wywala zabezpieczenie bmsa przez wymianę zasilacza?

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

wywala zabezpieczenie bmsa przez wymianę zasilacza?

Post autor: Yasiu77 »

Mam erower fabryczny 250w 24v bldc z li-ion i bms. Problem mam taki. Padł oryginalny zasilacz 29,4v i zamówiłem podobny do li-ion no może ciut mocniejszy bo 3A zamiast 1.8 z magmy. Ładuje i pokazuje 29,4 czyli ok, ale jak jadę to bardzo szybko nawet przy niewielkim przeciążeniu wywala zabezpieczenie w sterowniku lub bmsie. Wcześniej pod górkę też wywalało jak już nie dawał rady, ale teraz to nawet jak na prostce dam pełny gaz to na prawie pełnej batce rozłącza napęd, a po chwili znowu działa. Myślałem że odcina zasilanie bo za nisko napięcie spada, ale spada przy gazowaniu do 27,4v więc to chyba nie zabezpieczenie sterownika. Sprawdzałem cele po naładowaniu i rozrzut był ok 0.02V tak że ok.
A może stary zasilacz nim umarł to coś pobruździł w bmsie? Jeszcze myślę może pożyczę zasilacz i sprawdzę no ale to chyba nie ma sensu . Gdzie zacząć? Sterownik ? bms?
Pomóźcie szybko bo ten rowerek obiecałem listonoszowi na próbę pożyczyć nim sobie coś zbuduje a tu taka lipa. Chłop za mną do domu przybiegł i powiedział że ma dość pedałowania i chce wreszcie odpocząć. Przypomnę że w mieszkam w Szczyrku i tutaj sam górki więc biedaczysko nie ma lekko w robocie. Mam jeszcze jeden rower ale niestety nie dopłynął zasilacz od kitajców. Ma ktoś tanio 48v sprzedać z niedużym amperażem ?
Awatar użytkownika
tas
Administrator
Posty: 2964
Rejestracja: 27 kwie 2017, 15:10
Lokalizacja: Żywiec
Kontakt:

Re: wywala zabezpieczenie bmsa przez wymianę zasilacza?

Post autor: tas »

Poninieneś testować rozjazd nie w stanie naładowania ale rozładowania, tj pojeździć chwilę na lekkim gazie aby nie rozłączał i dopiero wtedy srawdzić.

Jedne z potencjalnych przyczyn:
- słaba cela i zadziałanie BMSa
- błąd czujnika pas i jego przerywana praca
- błąd BMSa (np dostała się woda)
Silniki, sterowniki, BMSy: https://nexun.pl tel: +48 33 50 00 105
Tanie ogniwa: https://e-foton.pl
----------------------
Mój blog o rowerach elektrycznych: http://ebike.nexun.pl
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: wywala zabezpieczenie bmsa przez wymianę zasilacza?

Post autor: WojtekErnest »

4- potencjalna przyczyna, to uszkodzony BMS. Czy pomiary napiec robisz z stale wpietym zlaczem balansera w aku ? Czy wypinales i wpinales to złącze gdy byly włączone kable prądowe + i - ?. Czasem dochodzi do uszkodzen BMS podczas wpinania w to zlacze.
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
Awatar użytkownika
Yasiu77
Moderator
Posty: 1319
Rejestracja: 20 mar 2018, 20:17
Lokalizacja: Szczyrk

Re: wywala zabezpieczenie bmsa przez wymianę zasilacza?

Post autor: Yasiu77 »

Testowałem cele też po jeździe i było ok. Rozjazdów nie było. I pasa nie mam.
Rozkręciłem aku i zmostkowałem bmsa by go wykluczyć i przy okazji zauważyłem że dół pakietu rdzewieje :( . Skręciłem, wsadziłem i ...dalej wywala przy lekkim ruchu manetki..echh. Wywlekam sterownik i co widzę? Przewody fazowe w tych swoich wtyczkach się zesmażyły razem do siebie i była zwara. Osłonki się stopiły. 16A ma sterownik a co dopiero jakby miał 80? Polutowałem wszystko i działa jak trzeba. Manetka na maxa, silnik pod górę ledwo zipie ale nie wywala :) Zmyliła mnie ta wymiana zasilacza i tylko na tym się skupiałem. Dobrze że słuchałem Twoich rad Tas i w dużym wszystko lutowałem w termokurczkach. Dziękuję chłopaki i temat uważam za zamknięty
Załączniki
20180322_203340.jpg
ODPOWIEDZ