1:19
Lokalizacja: Poznań

Re: Dwa elektryki

Post autor: adam_m4 »

Zapomnialem napisac. Mam taka ładowarkę:
https://nexun.pl/shop/ladowarki/257-174 ... ia-15s_63v
tylko że na 13s chyba da się ją wyregulować na prad odpowiedni dla 12s
ODPOWIEDZ