Riese & Müller

Przeróbki i naprawy pojazdów fabrycznych
Awatar użytkownika
Kajman

Re: Riese & Müller

Post autor: Kajman » 11 lip 2018, 13:12

no ja się zdziwiłem ostatnio, bo ktoś w jakimś tanim klonie Imaxa miał IR :)

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 12 lip 2018, 18:31

Sądzę że ten segment najwyższy jest źle polaczony/rozłączony styk. Obciaz całość czymś, żarówki samochodowe i sprawdz czy szybciej spada napiecie od pozostalych
Wcześniej : Pomógł 67 razy, postów 3,1+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)

Paff

Post autor: Paff » 12 lip 2018, 19:15

No właśnie zanim zabrałem się za wyrównywanie podłączyłem pakiet do roweru mimo różnic napięć żeby zobaczyć jak się napęd sprawuje przy 48V. Przejechałem może z półtora km. Zabrałem pakiet do domu i sprawdziłem. Wszystkie segmenty równo po 4,03V łącznie z tym podejrzanym.
W związku z tym podłączyłem ładowarkę pod całość. Po naładowaniu ( zielona dioda na ładowarce ) wszystkie segmenty równo po 4,17V. Mierzę marketowym miernikiem więc faktycznie może być inaczej ale na bank równo. Założyłem pakiet do roweru. Jutro jak pogoda dopisze planuję przejechać może koło 50km i sprawdzę ponownie sekcje. Rozłączony styk jest dość mało prawdopodobny. Baterię lutowałem a każde ogniwo łączy się z co najmniej dwoma innymi. Naprawdę małe szanse żebym któregoś ogniwa nie podlutował. No ale z drugiej strony cudów nie ma i każdy skutek ma swoją przyczynę.

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 12 lip 2018, 20:31

Paff pisze:
12 lip 2018, 19:15
. Wszystkie segmenty równo po 4,03V łącznie z tym podejrzanym.
No i to jest zastanawiające. Bo skoro te 4. 06 V i ten z 4.23 V spadły do 4 .03 V, to ten segment nie jest równy z pozostałymi
Sprawdź na dłuższym odcinku.

Paff

Post autor: Paff » 12 lip 2018, 20:41

Dzięki WojtekErnest. Taki mam plan. Z drugiej strony zastanawia, że przy doładowaniu wszystkie podniosły się równo. Cuda jakieś...

Awatar użytkownika
Kajman

Post autor: Kajman » 12 lip 2018, 21:11

coś gdzieś nie łączy
?

Paff

Post autor: Paff » 13 lip 2018, 20:29

Trochę dziś udało się przejechać. Mniej niż planowałem. Raptem 25 km. Przegoniła mnie pogoda i uciekające powietrze z tylnego koła :evil:
Nie mniej starałem się rower trochę pomęczyć w miarę możliwości. Sytuacja wygląda następująco:
measurements_1.jpg
measurements 1
measurements_2.jpg
measurements 2
measurements_3.jpg
measurements 3
Czyli:
średnie zużycie energii w bieżącym cyklu 0,75kWh/100km
szacowany zasięg w bieżącym cyklu 121,8km
dotychczas przejechane w bieżącym cyklu 24,6km
całkowite zużycie energii 187,7Wh
całkowite zużycie energii 3,54Ah
maksymalna moc 721W
maksymalny prąd 14,5A
Sam napęd sprawuje się bardzo dobrze. Reanimowana przekładnia nawet nie jęknęła ;-). Napęd do ok 200W jest bezgłośny. Wraz ze wzrostem mocy powyżej tej wartości słychać go coraz bardziej.
Natomiast odnośnie baterii. Po teście baterię wyciągnąłem, zabrałem do domu, odłączyłem BMS i sprawdziłem cele. Wszystkie mają jednakowo 4,00V.
I teraz nasuwają się pytania:
Czy obciążenie było zbyt małe i test zbyt krótki żeby wykazać różnice i może powinienem pakiet rozładować w znacznie większym stopniu, czy jednak powinienem rozebrać pakiet, rozlutować grupy i organoleptycznie sprawdzić lutowanie w podejrzanej celi, czy może potraktować pierwsze pomiary po pierwszym ładowaniu jako wybryk ? Staram się do każdej pracy podchodzić dość pedantycznie i słowo daję nie wierzę, że mógłbym dwa lutowania na jednym ogniwie wykonać źle dlatego nie uśmiecha mi się rozbieranie pakietu z drugiej strony do pomiarów podchodziłem równie pedantycznie i mierzę każdą celę trzykrotnie i różnica przy pierwszych pomiarach nie była wyimaginowana.

Awatar użytkownika
WojtekErnest

Post autor: WojtekErnest » 13 lip 2018, 21:27

A może przy pierwszym użyciu ogniwa były po prostu znacznie więcej nierówne.
Lub jednak jest zamaskowany problem styku.
Nie masz wyjścia, musisz obserwować. Wyjeździj tak aby było średnio 3,5V.

Paff

Post autor: Paff » 13 lip 2018, 21:39

Dzięki za odpowiedź. Że muszę obserwować mam świadomość. Ale założyć baterię tak jak jest teraz i zjechać do 3,5V czy wcześniej naładować i sprawdzić jeszcze po naładowaniu ? Jak lepiej ? Mam nadzieję, że pogoda poprawi się na tyle, że da się pojeździć więcej. Jeszcze muszę dętkę zmienić a mimo, że to mid to przekładnia nuvinci pokazuje w tym przypadku minusy :?

Awatar użytkownika
Kajman

Post autor: Kajman » 14 lip 2018, 0:13

a jakie minusy? Teraz dojeździj to co masz w aku.

ODPOWIEDZ