Ebike widmo ciężki przypadek

Tematy związane z wszelką instalacją elektryczną w konwersjach rowerów
ODPOWIEDZ
spark
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:46

Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: spark »

Ebike widmo ciężki przypadek

Hej chciałem się z wami podzielić trudnym przypadkiem. Instalowałem zestaw najprawdopodobniej zakupiony na aliexpress w sklepie c&d

Zestaw:


Silnik mxus V3 Turbo


Sterownik KT 60zwsrktd-lcd 60v60a( sinus)


Wyświetlacz lcd 6(manetka , czujniki hamulców, pas)


Ogniwa LG oraz bms od Tasa.


Świeżo po zamontowaniu wszystkiego aktywowaniu bmsa przy pierwszej jeździe okazało się ją przerywa manetka przy mocniejszym (nagłym wciśnięciu do oporu przepustnicy nie działa prawidłowo) Można było jednak rower rozpędzić do prędkości wyższych delikatnie operując przepustnicą.


Pierwszym krokiem była podmiana manetki na inna ( a raczej 3 inne ) co nie dało żadnej poprawy.


Następnym krokiem były ustawienia sterownika z poziomu LCD wykorzystując wszystkie możliwe opcje ustawień nie udało mi się poprawić sytuacji.


Koledzy z forum doradzili mi abym poprawność działania baterii .W tym celu podmieniłem również bms na prywatny z którego mam możliwość podglądu każdej celi z osobna na wyświetlaczu lcd . Sytuacja nie zmieniła się o obserwacja akumulatora doję wnioski iż bateria pod obciążeniem działa prawidłowo. Dla pewności wsadziłem do plecaka pakiet 16s4p lipoli które akurat miałem poręką i to też nic nie dało( oczywiście podłączyłem je pod sterownik śmiech ):) .

Ebike nadal przerywał przy mocnym wciśnięciu przepustnicy .


Po kilku następnych testach sterownik odmówił dalszej współpracy tranzystory na fazie od niebieskiego przewodu uszkodzone .

Ok mamy winnego zamówiłem od tasa bliźniaczy steronik tyle że 60V45 sinus chińczyk.


Po zainstalowaniu go okazało się że istniej ta sama przypadłość co w poprzednim.

Silnik a raczej jego przewody nie mają żadnych zwarć do obudowy przewód jest oryginalny


Test hali wskazuje że dobrze pracują .Jednak szukając dalej otworzyłem silnik przyczyn otworzyłem silnik oglądając go dokładnie zauważyłem ze brakuje zimeringu na osi od strony przewodów ze brakuje termometru a biały przewód jest zaślepiony delikatny biały nalot na nóżkach halli .


Zauważyłem niepokojący luz na łożysku na osi tym większym od strony przewodu. Wspólnie z tasem rozkminiliśmy, że może być hipotetycznie taka sytułacia, iż przez ten luz na łożysku stojan zawiera się z obudową przy mocnym obciążeniu robiąc zwarcie miedzy fazowe (tłumaczyłoby to przerywanie i uszkodzenie tamtego sterownika oraz przerywanie na tym sterowniku.)znalazłem zarysowania, które miały świadczyć o słuszności tej tezy . Wkleiłem łożyska na specjalny klej do łożysk . Testując ebika po 24h sytuacja nie zmieniła się ani trochę.


Czyli tak sprawdziłem:

-silnik


-2bms


-2 sterowniki


-2baterie


Postanowiłem podmienić jeszcze silnik na inny. Zdemontowaliśmy kumpla v3 Turbo . Tak dobrze myślicie nic to nie dało. . Jestem upartym gościem z natury do podmiany na zasadzie eliminacji został mi jeszcze wyświetlacz lcd . Nie miałem takiego i postanowiłem spróbować na zwykłym blokowym sterowniku 60v 45a


Ku mojemu zdziwieniu rower jeździł prawidłowo. Kamień z serca. Zaznaczę, że sterownik pracował w prawidłowym czujnikowym trybie. Ale zaraz nasunęło się pytanie dlaczego pierwszy sternik został uszkodzony hmmm


Po 2 tyg. Czyli wczoraj dostałem informację, że rower nie jeździ koło ciężko się toczy.


Ten sterownik również odmówił (tranzystory uszkodzona przy zielonym przewodzie)


Diagnoza silnika (silnik ok bez zwarć halle prawidłowo).



Może wy macie jakiś pomysł z góry dziękuje
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: Umbur »

Najpierw głupie (niegłupie) pytania.
1. Są jakieś złączki?
2. Przewody były wymieniane razem z podstawianymi elementami?
3. Odizolowane jest wszystko dobrze?
4. Nie zbiera się gdzieś wilgoć?
spark
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:46

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: spark »

Umbur pisze:
04 kwie 2018, 20:24
Najpierw głupie (niegłupie) pytania.
1. Są jakieś złączki?
2. Przewody były wymieniane razem z podstawianymi elementami?
3. Odizolowane jest wszystko dobrze?
4. Nie zbiera się gdzieś wilgoć?
1. Były i już ich nie ma
2. Tak były wymieniane
3. Sprawdzone wszystko 10 x
4. Rower nie miał okazji być na deszczu
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: Umbur »

spark pisze:
04 kwie 2018, 20:13
Jestem upartym gościem z natury do podmiany na zasadzie eliminacji został mi jeszcze wyświetlacz lcd . Nie miałem takiego i postanowiłem spróbować na zwykłym blokowym sterowniku 60v 45a
Tego nie bardzo rozumiem. Odłączyłeś ten wyświetlacz na stałe? Może on coś sieje i sterowniki pali. Były kiedyś podobne przypadki ze źle podłączonymi watomierzami, chociaż dziwne, że fazy zwiera.
spark
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:46

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: spark »

Wywalił tego sinusa razem z lcd i wstawilem zwykły blokowy sterownik. Z jakiś analogowym wskaźnikiem napięcia. Blokowiec tez padł z tym ze po 2 tyg .
Awatar użytkownika
elektrotonus
Forumowicz
Posty: 1259
Rejestracja: 19 lut 2018, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: elektrotonus »

Jakiś sterownik killer z tego roweru, nie umiem Ci pomóc ;(
- Wheller DD 250 W - w planowanej modernizacji :-) https://tiny.pl/tnmmg
- Rockrider MID 750 W - "Srebrna Strzała" ;-) https://tiny.pl/tnmmh
- Samurai DD 3500 W - prawie gotowy :) https://tiny.pl/tnmxv
Awatar użytkownika
WojtekErnest
Forumowicz
Posty: 3335
Rejestracja: 02 maja 2017, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: WojtekErnest »

Przetwornica ? Problem z masą/ekranem ? Dwa boczniki prądowe ?
Wcześniej : Pomógł 69 razy, postów 3,2+ tys. - wiadomo gdzie ...:-)
spark
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:46

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: spark »

WojtekErnest pisze:
05 kwie 2018, 4:01
Przetwornica ? Problem z masą/ekranem ? Dwa boczniki prądowe ?
Przetwornicy brak.
Bocznika brak
Masa ekran ?nie rozumiem
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: Goliath »

Został jeszcze do sprawdzenia czujnik hamowania i PAS :? Czy one były za każdym razem podłączane ??
spark
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 07 mar 2018, 22:46

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: spark »

Goliath pisze:
05 kwie 2018, 11:25
Został jeszcze do sprawdzenia czujnik hamowania i PAS :? Czy one były za każdym razem podłączane ??
Przy ostatnim blokowym sterowniku juz ich nie było.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: tatar »

Jeżeli instalacja jest ok.,Na 90% uszkodzony silnik-zwarcia międzyfazowe lub obciera wirnik.Przy obciążeniu i pod wpływem temperatury dzieją się przedziwne historie.Czasami wystarczy kropelka cyny na uzwojeniu,uszkodzona emalia i klops.
Awatar użytkownika
Umbur
Moderator
Posty: 1346
Rejestracja: 27 kwie 2017, 11:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: Umbur »

tatar pisze:
05 kwie 2018, 12:17
Jeżeli instalacja jest ok.,Na 90% uszkodzony silnik-zwarcia międzyfazowe lub obciera wirnik.Przy obciążeniu i pod wpływem temperatury dzieją się przedziwne historie.Czasami wystarczy kropelka cyny na uzwojeniu,uszkodzona emalia i klops.
Z tego co pisał zrozumiałem, że silnik też podmieniał i nic to nie dało.
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: tatar »

Tak,ale tylko do testu/Tak zrozumiałem/Jeżeli został przy starym,po jakichś naprawach,/klej itp./ to stąd te całe zamieszanie.
Awatar użytkownika
Goliath
Forumowicz
Posty: 1317
Rejestracja: 25 lut 2018, 1:02
Lokalizacja: Izabelin-Dziekanówek

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: Goliath »

Ja zrozumiałem, że podmieniał silnik... ale wtedy miał walnięty wyświatlacz. :|
Po lokalizacji uszkodzenia wyświatlacza wrócił do swojego silnika... który defakto może mieć nadal gdzieś zwarcie między fazowe które pojawia się tylko w pewnych sytuacjach. :roll:
To by tłumaczyło uwalenie kolejnego sterownika po stronie faz ;)
Awatar użytkownika
tatar
Forumowicz
Posty: 2556
Rejestracja: 19 lut 2018, 12:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ebike widmo ciężki przypadek

Post autor: tatar »

Właśnie Goliath o tym pisałem i zgadzam się z Tobą-nie może być tak,że instalacja/tzn, wszystkie jej składowe elementy/ jest ok.a dalej jest żle.Jedynym podzespołem,który pozostał po zmianach jest SILNIK i tu widzę ZONK
ODPOWIEDZ